Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


ОБЛІК І ЗВІТНІСТЬ В ГАЛУЗЯХ ЕКОНОМІКИ



Л.Я. Шевченко

ОБЛІК І ЗВІТНІСТЬ В ГАЛУЗЯХ ЕКОНОМІКИ

Методичні рекомендації для вивчення дисципліни

 

Кривий Ріг

201 7

 

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

Донецький національний університет

економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

 

 

Кафедра обліку та аудиту

 

 

Л.Я. Шевченко

ОБЛІК І ЗВІТНІСТЬ В ГАЛУЗЯХ ЕКОНОМІКИ

Методичні рекомендації для вивчення дисципліни

 

  Затверджено на засіданні кафедри обліку та аудиту Протокол № 17 від “30” червня 2017 р.  
  Схвалено навчально-методичною радою ДонНУЕТ Протокол №_9_ від “30червня 2017 р.  

 

Кривий Ріг

 

2017

УДК 378. 147. 091.32: 657.21-029:33 7

ББК 65. 0 5 2 я73

Ш 31

Рецензенти:

М.Т. Шендригоренко, кандидат економічних наук, доцент

О.В. Нєізвєстна, кандидат економічних наук, доцент

 

 

Шевченко Л.Я.

Ш 31 Методичні рекомендації до вивчення дисципліни «Облік і звітність в галузях економіки» [Текст] : для студ. спец. 071 «Облік і оподаткування», ступінь бакалавр / М-во освіти і науки України, Донец. нац. ун-т економіки і торгівлі ім. М. Туган-Барановського, Каф. обліку та аудиту; Л.Я. Шевченко – Кривий Ріг: [ДонНУЕТ], 2017. –  58 с.

 

Методичні рекомендації розроблені для надання допомоги студентам спеціальності 071 «Облік і оподаткування» у вивченні дисципліни «Облік і звітність в галузях економіки». У методичних рекомендаціях сформульовано мету, предмет, загальні рекомендації щодо вивчення дисципліни, зміст практичних занять, методичні рекомендації з організації самостійної роботи студентів, список рекомендованої літератури.

 

   ББК 65. 0 5 2 я73

 

© Шевченко Л.Я.,2017

© Донецький національний

університет економіки і

торгівлі імені Михайла

Туган-Барановського, 2017

 

ЗМІСТ

ВСТУП 5
Частина 1 Загальні рекомендації щодо вивчення дисципліни 5
Змістовий модуль 1: Види економічної діяльності, їх сутність 8
Змістовий модуль 1: Облік в галузях економіки 9
Частина 2 Зміст семінарських/ практичних занять 11
Змістовий модуль 1: Види економічної діяльності, їх сутність 11
Змістовий модуль 1: Облік в галузях економіки 15
Частина 3 Методичні рекомендації з організації самостійної роботи студентів 22
Змістовий модуль 1: Види економічної діяльності, їх сутність 22
Змістовий модуль 1: Облік в галузях економіки 35

 

 

ВСТУП

 

Бухгалтерський облік — це одне з основних джерел інформації про виробничу і фінансово-господарську діяльність підприємств і об'єднань, необхідної для прийняття та реалізації управлінських рішень. Науково впорядкований облік на підприємстві є основою для реалізації функції контролю і аналізу господарської діяльності. Облік покликаний забезпечувати повсякденний контроль за правильним і цільовим використанням коштів, матеріальних, енергетичних і трудових ресурсів, їх збереженням, а також на базі аналізу сприяти поліпшенню фінансово-господарської діяльності підприємств і організацій.

Нині в соціально-економічному житті України відбуваються значні перетворення. Країна створює ринкову економіку. Підприємства набирають статусу самостійності. Госпрозрахунок і самофінансування становлять норму в діяльності підприємств. Господарювання пов'язується зі справедливим бажанням господаря постійно розпоряджатися власними коштами.

 У зв'язку з такими змінами зростають вимоги до підготовки фахівців економічних галузей, у тому числі й спеціалістів із бухгалтерського обліку.

Удосконалення економічних зв’язків, нові науково – технічні досягнення, зростання впливу господарського механізму на збільшення економічної ефективності та якості роботи в сучасних умовах господарювання, методів обліку витрат на виробництво, поява нових об’єктів обліку зумовлюють значні зміни в методології та організації бухгалтерського обліку на підприємствах всіх форм власності та господарювання різних галузей, в тому числі в будівельних організаціях, на автотранспортних та торгівельних підприємствах, в сільськогосподарських підприємствах. В нових умовах суттєво розширились повноваження підприємств при відображенні власних господарських операцій. Самостійно обираються підприємствами методи оцінки запасів та способи обчислення собівартості перевезень, виконаних будівельних робіт, реалізації товарів (обчислення собівартості продукції сільського господарства); приймається облікова політика, визначаються конкретні методи ведення та організації бухгалтерського обліку.

Мета вивчення дисциплінирозкрити і вивчити особливості організації бухгалтерського обліку та порядок його ведення на автотранспортних та будівельних підприємствах, в торгівлі, в сільськогосподарських підприємствах; навчитись відображати господарські операції та складати фінансову звітність у відповідності з галузевою орієнтацією підприємства; організовувати бухгалтерський облік господарських операцій таким чином , щоб він забезпечував користувача достовірною і правдивою інформацією про діяльність підприємства в залежності від галузі діяльності.

ЧАСТИНА І

ЗМІСТОВИЙ МОДУЛЬ 1

Тема 2. Облік у торгівлі

ЧАСТИНА ІІ

ЗМІСТОВИЙ МОДУЛЬ 1

Семінар – розгорнута бесіда

Мета заняття: теоретична підготовка студентів з обліку в галузях економіки.

Завдання: вивчити сутність обліку в галузях економіки, функції, принципи та методи ведення обліку на підприємствах різних форм власності.

План заняття:

1. Дискусійне обговорення основних положень теми та питань самостійного вивчення :

1. Поняття видів економічної діяльності, їх різноманітність.

2. Класифікатор видів економічної діяльності (КВЕД), його побудова.

2. Індивідуальне тестування.

3. Практичні завдання.

Завдання 1.

Серед перелічених рахунків виберіть активні й пасивні: "Основні засоби", "Витрати на збут", "Знос основних засобів", "Статутний капітал, "Розрахунки з постачальниками, "Каса", "Виробничі запаси", "Відстрочені податкові активи", "Розрахунки за виданими авансами", "Розрахунки з підзвітними особами", "Доходи майбутніх періодів", "Додатковий капітал", "Витрати майбутніх періодів", "Розрахунки за одержаними авансами".

Завдання 2.

Визначити тип операцій:

Операція 1: Зараховані на поточний рахунок кошти на погашення дебіторської заборгованості .

Операція 2: Перераховано з поточного рахунка сума на погашення заборгованості постачальником.

Операція 3: Придбано обладнання з оплатою з поточного рахунка.

Операція 4: Придбано офісне обладнання з відстрочкою платежу.

Операція 5: Зараховано на поточний рахунок дивіденди по акціям.

Операція 6: Нараховано податок на прибуток.

Операція 7: Погашено кредит банку .

Завдання 3.

Які з перелічених статей належать до активу, а які до пасиву?

Статутний капітал, запаси, дебіторська заборгованість, короткострокові кредити банків, поточні фінансові інвестиції, векселі видані, грошові кошти, будівлі, споруди, резервний капітал, цільове фінансування, векселі отримані, доходи майбутніх періодів, позика банку, прибутки, заборгованість покупців.

Завдання 4.

Поділіть наведені документи на розпорядчі, виконавчі, бухгалтерського оформлення та комбіновані: розрахунок податку на прибуток, довіреність на отримання матеріальних цінностей, акт приймання матеріалів, наказ про призначення комісії у справі втрачених документів, акт на списання інвентарю, гарантійний лист про оплату, договір купівлі-продажу, наказ про прийняття працівника на роботу, прибутковий касовий ордер, акт приймання-передачі основних засобів, вимога на отримання матеріалів, відомість нарахування зносу основних засобів, платіжне доручення, авансовий звіт, відомість нарахування заробітної плати, розпорядження про оплату виконаних сумісниками робіт.

 

Тема 2. Облік у торгівлі

За вдання 1

Підприємством оптової торгівлі на умовах передоплати по договору купівлі – продажу придбаний товар на суму 900000 грн. ( ПДВ –? грн.), крім того, здійснена передоплата автотранспортному підприємству за транспортні послуги по перевезенню товару в сумі 24000 грн. ( ПДВ –? грн.). Товар доставлений та оприбуткований на склад .

Відобразити господарські операції в бухгалтерському обліку підприємства оптової торгівлі.

За вдання 2

На підприємство оптової торгівлі надійшов товар. Згідно супроводжуючому документу постачальника – товарно-транспортної накладної – кількість товару складає 100 одиниць, а вартість товару – 240000 грн. ( ПДВ –? грн.). Транспортні витрати по доставці товару, вказані в документах постачальника, склали 9000 грн. ( ПДВ –?грн.). В наявності податкова накладна постачальника. Сплата за товар здійснена в наступному звітному періоді.

Відобразити господарські операції в бухгалтерському обліку підприємства оптової торгівлі.

Завдання 3

Підприємство здійснює роздрібну торгівлю. На початку місяця касиру ЕККА видається з каси підприємства роздрібна монета в сумі 50 грн., яка в останній день місяця повинна бути здана в касу підприємства. Щоденно в касу підприємства здається виручка, а роздрібна монета залишається у ящику ЕККА. За звітний місяць виручка склала 45000 грн.

Відобразити господарські операції в бухгалтерському обліку.

Завдання 4

Мале підприємство “АРГО” 25 травня отримало від вітчизняного постачальника – підприємства “МРІЯ” товари для реалізації в роздріб на суму 180000 грн.(в тому числі ПДВ –? грн.). 26 травня кошти за товар були перераховані постачальнику – підприємству “МРІЯ”. 28 травня підприємство “МРІЯ” реалізувало товар покупцям за готівку на суму 240000 ( в тому числі ПДВ –? ) грн. Торгова націнка на товар склала 40000 грн.

Завдання:

1. Відкрити журнал реєстрації господарських операцій та відобразити господарські операції в проводках.

2. Розрахувати фінансовий результат від реалізації товару та відобразити у бухгалтерських проводках.

Завдання 5 .

Скласти термінологічний словник ключових понять теми: оптова надбавка, роздрібна ціна, торгова націнка, вільна ціна договірна ціна, фіксована ціна, регульована ціна, торгова знижка.

Тема 3. Облік у ресторанному господарстві.

За вдання 1

Розрахувати роздрібну ціну підприємства харчування на продукти, закуплені на ринку згідно Акту закупівлі:

Перелік продуктів Одиниця виміру Кількість Закупівельна ціна, грн. Сума, грн.
1. М‘ясо (свинина) кг 12 17, 0 204,0
2. Цибуля зелена пучок 10 0,50 5,0
Всього - - - 209,0

На м‘ясо, розпорядженням представника Президента в області, розмір торгової надбавки обмежений 10%. Торгова надбавка на овочі – 50%. Вага 10 пучків цибулі зеленої – 1,2 кг.

За вдання 2

За період з 21.11.20хх р. по 1.03.20хх р. із кладової було відпущено 620кг сосисок, в тому числі з 21.11.20хх р. по 5.12.20ххр. – 115 кг за роздрібними цінами без націнки на суму 2690 грн., з 6.12.20хх р. по 1.03.20ххр. – 505 кг за роздрібними цінами без націнки – 5030 грн. Торгова надбавка складає 10%, норма природного убутку складає 0,2%.

Визначити: результат інвентаризації та відобразити його в бухгалтерському обліку.

За вдання 3

Розрахувати роздрібну ціну підприємства харчування за отриманий товар від постачальника.

В супроводжувальних документах вказано:

Назва Одиниця виміру Кількість Закупівельна ціна, грн. Сума, грн.
Сода харчова, в т.ч. ПДВ кг 100 4,60 460,0
Ящики картонні шт. 10 10,0 100,0
Транспортні витрати грн. -   537,5
ПДВ на послуги грн. - - 107,5
До сплати       1205,0

Фактичний рівень витрат за попередній місяць – 38,83%.

Граничний рівень рентабельності – 5%. Підприємство відноситься до першої категорії з націнкою 60%, що в % до товарообороту складає 37,5%.

 

Тема 4. Облік у будівництві

Завдання 1.

Компанія “Фіаско” має п¢ять незавершених контрактів на кінець 200- р. Всі контракти були розпочаті в 200- р. Загальні доходи і загальні витрати за всіма контрактами, а також ступінь завершення робіт за контрактами на 31 грудня 200-р. складають:

 

Показники

Контракт

Разом

1-й 2-й 3-й 4-й 5-й
Загальний дохід від контракту, грн. Загальні витрати за контрактом, грн. 290 220 1040 900 960 700 400 580 110 170 2800 2570
Очікуваний прибуток (збиток), грн. 70 140 260 (180) (60) 230
Витрати, понесені на 31 грудня 200- р., грн. 88 720 700 116 84 1708
Ступінь завершення робіт (%) 40 80 100 20 50 66

 

Необхідно:

Визначити суми прибутків (збитків) за 20ХХр., які компанія “Фіаско” буде мати у разі, якщо:

1) кожний контракт буде розглядатися окремо;

2) всі контракти будуть об¢єднані;

3) контракти третій та четвертий будуть враховуватися як один контракт, а решта контрактів – окремо.

 

За вдання 2

Підприємство уклало договір з підрядником №1 на дообладнання (реконструкцію) верстального парку пристроями, що збільшують його продуктивність. Сума договору – 8400 грн., у тому числі ПДВ – 1400 грн.

Підприємство провело підрядним способом (підрядник № 2) поточний ремонт (побілка, пофарбування, обклеювання шпалерами тощо) адміністративних приміщень на суму 3600 грн., у тому числі ПДВ – 600 грн., приміщення складу готової продукції на суму 2400 грн., у тому числі ПДВ – 400 грн., приміщення цеху основного виробництва на суму 6000 грн., у тому числі ПДВ – 1000 грн.

За умовами договорів передоплата складає 50% загальної суми договорів:

Підрядчику №1 – 4200 грн., у тому числі ПДВ – 700 грн.;

Підрядчику №2 – 6000 грн., у тому числі ДВВ – 1000 грн.

Необхідно:

Відобразити дані операції в бухгалтерському обліку.

Завдання 3

Будівельна організація (підрядчик) підписала договір - підряду із замовником на загальну кошторисну вартість у розмірі 180300 грн. Термін виконання контракту - два звітні періоди. Замовник зробив передоплату на суму 65000 грн. У першому звітному періоді підписаний акт формою КС-3 на суму 90000 грн., в другому звітному періоді - на1 суму 90300 грн.

У першому і в другому звітному періоді підрядчик несе наступні витрати:

- списані будівельні матеріали - 35400 грн. і 40200 грн..;

- нарахована зарплата будівельним робітником - 14540 грн. і 15010 грн..;

- утримання і експлуатація будівельних механізмів - 9300 грн. і 10900 грн..;

- загальновиробничі накладні витрати (розподілювані) - 4660 грн. і 5200 грн..;

. - адміністративні витрати - 12100 грн. і 14600 грн..;

-   витрати на збут - 3080 грн. і 2200 грн.

Після закінчення робіт і їх прийомом замовник розрахувався повністю. Необхідно визначити суму доходу підрядчика в першому і другому звітному періоді, використовуючи метод оцінки виміру і оцінки виконаних робіт і відобразити дані операції на бухгалтерських рахівницях.

Завдання 4

1. Будівельна організація (підрядник) підписала договір – підряду з замовником на цегляну в об’ємі 460 м3 і на укладку плит перекриттів у кількості 120 шт. Вартість 1 м3 цегляної кладки 60 грн. укладки 1 плити перекриття – 22 грн. Загальна вартість контракту – 30240 грн. За один звітний період підрядник виконав 310м³ цегляної укладки та здійснив укладку 85 шт. плит перекриття. За даний звітний період підрядчик поніс наступні витрати:

· Списані будівельні матеріали – 10120 грн.;

· Нарахована заробітна плата будівельникам – 3900 грн.;

· Експлуатація будівельних машин та механізмів – 2850 грн.;

· Розподіляються накладні витрати – 1100 грн.;

· Адміністративні витрати – 1920 грн.;

Необхідно визначити дохід підрядчика за перший звітний період методом відношення фактично завершених до загального об’єму роботи в натуральному вимірі та показати проведення операцій на бухгалтерських рахунках.

Завдання 1.

1. Зробити бухгалтерські проведення і необхідні розрахунки.

Нараховано заробітну плату:

працівнику рослинництва; працівнику тваринництва; працівнику допоміжного виробництва; агроному; завідувачу ферми.

Нараховано відрахування на соціальні заходи від заробітної плати праців­ників тваринництва, яка становить 15 000 грн.

Нараховано амортизацію сільськогосподарської техніки.

Завдання 2.

Зробити бухгалтерські проведення і необхідні розрахунки.

Оприбутковано продукцію рослинництва; насіння; продукцію тваринництва. Відображено різницю між витратами на створення продукції та її справедливою вартістю.

1. Реалізовано продукцію рослинництва, собівартість якої 3000 грн на суму 5000 грн без ПДВ.

2. Зробити бухгалтерські проведення.

Придбано робочу худобу вартістю 6000 грн без ПДВ, транспортні витра­ти — 330 грн без ПДВ.

Оприбутковано приплід молодняку, витрати на вирощування якого стано­вили 1900 грн, а справедлива вартість — 2200 грн.

3. Реалізовано довгострокові біологічні активи, які оцінюють за первісною вартістю: первісна вартість — 8100 грн, нарахований знос — 700 грн, дохід від реалізації — 9600 грн з ПДВ.

4. Переведено довгострокові біологічні активи первісною вартістю 5000 грн, знос — 400 грн до групи активів, які обліковують за справедливою вартістю; ця вартість становить 4500 грн. Зробити бухгалтерські проведення.

Завдання 3.

Зробити бухгалтерські проведення. Висаджено саджанці покупні вартістю 5000 грн. Наділі витрати на їх біологічні перетворення становили 14 000 грн. Переведено їх до складу зрілих біологічних активів за справедливою вартістю 18 000 грн.

 

За вдання 1

Припустимо, що суб’єкт туристичної діяльності (санаторій) придбав бланки путівок на суму 30000,00 грн., в т.ч. ПДВ - ?грн. Частину з них (на суму 12000,00 грн. в т.ч. ПДВ -?,00 грн) замовники передали покупцю (без попередньої оплати). Реальна вартість переданих путівок складає 240000,00 грн., в т.ч. ПДВ - ? грн. Собівартість наданих послуг складає 150000,00 грн. Необхідно скласти бухгалтерські проводки

 За вдання 2

Туроператор при формуванні тура уклав угоди і оплатив вартість послуг: готелю - за проживання туристів - 6000,00 грн.; ресторану - за організацію харчування - 2400,00 грн.; автотранспортному підприємству - за перевезення туристів - 600,00 грн.; спортивному комплексу за надання оздоровчих послуг - 900,00 грн.; екскурсійному бюро - за екскурсійне обслуговування - 500,00 грн. Інші витрати туроператора склали 1700,0 грн. Виручка від реалізації путівок склала 18000,00 грн. Вартість бланків путівок - 120,00 грн., в т.ч. ПДВ - 20,00 грн.

 

 

ЧАСТИНА ІІІ

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ З ОРГАНІЗАЦІЇ САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ СТУДЕНТІВ

ЗМІСТОВИЙ МОДУЛЬ 1

Завдання 1

Визначити вплив господарських операцій на баланс:

Таблиця 1- Журнал господарських операцій за березень

Зміст господарської операції

Тип госп. операції (вплив на баланс)

Перерозподіл

актив і пасив

в активі в пасиві Збільшення Зменшення
Придбано товари в кредит        
Сформовано статутний капітал        
Отримано гроші від покупців в касу        
Видана з каси готівка на відрядження        
Оплачені витрати з поточного рахунку        
Придбані офісні меблі за рахунок кредиту банку        
Взято позику в банку        
Повернено постачальнику товари        
Придбано паливо для виробничих потреб        
Нараховано заробітну плату робочим основного виробництва        


Завдання 2

Визначити вплив господарських операцій на баланс:

 

Таблиця - Журнал господарських операцій за вересень

 

Тип госп. операції (вплив на баланс)

Перерозподіл

Актив і пасив

в активі в пасиві Збільшення Зменшення
Оплачено готівкою дебіторську заборгованість        
Відвантажено покупцям продукцію        
Взято позику у фірми «АВС»        
Придбано запчастини у фірми «БК»        
Отримано в касу гроші з поточного рахунку        
Відпущено зі складу матеріали у виробництво        
Оприбутковано основні засоби        
Повернуто в банк невидану своєчасно заробітну плату        
Повернуто в касу невитрачену підзвітну суму        
Оприбутковано на склад готову продукцію        
Видано короткостроковий вексель        
Внесено власником основні засоби в рахунок поповнення статутного капіталу        
Надійшла на склад бракована продукція        
Видано з каси заробітну плату        
Отримано МШП від постачальників        
Отримано короткостроковий вексель        
Придбано матеріали підзвітною особою        
Погашено з поточного рахунку заборгованість за податками        

 

Тема 2. Облік у торгівлі

Форми контролю: усне опитування, індивідуальне тестування, підготовка доповіді; розв’язування задач.

Завдання для самостійної роботи:

1. Опрацюйте конспект лекцій та рекомендовану літературу для обговорення теоретичних питань теми на семінарському занятті.

 

2. Самостійно опрацюйте питання:

1. Характеристика галузі та особливості обліку в торгівлі

2. Облік надходження товарів та їх зберігання

3. Облік реалізації товарів в оптовій та роздрібній торгівлі

 

3. Розв’яжіть тестові завдання:

1 . Торговий патент не потрібно купувати в таких випадки х:

А) при роздрібній торгівлі продовольчими товарами;

B) при роздрібній торгівлі непродовольчими товарами;

C) при торгівлі підакцизними товарами;

B) при оптовій торгівлі.

Ліцензія — це:

А) оборотний матеріальний актив;

B) необоротний матеріальний актив;

C) необоротний нематеріальний актив;

D) цінний папір.

Торгівельна діяльність, це

А) Діяльність підприємства з придбання та реалізації товарів, робіт, послуг народного, споживчого призначення з подальшим отриманням винагороди, у грошовому або матеріальному вимірі;

B) Самостійна діяльність юридичних та фізичних осіб зі здійснення операцій купівлі-продажу товарів споживчого призначення з метою отримання прибутку;

C) Всі твердження є вірними.

D) Немає вірної відповіді.

Завдання 1.

В звітному періоді підприємство здійснювало операції по оптовій торгівлі та надавало посередницькі послуги. Товари обліковувалися в купівельних цінах.

По даним бухгалтерського обліку в звітному періоді реалізовано:

–  товарів на суму 12000 грн. ( ПДВ – 2000 грн.). Балансова вартість реалізованих товарів – 7000 грн.;

–  посередницьких послуг на суму 7200 грн. ( ПДВ – 1200 грн.). Фактичні витрати по наданим послугам склали 4000 грн.

Відобразити господарські операції в бухгалтерському обліку

Завдання 2.

Зробити розрахунок вартості використаних виробничих запасів по методу середньозваженої вартості:

1. кількість запасів на початок місяця – 100 на суму 8000 грн.

2. Поступило виробничих запасів за місяць.

1 партія – 1000 шт. на суму 19000 грн.

2 партія – 1500 шт. на суму 24000 грн.

3 партія 1800 шт. на суму 21000 грн.

3. використано виробничих запасів – 32000

4. залишок на кінець місяця – ?.

Завдання 3.

Підприємство А оприбуткувало товари від постачальника на суму 1200 грн. з ПДВ. Товар надійшов у зворотній тарі вартістю 240 грн. з ПДВ. Транспортні витрати за поставку товару транспортною організацією - 120 грн. з ПДВ. Зворотна тара повернута постачальнику. Власна торговельна надбавка до купівельної вартості - 20%.

Здійснити бухгалтерські проводки.

Завдання 4. Підприємством роздрібної торгівлі у постачальника за попередньою оплатою закуплено товар на суму 15 000 грн. з ПДВ. Власна торговельна надбавка підприємства - 25%. Після оприбуткування на складі товар передано в магазин і реалізовано.

Здійснити бухгалтерські проводки.

Завдання 5. Між підприємствами А та Б укладено бартерний контракт з обміну неподібними товарами. Контрактна вартість товарів однакова і становить 12 000 грн. Собівартість товару підприємства А - 9000 грн., В - 9500 грн.

Здійснити бухгалтерські проводки для обох підприємств.

 

Тема 4. Облік у будівництві

Форми контролю: усне опитування, індивідуальне тестування, підготовка доповіді, розв’язання задач.

Завдання для самостійної роботи:

1. Опрацюйте конспект лекцій та рекомендовану літературу для обговорення теоретичних питань теми на семінарському занятті.

 

Самостійно опрацюйте питання:

1). Характеристика галузі та особливості обліку.

2). Облік витрат будівельних організацій

3) Визначення доходів і витрат за період виконання будівельного контракту.

 

3. Розв’яжіть тестові завдання:

Завдання 1.

На початок місяця підприємство мало поголів'я, їх живу масу, що наведені в таблиці.

 

 

Статево-вікова група

На 01._

Приплід

Переведення в іншу групу

Здано на м'ясокомбінат

...

На 01._

голів жива маса, ц. голів жива маса, ц. голів жива маса, ц. голів жива маса, ц. голів жива маса, ц. голів жива маса, ц.
Корови 100 400                    
Бугаї-плідники 2 16                    
Нетелі 10 35                    
Телята до 6 місяців 40 40                    
Телиці 6-12 місяців 25 37,5                    
Телиці 12- 18 місяців 20 40                    
Телиці старше 18 місяців 20 60                    
Відгодівля 100 200                    
Разом                        

Рух поголів'я за місяць:

• народилось 10 телят живою масою 3 ц;

• загинуло одне теля до 6 місяців живою масою 30 кг (акт про загибель);

• забито 2 голови з відгодівлі живою масою 440 кг, вихід м'яса 180 кг (акт про забій);

• переведено 3 нетелі в корови живою масою 14 ц;

• переведено 3 голови корів з основного стада на відгодівлю живою масою 12 ц;

• здано на м'ясокомбінат 10 голів з відгодівлі живою масою 30 ц:

- переведено з групи у групу (згідно з актом переведення):

• з телят до 6 місяців у групу телиць 6-12 місяців 4 голови живою масою 520 кг;

• з телиць 6-12 місяців у групу 12-18 місяців 4 голови живою масою 800 кг;

• з телиць старше 18 місяців у нетелі - 5 голів живою масою 1750 кг.

- оприбутковано приріст живої маси:

• телят до 6 місяців - 600 кг;

• телиць 6-12 місяців 375 кг;

• телиць 12-18 міс 310 кг;

• телиць старше 18 місяців 240 кг;

• поголів'я на відгодівлі - 1800 кг.

Планова собівартість 1 ц приросту живої маси - 180 грн. Скласти оборот стада за період та всі можливі проводки.

Завдання 2. У господарстві забито основну свиноматку масою 200 кг. Балансова вартість свиноматки - 1000 грн. Оплата праці забійника - 20 грн. Від забою отримано 140 кг м'яса та субпродуктів, які реалізовані населенню за 1320 грн. з ПДВ. Здійснити необхідні бухгалтерські проводки.

Завдання 3. На основні наведених даних розподілити загальновиробничі витрати рослинництва і здійснити бухгалтерські проводки.

 

 

Культура

Фактичні витрати на вирощування

Розподіл загально виробничих витрат рослинництва

всього В тому числі насіння % Сума, грн.
Пшениця 141500 14080    
Гречка 18300 1785    
Кукурудза 114400 4620    
Картопля 60000 2000    
Цукрові буряки 132000 12940    
Разом        

Загальновиробничі витрати рослинництва

100 98000

Завдання 4. На основі наведених даних розподілити загальновиробничі витрати тваринництва і здійснити бухгалтерські проводки.

 

 

Види тварин

Фактичні витрати на утримання, грн.

Розподіл загальновиробничих витрат тваринництва

сумарні в тому числі насіння % сума, грн.
Основне стадо великої рогатої худоби 152 100 116400    
Молодняк великої рогатої худоби 135 400 120 300    
Свинарство 148 800 127 700    
Вівчарство 19200 11300    
Разом        

Загальновиробничі витрати тваринництва

  124 500

Завдання 5. На основі наведених даних визначити фактичну собівартість 1ц сільськогосподарських культур і скоригувати планову собівартість до рівня фактичної.

 

 

культура

Валовий збір, ц

Вміст зерна в зерновідходах,

%

Планова собівартість 1ц, грн.

Фактичні

витрати за

культурою,

грн.

Фактична

собівартість 1ц.

грн.

зерна зерновідходів зерна зерновідходів
Зерно пшениці 2000 4007 60 24,00 51000    
горох 1000 150 40 28,00 30000    

Завдання 6. На основі наведених у таблиці даних необхідно:

а) визначити фактичну собівартість одиниць продукції тваринництва;

б) визначити і описати калькуляційні рійниці;

в) скласти необхідні бухгалтерські проводки.

 

Показник Одиниця Вихід продукції Планова собівартість, грн. Сумарні фактичні витрати, грн. Фактична собівартість, грн.
Вихід           продукції основного молочного стада:         235,00  
1 молоко ц 4000 55,00 ? ?
приплід голів 180 ? ? ?
приплід ц 63 ? ? ?
Середньорічне поголів'я корів голів 800 X X X

Завдання 7 . Аграрне підприємство по попередній оплаті реалізувало 70 т пшениці за ціною за 1кг з ПДВ 7,2 грн. Собівартість. 1 ц зерна - 450 грн.

Навести кореспонденцію рахунків із сумами.

Завдання 8. Аграрне підприємство реалізувало м'ясокомбінату корову з основного стада масою 350 кг. Балансова вартість корови - 900 грн. Сума, нарахована м'ясокомбінатом без дотацій, 600 грн.

Навести кореспонденцію рахунків із сумами.

Завдання 9. Аграрне підприємство купило у власного працівника корову, вартість якої згідно з договором становила 1500 гри Розрахунок за корову з працівником здійснено зерном - видано 2т. Звичайна ціна 1 ц зерна з ПДВ - 80 грн.

Навести кореспонденцію рахунків із сумами.

Завдання 10. Аграрне підприємство передало м'ясокомбінату 10 свиней для переробки на ковбасу. Собівартість свиней 5000 грн. За переробку сплачено 840 грн. Власні транспортні витрати - 400 грн. З переробки отримано 350 кг ковбаси, яку реалізовано магазину на суму з ПДВ 5250 грн.

Навести кореспонденцію рахунків із сумами та визначити фінансовий результат.

Україні тепер є:

А) готелі високого класу, малі готелі й хостелі;

B) гуртожитки для приїжджих і молодіжні табори;

C) готелі на воді й флайтелі;

D) ) готелі високого класу.

Такий чинник як:

А) його місткість;

B) його місцерозташування;

C) його призначення.

D) всі вище перераховані чинники.

Виступати:

А) рахунок;

B) касовий звіт;

C) туристський ваучер;

D) кредитна картка.

 

4. Виконати завдання:

Розглянути ситуації і пояснити їх законність або допущені порушення:

1. Готівка, призначена для виплати з/п працівникам, використана на загальногосподарські потреби.

2. Підприємство виплатило з/п коштами з отриманої в касу виручки. На дату виплати заробітної плати підприємство мало податкову заборгованість.

3. Здійснено розрахунок готівкою між підприємствами без документів, що підтверджують підстави витрачання готівки.

4. Підприємство отримало в кінці робочого дня в касу суму готівки, що перевищує ліміт. На наступний день готівку здали до банку.

5. Касир зберігає в касі підприємства власні гроші.

6. В результаті інвентаризації касової готівки виявлено її нестачу. Договір про повну матеріальну відповідальність з касиром не укладено. Хто буде нести відповідальність у цьому випадку?

 

СПИСОК РЕКОМЕНДОВАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

Базова

1. Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», від 16.07.99р. №996-14

2. Конституція України (Закон від 28.06.1996р. № 254 к\96-ВР) відносно права на підприємницьку діяльність, не заборонену законом.

3. Податковий кодекс України від 2 грудня 2010 р. № 2755-VІ [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/2755-17

4. Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців” від 15.05.2003р. № 755 – IV.

5. Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку», затвердженого наказом МФУ від 24.05.95р. №88.

6. Положення (Стандарт) бухгалтерського обліку 6 “Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах”, затверджене наказом Міністерства фінансів України від 28.05.99 р. № 137 (зі змінами та доповненнями).

7. Положення (Стандарт) бухгалтерського обліку 7 “Основні засоби” затверджене наказом Міністерства фінансів України від 27.04.2000 р. № 92 (зі змінами та доповненнями).

8. Положення (Стандарт) бухгалтерського обліку 8 “Нематеріальні активи”, затверджене наказом Міністерства фінансів України від 18.10.99 р. № 242 (зі змінами та доповненнями).

9. Положення (Стандарт) бухгалтерського обліку 9 “Запаси”, затверджене наказом Міністерства фінансів України від 20.10.99 р. № 246 (зі змінами та доповненнями).

10. Положення (Стандарт) бухгалтерського обліку 10 “Дебіторська заборгованість”, затверджене наказом Міністерства фінансів України від 08.10.1999 р. № 237 (зі змінами та доповненнями).

11. Положення (Стандарт) бухгалтерського обліку 11 “Зобов’язання”, затверджене наказом Міністерства фінансів України від 31.01.2000р. № 20 (зі змінами та доповненнями).

12. Положення (Стандарт) бухгалтерського обліку 12 “Фінансові інвестиції”, затвердження наказом Міністерства фінансів України від 26.04.2000 р. № 91 (зі змінами та доповненнями).

13. Положення (Стандарт) бухгалтерського обліку 13 “Фінансові інструменти”, затверджене наказом Міністерства фінансів України від 30.11.2001 р. № 559 (зі змінами та доповненнями).

14. Положення (Стандарт) бухгалтерського обліку 14 “Оренда”, затверджене наказом Міністерства фінансів України від 28.07.2000р. № 181 (зі змінами та доповненнями).

15. Положення (Стандарт) бухгалтерського обліку 15 “Дохід”, затверджене наказом Міністерства фінансів України від 29.11.1999 р. № 290 (зі змінами та доповненнями).

16. Положення (Стандарт) бухгалтерського обліку 16 “Витрати”, затверджене наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 р. № 353 (зі змінами та доповненнями).

17. Положення (Стандарт) бухгалтерського обліку 17 “Податок на прибуток”, затверджене наказом Міністерства фінансів України від 28.12.2000 р. № 353 (зі змінами та доповненнями).

18. Положення (Стандарт) бухгалтерського обліку 18 “Будівельні контракти”, затверджене наказом Міністерства фінансів України від 28.04.2001 р. № 205 (зі змінами та доповненнями).

19. Положення (Стандарт) бухгалтерського обліку 19 “Об’єднання підприємств”, затверджене наказом Міністерства фінансів України від 07.07.99 р. № 163 (зі змінами та доповненнями).

20. Положення (Стандарт) бухгалтерського обліку 20 “Консолідована фінансова звітність”, затверджене наказом Міністерства фінансів України від 30.07.99 р. № 176 (зі змінами та доповненнями .

21. Положення (Стандарт) бухгалтерського обліку 21 “Вплив змін валютних курсів”, затверджене наказом Міністерства фінансів України від 10.08.2000 р. № 193 (зі змінами та доповненнями).

22. Положення (Стандарт) бухгалтерського обліку 22 “Вплив інфляції”, затверджене наказом Міністерства фінансів України від 28.02.2002 р. № 147 (зі змінами та доповненнями).

23. Положення (Стандарт) бухгалтерського обліку 23 “Розкриття інформації щодо пов’язаних сторін”, затверджене наказом Міністерства фінансів України від 18.06.2001 р. № 303 (зі змінами та доповненнями).

24. Положення (Стандарт) бухгалтерського обліку 24 “Прибуток на акцію”, затверджене наказом Міністерства фінансів України від 16.07.2001 р. № 344 (зі змінами та доповненнями).

25. Положення (Стандарт) бухгалтерського обліку 25 “Фінансовий звіт суб’єкта малого підприємства”, затверджене наказом Міністерства фінансів України від 16.07.2001 р. № 101.

26. Положення (Стандарт) бухгалтерського обліку 26 “Виплати працівникам”, затверджене наказом Міністерства фінансів України від 28.10.2003 р. № 601.

27. Положення (Стандарт) бухгалтерського обліку 27 “Діяльність, що припиняється”, затверджене наказом Міністерства фінансів України від 07.11.2003 р. № 617 (зі змінами та доповненнями).

28. Положення (Стандарт) бухгалтерського обліку 28 “Зменшення корисності актів”, затверджене наказом Міністерства фінансів України від 24.12.2004 р. № 817.

29. Положення (Стандарт) бухгалтерського обліку 29 “Фінансова звітність за сегментами”, затверджене наказом Міністерства фінансів України від 19.05.2005 р. № 412 (зі змінами та доповненнями).

30. Положення (Стандарт) бухгалтерського обліку 30 “Біологічні активи”, затверджене наказом Міністерства фінансів України від 18.11.2005 р. № 790.

31. Положення (Стандарт) бухгалтерського обліку 31 “Фінансові витрати”, затверджене наказом Міністерства фінансів України від 28.04.2006 р. № 415.

32. Наказ Міністерства фінансів України Про затвердження Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 32 “Інвестиційна нерухомість”.

33. План рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, затверджене наказом МФУ від 30.11.99р. №291.

34. Інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, затверджене наказом МФУ від 30.11.99р. №291.

35. Методичні рекомендації щодо застосування регістрів бухгалтерського обліку», затверджені наказом МФУ від 29.12.2000р. №356.

36. Інструкція по інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів і документів та розрахунків» від 11.08.94р. №69, із змінами та доповненнями.

Допоміжна:

37. Бабіч В.В. Фінансовий облік (облік активів). - К.: КНЕУ, 2016. – 281 с.

38. Бухгалтерський облік в Україні. Навчальний посібник для вузів / Р.Л. Хом'як, В.І. Лемішовський, А.С. Мороз та ін. - 4-те вид. - Л.: Інтелект-Захід, 2010. - 1072 с.

39. Бухгалтерський облік та фінансова звітність в Україні / За ред. С.Ф. Голова. – Дніпропетровськ, ТОВ «Баланс-Клуб», 2012. – 768 с.

40. Бухгалтерський фінансовий облік / Бутинець Ф.Ф., Бородін О.С., Герасимович А.М. та ін.; За ред. Бутинця Ф.Ф. – 7-е вид., доп. і перероб. – Житомир: ПП “Рута”, 2012. – 832 с.

41. Голов С.Ф. Бухгалтерський облік та фінансова звітність за міжнародними стандартами : Практ. посіб. / С.Ф. Голов, В.М. Костюченко. - К.: Лібра, 2004. - 880 с.

42. Голов С.Ф. Фінансовий облік: Підручник / Голов С.Ф., Костюченко В.М., Кравченко І.Ю., Ямборко Г.А. – К.: Лібра, 2013. – 976 с.

43. Грабова Н.М. Бухгалтерський облік у галузях народного господарства: Навч. посібник для самост. вивч. дисц. — К.: КНЕУ, 2013. — 203 с.

44. Грачева Р. Энциклопедия бухгалтерского учета. – К.: Галицкие контракты, 2004. – 832 с.

45. Грэй С.Дж., Нидлз Б.Е. Финансовый учет: глобальный подход. – М.: Волтерс Клувер, 2006. – 614 с.

46. Лишиленко О.В. Бухгалтерський фінансовий облік: Підручник. -К.: Вид-во «Центр навчальної літератури», 2013. - 528 с.

47. Малюга Н.М. Лебедзевич Я.В.,Горецька Л.Л., Дави дюк Т,В., Облік в галузях економічної діяльності: -Житомир : ЖІТІ , 2014-480с.

48.  Сопко В.В. Бухгалтерський облік в управлінні підприємством: Навч. посібник. - К.: КНЕУ, 2006. - 526 с.

49.  Справжній бух облік. – 2-ге вид., перероб. і доп. – Харків: Фактор, 2007. – 1072 с.

50.  Стельмащук А.М., Смоленюк П.С. Бухгалтерський облік: Навч. посібник. – К.: Центр учбової літератури, 2007. – 528 с.

51. Ткаченко Н.М. Бухгалтерський фінансовий облік, оподаткування і звітність: Підручник. - 3-те вид., допов. і перероб. - К.: Алерта, 2012. - 926 с.

52.  Хомина П.Я. Фінансовий облік і звітність на підприємствах різних галузей / П.Я. Хомина. - Тернопіль: Астон, 2010. - 288 с.

Інформаційні ресурси

53.  www.nbuv.gov.ua/ - національна бібліотека України ім. В.І. Вернадського, м. Київ (підручники, автореферати…)

54.  www.ukrstat.gov.ua/ - Державний комітет статистики України (статистична інформація за різними галузями економіки)

55.  www.balance.ua/ - Журнал «Баланс» (статті…) Практична бухгалтерiя, документи для роботи, податковi та iншi новини, податковий календар, закони, постанови, накази

56. www.nibu.factor.ua/ukr/about/ - інформаційно-аналітична газета «Податки і бухгалтерський облік» (статті…

57. www.vobu.com.ua/ - «Все про бухгалтерський облік» - газета. Практична бухгалтерiя, документи для роботи, податковi та iншi новини, податковий календар, закони, постанови, накази

58.  www.liga.net/ - законодавчі акти, закони, бланки, облік різних операцій, звітність

59.  www.dtkt.com.ua/ - «Дебет Кредит» - журнал. Практична бухгалтерiя, документи для роботи, податковi та iншi новини, податковий календар, закони, постанови, накази

60.  www.smida.gov.ua/ - річна звітність акціонерних компаній.

61.  www.buhgalteria.com.ua/ - газета «Бухгалтерія». База аналітичних матеріалів і нормативних документів

62.  www.business.kiev.ua/ - Газета «Бізнес». Інформація про фінансові ринки, товарні ринки, новини економіки країни

 

 

Навчальне видання

 

Л.Я. Шевченко

ОБЛІК І ЗВІТНІСТЬ В ГАЛУЗЯХ ЕКОНОМІКИ


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-19; Просмотров: 291; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.292 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь