Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Тематика наукових робіт, рефератів та повідомлень



1. Соціальна філософія про актуальні проблемі сучасного вивчення суспільства.

2. Різноманіття суспільних форм і проблема єдності соціального процесу.

3. Соціальний простір і час: основні закономірності розвитку.

4. Системний характер функціонування суспільної організації життя.

5. Традиції як форми соціального відтворення.

6. Система природи і суспільства: загальне, особливе, одиничне.

7. Власність і експлуатація: сучасна філософська інтерпретація.

8. Людина і суспільство: актуальні проблеми взаємозв’язку.

9. Місце і роль людини в сучасному суспільстві.

Дискусія

“Свобода та необхідність людини у суспільстві”

Обґрунтування теми дискусії. На різних етапах розвитку філософії були сформовані основні погляди на проблему співвідношення свободи та необхідності людини в суспільстві.

Проблема свободи і необхідності в історії філософії має два крайніх варіанти рішення – фаталізм і волюнтаризм. Фаталізм визнає повну залежність людини від того, що є вище її. Така, наприклад, точка зору Платона на людину як іграшку богів, свого роду маріонетку, усі вчинки і справи якої визначають за своєю сваволею боги, смикаючи за ту або іншу нитку. У Новий час цю точку зору підтримував Г. Лейбніц, який вважав, що «в людині усе наперед відомо і визначене, так само як і в усіму іншому, і людська душа в деякому роді є духовний автомат ... але тому що ми не знаємо ні того, як воно визначено, ні того, що саме передбачено або вирішене, то ми повинні виконувати свій борг згідно розуму, даного нам Богом, і відповідно до правил, що нам запропоновані».

Волюнтаризм, навпроти, припускає повну свободу людської думки і дії, що яскраво виражено в екзистенціалізмі.

В античності й у середньовіччі проблема співвідношення свободи і необхідності вирішувалася насамперед як проблема свободи індивідуальної людської волі. Найбільшу популярність у даному аспекті ця проблема набула в розробленій Аврелієм Августином концепції божественної благодаті, відповідно до якої за всі лиха і нещастя, що трапляються в людському житті, відповідає сама людина, котра неправильно разпорядилась даром вільної волі, а до всього доброго людину визначає Бог, наділяючи для цього особливою благодаттю деяких обраних громадян Граду Божого на землі. У філософії Нового часу на проблему співвідношення свободи і необхідності нова точка зору з'являється завдяки Т. Гоббсу, і свобода починає розумітися не тільки як свобода волі, але й як свобода або несвобода людини в суспільстві. Найбільш розповсюджений погляд на розглянуту проблему (Б. Спіноза, Г. В. Ф. Гегель, К. Маркс) затверджував, що «воля – це усвідомлена необхідність», тобто здатність діяти не за сваволею, а на підставі знання об'єктивних природних і соціальних закономірностей.

Завдання дискусії – виділити специфіку розглядання проблеми співвідношення свободи та необхідності людини у суспільстві на протязі розвитку філософської думки. Використовуючи рекомендовану літературу, покажіть, з якою з приведених точок зору ви згодні? Аргументуйте свою відповідь. 

Форма проведення дискусії – змістовне розкриття у виступах основних напрямків розуміння проблеми співвідношення свободи та необхідності людини у суспільстві. Обмін думками та публічна суперечка при аналізі і порівнянні уявлень з даного питання.

 

Література: [7; 57; 82; 97; 105; 113; 123; 129; 130; 131; 135; 137; 151].

 

Тема 16. Суспільний прогрес.

Діалектика цілісності і суперечливості сучасного світу

Весь англосаксонський світ, як і керуємий комуністичною док-триною Схід, перебувають під впливом ідеалу Просвітництва, тобто віри в прогрес культури, який здійснюється за допомо-гою розуму людини.

Г. Г. Гадамер

Те, що ми бачимо, є кінцем історії як такої, завершення ідеологічної еволюції людства та універсалізація західної ліберальної демократії.

Ф. Фукуяма

 

 

План семінарських занять

1. Проблема суспільного прогресу та його критеріїв.

2. Особливості просвітницьких теорій прогресу.

3. Концепції суспільного прогресу Г. В. Ф. Гегеля та К. Маркса, їх вплив на історичні події ХХ ст.

4. Специфічні риси сучасного етапу розвитку суспільства.

 

Питання для самостійної роботи студентів

1. Як християнське вчення вплинуло на світські концепції прогресу? Що таке хіліазм?

2. У чому полягає відносність та суперечливість прогресу?

3. Чи є тотожними поняття прогресу та еволюції?

4. Що, на вашу думку, є критерієм прогресу: розвиток виробничих сил, рівень свободи та щастя людини або щось інше?

5. Чому ідея незворотності та закономірності прогресу панувала саме в Просвітницьку епоху?

6. Назвіть характерні риси постіндустріального суспільства.

7. Порівняйте індустріальну та постіндустріальну епохи: в яких сферах відбувся прогрес, а в яких – регрес?

8. Як ви вважаєте, чи можна вважати прогрес цілеспрямованим та закономірним або він є результатом людських зусиль?

9. Згідно з американським автором Ф. Фукуямою, відсутність альтернатив демократичній ідеології може зупинити розвиток в ідеологічній сфері. Поясніть цю думку за допомогою гегелевської теорії розвитку (пригадайте закон заперечення заперечення).

10. Як ви оцінюєте наступне висловлювання М. Харкхаймера та Т. Адорно: “якщо щось і змінилося [з часів Просвітництва], то тільки у відношенні подальшої втрати віри та надії”?

11. Після закінчення “холодної війни” можна очікувати розповсюдження західної ліберальної демократії в політичній та ідеологічній сферах. Назвіть фактори, які запобігають цьому процесу.

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-05-08; Просмотров: 151; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.011 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь