Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии |
Вібрація та її вплив на людину
Вібрація – це механічні коливання пружних тіл. Причини вібрації: - неврівноважені силові дії (зубчасте зачеплення, кривошипно-шатунний механізм); - неврівноважені елементи, що обертаються (вентиляторні системи, електродвигуни, компресори); - технологічне обладнання, яке працює за принципом вібродії (вібросита, вібробункери, ущільнювачі і т.і.). Вібрація характеризується такими параметрами, як частота, Гц, амплітуда, м, швидкість, м/с, і прискорення, м/с2. За способом передачі на тіло людини розрізняють вібрацію загальну та локальну. Загальна вібрація передається на тіло людини через будь-які опорні поверхні при роботі сидячи або стоячи, а локальна – через руки. Загальна вібрація поділяється на транспортну, яка передається людині, що знаходиться на транспортному засобі, що рухається; на технологічну, яка передається від стаціонарних машин на робочі місця, що не мають джерела вібрації, через підлогу, фундаменти або робочі площадки, де працює оператор, і на транспортно-технологічну, яка передається оператору машини з обмеженим переміщенням, яке здійснюється по спеціально підготовлених поверхнях виробничих приміщень або промислових площадок. Довготривалий вплив загальної вібрації на людину призводить до розладу вестибулярного апарату, центральної та периферичної нервових систем, захворювання органів травлення, а також серцево-судинної системи. Локальна вібрація викликає порушення периферичного кровообігу і нервової системи та м’язово-суглобного апарату. При тривалій роботі в умовах вібрації виникає професійне захворювання – вібраційна хвороба, яка призводить до порушення функцій різних органів периферичної та центральної нервових систем, а у тяжких випадках – до незворотних органічних змін в організмі, які не виліковуються і призводять до інвалідності. Більш небезпечною вважається загальна вібрація. Людина починає відчувати вібрацію при швидкості коливань 10-4 м/с. Коливання тіл із частотою нижче 16 Гц сприймаються організмом як вібрація, а коливання із частотою 16-20 Гц і більше – одночасно як вібрація і звук. Небезпечними є коливання робочих місць, які мають частоту резонансу з коливаннями окремих органів або частин тіла людини. Так, весь організм і більшість внутрішніх органів резонують при дії коливань із частотою 6-9 Гц, голова – 17- 25 Гц, плечовий пояс – 4-6 Гц. Поява резонансу може призвести до розриву цих органів. Дія вібрації на людину оцінюється за рівнем вібрації, виміряної логарифмічними одиницями – дБ через рівні віброшвидкості та віброприскорення. Допустимі рівні вібрації передбачають допустимі значення коливальної швидкості, що передається на руки безпосереднім контактом із вібруючою поверхнею. Середньогеометичні частоти октавних смуг частот вібрації стандартизовані і становлять: 1; 2; 4; 8; 16; 32; 63; 125; 250; 500; 1000 і 2000 Гц.
Захист від вібрації Основні заходи захисту від вібрації: - зменшення вібрації у джерелі виникнення ( заміна ударних процесів на безударні, використання деталей із пластмас, ремінних передач замість ланцюгових і т.ін.); - зменшення вібрації на шляху поширення (віброізоляція, вібропоглинання або віброгасіння). Віброізоляція ослаблює передачу коливань від джерела виникнення на основу, підлогу, сидіння тощо за рахунок встановлення між ними пружних елементів – віброізоляторів. Вібропоглинання здійснюється шляхом нанесення на вібруючу поверхню шару пружнов’язких матеріалів ( гуми, мастики, пластика). Віброгасіння здійснюють шляхом встановлення вібруючого обладнання на жорсткі масивні віброгасячі фундаменти або залізобетонні плити, по їх периметру встановлюють акустичний шов, який заповнюють пружними легкими матеріалами і який призначений для ліквідації безпосередньої передачі коливань від фундаменту до будівельних конструкцій. Застосування ЗІЗ: спеціальне взуття, наколінники, рукавиці, вібропоглиначі прокладки, налокітники, пояси, нагрудники, спеціальні костюми.
|
Последнее изменение этой страницы: 2019-05-06; Просмотров: 261; Нарушение авторского права страницы