Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Ризький мир (18 березня 1921 р.)



Ризький мир був підписаний між Польщею, з одного боку, та РСФРР і УСРР, з іншого. Договір було ратифіковано: ВЦВК РСФРР —14 квітня 1921 p., ЦВК УСРР — 17 квітня 1921 p., польський Сейм — 15 квітня. 28 квітня 1921 р. в Мінську було здійснено обмін ратифікаційними грамотами.

 

Основні умови
• «Обидві договірні сторони взаємно гарантують повну повагу державного суверенітету другої сторони і утримання від усякого втручання в її внутрішні справи, зокрема від агітації, пропаганди і всяких інтервенцій, або їх підтримки. Обидві договірні сторони зобов'язуються не створювати і не підтримувати організацій, що мають за мету збройну боротьбу з другою договірною стороною або зазіхають на її територіальну цілісність, або підготовляють повалення її державного чи суспільного ладу шляхом насильства, так само як організацій, що приписують собі роль уряду другої сторони або частини її території. 3 огляду на це, сторони зобов'язуються не дозволяти перебування на своїй території таких організацій, їх офіційних представників та інших органів, заборонити вербування, так само як і ввезення на свою територію і провіз через свою територію збройних сил, зброї бойових припасів, амуніції і різних воєнних матеріалів, призначених для цих організацій» • Припинення стану війни • Визнання Польщею незалежності УСРР і БСРР • Передбачалося негайне встановлення дипломатичних відносин • Визначалася лінія кордону між державами: до Польщі відходили західноукраїнські (Східна Галичина, Західна Волинь, Західне Поділля, Холмщина, Підляшшя) і західнобілоруські землі; «Росія і Україна відмовляються від усяких прав і претензій на землі, розташовані на захід від кордону... Зі свого боку Польща відмовлялася на користь України та Білорусії від усяких прав і претензій на землі, розташовані на схід від цього кордону» • Росія та Україна брали на себе зобов'язання не втручатися у польсько-литовський конфлікт • На Польщу не поширювалися зобов'язання щодо виплати боргів Російської імперії • Передбачена процедура оптації громадян • Радянська сторона зобов'язувалася сплатити Польщі 30 млн руб. золотом і передати залізничне майно на суму 18 245 тис. руб. золотом • Передбачалося укладення економічної угоди • Визначалися права національних менших і релігійних громад на території договірних сторін. «Польща надає особам російської, української і білоруської національності, які перебувають у Польщі, на основі рівноправності національностей, усі права, що забезпечують вільний розвиток культури, мови і виконання релігійних обрядів. Взаємно Росія і Україна забезпечує особам польської національності... всі ті ж права» • Сторони взаємно відмовилися від компенсації воєнних витрат • Визначалися принципи утримання військовополонених і їх обміну • «Кожна з договірних сторін надає громадянам супротивної сторони повну амністію за всякі політичні злочини і провини» • Росія та Україна зобов'язувалися повернути Польщі всі цінності, що були вивезені з Польщі, починаючи від 1 січня 1772 р. • Розв'язувалися майнові претензії юридичних і фізичних сторін

ВИСНОВКИ

Радянсько-польська війна була одним із завершальних епізодів у становленні європейського устрою після Першої світової війни. Польща відстоювала в ній своє право на незалежність, а комуністична Росія продовжувала курс на Світову революцію..

Під час цієї війни УНР, згідно Варшавської угоди, повністю втратила суверенітет. Діючи від імені УНР, С.Петлюра відмовлявся від ідеї соборності українських земель і визнав цілковиту залежність від Польщі.

Катастрофа під Варшавою поклала край усім планам радянських керівників. Мир було укладено без перегляду лінії розмежування сил, що фактично склалася перед цією війною. Лінія розмежування стала державним кордоном. Радянська Росія і УСРР (як перед війною — й УНР) відмовилися від претензій на Західну Україну, що залишилася у межах Польщі.

Запитання:

1. Схарактеризуйте радянсько-польські відносини в 1919 р.

2. Що змусило С.Петлюру укласти Варшавську угоду? Назвіть основні умови Варшавської угоди.

3. Коли почалася інтервенція польських військ в Україну? Коли поляки вступили в Київ?

4. Назвіть фактори, які зумовили невдачу радянських військ під Варшавою.

5. На яких умовах і коли було підписано перемир'я, що поклало край радянсько-польській війні?


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-21; Просмотров: 254; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.008 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь