Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Митне оформлення й оподаткування транспортних засобів та їх запчастин, що ввозяться громадянами на митну територію України для вільного використання



Загалом слід зазначити, що законодавча база з питань ввезення, вивезення або переміщення з метою транзиту саме транспортних засобів та їх запчастин досить об'ємна і постійно вдосконалюється.

З метою стимулювання виробництва автомобілів в Україні та недопущення випадків ухилення від оподаткування при їх увезенні чи продажу Верховною Радою України постійно встановлюються досить жорсткі певні вимоги та умови їх увезення та обов'язки щодо оподаткування вказаних транспортних засобів.

Так, Законом України "Про стимулювання виробництва автомобілів в Україні" від 19.09.1997 р. №535/97-ВР затверджений Перелік товарів (у тому числі машинокомплектів), при ввезенні яких на митну територію України не справляються податки (ввізне мито, податок на додану вартість), якщо такі товари не виробляються на території України. Цікавим є те, що даний Закон обмежено у часі дії. Він діє до 1 січня 2008 року.

17 листопада 2005 року затверджено наказ Держмитслужби України №1118 «Про затвердження Правил митного контролю та митного оформлення транспортних засобів, що переміщуються громадянами через митний кордон України». Дія цих Правил поширюється на транспортні засоби, що переміщуються через митний кордон України громадянами, які не є суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності, для постійного користування (у тому числі з метою розкомплектування на запасні частини) на митній території України (за її межами) або з метою транзиту, а також тимчасово вивозяться за межі митної території України.

Згідно зі статтею 27 Декрету Кабінету Міністрів України від 10.05.1993 р. №46-93 "Про стандартизацію і сертифікацію", нові транспортні засоби, які ввозяться на митну територію України суб'єктами підприємницької діяльності або фізичними особами, підлягають обов'язковій сертифікації відповідно до чинного законодавства.

Стаття 1 Закону України "Про ставки акцизного збору і ввізного мита на деякі транспортні засоби" від 24.05.1996 р. №216/96-ВР закріплює розміри податків та зборів для транспортних засобів за кодом згідно з УКТ ЗЕД 87.03, 87.11, 87.16, що підлягають сплаті незалежно від країни виробництва, тих, які ввозяться (пересилаються) на митну територію України громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства.

Транспортні засоби, визначені у даному Законі, крім зазначених, підлягають обкладенню всіма видами податків, встановлених для імпортованих товарів (податок на додану вартість, ввізне мито, акцизний збір тощо), якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.

Слід зауважити, що згідно з чинним законодавством України з 1 січня 2003 року з метою недопущення забруднення навколишнього середовища, поліпшення екологічної ситуації в Україні заборонено ввезення на митну територію України та реалізацію на внутрішньому ринку України легкових автомобілів, не обладнаних пристроєм для нейтралізації ядучих фракцій вихлопних газів (каталізатором). Це є досить зваженим рішенням.

Транспортні засоби за кодами 87.01, 87.02, 87.03, 87.04, 87.05 УКТ ЗЕД та окремі номерні вузли до них, що безпосередньо ввозяться (пересилаються) громадянами на митну територію України або надходять на адреси громадян у несупроводжуваному багажі або вантажних відправленнях для вільного використання, незалежно від їх вартості підлягають обов'язковому письмовому декларуванню митним органам у порядку, встановленому для громадян, та оподатковуються ввізним митом, податком на додану вартість і в установлених законодавством України випадках акцизним та іншими зборами.

Транспортні засоби за кодами 87.01, 87.02, 87.03, 87.04, 87.05 УКТ ЗЕД, що не були у користуванні і які ввозяться на митну територію України громадянами, підлягають обов'язковій сертифікації відповідно до чинного законодавства України. Документи, що підтверджують проведення сертифікації, подаються органам Державної автомобільної інспекції Міністерства внутрішніх справ України під час реєстрації транспортних засобів.

Транспортними засобами за кодами 87.01, 87,02, 87.03, 87.04, 87.05 УКТ ЗЕД, що були у користуванні, слід вважати такі, на які були або є реєстраційні документи, видані уповноваженими державними органами, в тому числі іноземними, що дають право експлуатувати ці транспортні засоби на постійній основі.

Митне оформлення інших транспортних засобів та окремих номерних вузлів до них здійснюється відповідно до ст. 7 Закону про ввезення.

Митне оформлення кузовів та шасі за кодами 87.06 та 87.07 УКТ ЗЕД, що ввозяться громадянами для вільного використання, здійснюється як митне оформлення зібраних транспортних засобів з урахуванням максимального об'єму циліндрів двигунів, що серійно встановлювалися на марках таких автомобілів відповідного року їх випуску.

Механічні транспортні засоби за кодами 87.01, 87.02, 87.03, 87.04, 87.05 УКТ ЗЕД, що ввозяться громадянами при переселенні на постійне місце проживання в Україну, підлягають постановці на тимчасовий облік в органах Державної автомобільної інспекції Міністерства внутрішніх справ України на термін до одного року з оформленням документів на право тимчасової експлуатації таких транспортних засобів з терміном дії на один рік без права відчуження таких транспортних засобів або передачі у користування іншим особам.

Відчуження механічного транспортного засобу за кодами 87.01, 87.02, 87.03, 87.04, 87.05 УКТ ЗЕД, що ввозиться громадянином при переселенні на постійне місце проживання в Україну, протягом року з дати переселення (в'їзду) на постійне місце проживання в Україну проводиться за умови сплати належних податків та зборів, передбачених для ввезення транспортного засобу з метою вільного використання.

Документи на право постійного користування та відчуження механічних транспортних засобів за кодами 87.01, 87.02, 87.03, 87.04, 87.05 УКТ ЗЕД, що ввозяться громадянами при переселенні на постійне місце проживання в Україну, можуть бути видані після фактичного проживання протягом року на території України таких громадян - власників цих транспортних засобів.

У липні 2005 року Верховною Радою України був прийнятий Закон України від 06.07.2005 p. №2739-IV "Про деякі питання ввезення на митну територію України транспортних засобів" (Далі - Закон про транспортні засоби), який встановив заборону за деяким виключенням на ввезення транспортних засобів за критерієм дати їх випуску

Стаття 1 зазначеного нормативно-правового акта встановлює заборону ввезення на митну територію України для постійного користування легкових, вантажних автомобілів, автобусів, трамваїв, тролейбусів - коди згідно з УКТ ЗЕД 87.02-87.04, 8603 10 00 10 (у тому числі тих, що ввозяться на митну територію України з метою їх розкомплектування на запасні частини), які на момент увезення виготовлені та/або експлуатувалися більше ніж 8 років, крім автобусів та вантажних автомобілів, які ввозяться на митну територію України з метою транзиту або як гуманітарна допомога, та трамвайних вагонів шириною колії 1000 мм, які в Україні не виготовляються.

З 1 січня 2006 року в Україні діють стандарти Європейської економічної комісії ООН (UN/ЕСЕ) відповідного номера та року щодо колісних транспортних засобів, які продаються або використовуються на території України. Відповідно до цього нормою ст. 2 Закону про транспорті засоби передбачено, що здійснення першої реєстрації легкових, вантажних автомобілів, автобусів, трамваїв, тролейбусів - коди згідно з УКТ ЗЕД 8702-8704, 8603 10 00 10, у тому числі тимчасової, проводиться під час пропуску на митну територію України з метою вільного користування (або ввозяться з метою їх розкомплектування на запасні частини), що на момент ввезення виготовлені більше ніж 5 років тому, у випадку, коли вони відповідають вимогам національних стандартів, які застосовуються для українських виробників транспортних засобів, та проводиться у разі, коли вони відповідають стандартам "ЄВРО-2" (Вимоги В Правила ЄЕК ООН (ЇЖ/ЕСЕ Рч 49-02) або стандарту, який встановлює більші екологічні вимоги відповідно до Закону.

Документом, що засвідчує відповідність транспортних засобів вимогам національних стандартів, є сертифікат відповідності, виданий згідно із чинним законодавством України.

Слід зауважити, що автомобіль, що був попередньо ввезений в Україну без сплати (повної або часткової) передбачених законодавством податків та зборів, на підставі пільг, наданих законодавством, може бути відчужений або переданий у володіння, або (та) у користування, або (та) у розпорядження тільки після сплати у повному обсязі всіх податків та зборів, передбачених законодавством України на день ввезення автомобіля на митну територію України.

У разі, якщо на підставі рішення суду, що набрало законної сили, податки та збори, що передбачені законодавством до сплати при ввезенні автомобіля на митну територію України, та сплачені особою, що імпортує автомобіль на територію України, підлягають поверненню цій особі, відчуження, або передача такого автомобіля у володіння, або (та) у користування, або (та) у розпорядження може бути здійснено тільки після сплати особою, що набуває право власності на цей автомобіль, у повному обсязі всіх податків та зборів, передбачених законодавством України на день ввезення автомобіля на митну територію України.

Товари, транспортні засоби та запасні частини до них, що ввозяться (пересилаються) на митну територію України і належать громадянам, обкладаються митними зборами, увізним митом, ПДВ та акцизним збором за ставками та з урахуванням курсу іноземної валюти, установленого Національним банком України, що діють на день подання митної декларації, оформленої для вільного використання цих товарів, транспортних засобів та запасних частин до них.

Не підлягають пропуску через митний кордон України з метою вільного використання на території України товари, транспортні засоби та запасні частини до них, за які при ввезенні (пересиланні) на митну територію України (або при митному оформленні у внутрішніх митницях) не сплачено нараховані митні збори, мито, ПДВ та акцизний збір.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-19; Просмотров: 177; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.014 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь