Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Відмивання яружно-балочного рельєфу



Особливість, властива майже всім різновидам яружно-балочного рельєфу, - це чіткість контурів ярів і балок, ясність виразу їх форм, які і повинні бути наочно зображені відмиванням.

При відмиванні яружно-балочного рельєфу, змінюючи інтенсивність тіней, слід відображувати також різну крутизну ярів, балок і схилів межиріч. Звичайно крутизна ярів більша крутизни схилів балок і межиріч, а тому схили ярів затінюють сильніше. Затінювання ярів також не завжди повинно бути однаковим; наприклад, біля ярів, розташованих на крутих схилах, інтенсивність затінювання буде сильнішою, ніж ярів, розташованих на пологих схилах.

У всіх випадках при відмиванні ярів дно їх залишиться незатіненим.

Відмивання горбистого рельєфу

Якщо відмивання ведеться за горизонталями, то якість генералізації знаходитиметься в деякій залежності від генералізації самих горизонталей на карті, для якої проводиться відмивання. Необхідно користуватися першоджерелами для відображення відмивання особливостей горбистого рельєфу.

 

Генералізація відмивання рельєфу

Суть генералізації відмивання рельєфу полягає у відборі й узагальненні світлотіней.

При відборі і узагальненні світлотіней, так само як і при відборі і узагальненні всього змісту карти, керуються масштабом, призначенням карти і характером району. Питання генералізації відмивання не можна розглядатися без урахування інших географічних елементів. Відбір і узагальнення світлотіней неможливі без ясного уявлення про навантаження, розміри і форму всіх елементів змісту карти. Відмивання, виконане окремо, може виглядати непогано, мати пластичний ефект, але в поєднанні з іншими елементами створювати невигідне враження про всю карту, що погано відображатиметься на її читаності.

Щоб правильно відмити рельєф, необхідно розбиратися у всіх його різновидах.

 

Врахування впливу повітряної перспективи при зображенні рельєфу світлотінню

Пластичне зображення рельєфу на карті повинне створювати ілюзію виступання і відступання знижених частин рельєфу. Це може бути досягнуто за умови врахування повітряної перспективи, яка в природі (в світлотіньовому відношенні) виявляється в тому, що віддалені предмети значно втрачають свою світлоту. Причина даного явища в частковому розсіюванні й поглинанні атмосферою відбитих від предмету променів світла, тобто вони до спостерігача повністю не доходять.

Навпаки, далекі темні предмети здаються світлішими. Це відбувається внаслідок «накладання» світлоти повітряного серпанку на цей предмет. Враховуючи вплив повітряної перспективи, при світлотіньовому зображенні гір підніжжя освітлених схилів звичайно приглушують сірою тушшю, а власну тінь біля підніжжя дещо освітлюють. Таким чином, світлота далеких предметів нівелюється, тобто не відображаються низькі ділянки рельєфу.

Вплив повітряної перспективи виявляється не тільки в зміні світлоти віддалених предметів, але і в чіткості їх контурів: віддалені предмети дещо втрачають чіткість, різкість своїх меж. Тому, біля загострених вершин, гострих гребенів межі тіней повинні мати різкі контури, а в низьких частинах рельєфу, біля підніжжя гір межі тіней слід давати розмитими.

 

Суцільне відмивання

На багатьох картах відмивання рельєфу виконують тільки для гірських районів. Це обумовлено вимогою доброї читаності основного і спеціального змісту карти. Проте, на деяких картах (фізичних для початкової школи, природних зон) відмивання виконують для всієї поверхні суші. В результаті виходить дуже наочне зображення рельєфу. Таке відмивання носить назву суцільного. Воно часто застосовується також при зображенні дна океанів і морів.

Гори відображуються за умови північно-західного освітлення, а рівнини при прямій освітленості, максимально враховуючи вплив повітряної перспективи.

Суцільне відмивання в значній мірі втрачає свою наочність, якщо карта переобтяжена спецзмістом. Тому його звичайно використовують на картах з невеликим навантаженням і які вимагають великої наочності (навчальні, туристичні).

Суцільне відмивання може бути однокольоровим або багатокольоровим. На деяких тематичний картах (економічних, історичних) без фонового забарвлення однокольорове суцільне відмивання, віддруковане в світлих блакитно-сірих тонах, є хорошим фоном для спеціального змісту, який друкується яскравими фарбами.

Добре зображення виходить при багатокольоровому суцільному відмиванні (на фізичних картах, картах природних зон). У цьому випадку якнайкраща пластичність досягається поєднанням ахроматичного суцільного відмивання рельєфу і кольорового фонового зафарбовування. Суцільне відмивання виглядає пластичнішим, якщо воно віддруковане в одну, а в дві фарби способом дуплекс.

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-19; Просмотров: 232; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.008 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь