Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Закупівлі — це придбання в постачальників робіт, товарів або послуг для проекту за найвигіднішою ціною.



У світовій практиці розрізняють такі види закупівель:

закупівля робіт (Procurement of Works);

закупівля товарів (Procurement of Goods);

закупівля послуг (Procurement of Services);

закупівля обладнання (Procurement of Equipment);

закупівля консультацій (Procurement of Consultants).

В Україні згідно з Положенням про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти закупівлі стосуються послуг, робіт та товарів.

Послуги — будь-яка закупівля, крім товарів і робіт, включаючи підготовку спеціалістів, забезпечення транспортними засобами та засобами зв’язку, освоєння технологій, наукові дослідження, медичне та побутове обслуговування, поточний ремонт, а також консультаційні послуги. До консультаційних послуг належать послуги, пов’язані з консультуванням, експертизою, оцінкою, підготовкою висновків і рекомендацій.

Роботи — будь-яка діяльність, пов’язана з проектуванням, будівництвом нових, розширенням, реконструкцією, капітальним ремонтом та реставрацією існуючих об’єктів і споруд виробничого та невиробничого призначення, технічним оснащенням діючих підприємств, а також супровідні послуги, у тому числі геодезичні роботи, буріння, сейсмічні дослідження, аеро- і супутникова фотозйомка та інші, якщо вартість виконання зазначених послуг не перевищує вартості самого будівництва.

Товари — продукція, об’єкти будь-якого виду та призначення, у тому числі сировина, вироби, устаткування, технології, предмети у твердому, рідкому, газоподібному стані, включаючи електроенергію, а також послуги, пов’язані з поставкою товарів, якщо їх вартість не перевищує вартості самих товарів.

Наприклад, протипожежне просочення дерев’яних конструкцій або обробка продовольчого зерна від шкідників (фумігація) — це послуга.

Закупівля консультацій в Україні не виділяється в окремий розділ і належить до послуг.

Консультаційні послуги — послуги інтелектуального або консультаційного характеру, що надаються індивідуальними консультантами або консультаційними фірмами, які мають необхідні спеціалізовані професійні знання, досвід і відповідну кваліфікацію.

Слід зазначити, що часто виникає плутанина з термінами «постачання» і «закупівля», але слід пам’ятати, що закупівлю здійснює команда матеріально-технічного забезпечення проекту, а постачання — постачальник.

Постачальник (supplier) — організація або особа, що надає продукцію для проекту.

Постачальником може виступати виробник, підприємство роздрібної торгівлі або продавець продукції, виконавець послуги, постачальник інформації. Постачальник може бути внутрішнім або зовнішнім стосовно організації, де реалізується проект. У контрактній ситуації постачальника інколи називають «підрядником» або «субпідрядником», якщо роботи стосуються проектування.

Оскільки основна мета процесу закупівель у проекті — забезпечення надходження товарів, робіт та послуг згідно з планом проекту, його можна поділити на дві основні частини:

1) закупівля;

2) постачання на місце проведення робіт.

Дії з придбання робіт, товарів і послуг, що постачаються іншими організаціями, повинні відповідати формальним вимогам. Постачальники повинні чітко знати:

– що від них очікують;

– як організація-одержувач здійснює контроль;

– у чому полягають зобов’язання кожної сторони.

Закупівлі проводяться командою матеріально-технічного постачання, що може бути частиною проекту, програми або постійної організації. Команда матеріально-технічного постачання має свою власну стратегію й виробничий процес.

У співробітництві з менеджерами проекту або програми члени команди здійснюють такі дії:

– визначають потенційних постачальників;

– ознайомлюються з розцінками;

– проводять тендер;

– вибирають постачальника;

– проводять переговори з метою укладення довгострокової угоди з постачальниками;

– укладають контракт;

– мінімізують витрати на зберігання шляхом доставки «точно в термін».

Якщо організація є громадською установою, то варто впевнитися, що її дії відповідають закону про проведення закупівель робіт, товарів або послуг. У разі виникнення проблем керівникам проекту варто знайти рішення шляхом переговорів з постачальниками.

Домовленості між покупцем (відповідальними особами за матеріально-технічне постачання з команди управління проектом) та постачальником (продавцем) набувають юридичної сили після підписання контракту.

Контракт це юридична угода між двома або більше сторонами, що зобов’язує їх виконувати роботи або поставляти товари й послуги відповідно до застережених умов.

Контракт може бути укладений у формі усної угоди або документа, підписаного сторонами — учасниками.

Контрактор сторона або учасник проекту, що вступає у відносини з замовником і бере на себе відповідальність за виконання робіт з контракту з метою одержання максимально можливого прибутку.

Зазвичай у контракт входять пункти про штрафні санкції за недотримання умов договору. У більших проектах призначаються генеральні підрядники, які укладають субконтракти з іншими постачальниками. Відповідальність за дотримання умов поставок субпідрядниками покладається на генерального підрядника.

Ціль контрактної угоди — контроль за дотриманням формальних вимог до контракту й, після підписання угоди, керування контрактом під час життєвого циклу проекту.

Складанням контракту й дотриманням формальних вимог з урахуванням інтересів різних сторін, залучених у проект, а також судовими позовами про відмову від сплати боргу клієнтом або постачальником, зазвичай займається юридичний відділ організації.

Згідно з PMBOK в процесі закупівель у проекті існує шість кроків, які для успіху проекту повинні бути обов’язково виконані.

1. Планування закупівель (Procurement planning): визначається, що слід закуповувати і коли.

2. Планування запиту пропозицій (Solicitation planning): документуються вимоги до продукту (послуги), що закуповується та ідентифікуються потенційні джерела постачання.

3. Запит пропозицій продавців (Solicitation): отримуються пропозиції, квоти, розцінки від продавців.

4. Відбір продавців (Source selection): вибір серед потенційних продавців.

5. Адміністрування контрактів (Contract administration): управління зв’язками з продавцями.

6. Закриття контрактів (Contract close-out): завершення і розрахунок за контрактом.

Планування закупівель

Досвід показує, що лише ті проекти, які використовують планування закупівель, досягають точного виконання замовлень і набагато знижують витрати на придбання товарів, робіт чи послуг. Проекти, що використовують замовлення на постачання, отримують 76% закупівель своєчасно і на 2% знижують витрати на закупівлі. Проекти, що використовують графіки закупівель, і розробники цих графіків забезпечують на 95% своєчасне виконання зобов’язань і на 11% знижують витрати на закупівлі.

Процес планування закупівель полягає у визначенні переліку товарів і послуг, потрібних для виконання проекту, які з тієї або іншої причини вигідно отримати ззовні.

У процесі планування закупівель ідентифікується, які проектні потреби можуть бути краще задоволені шляхом використання продукції або послуг за межами організації, де реалізується проект. Приймаються рішення щодо забезпечення проекту поставками зі сторони, які дають відповіді на такі питання:

1. Чи треба? Визначаються потреби проекту в товарах, роботах і послугах.

2. Як забезпечити? Обираються можливі постачальники і виконавці, методи забезпечення і підтримки контрактів у проекті, спосіб закупівлі.

3. Що забезпечити? Розробляється титульний список робіт і перелік контрактів у проекті.

4. Скільки треба, щоб забезпечити ? Визначається кількість товарів, робіт чи послуг, що закуповуються.

5. Коли забезпечити? Визначаються терміни, коли ці товари, роботи чи послуги будуть потрібними для виконання проекту, розробляється графік виконання контрактів.

Існують такі інструменти і методи для планування закупівель:


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-21; Просмотров: 239; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.021 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь