Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Негативні екстерналії, їх види та шляхи усунення.



Екстерналії (зовнішній ефект) – блага, що зовні впливають на корисність або виробництво (добробут) економічних агентів, але породжені діяльністю інших гравців. (шум від аеропорту). Зовнішні агенти у цьому випадку не в змозі протидіяти, а їх втрати залишаються некомпенсованими.

Виникнення екстреналій (графік):

Порушення принципу «за все треба платити» породжує негативні й позитивні зовнішні ефекти (екстерналії). Суб'єкт ринку, який породжує негативні екстерналії, перекладає частку витрат на інших, а той, який створює позитивні екстерналії, бере на себе частку витрат з реалізації чужих інтересів. Усунення державою цієї вади ринкового саморегулювання здійснюється через чітку регламентацію прав і обов'язків економічних суб'єктів. Це досягається за допомогою законотворчої і контролюючої діяльності держави.

Інтерналізація екстерналій – спрямована на скорочення або усунення негативних зовнішніх ефектів за рахунок перетворення їх у внутрішні. Способи: на основі приватних переговорів між зацікавленими сторонами; за допомогою державного втручання. Теорема Коуза – твердження про те, що переговори приватних агентів вестимуть до рішення ефективного за Парето в умовах добре визначених прав власності і відсутності додаткових трансакційних витрат.

Умови неефективності методу переговорів: високі трансакційні витрати(пов’язані з веденням переговорів та укладанням угод), опортуністична поведінка, монополістичне становище одного з учасників, асиметричність інформації учасників, неефективна юридична або судова система, вплив на ситуацію більше ніж 1 екстерналія.

 Інтерналізація екстерналій за допомогою державного втручання:

1.оподаткування, яке а) підвищує прив. втрати (РМС) до рівня суспыльних втрат (SMC). б) скорочує граничні вигоди (МВ) ініціатора екстерна лій. 2.субсидії. 3.квотування та ліцензування. 4.пряме регулювання. Інтерналізація через оподаткування (графік):

 

11.Вирішення проблеми зовнішніх ефектів: цілі та засоби. Теорема Коуза. Екстерналії (зовнішній ефект)

Екстерналії (зовнішній ефект)

Інтерналізація екстерналій – спрямована на скорочення або усунення негативних зовнішніх ефектів за рахунок перетворення їх у внутрішні. Способи: на основі приватних переговорів між зацікавленими сторонами; за допомогою державного втручання.

Теорема Коуза – твердження про те, що переговори приватних агентів вестимуть до рішення ефективного за Парето в умовах добре визначених прав власності і відсутності додаткових трансакційних витрат (витрати пов’язані з веденням переговорів та укладанням угод).

Умови неефективності методу переговорів: високі трансакційні витрати, опортуністична поведінка, монополістичне становище одного з учасників, асиметричність інформації учасників, неефективна юридична або судова система, вплив на ситуацію більше ніж 1 екстерналія.

 Інтерналізація екстерналій за допомогою державного втручання:

1.оподаткування, яке а) підвищує прив. втрати (РМС) до рівня суспыльних втрат (SMC). б) скорочує граничні вигоди (МВ) ініціатора екстерна лій. 2.субсидії. 3.квотування та ліцензування. 4.пряме регулювання. Інтерналізація через оподаткування (графік):

Теорема Коуза присвячена проблемі зовнішніх ефектів (екстерналій) і говорить: «Якщо права власності чітко визначені і трансакційні витрати дорівнюють нулю, то розміщення ресурсів (структура виробництва) буде залишатися незмінним і ефективним незалежно від змін у розподілі прав власності».

12. Державне втручання у вирішення екстерналій: цілі та засоби.

Екстерналії – блага, що зовні впливають на корисність агента, але породжені діяльністю інших гравців. Зовнішні агенти у цьому випадку не в змозі протидіяти, а їх втрати залишаються некомпенсованими. Інтерналізація екстерналій – (цілі) спрямована на скорочення або усунення негативних зовнішніх ефектів за рахунок перетворення їх у внутрішні. Способи: на основі приватних переговорів між зацікавленими сторонами; зо допомогою державного втручання. Інтерналізація екстерналій за допомогою державного втручання(форми-засоби): 1.оподаткування (=надання штрафу), яке а) підвищує прив. втрати (РМС) до рівня суспільних втрат (SMC). б) скорочує граничні вигоди (МВ) ініціатора екстерна лій. 2.субсидії, 3.квотування та ліцензування,4.пряме регулювання. Інтерналізація через оподаткування (графік):

. Тому дер­жава повинна сприяти забезпеченню благами з екстерналіями в оптимальних кількостях за допомогою інших засобів. Приклада­ми державного втручання у зв'язку з екстерналіями є державне забезпечення благами з позитивними зовнішніми ефектами за ці­ною (наприклад, освіта, охорона здоров'я, соціальна інфраструк­тура), що субсидує тих, хто створює позитивні зовнішні ефекти (наприклад, субсидії у фундаментальні дослідження і інновації), а також оподаткування тих, хто створює негативні екстерналії (наприклад, податок на забруднення).

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-20; Просмотров: 238; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.013 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь