Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Стаття 247. Порядок переміщення громадянами товарів через митний кордон України



Громадяни за умови дотримання вимог цього Кодексу та інших законів України можуть переміщувати через митний кордон України будь-які товари, крім тих, що заборонені до ввезення в Україну та вивезення з України, а також тих, щодо яких законом України встановлено обмеження в галузі зовнішньоекономічної діяльності.

Відповідно до ст. 110 МК, яка встановлює засоби та способи переміщення товарів, громадяни можуть перемішувати товари засобами авіаційного, водного, автомобільного й залізничного транспорту шляхом:

- вантажних відправлень;

- використання ручної поклажі;

- супроводжуваного багажу;

- несупроводжуваного багажу;

- міжнародних поштових відправлень;

- міжнародних експрес-відправлень.

Громадяни за умови дотримання вимог МК, Закону України "Про порядок ввезення (пересилання) в Україну, митного оформлення й оподаткування особистих речей, товарів та транспортних засобів, що ввозяться (пересилаються) громадянами на митну територію України" та інших законів України можуть перемішувати через митний кордон України будь-які товари, особисті речі, крім заборонених, а також тих, щодо яких можуть встановлюватися обмеження:

I) до ввезення в Україну,

II) до вивезення з України

III) до транзиту через митну територію України.

До першої групи заборонених товарів, тобто тих, які не можна ввозити на Україну належать:

1) товари, що можуть завдати шкоди здоров'ю або загрожувати життю населення та тваринному світу чи призвести до заподіяння шкоди довкіллю;

2) літературні та художні твори, поліграфічна та інша друкована продукція, кіно-, фото-, аудіо- та відеоматеріали, що пропагують війну, жорстокість, порнографію, расову, етнічну або релігійну ворожнечу, закликають до насильницького повалення конституційного ладу в Україні;

3) товари та особисті речі, на пропуск яких потрібні дозволи інших державних установ, за відсутності цих дозволів;

4) транспортні засоби, щодо яких встановлені обмеження (більш детально про умови та заборони переміщення усіх категорій транспортних засобів мова буде йти далі);

5) предмети, щодо яких не було здійснено митне оформлення.

6) згідно із статтею 9 Закону "Про порядок ввезення (пересилання) в Україну, митного оформлення й оподаткування особистих речей, товарів та транспортних засобів, що ввозяться (пересилаються) громадянами на митну територію України", пропуск на митну територію України сільськогосподарської продукції, що підпадає під визначення 01-24 груп УКТ ЗЕД, що ввозиться громадянами, в будь-яких обсягах не дозволяється. Це обмеження не поширюється на: лікеро-горілчані та тютюнові вироби в обсягах, зазначених у Законі; продукти харчування в упаковці виробника, що надходять на адресу фізичних осіб у міжнародних поштових відправленнях, вагою до 10 кг; продукти харчування для власного споживання на суму до 50 евро, що ввозяться в порядку та обсягах, які визначаються Кабінетом Міністрів України;

сільськогосподарську продукцію, отриману громадянами-резидентами як натуральну плату за виконану роботу в країнах-учасницях СНД, з якими Україна уклала угоди про вільну торгівлю; - плодоовочеву продукцію, вирощену громадянами-резидентами на власних присадибних ділянках суміжних держав, за умови підтвердження кількості вирощеної продукції довідками органів місцевого самоврядування, права власності на такі ділянки, подання сертифіката відповідності або свідоцтва встановленого зразка про визнання сертифіката. Забороняється ввезення в Україну небезпечних відходів з метою їх зберігання чи захоронения.

До групи товарів, які заборонені до вивезення з території України, належать:

- предмети, що є національними, культурними чи історичними цінностями -надбанням українського народу і визначені Законами України.

До товарів, що заборонені до транзиту через митну територію України, належать встановлені законодавством товари.

Серед законодавчих актів, що встановлюють обмеження на ввезення або транзит товарів на територію України можна назвати Постанову Кабінету Міністрів України від 13.07.2000 р. №1120 "Про затвердження Положення про контроль за транскордонними перевезеннями небезпечних відходів та їх утилізацією/видаленням і Жовтого та Зеленого переліків відходів". Транзит небезпечних відходів через територію України не може здійснюватися без попередньої письмової згоди Мінприроди. Слід зауважити, що, в свою чергу, Мінприроди має право відмовити в будь-якому транзиті небезпечних відходів через територію України з обгрунтуванням причин такої відмови.

Також громадянам заборонено перемішувати через митний кордон України товари, щодо яких законодавством України встановлені обмеження в галузі зовнішньоекономічної діяльності.

Оподаткування будь-яких товарів, що перемішуються через митний кордон України, здійснюється у відповідності з чинним законодавством України. Порядок оподаткування певних видів товарів встановлюється окремими нормативно-правовими актами України.

Слід зауважити, що порядок митного оформлення й оподаткування особистих речей, товарів, транспортних засобів та окремих номерних вузлів до них, що ввозяться (пересилаються) в супроводжуваному й несупроводжуваному багажі, вантажних, експрес- та міжнародних поштових відправленнях на митну територію України і належать громадянам, встановлюється названим вище Законом "Про порядок ввезення (пересилання) в Україну, митного оформлення й оподаткування особистих речей, товарів та транспортних засобів, що ввозяться (пересилаються) громадянами на митну територію України".

Обов'язковою умовою пропуску через митний кордон України товарів є здійснення щодо них митного оформлення у встановленому законодавством порядку, який визначається главою 10 МК.

Тобто, якщо товари не пройшли процедур митного оформлення - вони також не підлягають ввезенню на митну територію України, вивезенню з цієї території, а також переміщенню шляхом транзиту через митну територію України.

Митне оформлення - це сукупність дій, пов'язаних з пропуском в Україну чи за її межі товарів, переміщуваних через митний кордон України. Митне оформлення проводиться шляхом здійснення відповідних митних процедур.

Згідно зі статтею 71 цієї глави митне оформлення товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України резидентами (крім громадян), крім випадків переміщення товарів і транспортних засобів через територію України у режимі транзиту, здійснюється митними органами, у зонах діяльності яких розташовані ці резиденти. У випадках, визначених Кабінетом Міністрів України, митне оформлення в іншому митному органі може здійснюватися за письмовим погодженням між цим митним органом і митним органом, у зоні діяльності якого розташований відповідний резидент.

Дана стаття встановлює особливості митного оформлення, які полягають у слідуючому:

1) За рішенням спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади в галузі митної справи митне оформлення товарів окремих видів може здійснюватися у спеціально визначених для цього митних органах. Місце здійснення митного оформлення товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України нерезидентами (крім громадян), визначається Кабінетом Міністрів України.

Митне оформлення товарів і транспортних засобів, що переміщуються через територію України у режимі транзиту, здійснюється митним органом за місцем увезення цих товарів і транспортних засобів на митну територію України. Митне оформлення товарів і транспортних засобів, які вивозяться за межі митної території України громадянами, може здійснюватися у будь-якому митному органі на всій митній території України.

Митне оформлення товарів (крім тих, що переміщуються у несупроводжуваному багажі, а також автомобілів), які ввозяться на митну територію України громадянами, здійснюється у пунктах пропуску через митний кордон України. Митне оформлення товарів, які ввозяться на митну територію України громадянами у несупроводжуваному багажі, здійснюється митними органами за місцем проживання або тимчасового перебування зазначених громадян. Застосовується спрощений та першочерговий порядок декларування товарів, необхідних для подолання наслідків стихійного лиха, аварій, катастроф, епідемій, а також живих тварин, органів та інших анатомічних матеріалів людини для потреб трансплантації, товарів, що мають обмежений строк чи особливий режим зберігання, радіоактивних матеріалів, фото-, аудіо- і відеоматеріалів для засобів масової інформації, товарів міжнародної технічної та гуманітарної допомоги, товарів, що слідують за процедурою МДП, який визначений Кабінетом Міністрів України.

Місця здійснення митного оформлення автомобілів, які ввозяться на митну територію України громадянами, визначаються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі митної справи. На прохання осіб, що переміщують через митний кордон України товари і транспортні засоби, митне оформлення їх може здійснюватися поза місцем розташування митних органів, а також поза робочим часом, установленим для митних органів, на умовах, визначених МК.

За митне оформлення товарів і транспортних засобів поза місцем розташування митних органів або поза робочим часом, установленим для митних органів справляються митні збори. Це передбачено відповідною постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2003 р. №93 "Про справляння плати за митне оформлення товарів і транспортних засобів поза місцем розташування митних органів або поза робочим часом, установленим для митних органів". Дана Постанова, згідно з її пунктом 5, набирає чинності з 1 січня 2006 року. 10) Порядок митного оформлення військової техніки, військових кораблів (суден), бойових та військово-транспортних повітряних суден іноземних держав встановлюється Кабінетом Міністрів України. Предмети, що переміщуються громадянами через митний кордон України, підлягають декларуванню.

Згідно з частиною першою ст. 186 МК декларант самостійно визначає митний режим товарів і транспортних засобів, які переміщуються через митний кордон України, відповідно до мети їх переміщення та на підставі документів, що подаються митному органу для здійснення митного контролю та митного оформлення.

Згідно зі статтею 81 МК декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари і транспортні засоби, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. Товари, що переміщуються через митний кордон України громадянами, підлягають декларуванню та декларуються митному органу одночасно з пред'явленням цих товарів. До обов'язків декларанта входить заявлення в митній декларації точних відомостей про товари й транспортні засоби, мету їх переміщення через митний кордон України тощо, за що він несе в повному обсязі відповідальність, передбачену МК.

Умови та порядок застосування форм декларування, перелік відомостей, необхідних для здійснення митного контролю та митного оформлення, форми митних декларацій та інших документів, що застосовуються під час митного оформлення товарів і транспортних засобів, визначаються Кабінетом Міністрів України, а порядок заповнення митних декларацій та інших документів, що застосовуються під час митного оформлення товарів і транспортних засобів, встановлюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі митної справи.

Перелік товарів, що підлягають обов'язковому декларуванню, встановлюється МК та відповідними актами Кабінету Міністрів України.

Так, пунктом 10 Переліку відомостей, що оголошуються громадянами у разі переміщення ними через митний кордон України товарів та інших предметів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.07.1997 р. №748, визначені товари (предмети), які потребують обов'язкового декларування і переміщення яких через митний кордон здійснюється за дозвільними документами відповідних компетентних органів. До них належать: будь-яка зброя, боєприпаси і вибухові речовини, наркотичні і психотропні речовини, предмети старовини і мистецтва, друковані видання та інші носії інформації, отруйні і сильнодіючі речовини та ліки, радіоактивні матеріали, об'єкти флори і фауни, їх частини і одержана з них продукція, високочастотні радіоелектронні пристрої і засоби зв'язку.

Абзацом 5 вказаної Постанови установлено, що громадяни, які в'їжджають (виїжджають) в Україну, здійснюють декларування предметів, що переміщуються ними через митний кордон України, в усній формі, крім випадків переміщення предметів, які декларуються в обов'язковому порядку і зазначені нами вище, або предметів в обсягах, що підлягають оподаткуванню.

Цією ж Постановою затверджена форма письмової митної декларації для оголошення громадянами відомостей про товари та інші предмети, що переміщуються ними через митний кордон України.

Обов'язковому письмовому декларуванню при переміщенні через митний кордон України підлягають такі види товарів:

— багаж, що відстав від власника;несупроводжуваний багаж;

валютні цінності, цінності в кількості та обсягах, що перевищують норми, установлені чинним законодавством;

предмети, переміщення яких через митний кордон України здійснюється за дозвільними документами державних органів (про які мова йде вище); товари, що підлягають обкладенню податками й зборами;

товари, що тимчасово ввозяться на територію України, вивозяться за межі території України або переміщуються транзитом;

транспортні засоби, що тимчасово вивозяться за межі України, за бажанням власника (користувача);

товари, що переміщуються в міжнародних поштових відправленнях; - товари, що переміщуються в міжнародних експрес-відправленнях. Оскільки частиною другою постанови Кабінету Міністрів України від 15.07.1997 р. №748 "Про перелік відомостей, що оголошуються громадянами за встановленою формою у разі переміщення ними через митний кордон України товарів та інших предметів" передбачено, що громадяни, які в'їжджають в Україну (виїжджають з України), здійснюють декларування предметів, що переміщуються ними через митний кордон України, в усній формі, крім випадків переміщення предметів, які декларуються в обов'язковому порядку, або предметів в обсягах, що підлягають оподаткуванню, то при переміщенні громадянами через митний кордон України особистих речей може застосовуватися спрощений митний контроль, передбачений статтею 68 МК. При цьому непотрібне заповнення митної декларації.

Митна декларація, оформлена посадовою особою митного органу в повному обсязі, залишається у власника для безперешкодного ввезення або вивезення зазначених у ній валютних цінностей, товарів і транспортних засобів. Слід зауважити, що у випадку втрати власником митної декларації, остання не підлягає поновленню, що спричинює для її власника неможливість переміщення зазначених у цій декларації товарів.

Слід зауважити, що згідно зі статтею 80 МК, у разі відмови у митному оформленні та пропуску через митний кордон України товарів і транспортних засобів митний орган зобов'язаний видавати заінтересованим особам письмове повідомлення із зазначенням причин відмови та вичерпним роз'ясненням вимог, виконання яких забезпечує можливість митного оформлення та пропуску цих товарів і транспортних засобів через митний кордон України.

Відмова у пропуску на митну територію України чи митному оформленні товарів і транспортних засобів громадян повинна обґрунтовуватися з посиланнями на норми актів законодавства з питань митної справи.

До пропуску та митного оформлення товарів, щодо яких встановлені обмеження діють правила, визначені Кабінетом Міністрів України. Так, згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2002 р. №1986, пропуск через митний кордон України товарів, щодо переміщення яких установлено обмеження, так само як і їх митний контроль та оформлення, здійснюється митним органом на підставі дозволу уповноваженого органу державної влади, що виконує відповідні контрольні функції, та відповідно до типових технологічних схем здійснення митного контролю автомобільних, водних, залізничних та повітряних транспортних засобів перевізників у пунктах пропуску через державний кордон України після завершення установлених законодавством інших видів контролю (санітарно-епідеміологічного, ветеринарного, фітосанітарного, радіологічного, екологічного та за переміщенням культурних цінностей), необхідних для цього товару.

Далі ми детально розглядаємо встановлені та закріплені у чинному законодавстві особливості переміщення транспортних засобів та інших товарів.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-19; Просмотров: 181; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.029 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь