Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Мовленнєво-творчі вправи як засіб організації навчально-творчої діяльності молодших школярів на уроках української мови.



Вивчення української мови в початковій школі - це насамперед опанування мистецтва слова, а крас­не слово як золотий ключ виконує найважливішу роль у становленні і розвитку творчої особистості молодшого школяра, у формуванні його світогляду, збагатити й розширити який можна різними вира­жальними засобами рідної мови. Тому на уроках української мови в початкових класах лінгвістичні відомості мають розглядатися не як самостійний предмет вивчення, а як засіб розвитку мислення та творчих здібностей учнів.

Кожен урок української мови повинен бути уроком радості, пізнання, відкриття. Навчання рідної мови має бути осяяне фантазією, грою, красою природи, самобутньою словесною творчістю дитини.

Систему мовленнєво-творчих вправ і завдань на уроках української мови рекомендуємо будувати так, щоб учні мали змогу разом із учителем відкривати таємниці лінгвістики. Робота над написанням текстів, лінгвістичні ігри та тестові завдання, проблемні завдання і запитання сприяють розвитку творчих здібностей учнів, викликають у них інтерес до вивчення мовних явищ, розвивають дар слова і чуття мови, дають змогу оцінити мелодійність і милозвучність української мови, зрозуміти і відчути її красу і цінність.

Значні можливості для розвитку творчих здібностей учнів на уроках рідної мови мають письмові роботи різного характеру. Саме вони сприяють розвитку однієї з важливих властивостей творчої особистості — здатності самостійно, незалежно висловлювати власні думки. Наприклад, учні з інтересом виконують творчі роботи з використанням прислів’їв, приказок, афоризмів.

  Відомо, що мета уроку досягається лише тоді, коли запропоновані для виконання завдання зацікавлюють учнів, відповідають їхньому особистому досвіду та інтересам. Отже, на початку кожного уроку української мови рекомендуємо вчителеві проводити мовні (орфоепічні, фонетичні, лексичні, граматичні, орфографічні) й мовленнєві розминки, які створюють відповідний настрій для сприйняття навчального матеріалу, спонукають учнів до активної творчої діяльності.

Невимушена розповідь про побачене, що. замилувало око, про почуте, що вразило і пробудило думку, повинна бути обов’язковим елементом кожного уроку рідної мови.

Детально розглянемо мовно-мовленнєві вправи і завдання, які доцільно застосовувати на уроках української мови з метою організації навчально- творчої діяльності молодших школярів.

 1. Вправи, спрямовані на розвиток фантазії та уяви.

Ці вправи мають на меті організовувати на уроці української мови подорож у захоплюючий світ фантазії та уяви. Учні з великим задоволенням створщ*р> фантастичні історії,, лінгвістичні казки, головними героями яких є реальні та вигадані персонажі; /

Використання вправ "Уяви себе...”, "Уяви собі...", "Що було б, якби..." сприяє розвитку уяви і фантазії

Аналіз поняття

Учням пропонується приклад помилкового вис­новку про сутність мовного поняття. Завдання — встановити, чи правильний цей висновок і довести правильність своєї думки.

Оцінка висновків

Учитель пропонує учням висновки з тих чи ін­ших мовнцх правил. Учні мають оцінити, які з них правильні, а які — ні, і пояснити власну думку

Переформулювання думки

Учитель формулює для учнів висновок про сут­ність того чи іншого мовного поняття. Завдання яке необхідно виконати учням, — переформулювати . запропонований висновок і висловитися своїми словами.

Інтерпретація поняття

Учитель звертає увагу учнів на певний мовний факт (наприклад, суржик). Учням пропонується замислитися над запитаннями:

1. Що це таке?

2. Як оцінити цей факт?

3. Чому це відбувається?

4. Які наслідки цього?

5. Чи можна це попередити?

6. Як вплинути?

Помилка однокласника

Учитель спрямовує учнів на аналіз відповідей однокласників. Завдання - знайди помилку в одно­класника, виправ її, поясни правильність власних міркувань.

3.Вправи, спрямовані на формування вмінь відсто­ювати власну думку.      

Такі вправи застосовуються з метою спонукати учнів точно і змістовно висловлюватися, перекон­ливо доводити правильність власних міркувань. Під час застосування такого типу вправ на уроках української мови виникають дискусії, відбувається зіткнення протилежних думок. Під час обговорення проблемних запитань учні усвідомлюють сутність мовних понять і явищ.

Використання вправи "Доведи думку” дає змогу вчити молодших школярів висловлювати власну думку точно, стисло і переконливо. Виявиш помил­кові відповіді, довести їх помилковість спонукає вправа, під час виконання якої вчитель сам припус­кається помилок (вправи "Переконай учителя", "Як правильно?”).

А коли вчитель використовує на уроці україн­ської мови проблемні запитання і завдання, то такі вправи спрямовані на розвиток мислення учнів, на формування вмінь висловлювати переконливі аргу­менти на захист власної позиції.

Доведи думку

Учитель пропонує учням довести правильність думки під час виконання завдань на зразок: поясни, чому; доведи, що; обґрунтуй, для чого. Під час пояснення, доведення, обґрунтування власних мір­кувань молодші школярі наводять переконливі аргументи, називаючи істотні ознаки того чи іншого мовного поняття.

Переконай учителя

На уроці української мови вчитель виконує зав­дання з помилками. Перед учнями стоїть завдання — знайти помилки в учителя, аргументувати свою дум-
ку. Важливо, щоб учитель спрямовував учнів і на вияв-
лення помилок, і на доведення своїх міркувань.


Як правильно?

До цієї групи вправ належать завдання, які міс­тять у собі помилкові твердження або суперечності. Учні мають виявити помилковість суджень або суперечність, нелогічність їх і сформулювати пра­вильні твердження і пояснити власну думку. Наприк­лад: у слові взуття дві букви тт належать до коре­ня слова (правильна відлов: н ; у слові взуття:-я — закінчення, взутт- — основа, -зу- — корінь (спорід­нені слова: перевзутися, роззуватися), -тт— суфікс).

1. Вправи, спрямовані на формування вмінь оціню­вати результати роботи.

Ці вправи сприяють розвитку в учнів таких умінь, як: виявляти позитивне і негативне у власних міркуваннях і висловлюваннях, порівнювати свої думки з міркуваннями інших і реально оцінювати їх. Застосування цих вправ створює умови для само­пізнання особистості, сприяє налагодженню пар­тнерських стосунків між учнями під час спілкування й обговорення проблемних питань.

Оціни себе

На уроці української мови учитель пропонує школярам оцінити свою відповідь, якість виконан­ня письмового завдання (правильність, охайність). Учні мають дати оцінку своїй усній відповіді чи письмовій роботі і прокоментувати її.

Рецензування тексту

Після виконання письмової роботи вчитель про­понує учням обмінятися своїми зошитами з одноклас­никами, перевірити роботу товариша й оцінити. Учням надається право самостійно вибирати одно­класника, якому можна довірити рецензування тексту

Під час перевірки письмової роботи рецензент підкреслює помилки, відзначає вдалі місця у тексті, помилки, висловлює свої зауваження. Зазначимо, що рецензування текстів доцільно проводити після кожної творчої роботи в класі чи вдома.

Щоб учням було легше виконати це завдання, учителеві доцільно скласти пам'ятку для рецензу­вання тексту. Наприклад:

1. Прочитай уважно текст товариша.

2. Визнач, чи правильно дібраний заголовок до тексту.

3. Визнач, чи відповідає текст обраній темі.

4. Зазнач, що тобі найбільше сподобалось у тексті.

5. Поясни, які думки автора ти поділяєш.

6. Поясни, з якими думками ти не погоджуєшся. Чому?

7. Відредагуй текст, виправляючи помилки.

8. Вислови свої побажання, зауваження, пропо­зиції.

2. Вправи, які передбачають формування пошуко­вої спрямованості мислення.

Вчитель передбачає вправи, які спрямовані на організацію пошукової діяльності учнів на уроці української мови. Відомо, що учні початкових класів - винахідники, Іноді вони вигадують і про­понують нестандартні й оригінальні рішення під час розв'язання завдань проблемного характеру.

Вправа "Вигадай сюжет" дозволяє вчителеві спрямовувати учнів на знаходження як реальних, так і вигаданих шляхів виходу із проблемних ситуа­цій. Застосування вправ 'Здивуй клас", "Зроби відкриття" передбачає формування пошукової спря­мованості мислення, дає змогу учням самостійно1 працювати з додатковою літературою.

Вигадай сюжет

Учитель на дошці записує слова, пов’язані між собою за змістом. Учитель пропонує учням прочи­тати їх, скласти і записати з ними речення, які утво­рюють текст. Потім зачитується орієнтовний текст, складений учителем, або текст із підручника. Таким чином, учні мають змогу зіставити і порівняти влас­ні тексти із запропонованими зразками.

Здивуй клас

Учням дається завдання знайти і розповісти однокласникам про певний мовний факт, явище чи поняття, про які нещодавно дізнався. Учні, користуючись довідковою літературою, знаходять необхідну інформацію, повідомляють її своїм това­ришам, разом обговорюють.

Зроби відкриття

На уроці вивчення рідної мови вчитель-пропо­нує учням зробити відкриття під час виконання зав­дання на зразок: придумайте лінгвістичні казки (наприклад, про "секрети" голосних і приголосних; про "таємниці" частин мови і частин слова); цікаві мовні історії (наприклад, про походження назв мовних термінів).


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-20; Просмотров: 551; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.025 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь