Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Типологія правових систем світу.



Правова карта світу включає у собі безліч национальних правових систем, кожна з яких інтегрує всю право вую дійсність конкретної держави (доктрину, струк туру, джерела, провідні інститути та галузі, традиції, пра восознание, правопорядок, правову культури і т.п.). Категорія "правова сім'я" служить для позначення групи правових систем, які мають подібні юридичних ознак, подібність явля ется результатом їх конкретно-історичного логічного раз вітія.

Заслуговує підтримки підхід західних компаративистов, котрі заперечують типологію правових систем єдино за ознакою їх класової сутності. При класифікації вони використовують раз особисті чинники, починаючи з етичних, расових, географічних, релігійних і до юридичної технікою і стилем права. Звідси безліч класифікацій. Найпопулярнішою виявилася класифікація правових сімей, дана французьким ученим Р.Да виглядом.

Вона полягає в поєднанні двох критеріїв: ідеології, що включає релігію, філософію, економічні та соціальні структури, і з юридичної техніки, що включає підвалинами іншої складової джерела права. Р.Давид висунув ідею трихо томии - виділення трьох сімей (чи систем): романо-германської, англосаксонської, чи англо-американської, і світової соціалістичної. До них примикає іншої юридичний світ, охоплюючий 4/5 пла нети, що отримав назву "релігійні і системи".

У основі інший класифікації лежить концепція "західного права", і тоді виникає дуалізм: західне право як продукт ліберального суспільства, заснованого на індивідуалізм, традици ях християнства, свободі підприємництва і прагнення до правової стабільності, покликаного зберегти фундаментальні цінності, й соціалістичний право як виключно неста бильное, минуще (доктрина "відмирання права при коммуниз ме"), обумовлений соціалістичними економічними, полити ческими і культурними умовами, зокрема пануванням госу дарчої власності і планування.

У структурі західного права виділяються романо-германская і англосаксонська системи. Ця ідея висунуто також Р.Давидом в 1950 р. у книзі "Елементарний курс порівняльного граж данского права". Згодом відійшов від цього позиції і став дотримуватися концепції трихотомії.

К.Цвейгертом і Г.Котцем у книзі "Введення ЄІАС у правове порівняння у приватному праві", що вийшла 1971 р., основою класифікації правових систем покладено критерій "правового сти ля". "Правовий стиль" складається, на думку автора, з п'яти чинників: походження і еволюції правової системи; своеобра зия юридичного мислення; специфічних правових інститутів; природи джерел правничий та способів їх тлумачення; ідеологи ческих чинників. І на цій основі різняться такі "право шиї кола": романський, німецький, скандинавський, англо-амери канский, соціалістичний, право ісламу, індуське право. Фактично, отримано хоча б результат, як і в Р.Давида. Водночас у першій-ліпшій нагоді до уваги береться марксистсько-ленінська типологія права, основу якої лежить критерій общественно-экономи ческой формації (рабовласницьке право, феодальне, буржуаз ное, соціалістичне). А.Х.Саидов вважає, що тільки єдність глобальної марксистсько-ленінської типології і усередині типовий класифікації правових систем дає можливість соста вити цілісне уявлення про правової карті світу.

З групи критеріїв, які включають, по-перше, исто рию правових систем, по-друге, систему джерел права, по-третє, структуру правової системи - провідні інститути та галузі права, він виділяє всередині буржуазного типу права вісім правових сімей: романо-германскую, скандинавську, лати ноамериканскую, правову сім'ю загального права, мусульманську, індуську правові сім'ї, сім'ю звичайного правничий та дальневосточ ную правову сім'ю. Вони розглядаються поруч із сім'єю социа листического права. Історичний розвиток визнається головним у визначенні їх особливостей. У межах соціалістичної правової сім'ї, тепер у історичному аспекті, существова чи щодо самостійні групи: радянська правова система, правові системи соціалістичних держав Європи, правова система соціалістичних держав Азії, і правова система республіки Куба, які, природно, мали й мають багато спільного, і навіть й одиничного. Отже, існує низка класифікацій правових систем минулого й насто ящего. З урахуванням загального, повторюваного в розглянутих класси фикациях, зупинимося на характеристиці основних правових се мей минулого й сучасності.

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-05-08; Просмотров: 185; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.011 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь