Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Міністерство освіти і науки України. Полтавський національний технічний університет. Імені Юрія Кондратюка



Міністерство освіти і науки України

Полтавський національний технічний університет

Імені Юрія Кондратюка

Кафедра економіки підприємства

Та управління персоналом

 

Методичні вказівки

до виконання курсової роботи

із дисципліни «Економічний аналіз»

для студентів напряму підготовки

6.030504 «Економіка підприємства»

та слухачів навчально-методичного центру дистанційної

та післядипломної освіти

 

Полтава 2014


Методичні вказівки до виконання курсової роботи із дисципліни «Економічний аналіз» для студентів напряму підготовки 6.030504 «Економіка підприємства» та слухачів навчально-методичного центру дистанційної та післядипломної освіти. – Полтава: ПолтНТУ, 2014. – 36 с.

 

 

Укладачі: І.В. Міняйленко, ст. викладач;

Н.Б. Теницька, ст. викладач;

В.В. Биба, канд. техн. наук, доцент

 

 

Відповідальний за випуск: завідувачка кафедри економіки підприємства та управління персоналом В.Я. Чевганова, канд. екон. наук, професор

 

Рецензент: В.В. Щепак, канд. техн. наук, доцент кафедри міжнародної економіки та маркетингу

 

Затверджено науково-методичною

радою університету

Протокол № ____ від _______2014 р.

 

 

20.16.06.02

 

 

Верстка                        Н.Б. Теницька


ЗМІСТ

 

Вступ ...................................................................................................................

Загальні положення ………………………..….…..……….…………………

Розділ 1. Факторний аналіз ефективності використання трудових ресурсів

Розділ 2. Факторний аналіз ефективності використання основних засобів

Розділ 3. Факторний аналіз ефективності використання матеріальних ресурсів ……………………………………………………………………………..…

Розділ 4. Факторний аналіз ефективності витрат….……….………………..

Розділ 5. Оцінка фінансового стану підприємства ...……….………………..

Список літератури .............................................................................................

Додаток А. Титульна сторінка .........................................................................

Додаток Б. Завдання на виконання курсової роботи …………..…………..

Додаток В. Зміст курсової роботи ………………………………..…………


ВСТУП

Для підвищення ефективності виробництва, конкурентоспроможності продукції та послуг потрібно володіти теоретичними та практичними аспектами аналізу господарської діяльності. За його допомогою виробляється стратегія і тактика розвитку підприємства, здійснюється контроль за виконанням планових та прогнозованих завдань, оцінюються результати господарювання.

Кваліфікований економіст, фінансист, бухгалтер повинні не тільки розумітися на загальних закономірностях розвитку економіки, але й своєчасно визначати можливості підвищення ефективності виробництва за допомогою сучасних методів економічних досліджень.

Запропоновані до уваги методичні вказівки дозволяють закріпити теоретичні та практичні основи економічного аналізу. В процесі вивчення даної дисципліни студенти повинні отримати практичні навики визначення впливу факторів, оцінки результатів діяльності, вияву резервів підвищення ефективності виробництва.

Курсова робота являє собою одну з форм контролю за:

− ступенем засвоєння програмного матеріалу;

− наявністю навичок самостійної роботи зі спеціальною літературою;

− вмінням збирати практичний інформаційний матеріал, необхідний для аналізу (первинні документи, бухгалтерську і статистичну звітність, нормативні дані тощо), та працювати з ним (систематизувати, аналізувати, узагальнювати, синтезувати);

− вмінням самостійно й правильно на основі проведеного критичного аналізу економічних аспектів діяльності підприємства визначати невикористані можливості, вносити конкретні пропозиції з ліквідації виявлених недоліків і реалізації існуючих резервів для підвищення ефективності діяльності, прийняття оптимальних управлінських рішень.

Вироблені студентами у процесі виконання курсової роботи з економічного аналізу вміння, навички будуть використані у подальшому при виконанні бакалаврської роботи, а також після закінчення університету в практичній роботі при проведенні аналізу економічного стану конкретного підприємства.


ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

Курсова робота виконується на тему: «Аналіз ефективності діяльності підприємства» і складається з наступних етапів:

− вступ;

− факторний аналіз ефективності використання трудових ресурсів;

− факторний аналіз ефективності використання основних засобів;

− факторний аналіз ефективності використання матеріальних ресурсів;

− факторний аналіз ефективності витрат;

− висновки.

У вступі викладаються завдання, які стоять перед підприємствами щодо посилення ролі економічного аналізу для підвищення ефективності та результативності їх роботи, поліпшення використання матеріальних, трудових і фінансових ресурсів. Обґрунтовується актуальність вибраної теми для подальшого вдосконалення методології й організації економічного аналізу на підприємствах, а також розв’язання практичних проблем, над якими працюють працівники у даний період.

Практична частина являє собою реалізацію методики економічного аналізу і повинна містити конкретний аналіз відповідних показників господарської діяльності підприємства. При цьому студент не просто переказує те, що описано у навчальній літературі – порядок аналізу тих чи інших показників, а використовує вибрану ним методику для виконання аналізу цих показників у повному обсязі на прикладі конкретного підприємства, організації, установи і викладення у визначеній логічній послідовності його результатів.

Складені на основі використаних матеріалів аналітичні таблиці разом з іншим ілюстрованим матеріалом (схеми, діаграми) наводяться у тексті курсової роботи. На основі таблиць і розрахунків формулюються економічно обґрунтовані висновки з указанням причин відхилень фактичних даних від планових або фактичних даних звітного періоду від даних попередніх періодів. Також виявляються фактори, що впливають як позитивно, так і негативно на динаміку показників та виконання завдання, дається оцінка роботи підприємства. Наводяться резерви подальшого зростання ефективності використання ресурсів підприємства.

У кінці роботи коротко викладаються основні висновки до проведеного дослідження та даються рекомендації з удосконалення економічного аналізу. Вносяться конкретні пропозиції, що спрямовані на пошук внутрішніх резервів і підвищення ефективності господарсько-фінансової діяльності підприємства чи установи, на матеріалах якої виконано роботу, а також обґрунтовується застосування результатів аналізу в практичній діяльності. Неконкретні висновки і пропозиції, що взяті із підручників, не допускаються у курсовій роботі.

Курсова робота виконується на матеріалах підприємства, організації, установи, на якій студент проходив першу виробничу практику.

При написанні курсової роботи студент повинен самостійно висвітлювати матеріал із теми дослідження, показати при цьому знання методики і практики організації економічного аналізу, здобуті в процесі навчання та при опрацюванні літератури.

У першому варіанті текст курсової роботи з таблицями, додатками, графіками подається керівникові. Відповідно до зауважень і вказівок керівника студент вносить виправлення й доповнення в текст курсової роботи. Виправлений та доповнений текст роботи студент переписує від руки. Останній варіант курсової роботи зшивається в твердій обкладинці. При цьому слід дотримуватись єдиної послідовності розміщення матеріалу:

− Титульний аркуш.

− Завдання до виконання курсової роботи.

− Зміст.

− Основний текст роботи.

− Список літератури.

− Додатки.

На титульному аркуші курсової роботи вказується назва вищого навчального закладу, кафедри, назва теми роботи, об’єкта дослідження, група, а також прізвище, ім’я та по батькові автора роботи, прізвище, ініціали та посада керівника (додаток А).

Завдання видається викладачем кафедри за формою згідно з додатком Б.

Зміст являє собою перелік окремих питань курсової роботи із зазначенням їх номерів та сторінок початку відповіді. Приклад оформлення змісту наведено в додатку В.

Курсова робота виконується обсягом 40-60 сторінок формату А4 згідно з вимогами до оформлення курсових робіт.

Додатки оформляють як продовження роботи після списку використаної літератури. Коли, як додатки, до роботи прикладені форми звітності, первинні документи, слід простежити за наявністю в них усіх необхідних реквізитів, підписів тощо.

Усі таблиці, графіки, схеми, додатки повинні мати заголовки, одиниці вимірювання показників. На них мають бути посилання в тексті роботи. Таблиці, графіки, схеми, рисунки розміщуються в тексті відразу після посилання на них.

На останньому аркуші тексту роботи автор ставить свій підпис, указує число, місяць, рік закінчення роботи.

Виклад тексту повинен бути логічним, аргументованим, стилістично правильним. При останньому редагуванні роботи слід, перш за все, вилучити все зайве, що заважає чіткому і точному висвітленню питань: повторення, відхилення від теми, багатослів’я.

У роботі не допускаються стилістичні, орфографічні та графічні помилки. Терміни, що застосовуються в тексті, повинні відповідати загальноприйнятим у науковій літературі.

Усі записи незалежно від їх характеру (основні положення тексту, таблиці, статистичні матеріали, цитати) мають бути підтверджені посиланням на їх джерела. Всі опрацьовані літературні джерела включаються до списку використаної літератури.


РОЗДІЛ 1

 

ФАКТОРНИЙ АНАЛІЗ ЕФЕКТИВНОСТІ ВИКОРИСТАННЯ

ТРУДОВИХ РЕСУРСІВ

Для проведення факторного аналізу продуктивності праці необхідно підготувати необхідну інформацію та розрахувати середньорічну, середньоденну та середньогодинну продуктивність праці одного робітника (таблиця 1.1.).

Джерелами інформації для проведення аналізу ефективності використання трудових ресурсів є наступні:

− форма 1-НПП «Звіт про виробництво промислової продукції»;

− форма 1-ПВ «Звіт з праці»;

− форма 5 «Примітки до річної фінансової звітності».

 

Таблиця 1.1 − Аналіз продуктивності праці підприємства за два роки

Найменування показників Минулий рік Звітний рік Абсолютне відхилення Темпи росту, %

1

2

3

4

5

1. Обсяг випущеної продукції, робіт та послуг, Q, тис.грн.

 

 

 

 

2. Середньоспискова чисельність працівників, ЧП, чол.

 

 

 

 

2.1. у тому числі робітники, ЧР, чол.

 

 

 

 

3. Питома вага робітників у складі працівників, ПВ, % ((стр.2.1./стр.2)*100%)

 

 

 

 

4. Середня тривалість робочого дня, Т, год.

 

 

 

 

5. Трудовитрати, ТВ, люд.-год.

 

 

 

 

6. Середня кількість відпрацьованих днів одним робітником за рік, Д, днів (стр.5/(стр.2.1*стр.4))

 

 

 

 

7. Середня вартість основних засобів, ОЗ, тис.грн.

 

 

 

 

8. Фондовіддача, ФВ, грн./грн. (стр.1/стр.7)

 

 

 

 

9. Фондоозброєність, ФОзб, грн./чол. (стр.7/стр.2.1)

 

 

 

 

10. Середньорічна продуктивність праці одного працівника, ПП'р, тис.грн./чол. (стр.1/стр.2.)

 

 

 

 

11. Середньорічна продуктивність праці одного робітника, ППр, тис.грн./чол. (стр.1/стр.2.1)

 

 

 

 

12. Середньоденна продуктивність праці одного робітника, ППден, тис.грн./люд.-дн. (стр.11/стр.6)

 

 

 

 

13. Середньогодинна продуктивність праці одного робітника, ППгод, тис.грн./люд.-год. (стр.12/стр.4)

 

 

 

 

За даними таблиці 1.1. провести факторний аналіз продуктивності праці по трьом рівням. Розрахувати та обґрунтувати резерви підвищення всіх видів продуктивності праці.

Перший рівень – факторний аналіз річної продуктивності праці одного робітника проводиться на основі наступних факторних моделей:

;

;

;

;

.

Другий рівень – факторний аналіз середньоденної продуктивності праці одного робітника проводиться на основі наступних факторних моделей:

;

;

.

Третій рівень – факторний аналіз середньогодинної продуктивності одного робітника проводиться на основі наступних факторних моделей:

;

.


РОЗДІЛ 2

 







ОСНОВНИХ ЗАСОБІВ

Для проведення факторного аналізу основних засобів необхідно підготувати необхідну інформацію та розрахувати узагальнюючі та часткові показники ефективності використання основних засобів (таблиця 2.1.).

Джерелами інформації для проведення аналізу ефективності використання основних засобів є наступні:

− форма 1-НПП «Звіт про виробництво промислової продукції»;

− форма 1-ПВ «Звіт з праці»;

− форма 5 «Примітки до річної фінансової звітності».

Таблиця 2.1 − Аналіз показників ефективності використання основних засобів підприємства за два роки

Показник Минулий рік Звітний рік Абсолютне відхилення Темпи росту, %
1 2 3 4 5
1. Обсяг випуску продукції, Q тис. грн.

 

 

2. Чисельність працівників, ЧП, осіб

 

 

3. Чисельність робітників, ЧР, осіб

 

 

4. Питома вага робітників в складі працівників, ПВ, % ((стр.3/стр.2)*100%)

 

 

 

 

5. Прибуток від операційної діяльності, П, тис. грн.

 

 

6. Середньорічна вартість основних засобів, ОЗ, тис.грн.

 

 

7. Середньорічна вартість активної частини основних засобів, ОЗакт, тис.грн.

 

 

8. Питома вага активної частини основних засобів у загальній вартості основних засобів, ПВакт, %

 

 

 

 

9. Середньорічна продуктивність праці одного робітника, ППр, тис.грн./чол. (стр.1/стр.3)

 

 

 

 

10. Рівень ефективності використання основних засобів при здійсненні трудової діяльності, (стр.9/стр.6)

 

 

 

 


Продовження таблиці 2.1

1

2

3

4

5

11. Фондовіддача, ФВ, грн./грн. (стр.1/стр.6)

 

 

 

 

12. Фондомісткість, ФМ, грн./грн. (стр.6/стр.1)

 

 

 

 

13. Фондоозброєність, ФОзб, тис.грн./чол. (стр.6/стр.3)

 

 

 

 

14. Фондорентабельність, ФР, % ((стр.5/стр6)*100%)

 

 

 

 

15. Фондовіддача активної частини, ФВакт, грн./грн. (стр.1/стр.7)

 

 

 

 

16. Фондомісткість активної частини, ФМакт. грн./грн. (стр.7/стр.1)

 

 

 

 

17. Механооозброєність праці, МОзб. (стр.7/стр.3)

 

 

 

 

18. Фондорентабельність активної частини, ФРакт, % ((стр.5/стр7)*100%)

 

 

 

 


За даними таблиці 2.1. провести факторний аналіз ефективності використання основних засобів за узагальнюючими та частковими показниками. Зробити висновки та розрахувати резерви покращення цих показників.

Факторні моделі аналізу узагальнюючих показників ефективності використання основних засобів:

− фондовіддача:

− фодомісткість:

− фондоозброєність праці:

− фондорентабельність:

.

Факторні моделі аналізу часткових показників ефективності використання основних засобів:

− фондовіддача активної частини:

− фондомісткість активної частини:

− механоозброєність праці:

− фондорентабельність:

.

 



РОЗДІЛ 3

РОЗДІЛ 4

РОЗДІЛ 5

 

Аналіз фінансової стійкості

Показники структури капіталу або фінансової стійкості характеризують ступінь захищеності інтересів кредиторів й інвесторів, що мають довгострокові вкладення в підприємство. До них відносять: коефіцієнт автономії, коефіцієнт концентрації залученого капіталу, співвідношення власних і позикових коштів, коефіцієнт довгострокового залучення позикових коштів, коефіцієнт забезпеченості оборотних коштів та інші. Далі наведений порядок розрахунку цих показників.

Показники

На кінець базового року

На кінець поперед-нього року

На кінець звітного року

Відхилення (+,-) звітного періоду до

базового року 4-2 Поперед-нього року 4-3
1 2 3 4 5 6
1. Сума власних обігових коштів          
2. Коефіцієнт забезпечення оборотних активів власними коштами (³0,1)          
3. Маневреність робочого капіталу (зменшення пок-ка)          
4. Маневреність власних обігових коштів (високе значення пок-ка)          
5. Коефіцієнт забезпечення власними обіговими коштами запасів (збільшення пок-ка)          

Продовження таблиці 5.2

1 2 3 4 5 6
6. Коефіцієнт покриття запасів (збільшення пок-ка)          
7. Коефіцієнт фінансової автономії (0,4-0,6)          
8. Коефіцієнт фінансової залежності (близько 2)          
9. Коефіцієнт маневреності власного капіталу (³0,1)          
10. Коефіцієнт концентрації позикового капіталу (0,4-0,6)          
11. Коефіцієнт фінансової стабільності (=1)          
12. Коефіцієнт фінансової стійкості (0,7-0,9)          

Після таблиці необхідно дати оцінку показників фінансової структури капіталу.

Остаточний висновок про фінансовий стан підприємства дається на підставі розрахунку узагальнюючих показників фінансової стійкості, що представлені в таблиці 5.3.

 


Таблиця 5.3 – Аналіз узагальнюючих показників фінансової стійкості підприємства

Показники Методика розрахунку за балансом На кінець базового року На кінець поперед-нього року На кінець звітного року
1 2 3 4 5
1.Наявність власних обігових коштів для формування запа- сів – Н1 Ряд. 380 – ряд.080      
2. Наявність власних обігових та довго-строкових позикових коштів для форму-вання запасів – Н2 Н1 + ряд.430 + ряд.480      
3. Наявність власних обігових, довгостро-кових і короткостро-кових позикових коштів для форму-вання запасів – Н3 Н2 + ряд.500 + ряд.510      

Продовження таблиці 5.3

1 2 3 4 5
4. Запаси – Н4 Ряд.100 + ряд.110 + 120 + ряд.130 + ряд.140      
5. Надлишок (+) нестача (-) власних обігових коштів для формування запасів – Е1 Н1-Н4      
6. Надлишок (+) нестача (-) власних обігових та довго-строкових позикових коштів для форму-вання запасів – Е2 Н2-Н4      
7. Надлишок (+) нестача (-) власних обігових, довгостро-кових і короткостро-кових позикових коштів для форму-вання запасів – Е3 Н3-Н4      

   


Таблиця 5.3 – Аналіз узагальнюючих показників фінансової стійкості підприємства

(нова річна фінансова звітність від 07.02.2013)

Показники Методика розрахунку за балансом На кінець базового року На кінець поперед-нього року На кінець звітного року
1 2 3 4 5
1.Наявність власних обігових коштів для формування запа- сів – Н1 ряд. 1495 – ряд.1095      
2. Наявність власних обігових та довго-строкових позикових коштів для формування запасів – Н2 Н1 + ряд.1595      
3. Наявність власних обігових, довгостро-кових і короткостро-кових позикових коштів для формування запасів – Н3 Н2 + ряд.1600÷1630      
4. Запаси – Н4 ряд.1100 + ряд.1110      

Продовження таблиці 5.3

1 2 3 4 5
5. Надлишок (+) нестача (-) власних обігових коштів для формування запасів – Е1 Н1-Н4      
6. Надлишок (+) нестача (-) власних обігових та довгострокових позикових коштів для формування запасів – Е2 Н2-Н4      
7. Надлишок (+) нестача (-) власних обігових, довгостро-кових і короткострокових позикових коштів для формування запасів – Е3 Н3-Н4      

 

При оцінці фінансового стану необхідно враховувати:

а) якщо значення Е1,Е2,Е3>0, то підприємство має абсолютну фінансову стійкість;

б) якщо значення Е1<0, а Е2,Е3>0, то воно має нормальну фінансову стійкість;

в) якщо значення Е1, Е2<0, а Е3>0, то підприємство характеризується нестійким фінансовим станом;

г) якщо значення Е1, Е2, Е3<0, то воно має кризове фінансове положення.

 


Аналіз ліквідності балансу

На наступному етапі оцінки фінансового стану підприємства необхідно здійснити аналіз ліквідності балансу і платоспроможності.

У залежності від ступеня ліквідності, тобто швидкості перетворення в кошти, активи підприємства поділяються на такі групи:

– найбільш ліквідні активи (А1) – суми за всіма статтями коштів, що можуть бути використані для виконання поточних розрахунків негайно. У цю групу включають також короткострокові фінансові вкладення (цінні папери).

(ряд.150 + ряд.220 + ряд.230 + ряд.240).

Нова річна фінансова звітність від 07.02.2013:

(ряд.1160 + ряд.1165);

– активи, що швидко реалізуються (А2) – активи, для перетворення яких у грошові кошти потрібний певний час. У цю групу можна включити дебіторську заборгованість (платежі по якій очікуються протягом 12 місяців після звітної дати), інші оборотні активи.

(ряд.160 + ряд.170 + ряд.180 + ряд.190 + ряд.200 + ряд.210).

Нова річна фінансова звітність від 07.02.2013:

(ряд.1120÷1155);

– активи, що повільно реалізуються (А3) – найменш ліквідні активи – це запаси, та інші оборотні активи.

(ряд.100 + ряд.110 + ряд.120 + ряд.130 + ряд.140 + ряд.250).

Нова річна фінансова звітність від 07.02.2013:

(ряд.1100÷1110 + ряд.1190 + ряд.1170);

– активи, що важко реалізуються (А4) – активи, що призначені для використання в господарській діяльності протягом відносно тривалого періоду часу. У цю групу можна включити статті 1 розділу активу балансу «Необоротні активи».

(ряд.080 + ряд.270).

Нова річна фінансова звітність від 07.02.2013:

(ряд.1095).

 

Пасиви балансу за ступенем зростання термінів погашення зобов'язань групуються так:

– найбільш термінові зобов'язання (П1) – кредиторська заборгованість, розрахунки за дивідендами, інші поточні зобов'язання.

(ряд.530 + ряд.540 + ряд.550 + ряд.560 + ряд.570 + ряд.580 +

+ ряд.590 + ряд.600 + ряд.610).

Нова річна фінансова звітність від 07.02.2013:

(ряд.1610÷1690);

– короткострокові пасиви (П2) – короткострокові кредити банків та інші позики, що підлягають погашенню протягом 12 місяців після звітної дати.

(ряд.500 + ряд.510 + ряд.520).

Нова річна фінансова звітність від 07.02.2013:

(ряд.1600);

– довгострокові пасиви (П3) – довгострокові позики та інші довгострокові пасиви – статті 3 розділу пасиву балансу «Довгострокові зобов'язання».

(ряд.480).

Нова річна фінансова звітність від 07.02.2013:

(ряд.1595);

– постійні пасиви (П4) – статті 1 і 2 розділу пасиву балансу.

(ряд.380 + ряд.430 + ряд.630).

Нова річна фінансова звітність від 07.02.2013:

(ряд.1495 + ряд.1700).

 

Баланс вважається абсолютно ліквідним, якщо виконуються такі умови:

                                А1 ³ П1 ,

                                А2 ³ П2 ,

                                А3 ³ П3 ,

                                А4 £ П4 .

Якщо виконуються перші три нерівності, тобто поточні активи перевищують зовнішні зобов'язання підприємства, то обов'язково виконується остання нерівність, що свідчить про наявність у підприємства власних оборотних коштів – дотримується мінімальна умова фінансової стійкості.

Аналіз ліквідності балансу проводиться в таблиці 5.4.



Таблиця 5.1 – Експрес-аналіз складу і структури капіталу та джерел його формування

               

 

Актив баланса

(Пасив баланса)

Джерело інформації

(рядок за балансом)

Абсолютна величина,

тис грн

Питома вага, %

Зміни звітного періоду до базового року

Зміни звітного періоду до попереднього року

На кінець базово-го періоду На кінець попереднього періоду На кінець звіт-ного періоду На початок базового періоду На кінець поперед-нього періоду На кінець звітно-го періоду В абсолютній величині, тис грн 5-3 У струк-турі, %   8-6 Темп росту,%   5/3*100 В абсолютній величині, тис грн 5-4 У струк-турі, %   8-7 Темп росту,%   5/4*100
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
Актив                          
Капітал – усього: Ряд.280                        
1. Необоротні активи Ряд.080                        
2. Оборотні активи Ряд.260                        
3. Витрати майбутніх періодів Ряд.270                        
Пасив                          
Джерела формування капіталу – усього: Ряд.640                        
1. Власний капітал Ряд.380                        
2. Збереження наступних витрат і платежів Ряд.430                        
3. Довгострокові зобов’язання Ряд.480                        
4. Поточні зобов’язання
Ряд.620                        
5. Доходи майбутніх періодів Ряд.630                        


Таблиця 5.1 – Експрес-аналіз складу і структури капіталу та джерел його формування

(нова річна фінансова звітність від 07.02.2013)

               

 

Актив баланса

(Пасив баланса)

Джерело інформації

(рядок за балансом)

Абсолютна величина,

тис грн

Питома вага, %

Зміни звітного періоду до базового року

Зміни звітного періоду до попереднього року

На кінець базово-го періоду На кінець попереднього періоду На кінець звіт-ного періоду На початок базового періоду На кінець поперед-нього періоду На кінець звітно-го періоду В абсолютній величині, тис грн 5-3 У струк-турі, %   8-6 Темп росту,%   5/3*100 В абсолютній величині, тис грн 5-4 У струк-турі, %   8-7 Темп росту,%   5/4*100
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
Актив                          
Капітал – усього: Ряд.1300                        
1. Необоротні активи Ряд.1095                        
2. Оборотні активи Ряд.1195                        
3. Необоротні активи утримані для продажу та групи вибуття Ряд.1200                        
Пасив                          
Джерела формування капіталу – усього: Ряд.1900                        
1. Власний капітал Ряд.1495                        
2. Довгострокові зобов’язання і забезпечення Ряд.1595                        
3. Поточні зобов’язання і забезпечення Ряд.1695                        
4. Зобов’язання, повязані з необоротними активами, утримання для продажу, та групи вибуття
Ряд.1700                        


Таблиця 5.4 – Аналіз ліквідності балансу

Актив

На кінець базового року

На кінець

поперед-нього року

На кінець звітного року

Пасив

На кінець базового року

На кінець

поперед-нього року

На кінець звітного року

Платіжний надлишок або недостача

базового року 2-6 попереднього року 3-7 звітного року 4-8 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 1. Найбільш ліквідні активи (А1)       1. Найбільш термінові зобов'язання (П1)             2. Активи, що швидко реалізуються (А2)       2. Короткостро-кові пасиви (П2)             3. Активи, що повільно реалізуються (А3)       3. Довгострокові пасиви (П3)             4. Активи, що важко реалізуються (А4)       4. Постійні пасиви (П4)             БАЛАНС       БАЛАНС       х х х

Аналіз платоспроможності

Далі розраховуються показники платоспроможності, що застосовуються для оцінки здатності підприємства виконувати свої поточні зобов'язання. Вони дають уявлення про платоспроможність підприємства на даний момент та у випадку надзвичайних подій.

 

Загальну оцінку платоспроможності дає коефіцієнт покриття, що також називають коефіцієнтом поточної ліквідності. Він дорівнює відношенню поточних активів до поточних зобов'язань і показує, якою мірою поточні зобов'язання забезпечуються поточними активами, тобто скільки грошових одиниць поточних активів припадає на 1 грошову одиницю поточних зобов'язань:

Кз.п .= (А1+А2+А3):(П1+П2) .

Установлено норматив цього показника, рівний 2.

Якщо на підприємстві відношення поточних активів і короткострокових зобов’язань нижче за 1:1, це є свідченням високого фінансового ризику, оскільки підприємство не в змозі оплатити свої рахунки. Співвідношення 1:1 припускає рівність поточних зобов’язань. Але, зважаючи на різний рівень ліквідності активів, можна вважати, що не всі активи будуть негайно реалізовані, а тому виникає загроза для фінансової стабільності підприємства. Якщо значення коефіцієнта покриття значно перевищує співвідношення 1:1, то можна висновувати, що підприємство має значні оборотні кошти, сформовані завдяки власним джерелам. З позиції кредиторів підприємства такий варіант формування оборотних коштів є найбільш прийнятним. Проте, з погляду менеджера, значне накопичення запасів на підприємстві, відвернення грошей у дебіторську заборгованість може пояснюватись незадовільним управлінням активами. Скорочення величини коефіцієнта покриття може статися під впливом двох факторів: збільшення поточних активів і значного зростання короткострокових зобов’язань.

Для з’ясування причин зміни цього показника необхідно проаналізувати зміни в складі джерел коштів та їх розміщення, порівнюючи з початком року.

Коефіцієнт швидкої ліквідності є проміжним коефіцієнтом покриття і показує, яка частина поточних активів за мінусом запасів покривається поточними зобов’язаннями:

Кш.л. = (А1+А2):(П1+П2).

Матеріальні запаси виключаються не стільки тому, що вони менш ліквідні, а, головне, через те, що кошти, які можна одержати в разі вимушеної реалізації виробничих запасів, можуть бути істотно нижчими за витрати на їхню закупівлю. За умов ринкової економіки типовою є ситуація, коли за ліквідації підприємства одержують 40% і менше від облікової вартості запасів. „Розумним” коефіцієнтом швидкої ліквідності є співвідношення 1:1.

Практично багато підприємств мають нижчий коефіцієнт швидкої ліквідності (наприклад, 0,5:1), тому для оцінки їх фактичної ліквідності треба проаналізувати тенденції зміни цього показника за певний період. Так, якщо зростання коефіцієнта швидкої ліквідності було пов’язане в основному зі зростанням невиправданої дебіторської заборгованості, то це свідчить про серйозні фінансові проблеми підприємства. У західній економічній літературі цей коефіцієнт називають коефіцієнтом миттєвої оцінки.

Коефіцієнт абсолютної ліквідності є найбільш жорстким критерієм платоспроможності та показує, яку частину короткострокової заборгованості підприємство може погасити найближчим часом:

Кабс. лікв. = (А1):(П1+П2).

Цей коефіцієнт показує, яку частину короткострокових позикових зобов’язань можна за необхідності погасити негайно. Теоретично достатнім значенням для коефіцієнта абсолютної ліквідності є співвідношення 0,2:1. На практиці фактичні середні значення коефіцієнтів ліквідності бувають значно нижчими, але це ще не дає підстави висновувати про неможливість підприємства негайно погасити свої борги, бо малоймовірно, щоб усі кредитори підприємства одночасно пред’явили йому свої боргові вимоги.

На основі наведених вище розрахунків дається загальна характеристика фінансово-господарської діяльності підприємства.

У кінці розділу коротко викладаються основні висновки із проведеного аналізу фінансового стану і даються рекомендації з удосконалення економічного аналізу. Вносяться конкретні пропозиції, що спрямовані на пошук внутрішніх резервів і підвищення ефективності господарсько-фінансової діяльності підприємства.

 

Або за методикою:

Показники

На кінець базового року

На кінець поперед-нього року

На кінець звітного року

Відхилення (+,-) звітного періоду до

базового року 4-2 Поперед-нього року 4-3 1 2 3 4 5 6 1. Показник покриття (>1)           2. Показник швидкої ліквідності (0,6-0,8)           3. Показник абсолютної ліквідності (0,1)           4. Показник співвідношення поточної дебіторської та кредиторської заборгованості (=1)          

Як результат розрахунку відносних показників ліквідності – аналітик отримує уявлення про надійність підприємства, рівень поточних фінансових ризиків та ризиків втрати ліквідності, ефективність фінансової політики у короткостроковій перспективі.


Список літератури

1. Прокопенко І.Ф., Ганін В.І., Петряєва З.Ф. Курс економічного аналізу. – К.: Атіна. Х – Легас, 2004.

2. Іваненко В.І., Балюх М.А. Економічний аналіз господарської діяльності. – К.: ЗАТ «НІЧЛАВА», 2001.

3. Івахненко В.М. Курс економічного аналізу: навчально-методичний посібник для вивчення дисципліни. – К.: КНЕУ, 2000.

4. М.А. Балюх, В.З. Бурчевський, М.І. Горбатюк. Економічний аналіз: за редакцією М.Г. Чумаченка. – К.: КНЕУ, 2001.

5. Конспект лекцій до вивчення курсу з дисципліни «Економічний аналіз» (модуль 1 «Теорія економічного аналізу») для студентів усіх економічних спеціальностей денної та заочної форми навчання й слухачів центру післядипломної освіти, Полтава 2007.

6. Конспект лекцій до вивчення курсу з дисципліни «Економічний аналіз» (модуль 2 «Аналіз господарської діяльності підприємства») для студентів усіх економічних спеціальностей денної та заочної форми навчання й слухачів центру післядипломної освіти, Полтава 2007.

7. Тютюнник Ю.М., Тютюнник С.В. Економічний аналіз (теоретичні основи): Конспект лекцій. – Полтава: ПолтНТУ ім. Юрія Кондратюка, 2007.

8. Баканов М.И., Шеремет А.Д. Теория анализа хозяйственной деятельности – М.: Финансы и статистика, 1997.

9. Стражев В.И. Анализ хозяйственной деятельности в промышленности. – Минск: В.шк., 1997.

10. Деркач Д.И. Анализ производство-хозяйственной деятельности подрядных строительных организаций 2-е изд. перер и доп. – М.: Финансы и статистика, 1990.

11. Дьячков М.Ф. Анализ хозяйственной деятельности в строительстве – М.: Финансы и статистика, 1987.

12. Савицкая Г.В. Анализ хозяйственной деятельности предприятия.-Учебное пособие 2-е изд. перер. и допол.-Мн.:ИП «Экоперспектива», 2001.

13. Коробов М.Я. Фінансово-економічний аналіз діяльності підприємства: Навч. посібник, Київ «Знамя», 2000.

14. Попович П.Я. Економічний аналіз діяльності субєктів господарювання. – Тернопіль: Економічна думка, 2001.

15. Бандурка О.М.,Коробов М.Я.,Орлов П.І. Фінансова діяльністьт підприємсв.Підручник. –К., 1998.

16. Мец В.О. Економічний аналіз. Збірник практичних завдань і тестів за даними П(С)БО.-К.:КНЕУ, 2001.

17. Івахненко В.М. Курс економічного аналізу Навчальний посібник.-К.- «Знання прес», 2000.

18. Тараненко Н.В. Економічний аналіз діяльності промислового підприємства. – Львів, ЛБУНБУ, 2000.Економічний аналіз / За ред. М.Г. Чумаченка. – К.: КНЕУ, 2001.




Додаток А

 

Полтавський національний технічний університет

імені Юрія Кондратюка

 

 

Кафедра економіки підприємства

та управління персоналом

 

КУРСОВА РОБОТА

 

з дисципліни «Економічний аналіз»

 

Студента (ки) _____ курсу ______ групи

напряму підготовки 6.030504

«Економіка підприємства»

 

__________________________________

(прізвище та ініціали)

Керівник ___________________________

____________________________________

(посада, вчене звання, науковий ступінь, прізвище та ініціали)  

 

Національна шкала ________________   

 

Кількість балів: __________

Оцінка: ECTS _____

 

                                                     Члени комісії ________________ ___________________________

                                                                                                                                         (підпис)                   (прізвище та ініціали)

                                                                                                 ________________ ___________________________

                                                                                                                                         (підпис)                   (прізвище та ініціали)

                                                                                                                          

                                                                                                 

 

                                                                

 

м. Полтава - 20 __рік



Додаток Б

 

Міністерство освіти і науки України

Полтавський національний технічний університет

імені Юрія Кондратюка

 

Кафедра економіки підприємства

та управління персоналом

 

ЗАВДАННЯ

на виконання курсової роботи

з дисципліни «Економічний аналіз»

 

на матеріалах _____________________________________________________

 

Студенту _______________________________________ групи _________

Дата видачі завдання ____________ Дата здачі курсової роботи __________

Графік виконання курсової роботи

 

Вид роботи Обсяг, %
1. Вступ 5
2. Реалізація методики аналізу ефективності діяльності підприємства 50
3. Оцінка фінансового стану підприємства 30
4. Висновки 10
5. Список літератури 5
Додатки  

 

Методичні вказівки до виконання курсової роботи із дисципліни «Економічний аналіз» для студентів напряму підготовки 6.030504 «Економіка підприємства» та слухачів навчально-методичного центру дистанційної та післядипломної освіти. – Полтава: ПолтНТУ, 2014.

Автори: Міняйленко І.В., ст. викладач; Теницька Н.Б., ст. викладач; Биба В.В., к.т.н., доцент.

 

Додаток В

Зміст курсової роботи

 

ЗМІСТ

 

 

Вступ

1. Факторний аналіз ефективності використання трудових ресурсів

2. Факторний аналіз ефективності використання основних виробничих засобів

3. Факторний аналіз ефективності використання матеріальних ресурсів

4. Факторний аналіз ефективності витрат

Висновки

Список літератури

Додатки

 

Міністерство освіти і науки України


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-21; Просмотров: 368; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.312 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь