Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Причини поразки української революції.



Одна з основних причин поразки революції наявність достатньо потужної групи всередині українського суспільства, яка боролася проти незалежності України, за включення її до складу різних держав, особливо Росії і Польщі. Тобто поляки, білогвардійці і більшовики відкидали ідею державної незалежності України, з різних уявлень. Так, наприклад, поляки відстоювали ідею відродження польської державності в кордонах 1772 р. Білогвардійці боролись за збереження єдиної і неподільної Росії, а Україну розглядали як частину Росії. Більшовики взагалі не дуже цікавилися ідеєю національної державності, оскільки відстоювали позиції інтернаціоналізму і Світової пролетарської революції. В такому сенсі національна державність - є ні що інше, як вимушений відступ від стратегічної мети. Треба зазначити, що в Україні була ще одна антидержавна сила – анархісти, які відкидали необхідність існування державної влади взагалі.

Ідея незалежності України знаходила підтримку найбільше серед національної інтелігенції, і найменше – серед робітників, підприємців, поміщиків.

Уперта боротьба за незалежність змусила деяких послідовних противників змінити свої погляди. Наприклад, якщо Денікін відкидав ідею автономії України, то Врангель вже погоджувався на переговори про майбутній статус України. Керівники більшовиків також вимушені були відмовитися від унітарних поглядів і декларували свою прихильність незалежній Радянській Україні. Правлячі кола Польщі також поступово відмовилися від відтворення Речі Посполитої у кордонах 1772 р.

Таким чином, незважаючи на те, що Україна не зберегла свій незалежний статус, проте українська державність з’явилася на Світовій мапі і її вже неможливо було відмінити. Це була Радянська Україна, як стала основою для нашої сучасної України.

В боротьбі за державність українські сили були надзвичайно розколоті, вони по-різному зображували майбутнє України, виходячи з своїх ідеологічних міркувань і пристрастей. Тут були і соціалісти Центральної Ради, і гетьманці, і більшовики, і ліберали. Ці ідеологічні розбіжності мали катастрофічний вплив на впровадження незалежності в життя. Боротьба велася без компромісів, самостійницькі сили не намагалися знайти спільну лінію, поступитися частиною своїх інтересів. Центральну Раду шляхом перевороту ліквідував гетьман, режим якого впав під тиском повстання Директорії. Націонал-більшовики боролися і проти гетьмана, і проти Директорії. Водночас значна частина селянства відмовилася від підтримки будь-якої форми національної державності, влади взагалі, замикаючись на місцевих інтересах, Отаманщина перетворилася на справжню пухлину української державності, руйнуючи її зсередини.

Зараз скорочено занотуємо причини поразки кожного фрагменту Української державності в 1918-1920 рр.

 

Причини падіння УЦР
• Конфлікт УЦР з консервативними колами України (промисловцями, поміщиками та ін.) • Нездатність УЦР ефективно налагодити систему державного управління • Відсутність міцної соціальної опори • Прихильність лідерів УЦР до соціалістичних ідей • Втома населення від нестабільності, прагнення встановлення сильної влади • Окупація України німецько-австрійськими військами і зобов’язання перед Німеччиною які мали вигляд контрибуції і репараційних виплат • Опора на іноземну військову силу (на Німеччину і Австро-Угорщину)
Причини падіння гетьманату Конфлікт УЦР з консервативними колами України (промисловцями, поміщиками та ін.) • Соціальний конфлікт з класом трудящих • Вузька соціальна опора (клас крупних приватних власників) • Військова диктатура, відсутність парламентаризму і народного суверенітету • Окупація України німецько-австрійськими військами і зобов’язання перед Німеччиною які мали вигляд контрибуції і репараційних виплат • Відсутність масового національного війська. Опора на іноземну військову силу (на Німеччину і Австро-Угорщину) • Відсутність міжнародної підтримки (крім Німеччини), міжнародна ізоляція з боку країн Антанти і білогвардійського уряду.
Причини поразки Директорії
• Неспроможність налагодити політичну і економічну стабільність • Відсутність міцної соціальної опори, конфлікт з класом приватних власників • Слаба національна свідомість широких мас населення, анархічні і антидержавні настрої селянства • Відсутність єдності національних сил • Опора на іноземну військову силу (на Польщу)

 

Причини поразки ЗУНР
• Воєнна перевага Польщі • Відсутність міжнародної підтримки, міжнародна ізоляція ЗУНР. • Відсутність єдності політичних сил УНР і ЗУНР, ідеологічні розбіжності, зрада інтересів ЗУНР С. Петлюрою (Варшавська угода 1920 р.)

 

Запитання

1. Що ви знаєте про взаємовідносини УНР з Радянською Росією?

2. Назвіть події, що привели до створення Української держави на західноукраїнських землях.

3. Які результати Брестських мирних переговорів 1918 р. ?

4. Коли і за яких обставин відбулося падіння Центральної Ради?

5. Дайте характеристику політиці уряду гетьмана П.Скоропадського.

6. Хто очолив протигетьманське повстання в Україні?

7. Яку роль в українській революції відіграв С.Петлюра?

8. Як була створена Західноукраїнська Народна Республіка? Коли відбулася злука ЗУНР і УНР ,і як розвивалися відносини між ними?

9. Чому не відбулося об'єднання сил ЗУНР з військами УНР? Назвіть причини поразки національно-визвольної боротьби в Україні

10. Що ви знаєте про хід революційних подій, громадянської війни на Одещині, на своїй малій батьківщині?


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-21; Просмотров: 269; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.01 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь