Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Налагодження й калібрування КВС.



План

1. Види калібрування

2. Як і де проводять калібрування обладнання для калібрування

Калібрува ́ ння — комплекс дій, що проводяться під година регулювання та періодичного підтвердження градуювальних характеристик контрольно-вимірювального приладу чи системи вимірювання спеціально для того, щоб встановити кореляцію між показаннями приладу та кінцевим (що має бути повідомленим) результатом. Під година калібрування винна бути мінімізована систематична похибка та встановлена точність контрольно-вимірювального приладу чи системи вимірювання. Зазвичай, калібрування контрольно-вимірювального приладу проводитися на еталонному матеріалі з використанням добрі охарактеризованого матеріалу. Результат калібрування може записуватися в документ, що називається сертифікатом калібрування, і, деколи, відображається як фактор калібрування чи набір факторів калібрування, наприклад, у формі кривої калібрування. Процес калібрування винний включати оцінку похибки калібрування.

Процес калібрування монітора проводитися за допомогою спеціального програмного забезпечення та вимірювального прибудую (спектрофотометра) для будь-якого типу дисплея (CRT, LCD чи проектора ), включно з моніторами ноутбуків. Послуга можлива для комп'ютерів на основі ОС Windows, Macos X, та сучасних дистрибутивів GNU/Linux.

Процес налаштування монітора складається з двох етапів: власне самого калібрування та профілювання монітора. Рекомендоване, щоб монітор прогрівся протягом близько однієї години перед процесом.

Калібрування — це процес налаштування монітора, завдяки якому досягається найкращий режим його роботи (яскравість, контраст, значення гама, точна приводка RGB каналів та ін.). Калібрування відбувається за допомогою OSD панелі монітора та налаштувань відеокарти (зміни в таблиці LUT драйвера відеокарти). Найважливіші зміни проводяться за допомогою LUT, оскільки тоді проводяться тонкі налаштування шкірного каналу відеосигналу (RGB), що дозволяє добитися нейтральності сірого градієнту по всьому тоновому діапазоні та привести гаму криву дисплея точно до стандартного значення. Значення калібрації завантажуються в LUT відеокарти шкірного разу при запуску системи. Всі потрібні для цього дані містяться в колірному профілі монітора, який буде створено на наступному етапі налаштування дисплея. Як увімкнути завантаження калібрації для різних ОС йдеться у відповідній статті цього сайту (це необхідно лише при перестановці ОС, та/або переміщення монітора на інший ПК).

Профілювання (або кольорова характеризація) монітора — це процес створення кольорового профілю монітора (файли *.icc чи *.icm). ICC файл містить вичерпну інформацію про особливості кольоровідтворення даного монітора при даних його налаштуваннях. Профіль монітора використовується графічними програмами на зразок Adobe Photoshop для колориметрично правильного відображення кольорів, які записані у файлі зображення, а також для екранної кольоропроби зображень. Як перевірити роботові програм з вбудованими кольоровими профілями зображень та профілем монітора, йдеться в цій статті .

Забороняється після проведення калібрування монітора будь які втручання в налаштування самого дисплея (кнопки на панелі), а також зміна налаштувань системи управління кольором операційної системи. Без дотримання цього правила, усі потрібні налаштування калібрації можуть бути втрачені.

Процедуру калібрування моніторів рекомендується повторювати кожні пів долі, оскільки дисплей зазнає процесів старіння, і тому потребує періодичної перевірки й налаштувань його характеристик.

Профілювання принтерів

Природньо виникає бажання отримувати після друку зображення, які будуть відповідати нашим очікуванням. Проте, як і кожен монітор, принтери володіють своїми індивідуальними характеристиками, оскільки смороду є серійними виробами з досить варіабельними показниками.

У випадку принтерів ситуація ускладнюється змінними характеристика фарб та паперу. Тобто зміна картриджа з фарбами чи одного виду паперу на інший призведе до відчутних змін характеристик отримуваного зображення.

Саме отут на допомогу нам приходять операції профілювання принтерів, які за допомогою спектрофотометра дозволяють створювати колірний профіль потрібного принтера, який дає можливість враховувати індивідуальні характеристики принтера ще на етапі підготовки зображень у графічних редакторах, які мають систему управління кольором.

Задачею систем управління кольором є передбачуване відтворення зображень на різних пристроях за допомогою їх колірних профілів. Цей профіль містить усю потрібну інформацію, використовуючи якові така система може виконати покладені на неї функції. Саме створення колірного профілю є метою операції профілювання принтерів (а також інших пристроїв виводу зображень — моніторів та проекторів ).

Як і у випадку профілювання будь-яких інших пристроїв виводу інформації, профілювання принтерів передбачає друк спеціально підготовленої тест-шкали, яка і буде відображати всі особливості даного принтера. Необхідно звернути увагу, що в даному випадку профілюється система " принтер-папір", оскільки різні види паперу мають різні характеристики (наприклад білизну і глянець поверхні), які суттєво впливають на показники отриманих на них зображень.Тому для шкірного, використовуваного паперу необхідно отримати свій колірний профіль.Щоб перевірити це твердження на практиці, достатньо надрукувати одне й ті ж зображення на глянсовому та матовому папері, відключивши при цьому систему управління кольором, та оцінити різницю обох зображень.

Отже, процес профілювання принтера складається з таких етапів:

1. Друк тестової шкали з повністю вимкненою системою управління кольором

2. Зчитування спектральних характеристик шкірного елемента шкали

3. Створення колірного профілю на основі даних цих вимірювань

Тестова шкала являє собою набір апаратних даних про колір, розташованих для для зручного порядкового зчитування спектрофотометром, у вигляді надрукованої таблиці. Шкали створюються для колірних моделей RGB (більшість настільних принтерів) та CMYK (комерційні друкарські машини). Незважаючи на ті, що більшість принтерів використовують CMYK фарби, їхні драйвери приймають тільки RGB дані, тому з крапки зору систем управління кольором це RGB пристрої. Прилад такої шкали зображено на малюнку:

 Для стандартного аркуша А4 ця шкала містить 576 елементів (патчів), які розподілені по всьому колірному просторі потрібної колірної моделі (RGB чи CMYK). Опираючись на колірні координати цих патчів програма може створити колірний профіль даного принтера. Чим більше даних про такі елементи програма буде мати, тім точніший вона створить профіль, тому можливі інші варіанти цієї шкали з більшою кількістю патчів (наприклад, шкала з двох аркушів А4 буде мати 1152 патчі (2х576) і т.д.). Також можливе створення шкали під будь-який формат паперу та кількість аркушів з метою скорочення відходів паперу відповідно до форматів друкарських пристроїв та паперових носіїв. Суттєвою перевагою шкал, які нами пропонуються, є велика кількість патчів, яка поміщається на аркуші. Інші організації, що пропонують подібні послуги, розміщують на шкалі А4 всього лише 100-300 патчів, що знижує точність отримуваного профілю, або вимагає більших витрат на друк багатьох сторінок цих шкал для отримання потрібної кількості патчів.

Файл шкали являє собою звичайне зображення у форматі TIFF, розмір якого відповідає формату, на якому передбачається друк, включаючи поля не менше 5 мм з шкірного боку зображення. Слід прослідкувати, щоби шкала не масштабувалася й була надрукована строго по розмірах заданих у файлі шкали, а також, щоб усі її елементи помістилися на задруковуваний матеріал.

Важливо! При друці шкали винна бути вимкнена система управління кольором, як у програмі друку (наприклад, в Adobe Photoshop), так і в налаштуваннях драйвера принтера. Щоб уникнути помилок при вимкненні системи управління кольором, а також при використані Adobe Photoshop CS5 та вище, де відсутня можливість вимкнення управління кольором при друці, рекомендуємо використовувати спеціальну утиліту — Adobe Color Printer Utility, яка дозволяє правильно роздрукувати шкалу без будь-яких додаткових дій від користувача. Потрібно лише вказати файл зображення шкали, яка буде друкуватися, вимкнути управління кольором у драйвері принтера та вказати тип паперу, який використовується.

 При друці шкали з Adobe Photoshop (не рекомедовано), також важливо, щоби зображенню шкали при його відкритті, не був присвоєний ніякий колірний профіль. Це можна перевірити, виконавши команду Виправлення — Призначити профіль (Edit — Assign Profile). Якщо вибрано пункт "Не застосовувати керування кольорами для цього документа" — ніяких додаткових маніпуляцій не потрібно. Якщо вибраний другий пункт — потрібно перемкнути на перший, і лише тоді приступати до друку шкали. При використанні Adobe Color Printer Utility ця проблема не виникає.

Також важливо пам'ятати, що якщо при друці планується застосовувати певні налаштування принтера (економія фарби, роздільна здатність і т.п.) їх потрібно увімкнути при друці тестової шкали й при всіх майбутніх застосуваннях принтера зі створеним по цій шкалі профілем.

Попередньо створені шкали для декількох стандартних форматів паперу для звичайних RGB принтерів можна скачати за наступними посиланнями (шкали з подвійною кількістю патчів на двох аркушах дають у результаті вищу точність отримуваного колірного профілю):

1. Формат паперу А4, 576 патчів на одному аркуші.

2. Формат паперу А4, 1152 патчі на двох аркушах.

3. Формат паперу А3, 1200 патчів на одному аркуші.

4. Формат паперу 20х30 см, 552 патчі на одному аркуші.

5. Формат паперу 20х30 см, 1104 патчі на двох аркушах.

При потребі, можуть бути створені шкали будь-яких інших форматів (включаючи нестандартні) та кількостей патчів.

Після друку необхідно зачекати, щоб фарба на шкалі висохла, і тоді передати шкалу для її спектральних вимірювань та наступного створення профілю, який буде Вам надіслано електронною поштою. Роздрукована шкала може бути без проблем надіслана поштою чи будь-якою службою доставки.

Використовуваний спектрофометр дозволяє вимірювати спектральні коефіцієнти відбивання в діапазоні 410 - 740 нм з кроком 10 нм. Перед кожним вимірюванням шкали пристрій калібрується на білий еталон, який близький до ідеального, що дозволяє добитися високої точності й повторюваності вимірювань.

 Для інструкцій та рекомендацій, щодо застосування отриманого профілю, рекомендуємо прочитати статті про системи управління кольором та про режим екранної кольоропроби на цьому сайті. Також можна перейти безпосередньо до опису застосування профілю принтера при друці.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-21; Просмотров: 246; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.022 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь