Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Педагогічні умови організації мовленнєво-творчої діяльності молодших школярів на уроках української мови.



Є такі основні педагогічні умови організації навчально-творчої мовленнєвої діяльності молодших школярів на уроках української мови:

1. Організація на уроці рідної мови особистісної зорієнтованої взаємодії учителя з учнями.

2. Застосування технології побудови навчання як цілісного творчого процесу (розділ II посібника), яка допомагає забезпечити самостійну активність учнів у процесі навчально-творчої мовленнєвої діяльності на уроці української мови. Зазначена технологія навчання враховує особливості молод­шого шкільного віку, забезпечує оптимальні умови для самовираження учнів. Змістова складова техно­логії спирається на особистісно-значущий для учнів мовно-мовленнєвий Навчальний матеріал. Впро­вадження зазначеної технології допомагає вчителе­ві залучити емоції учнів до процесу творчості, забез­печити можливість самостійно творити [3].

3. Системність мовленнєвої роботи з учнями в умовах творчо-розвивального середовища. Таку роботу можна забезпечити, врахувавши необхідність розвитку основних психічних процесів дитини, засобом розвитку яких виступатиме слово і мовлен­нєва діяльність. Така система роботи передбачає розвиток процесів сприймання, здібностей до ство­рення образів уяви, ейдетичних можливостей дитя­чого мислення, уміння переборювати стереотипи, формування навичок асоціативного і гнучкого творчого мислення.

4.  Організація творчо-мовленнєвої діяльності учнів початкових класів на основі збагачення емо­ційно-чуттєвого та комунікативного досвіду.

Збагачення емоційно-чуттєвого досвіду молодших школярів у процесі творчо-мовленнєвої діяльності на уроках української мови може бути забезпечене через наявність відповідного емоційно насиченого мовно-мовленнєвого навчального матеріалу, інтер­активних методів, прийомів і форм організації нав­чальної діяльності учнів* використання різних способів постановки завдань, чіткість і динамічність переходу від одного виду роботи до іншого, вчасний перехід від пояснення до практичних дій учнів.

Організацію навчально-творчої мовленнєвої діяльності молодших школярів також забезпечує комунікативний досвід, який дозволяє учневі керу­вати своєю поведінкою під час спілкування, врахо­вувати особливості співрозмовника, установлювати і підтримувати контакт під час комунікації, опти­мально будувати мовлення відповідно до ситуації спілкування, прогнозувати можливі шляхи розвитку мовленнєвої ситуації, уміння долати психологічні бар’єри, адекватно використовувати невербальні за­соби спілкування (жести, міміку, манеру поведінки).

Створення спеціальних емоційно забарвлених мовленнєвих ситуацій під час навчання, розв'язання комунікативних завдань сприяє збагаченню кому­нікативного та емоційно-чуттєвого досвіду учнів і, відповідно, зростанню мовленнєво-творчої актив­ності на уроці.

5. Організація роботи з образами уяви під час мовленнєво-творчої діяльності на уроках україн­ської мови. Створення образів уяви - важлива скла­дова, яка необхідна для повноцінної   мовленнєво-творчої діяльності будь-якої людини. Вона дозволяє мотивувати комунікативний процес молодших школярів, емоційно збагачує урок та забезпечує творчу активність учасників навчального процесу

Слово дає можливість закріпити, у реальному світі. Такі уявлення є результатом активної мовленнєво-творчої діяльності учнів; створення мовленнєвого повідомлення передбачає використання знайомого матеріалу в нових умовах, наділення певної сукупності слів новим змістом чи навіть створення нових слів, які точніше переда­ють думки маленьких творців.

Під час організації навчально-творчої мовленнє­вої діяльності молодших школярів на уроках укра­їнської мови радимо вчителеві дотримуватися таких основних положень:

— сутність навчання полягає у приєднанні нових знань до відомих, для чого ці відомі знання слід попередньо відтворювати;

— навчання має базуватися на принципі порів­няння однієї інформації або точки зору з Іншою, щоб досягти розуміння того, що знання не обмежується сумою інформації і не е скінченним, а є процесом співвідношення різних знань;

— інформація має бути не кінцевим результатом — метою навчання, а її початковим пунктом та інстру­ментом;

— мета навчання не зводиться до запам'ятовування інформації, визначеної в підручниках, полягає у розвитку здібностей учнів самостійно просуватися в інформаційному просторі;  

— необхідно постійно підтримувати учнівську ініціативу:   

Дотримання вчителем зазначених положень дає можливість наблизити процес навчання до якомога природнішого стану. При цьому завдання полягає в тому, щоб створити для учнів сприятливі умови для усвідомлення запропонованої й самостійного її здобуття, використання її під час виконання творчих робіт, для організації партнер­ської співпраці учнів у парах; у групах. Учні набувають певних навчальних умінь і навичок, результатом чого є ефективна інтеграція нової інформації та попередніх знань.                      

Для стимулювання мовленнєво-творчої активності учнів на уроці рідної мови вчителі можуть:

— дозволяти учням вільно розмірковувати;

— сприймати різноманітні ідеї та думки; '

— цінувати міркування учнів;

— висловлювати віру в здатність кожного учня

мати власну думку;       :

— створити для учнів сприятливі умови для спіл­кування без принижень.

3. Результативність навчальної мовленнєво-творчої діяльності молодших школярів на уроках укра­їнської мови

Для успішного виконання мовленнєвої творчої діяльності необхідні такі умови:

1) активне, позитивне ставлення до рідної мови та літератури і схильність вивчати її, що переходить на високому рівні розвитку у захопленість;

2) деякі характерологічні риси, передусім, працьовитість, організованість, самостійність, цілеспрямованість, наполегливість, а також інтелект;

 3) сприятливий психічний стан під час мовленнєвої творчої діяльності;

 4) певні мовно-мовленнєві та літературні знання, вміння й навички;

 5) певні індивідуально-психологічні особливості в сенсорній і розумовій сферах, що відповідають вимогам мовленнєвої творчої діяльності.      

Результативність навчально-творчої мовленнє­вої діяльності молодших школярів на уроках укра­їнської мови підтверджується тим, що учні:

— уміють учитися, не втрачають бажання здобу­вати знання надалі;

— уміють самостійно працювати на уроці;

— сміливо висловлюють власну думку;

— віддають перевагу виконанню творчих робіт;

— володіють навичками роботи в парах і групах.

Отже, під час навчально-творчої мовленнє­вої діяльності на уроці учні:

– сприймають інформацію, аналізують її і формулюють висновки вільно висловлюються, аргументують власні думки. Знання, здобуті учнями самостійно або під час роботи в парі чи групі, виявляються глибшими і міцнішими.

– з зацікавленням виконують творчі роботи, складають змістовні тексти,

– докорінно змінюють погляди учнів, додає сили і впевненості.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-20; Просмотров: 415; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.017 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь