Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Електромагнітні канали витоку



формуються в результаті побічного електромагнітного випромінювання:

- елементів ТЗОІ (18, 21), сигнал яких (струм, напруга, частота і фаза) змінюється так само, як і інформаційний;

- ВЧ-ГЕНЕРАТОРОВ ТЗОІ і ВТСС (14), яке може ненавмисно модулюватися електричним сигналом, наведеним інформаційним;

- НЧ-підсилювачів технічних засобів передачі інформації (ТСПІ) (27) в результаті випадкового перетворення негативного зворотного зв'язку в паразитну позитивну, що може привести до самозбудження і переходу підсилювача з режиму посилення в режим автогенерації сигналів, що модулюються інформаційним сигналом.

Електричні канали витоку з'являються унаслідок наведення:

- електромагнітного випромінювання, що виникає при передачі інформаційних сигналів елементами ТЗОІ, а також із-за наявності гальванічного зв'язку між сполучними лініями ТЗОІ і іншими провідниками або лініями ВТСС (23);

- інформаційних сигналів в колі електроживлення (29) унаслідок магнітного зв'язку між вихідним трансформатором підсилювача і трансформатором системи електроживлення, а також нерівномірного навантаження випрямляча, що приводить до зміни споживаного струму відповідно до змін інформаційного сигналу;

- інформаційних сигналів в колі заземлення (25) за рахунок гальванічного зв'язку із землею різних провідників (зокрема нульового дроту мережі електроживлення, екранів) і металевих конструктивних елементів, що виходять за межі контрольованої зони безпеки.

Крім того, електричні канали витоку можуть виникати в результаті знімання інформації за допомогою різних автономних апаратних або так званих заставних пристроїв, наприклад міні-передавачів (5). Випромінювання цих пристроїв, що встановлюються в ТЗОІ, модулюється інформаційним сигналом і приймається спеціальними пристроями за межами контрольованої зони.

Можливе застосування спеціального " ВЧ-випромінювання", електромагнітне поле якого взаємодіє з елементами ТЗОІ і модулюється інформаційним сигналом. Це параметричний канал витоку.

Особливий інтерес представляє перехоплення інформації при передачі по каналах зв'язку (24), оскільки в цьому випадку можливий вільний несанкціонований доступ до передаваної інформації. Залежно від системи зв'язку канали перехоплення інформації можна розділити на електромагнітні, електричні та індукційні. Канали витоку першого типу утворюються при перехопленні сигналів передавачів систем зв'язку стандартними технічними засобами, широко використовуваними для прослуховування телефонних розмов по різноманітних радіоканалах (стільниковим, радіорелейним, супутниковим) (24). У другому випадку перехоплення інформації, що передається по кабельних лініях зв'язку, припускає підключення до них телефонних закладок, оснащених радіопередавачами (19). Проте через те, що закладки можуть стати компрометуючим чинником, частіше використовують індукційний канал перехоплення. За даними відкритого друку, сучасні індукційні датчики здатні знімати інформацію не тільки з ізольованих кабелів, але і з кабелів, захищених подвійною бронею із сталевої стрічки і сталевого дроту.

Серед каналів просочування акустичної інформації розрізняють повітря, вібраційні, електроакустичні, оптоелектронні і параметричні. У широко поширених повітряних каналах для перехоплення інформації використовуються високочутливі і направлені акустичні закладки, наприклад мікрофони (15), сполучені з диктофонами (12) або спеціальними міні-передавачами (5). Перехоплена закладками акустична інформація може передаватися по радіоканалах, мережі змінного струму, сполучних лініях, прокладених в приміщенні провідникам, трубам і тому подібне Для прийому інформації, як правило, використовуються спеціальні пристрої. Особливий інтерес представляють заставні пристрої, що встановлюються або безпосередньо в корпус телефонного апарату, або що підключаються до лінії в телефонній розетці. Подібні прилади, в конструкцію яких входять мікрофон і блок комутації, часто називають " телефонним вухом" (19). Під час вступу до лінії кодованого сигналу виклику або при дозвоні до контрольованого телефону по спеціальній схемі блок комутації підключає клінії мікрофон і забезпечує передачу інформації (зазвичай мовний) на необмежену відстань.

У вібраційних (або структурних) каналах середовище розповсюдження інформації - конструктивні елементи будівель (стіни, стелі, підлоги і ін.), а також труби водо- і теплопостачання, каналізації (1, 30). Для перехоплення акустичних сигналів в даному випадку зазвичай застосовують контактні, електронні (з підсилювачем) і радіостетоскопи.

Електроакустичні канали формуються в результаті перетворення акустичних сигналів в електричних шляхом " високочастотного нав'язування" або перехоплення за допомогою ВТСС. Канал витоку першого типу виникає в результаті несанкціонованого введення сигналу ВЧ-ГЕНЕРАТОРА в лінії, функціонально пов'язані з елементами ВТСС, і модуляції його інформаційним сигналом. В цьому випадку для перехоплення розмов, що ведуться в приміщенні, найчастіше використовують телефонний апарат з виходом за межі контрольованої зони (10). Крім того, деякі ВТСС, наприклад датчики систем протипожежної сигналізації (28), гучномовці ретрансляційної мережі (27) і т. п., можуть і самі містити електроакустичні перетворювачі. Перехопити акустичні сигнали дуже просто: підключивши такі засоби до сполучної лінії телефонного апарату з електромеханічним дзвінком, можна при не знятій з важеля трубці прослуховувати розмови, що ведуться в приміщенні (так званий " мікрофонний ефект" ).

Опромінюючи лазерним пучком вібруючі в акустичному полі тонкі відзеркалювальні поверхні (стекла вікон, дзеркала, картини і т. п.), можна сформувати оптозлектронний (лазерний) канал просочування акустичної інформації (7). Відбите лазерне випромінювання, що модулюється акустичним сигналом по амплітуді і фазі, демодулюється приймачем, який і виділяє мовну інформацію. Засоби перехоплення - локаційні системи, що працюють, як правило, в ІК-ДІАПАЗОНЕ і відомі як " лазерні мікрофони". Дальність їх дії - декілька сотень метрів.

При дії акустичного поля на елементи ВЧ-ГЕНЕРАТОРОВ і зміні взаємного розташування елементів систем, проводів, дроселів і тому подібне передаваний сигнал модулюється інформаційним. В результаті формується параметричний канал просочування акустичної інформації. Модульовані ВЧ-СИГНАЛИ перехоплюються відповідними засобами (14). Параметричний канал витоку створюється і шляхом " ВЧ-ОБЛУЧЕНІЯ" приміщення, де встановлені напівактивні заставні пристрої, параметри яких (добротність, частота і т. п.) змінюються відповідно до змін акустичного (мовного) сигналу.

По каналах просочування акустичної інформації можуть перехоплюватися не тільки мовні сигнали. Відомі випадки статистичної обробки акустичної інформації принтера або клавіатури з метою перехоплення комп'ютерних текстових даних (20). Такий спосіб дозволяє знімати інформацію і за системою централізованої вентиляції (6).

Останнім часом велика увага приділяється каналам просочування видової інформації, по яких отримують зображення об'єктів або копій документів. Для цих цілей використовують оптичні прилади (біноклі, підзорні труби, телескопи, монокуляри) (11), телекамери, прилади нічного бачення, тепловізори і тому подібне Для зняття копій документів застосовують електронні і спеціальні закамуфльовані фотоапарати, а для дистанційного знімання видової інформації - відеозакладки (3). Найбільш поширені такі методи і засоби захисту від витоку видової інформації, як обмеження доступу, технічний (системи фільтрації, шумозаглушення) і криптографічний захист, зниження рівня паразитних випромінювань технічних засобів, охорона і оснащення засобами тривожної сигналізації.

Вельми динамічно зараз розвиваються комп'ютерні методи знімання інформації. Хоча тут також застосовуються різноманітні заставні пристрої, несанкціонований доступ, як правило, отримують за допомогою спеціальних програмних засобів (комп'ютерних вірусів, логічних бомб, " троянських коней", програмних закладок і т. п.) (9). Особливо багато непріят ностей останнім часом доставляють комп'ютерні віруси, яких сьогодні відомо понад три тисячі. Тому вельми актуальна інформація про можливі наслідки їх вторгнення і методи захисту. На щастя, велику групу реальних вірусів складають " нешкідливі", такі, що не порушують режим роботи комп'ютера. Як правило, їх автори - школярі старших класів, студенти і ті, хто прагне підвищити свою кваліфікацію в області програмування. Серед вірусів, що порушують режим функціонування комп'ютера, є безпечні (не ушкоджувальні файлову структуру), небезпечні (ушкоджувальні цю структуру) і дуже небезпечні (ушкоджувальні апаратуру і що впливають на здоров'ї оператора) (табл. 1). Ці віруси в більшості своїй конструюються професіоналами.

Таблиця 1


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-19; Просмотров: 285; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.015 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь