Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Матеріально-технічна підготовка



Основне завдання матеріально-технічної підготовки проекту — забезпечити надходження устаткування, конструкцій, матеріалів і послуг у точній відповідності до плану проекту. Цей процес прийнято поділяти на купівлю ресурсів і послуг на конкурсній основі, постачання ресурсів на місце виконання робіт і правове регулювання договірних відносин.

Постачання ресурсів на місце виконання
Правове регулювання договірних відносин
Забезпечення надходження устаткування, конструкцій, матеріалів і послуг відповідно до плану
Купівля ресурсів і послуг

Рис. 4.2. Зміст матеріально-технічної підготовки проекту [2, c. 46]


Основною правовою формою організації та регулювання відносин між учасниками закупівель є договір — угода сторін, спрямована на встановлення, зміну чи припинення цивільних прав і обов'язків, також визначає порядок їх виконання та передбачає засоби захисту інтересів сторін. Існує два основних типи договорів.

Договір постачання. Постачальник зобов'язується в обумовлені терміни передати покупцю у власність товар, призначений для підприємницької діяльності чи інших цілей, не пов'язаних з особистим споживанням. Покупець при цьому зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну ціну. Договір постачання передбачає вільні дії сторін, тобто, як правило, постачальник не зобов'язаний укладати такий договір (проте законодавство може зобов'язати постачальника укласти договір на вимогу покупця, зокрема в разі постачання продукції для державних потреб).

Договір підряду. Регулює закупівлі, необхідним об'єктом яких є результат певних дій. У цьому разі одна сторона за завданням іншої зобов'язується виконати для неї за плату певну роботу (замовлення), результат якої переходить у власність замовника.

Розрізняють такі організаційні форми закупівель:

Ø пряма — існує правовий зв'язок між двома суб'єктами закупівель; між ними укладається відповідний договір;

Ø  посередницька — особа, що здійснює проект, вступає у правові відносини з посередником — особою, яка сприяє забезпеченню проекту необхідними ресурсами;

Ø біржова — здійснюють біржову торгівлю безпосередньо від свого імені і за власний рахунок, від імені клієнта за його рахунок, від свого імені за рахунок клієнта або від імені клієнта за власний рахунок. Під час здійснення закупівель порушені або спірні права та інтереси сторін захищають арбітражні (як правило) і загальні суди (в окремих випадках) [4, c. 62 – 64].

Матеріально-технічна підготовка проекту включає такі етапи:

1. Підготовка специфікацій і технічних умов, що характеризують кількість і якість необхідного устаткування, машин і механізмів, конструкцій, матеріалів.

2. Планування й організація процесу закупівель.

3. Вивчення джерел закупівлі, переговори з можливими постачальниками і попередній добір учасників торгів.

4. Підготовка документів для торгів, проведення торгів і ухвалення рішення про укладення контрактів із заявниками, що виграли торги.

5. Розміщення замовлення.

6. Планування постачань.

7. Контроль за постачанням.

8. Наймання на роботу необхідних спеціалістів.

9. Взаєморозрахунки й організація бухгалтерського обліку.

10. Доставка, приймання та збереження товару, облік і контроль доставки.

11. Розв’язання конфліктів [2, c. 46].

На окремих етапах стадії закупівель і постачань до управління матеріально-технічною підготовкою проекту можуть виникнути певні вимоги. Усі роботи, що стосуються матеріально-технічної підготовки проекту, здійснює служба керівника проекту, що працює в контакті з усіма підприємствами й організаціями, які забезпечують проект ресурсами. У великих проектах головний керівник (проект-менеджер) делегує відповідні повноваження спеціальному менеджеру з поставок (або навіть спеціальній службі). У будь-якому разі керівник проекту — центральна фігура в циклі матеріально-технічної підготовки проекту.

Рекомендована література:

1. Батенко Л.П. Управління проектами: навч. посіб. / Л.П. Батенко, О.А. Загородніх, В.В. Ліщинська. – К.: КНЕУ, 2003. – 231 с.

2. Гончаров С.М. Управління проектами: інтерактивний комплекс навчально-методичного забезпечення. / С.М. Гончаров, А.Й. Жемба. – Рівне: НУВГП, 2006. – 177 с.

3. Деренська Я.М. Управління проектами у схемах: навч. посіб. / Я.М. Деренська. – Харків: Вид-во НФаУ: Золоті сторінки, 2007. – 229 с.

4. Кобиляцький Л.С. Управління проектами: навч. посіб. / Л.С. Кобиляцький. – К.: МАУП, 2002. – 200 с.

5. Ноздріна Л.В. Управління проектами: підручник / за заг. ред. Л.В. Ноздріної / Л.В. Ноздріна, В.І. Ящук, О.І. Полотай. – К.: Центр учбової літератури, 2010. – 432 с.

6. Тарасюк Г.М. Управління проектами: навч. посіб. для студентів вищих навчальних закладів. 3-е вид. / Г.М.Тарасюк. – К.: Каравела, 2009. – 320 с.

Питання для самоперевірки:

1. У чому полягає сутність планування проекту?

2. Які причини виникнення труднощів під час планування проекту?

3. Назвіть основні процеси планування проектів.

4. Що таке календарне планування та календарний план?

5. Що включає в себе технологія оцінювання можливості реалізації проекту?

6. Які види планів виокремлюють за рівнем управління у проектному менеджменті?

7. Що передбачає тотальна інтеграція в проектному менеджменті?

8. Назвіть основні етапи і загальну схему розроблення проектно-кошторисної документації.

9. Охарактеризуйте основні типи договорів з матеріально-технічного забезпечення.

10. Які основні етапи включає матеріально – технічна підготовка проекту?




ТЕМА 5

Структуризація проекту.

Сіткове та календарне планування проектів


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-21; Просмотров: 178; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.014 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь