Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Трансформація функціональної та політичної спроможності Східного партнерства в нових умовах



 

Потрібно визнати, що започаткування Східного партнерства, як і більшості інших зовнішньополітичних ініціатив ЄС, є результатом не стільки цілеспрямованої стратегії європейських діячів, скільки особливостей внутрішньої кон’юнктури в євроінтеграційному об’єднанні та політичних перипетій в Європі. З самого початку реалізація Східного партнерства залежала від декількох факторів: по-перше, політичної волі учасників до розбудови відносин з Європейським Союзом у запропонованому форматі, по-друге, ступеню узгодженості підходів, напрямків і завдань цього формату, по-третє, обсягу ресурсів, які можуть бути залучені на його просування, і по-четверте, геополітичного ефекту, який може мати становлення Східного партнерства для конфігурації європейського континенту.

З кінця 2006 року розгорнулись дискусії щодо оновлення та вдосконалення Європейської політики сусідства (ЄПС), концептуальна аморфність та функціональна незавершеність якої не дозволяла реалізувати покладені на неї завдання з стабілізації держав на східному кордоні ЄС. Часткові кроки в цьому напрямку були здійснені під час головування Німеччини в Європейській Раді в першому півріччі 2007 року – була ухвалена доповідь про посилення ЄПС, в якій містився чіткий перелік можливих форм та шляхів просування відносин з країнами-сусідами по мірі впровадження ними відповідних реформ, а також започаткована програма Чорноморська синергія як окремий формат для розбудови регіональної співпраці. Однак, цими діями потреба в інтенсифікації східної політики ЄС не вичерпувалась. Дискусії щодо її оптимальних форм та засобів тривали. При цьому, мова йшла не про відмову від ЄПС, а про вдосконалення її структури і доповнення її такими компонентами, які б уможливлювали реалізацію ключової ідеї у відповідності до нових реалій в еволюції самого Європейського Союзу та політичних процесів на європейському континенті[1].

В ході цих дискусій виокремились два базові підходи до реалізації східної політики ЄС – німецький та польський[2]. Німецький підхід ґрунтується на більш широкому охопленні східної політики ЄС, яка має включати політику щодо Росії в якості центрального компоненту і бути спрямована на становлення кооперативного порядку у Великій Європі[3]. Натомість польський підхід сфокусований на країнах Східної Європи і орієнтований на їх наближення до Євросоюзу в тій мірі, яка б дозволяла уникнути їх повернення до сфери впливу Росії. Конкуренція цих підходів доповнюється загальним характером дискусії з даного питання в європейському співтоваристві, а також впливом Європейської Комісії, для якої діючий механізм Європейської політики сусідства видається цілком оптимальним з огляду на ключову роль, яку відіграє ЄК у процесі її реалізації[4].

Період головування Німеччини в Європейській Раді припав на несприятливий період у відносинах між Росією і Заходом, коли загострення, спричинене Мюнхенською промовою В. Путіна і питанням розміщення американської системи ПРО у Польщі та Чехії, істотно обмежувало можливості для реалізації німецького підходу до організації партнерства між Росією та Євросоюзом. В цих умовах Польща отримала більше можливостей для просування власного бачення східної політики ЄС. Вирішальним фактором, який «відкрив шлях» для втілення польських ініціатив, стала позиція Франції: по-перше, започаткування ініційованого Н. Саркозі Союзу для Середземномор’я створило передумови для сегментації ЄПС та становлення окремого проекту для Східної Європи, а по-друге, висунення Парижем напередодні власного головування в Європейській Раді спеціальних пропозицій щодо підвищення формату відносин ЄС з Україною, зокрема щодо остаточного визначення нової посиленої угоди як Угоди про асоціацію[5], заклало конкретний зміст нового проекту, хоча ці пропозиції були розраховані виключно для України. На додаток, конфлікт на Кавказі у серпні 2008 року наочно довів необхідність у більшому залученні ЄС до цього простору і у доцільності становлення нового формату східної політики ЄС.

Втім, якщо формально польський підхід зрештою був покладений в основу Східного партнерства, його початковий зміст було поступово розмито в ході узгодження конфігурації майбутнього проекту. Найбільш важлива складова – визнання перспективи членства східноєвропейських держав в ЄС – була виключена з проекту, а рівень співробітництва в практичних сферах не був чітко визначений. У підсумку, головними інноваціями Східного партнерства стали, по-перше, переведення всіх шести держав Східної Європи в єдиний формат Угоди про асоціацію зі створенням поглибленої зони вільної торгівлі та, по-друге, запровадження спільних багатосторонніх механізмів співпраці секторального рівня. Як наслідок такого вихолощення сутності цього проекту, лідери багатьох центрально­європейських держав, в тому числі і Польщі, були відсутні на установчому саміті в Празі у травні 2009 року.

Реакція країн, яким була адресована дана ініціатива, також виявилась поміркованою, оскільки Східне партнерство лише в обмежений спосіб відповідало їхнім євроінтеграційним пріоритетам. Для цих країн, враховуючи їхнє переважне геополітичне сприйняття європейської інтеграції[6], важливо було отримати реальні перспективи, форми та інструменти наближення до ЄС, тоді як Східне партнерство лише анонсувало можливість наближення у майбутньому, дещо конкретизуючи, на відміну від ЄПС, його формальний механізм, але не розкривало його практичного змісту і не надавало країнам Східної Європи безпосередніх очевидних політичних переваг, яких вони прагнули у відносинах з ЄС. Властива для ЄПС асиметрія зобов’язань, за якої на країни-адресати накладався значний обсяг зобов’язань щодо внутрішнього реформування, тоді як зобов’язання Євросоюзу щодо надання посилених форм наближення у відповідь на здійснення реформ не були чітко зафіксовані, була збережена у Східному партнерстві. ЄС продовжує висувати високі нормативні вимоги, пропонуючи у відповідь недостатньо прогресивні форми залучення до інтеграційних процесів.

Слід також відзначити, що з самого початку виявились розбіжності у розумінні сутності Східного партнерства. Якщо для ЄС воно означає всю сукупність відносин з країнами Східної Європи як на двосторонньому, так і на багатосторонньому рівні, то в самих цих країнах Східне партнерство розуміється скоріше як багатосторонній механізм в доповнення до двосторонніх форматів та інструментів співпраці. З цієї причини йому надається, як правило, вторинне значення, похідне від власне безпосередніх відносин з ЄС.

У своїй остаточній версії, оприлюдненій в Декларації Празького саміту, Східне партнерство постало як комплексна програма з підвищеним у порівнянні з ЄПС ступенем амбіцій і завдань, але без чіткої політичної платформи і на основі принципів, закладених у ЄПС. До того ж, його функціональне наповнення не було чітко окреслено – на етапі створення Східне партнерство являло собою своєрідне джерело ресурсного та інституційного потенціалу, формальні та інституційні рамки, в яких в подальшому можуть реалізовуватися конкретні практичні проекти, що представляють спільний інтерес для всіх його учасників. Головні напрямки діалогу, відображені у чотирьох тематичних платформах (демократія, належне урядування та стабільність; економічна інтеграція та конвергенція з секторальними політиками ЄС; енергетична безпека; та міжлюдські контакти), відповідали скоріше завданням політики Євросоюзу у Східній Європі, ніж пріоритетам країн даного простору та актуальним для нього проблемам і протиріччям. Тобто Східне партнерство «успадкувало» всі ключові недоліки та прогалини ЄПС, але завдяки підвищеному рівню амбітності дисбаланс між політичними перспективами, рівнем залучення ресурсів і обсягом співпраці ще більше посилився. Стимулюючи більш далекосяжні очікування в східноєвропейських країнах, Східне партнерство разом з тим не містило вагомих політичних і практичних інструментів для їх задоволення.

Підвищений рівень амбітності знаходив свій вияв в тому, що на етапі ініціювання Східне партнерство презентувалося як магістральна політична ініціатива Заходу у Східній Європі, спрямована не тільки на цілеспрямоване залучення Європейського Союзу до регулювання процесів у даному просторі, але й на альтернативну структуризацію даного простору навколо ЄС шляхом проекції європейських норм і правил. Саме заявка ЄС на подібну структуруючу роль у Східній Європі без координації дій з Росією викликала бурхливу реакцію з боку Москви, яка до цього не висувала заперечень проти попередніх форм східної політики Євросоюзу, але вбачала у Східному партнерстві засіб трансформації стратегічної ситуації у Східній Європі[7].

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-05-06; Просмотров: 156; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.01 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь