Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Рецептура рідких лікарських форм.



 До рідких лікарських форм відносять розчини, настої, відвари, настойки, рідкі екстракти, новогаленові препарати, сиропи, слизи, суспензії, емульсії, краплі, мікстури.

Розчин (Solutio) - рідка лікарська форма для зовнішнього і парентерального застосування, а також для прийому всередину Розчин одержують шляхом розчинення однієї або декількох лікарських речовин у розчиннику. Основна властивість розчинів - прозорість.

 

Алгоритми виписування рідких лікарських форм у рецептах Приклади рецептів
Скорочений пропис водних розчинів: а) у відсотках: Rp.: Solutionis, назва л. р. (%) - об'єм (мл) Da (видай) Signa (познач Виписати 200 мл 3% розчину натрію броміду. Призначити всередину по 1 столовій ложці розчину 3 рази на день після їди. Rp.: Sol. Natrii bromidi 3% - 200 ml D.S. Всередину по 1 столовій ложці розчину 3 рази на день
 б) у співвідношеннях маса:об'єм: Rp.: Sol. Назва л. р. - маса (у грамах) - об'єм (мл) Da (видай) Signa (познач) Виписати 200 мл розчину з 6 г натрію броміду. Призначити всередину по 1 столовій ложці розчину 3 рази на день після їди. Rp.: Sol. Natrii bromidi ex 6,0 - 200 ml D.S. Всередину по 1 столовій ложці розчину 3 рази на день
 в) у відносних одиницях (це стосується високих розбавлень розчинів): Rp.: Sol. Назва л. р. відносно одиниці - об'єм (мл) Da (видай) Signa (познач) Виписати 500 мл розчину фурациліну у співвідношенні 1:5000. Призначити для полоскання горла. Rp.: Sol. Furacilini 1: 5000 - 500 ml D.S. Для полоскання горла
Скорочений пропис неводних розчинів: а) олійного: Rp.: Sol. Назва л. p. oleosae % - об'єм (мл) Da (видай) Signa (познач) Виписати 5 мл 0,5% олійного розчину ергокальциферолу. Призначити всередину по 1 краплі 3 рази на день. Rp.: Sol. Ergocalciferoli oleosae 0,5%-5ml D.S. Всередину по 1 краплі розчину 3 рази на день
б) спиртового: Rp.: Sol. Назва л. p. spirituosae % - об'єм (мл) D.S. Виписати 20 мл 2% спиртового розчину брильянтового зеленого. Призначити для змащування уражених ділянок шкіри. Rp.: Sol.Viridis nitentis spirituosae 2% - 20 ml D.S. Змащувати уражені ділянки шкіри
Розгорнутий пропис розчинів: Rp.: Назва лікарської речовини - маса (в грамах) Розчинник - об'єм (мл) M.D.S. Виписати 50 мл 2% гліцеринового таніну. Призначити для полоскання горла. Rp.: Tannini 10,0 Glycerini ad 50 ml M.D.S Для полоскання горла

 

Як розчинник використовують: воду очищену (Aqua purificata), спирт етиловий 70%, 90%, 96% (Spiritus aethylicus 70%, 90%, 96%), олії - персикову (Oleum Persicorum), соняшникову (Oleum Helianthi), вазелінове масло (Oleum Vaselini).

Розчини для застосування всередину виписують в об'ємі 100-200 мл і дозують столовими (15 мл), десертними (10 мл), чайними (5 мл) ложками або спеціальною мензуркою.

Краплі (Guttae) - різновид розчинів. Виписують 5-10 мл і вживають всередину та використовують для зовнішнього застосування (у ніс, вухо). Краплі для очей виготовляють в асептичних умовах і стерилізують.

Слизи (Mucilagines) - колоїдні розчини, які одержують шляхом обробки водою лікарської сировини (насіння льону, коріння алтеї тощо).

Застосовують всередину та ректально в клізмах для зменшення подразливої дії лікарських засобів.

Приклад рецепта:

Rp.: Chlorali hydrati 1,5

Mucilaginis Amyli

Aquae purificatae аа 25 ml

M.D.S. Ввести в пряму кишку за один раз

Емульсії (Emulsiones) - рідка лікарська форма, яку утворюють із нерозчинних рідин (вода та жирні або ефірні олії). Природна емульсія - молоко. Використовують емульсії для зовнішнього застосування та вживають всередину для маскування неприємного смаку ліків.

 

Приклад рецепта:

Rp.: Emulsi olei Ricini ex 20 ml - 200 ml

D.S. Всередину по 20 мл на один прийом

Суспензії (Suspensiones) - рідка лікарська форма, що складається з подрібненої лікарської речовини, не розчинної у рідині. Призначають для вживання всередину, зовнішнього застосування, стерильні - для внутрішньом'язового введення. Перед вживанням їх слід збовтувати.

Приклад рецепта:

Rp.: Suspensionis Metacelfmi 25 ml

D.S. Всередину по 30 крапель на один прийом

 

Фітопрепарати одержують шляхом обробки рослинної лікарської сировини.

Настій (Infusum) - це водна витяжка з листя, квітів, трави, яку готують в аптеці або в домашніх умовах. Для цього рослинну сировину подрібнюють, кладуть в інфундирку (закритий посуд з фарфору або з інших матеріалів), заливають дистильованою водою кімнатної температури і ставлять на киплячу парову баню (часто помішуючи) на 15 хв, потім охолоджують (45 хв), проціджують, доводять дистильованою водою до загального об'єму і відпускають у флаконах по 100-200 мл. Зберігають у прохолодному місці, перед вживанням збовтують. Для вживання всередину дозують ложками. Співвідношення рослинної лікарської сировини і води згідно з Фармакопеєю - 1:400; 1:30; 1:10.

Відвар (Decoctum) - водна витяжка з грубих частин лікарської рослинної сировини (коріння, кори, кореневища). На відміну від настоїв відвари нагрівають на киплячій водяній бані протягом 30 хв і фільтрують у гарячому вигляді або через 10 хв. Дозують, зберігають і вживають так само, як і настої.

Настойка (Tinctura) - це спиртова, спиртоводна, спиртоефірна витяжка з лікарської рослинної сировини. Готують на фармацевтичних фабриках шляхом мацерації (настоювання), перколяції (витиснення) у співвідношенні 1:10 (для сировини, що містить сильнодіючі речовини) і 1:5 (для сировини, що не містить сильнодіючих речовин). Випускають у флаконах (20-25 мл, 5-10 мл) і дозують по 20-25 або 5-10 крапель. Для дітей розрахунок такий: скільки років, стільки й крапель. Настойки мають тривалий термін придатності. Зберігати їх слід у прохолодному, захищеному від світла місці, щільно закритими.

Екстракт (Extractum) - це концентрована спиртова, спиртоводна витяжка з лікарської рослинної сировини для вживання всередину або для зовнішнього застосування. Готують у співвідношенні 1:2, 1:1. За консистенцією розрізняють рідкі (fluidum), густі (spissum) і сухі (siccum) екстракти. Рідкі екстракти випускають по 25-50 мл і дозують краплями, а сухі і густі додають до складу порошків, таблеток, супозиторієв.

Новогаленові препарати - це спиртоводні, спиртоефірні витяжки з рослинної лікарської сировини, що максимально очищені від баластних речовин. Призначають всередину, а стерильні - вводять парентерально.

 

Алгоритми виписування фітопрепаратів у рецептах Приклади рецептів
Пропис настою: Rp.: Infusi, частка рослини, ботанічна назва рослини, маса - об'єм (100-200 мл) Da (видай) Signa (познач) Виписати 180 мл настою з 6 г трави горицвіту весняного. Призначити всередину по 1 столовій ложці настою 3 рази на день. Rp.: Infusi herbae Adonidis vernalis ex 6,0-180 ml D.S. Всередину по 1 столовій ложці настою 3 рази на день
Пропис відвару: Rp.: Decocti, частка рослини, ботанічна назва рослини, маса - об'єм Da (видай) Signa (познач) Виписати 200 мл відвару з 20 г кори дуба. Застосовувати для полоскання порожнини рота. Rp.: Decocti corticis Quercus ex 20,0-200 ml D.S. Для полоскання порожнини рота
Пропис настойки: Rp.: Tincturae, ботанічна назва рослини, об'єм (5-50 мл) Da (видай) Signa (познач) Виписати 25 мл настойки конвалії. Призначити по 20 крапель 3 рази на день Rp.: Tinct. Convallariae 25 ml D.S. Всередину по 20 крапель настойки 3 рази на день
Пропис екстракту рідкого: Rp.: Extracti, ботанічна назва рослини, fluidi - об'єм Da (видай) Signa (познач) Виписати 40 мл екстракту левзеї рідкого. Призначити по 30 крапель 3 рази на день до їди. Rp.: Extr. Leuzeae fluidi 40 ml D.S. По 30 крапель екстракту 3 рази на день до їди
Пропис новогаленового препарату у флаконах: Rp.: Назва новогаленового препарату - об'єм Da (видай) Signa (познач) Виписати 15 мл новогаленового препарату лантозиду. Призначити по 15 крапель 3 рази на день Rp.: Lantosidi 15 ml D.S. Всередину по 15 крапель 3 рази на день

Мікстури - це рідка лікарська форма, суміш рідких або рідких і твердих лікарських речовин. Вони каламутні і мають осад. Призначають всередину, випускають по 100-200 мл і дозують ложками. Зберігають у прохолодному місці і перед вживанням збовтують.

Приклад рецепта:

Rp.: Dec. fol. Fartarae 20,0-200 ml

Olei Anisi gtt. XX

Natrii benzoatis 0,45

M.D.S. Всередину по 1 столовій ложці мікстури 4 рази на день

4.4.  Рецептура м ′ яких лікарських форм.

 До м'яких лікарських форм відносять мазі, пасти, лініменти, супозиторії, пластири.

Мазі (Unguentа) - м’які лікарські засоби для місцевого застосування, призначені для нанесення на шкіру, рани і слизові оболонки для місцевої терапевтичної пом’якшувальної, захисної дії або для проникнення лікарських речовин крізь шкіру чи слизові оболонки. Містять діючі та допоміжні речовини.

Допоміжні:

· М’які мазеві основи-носії (вазелін, ланолін).

· Речовини, що підвищують температуру плавлення та в’язкість, -парафін, спермацет, гідрогенізовані рослинні олії, воски та ін.

· Гідрофобні розчинники (мінеральні і розчинні олії та ін.).

· Вода і гідрофільні розчинники (етанол та ізопропанол).

· Емульгатори, гелеутворювальні, антимікробні консерванти та ін.

Класифікація мазей

а) гідрофобні мазі на вуглеводневих основах (вазелін, вазелінове масло, парафін).

Вони виявляють оклюзійний (який запобігає контакту з повітрям) ефект, справляють пом’якшувальну дію, важко змиваються водою і не змішуються з ексудатом;

б) гідрофільні мазі - при застосуванні можуть абсорбувати значну кількість ексудату.

Характеристика основ:

Вазелін (Vaselinum) - продукт переробки нафти. Під дією повітря не псується. При нанесенні на шкіру не всмоктується, тому його використовують для виготовлення мазей та лікування виразок, ран, поверхневих пошкоджень шкіри.

Ланолін (Lanolinum) - мазева основа, яку добувають з овечої вовни. Має властивість проникати в глиб шкіри, також забезпечує резорбційну дію лікарських препаратів.

Свинячий жир (Adeps suillus, sen Axungia porcina depurata) - добре всмоктується через шкіру. Недолік: швидко псується.

Якщо в рецепті не зазначена мазева основа, тоді мазь виготовляють на вазеліні. Для очних мазей використовують основу, яка містить 10 частин безводного ланоліну і 90 частин спеціального вазеліну для очних мазей.

Мазі виготовляють на фармацевтичних заводах (за офіцинальними прописами) та в аптеках (за магістральними прописами). Відпускають у баночках або тубах від 20 до 100 г. Мазі для очей виготовляють в асептичних умовах і випускають від 5 до 10 г. Зберігати мазі потрібно в холодному місці.

 

Алгоритми виписування мазей у рецептах Приклади рецептів
Пропис мазі а) скорочений пропис: Rp.: Ung. Назва л.р. % - маса D.S. Наносити на ушкоджені ділянки шкіри Виписати 25 г мазі, що містить 10% іхтіолу. Змащувати уражені ділянки шкіри. Rp.: Ung. Ichthyoli 10% - 25,0 D.S. Змащувати уражені ділянки шкіри
б) розгорнутий пропис: Rp.: Назва л.р. - маса Мазева основа - маса M.f. ung. D.S. Виписати 100 г мазі на ланоліні, яка містить 10% іхтіолу, 5 г кислоти саліцилової, 10 г олії терпентинової. Втирати при болю в суглобах. Rp.: Ichthyoli 10,0 Acidi salicylicі 5,0 Olei Terebinthinae 10,0 Lanolini ad 100,0 M.f. ung. D.S. Втирати при болю в суглобах
Пропис офіцинальний мазі, яку виготовляють тільки в одній концентрації: Rp.: Ung. Назва л.р. - маса D.S. Наносити на ушкоджені ділянки шкіри Виписати 30 г леворинової мазі. Змащувати уражені ділянки шкіри 1-2 рази на день. Rp.: Ung. Laevorini 30,0 D.S. Змащувати уражені ділянки шкіри 1-2 рази на день

Паста (Pasta) - це густа мазь, що містить від 25 до 65% порошкоподібних речовин. Виготовляють на фармацевтичних заводах та в аптеках. До складу пасти входять лікарські речовини, індиферентні порошки - тальк (Talcum), крохмаль (Amylum), цинку оксид (Zinci oxydum) та мазеві основи. Відпускають у баночках до 100 г. На відміну від мазей вони більш тривалий час утримуються на поверхні шкіри і виявляють адсорбційну та протизапальну дію.

 

Алгоритми виписування пасти у рецептах Приклади рецептів
Пропис пасти а) скорочений пропис пасти: Rp.: Pastae, назва л.р. - маса D.S. Наносити на уражену ділянку шкіри Виписати 50 г граміцидинової пасти. Наносити на уражені ділянки шкіри. Rp.: Pastae Gramicidinі 50,0 D.S. Наносити на уражені ділянки шкіри
б) розгорнутий пропис пасти: Rp.: Назва л.р. - маса Індиферентний порошок - маса Мазева основа - маса M.f. pasta D.S. Наносити на уражену ділянку шкіри Виписати 50 г пасти на ланоліні та вазеліні порівну, що містить 10% анестезину. Змащувати уражені ділянки шкіри. Rp.: Anaesthesini 5,0 Zinci oxydi 20,0 Lanolini Vaselini aa ad 50,0 M. f. pasta D.S. Змащувати уражені ділянки шкіри

 

Лініменти (Linimenta) - це рідкі мазі. Складаються з лікарських речовин і олій. Застосовують зовнішньо для накладання на рани, виразки, змащування уражених ділянок шкіри. Перед застосуванням їх слід збовтувати.

Приклад рецепта:

Rp.: Linimenti Thesani 100 ml

D.S. Змащувати уражені ділянки шкіри


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-20; Просмотров: 703; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.033 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь