Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Санкція в структурі правової норми.



Санкція - це частина норми права, яка вказує суб'єкти, що реалізують диспозицію, на наслідки його дій.

Слід мати на увазі, що реально жодна з юридичних норм не діє ізольовано. Тільки при системному їх взаємодії можливе досягнення бажаного ефекту. Це позначається не тільки на змісті, а й на регулятивних можливостях, галузевої значущості та інших особливостях правових норм. Тому розглянута структура норми найбільш характерна для норм - правил поведінки. Менш очевидна вона у норм-принципів, норм-цілей, норм-дефініцій, що закладають основи, юридичний мікроклімат для цілої серії норм - правил поведінки. Вони є однією з необхідних умов для їх дії.

У зв'язку з різною спеціалізацією і цільовою спрямованістю правових норм в юридичній літературі стверджується існування двухчленной структури норм, що відбиває: 1) умови (життєву ситуацію), в якій опинилися суб'єкти і 2) юридичні наслідки, що дозволяють цю ситуацію. Тому в регулятивній нормі структурними елементами є гіпотеза і диспозиція, що забезпечують повноцінне регулювання позитивних відносин. У використанні санкції тут просто немає необхідності. В охоронній нормі, яка використовується у зв'язку з вчиненням правопорушення і необхідністю визначення міри юридичної відповідальності, структурними елементами є диспозиція і санкція.

Класифікація і види санкцій

Санкція - елемент норми права, що передбачає наслідки для суб'єкта, реалізовуватиме диспозицію. Вони можуть бути як негативними, несприятливими - міри покарання (позбавлення волі), так і позитивними - заходи заохочення (умовно-дострокове звільнення, премія працівнику за сумлінне виконання ним службових обов'язків).

За своїм складом санкції підрозділяються на прості і складні. Проста санкція містить одну міру покарання (ст. 11.18 Кодексу РФ про адміністративні правопорушення (далі - КпАП РФ) - безквитковий проїзд тягне за собою накладення штрафу у вигляді одного мінімального розміру оплати праці). Складна - кілька (ст. 129 Кримінального кодексу РФ (далі - КК РФ) - наклеп карається штрафом, або обов'язковими роботами, або виправними роботами). Складні санкції можуть бути кумулятивними (позбавлення волі з конфіскацією майна) і альтернативними (або штраф, або звільнення з посади).

За ступенем визначеності санкції можуть бути абсолютно певними (штраф 1500 рублів) і відносно визначеними, що вказують вищий і нижчий межі покарання (від двох до п'яти років позбавлення волі), або тільки вищий (до 10 дет позбавлення волі), або тільки нижчий межі (Не менше п'яти років позбавлення волі).

. Види диспозицій

За способом опису (викладу) диспозиції поділяються на:

прості - містять варіант поведінки, але не розкривають його. Так, КК РФ не характеризує ознаки злочину, якщо мова йде про гранично ясному діянні. Приклад. Незаконне поміщення особи в психіатричний стаціонар - карається позбавленням волі до трьох років (ч. 1 ст. 128 КК РФ);

опісательние- описують всі суттєві ознаки правомірного або протиправної поведінки. Наприклад, ч. 1 ст. 209 КК РФ характеризує бандитизм як створення: а) стійкою; б) збройної; в) групи осіб (банди); г) в цілях нападу на громадян або організації; д) а також керівництво такою групою.

За характером і ступенем визначеності диспозиції правові норми класифікують:

на абсолютно визначені: вичерпно встановлюють права та обов'язки сторін - суб'єктів правовідносин. Як приклад можна навести ст. 393 ГК РФ (частина перша), що встановлює, що «боржник зобов'язаний відшкодувати кредитору збитки, завдані невиконанням або неналежним виконанням зобов'язання»;

щодо певні. Вони, встановлюючи права і обов'язки сторін, вто же час надають їм можливість в рамках чинного права проявляти свою власну ініціативу. Так, ст. 14 ГК РФ допускає, поряд із встановленими цим же законом способами захисту цивільних прав (ст. 12), різні способи самозахисту цивільних прав - за умови, однак, що вони «повинні бути відповідні порушення і не виходити за межі дій, необхідних для його припинення ».

За складом:

простие- містять одне правило поведінки. Приклад. Частина 1 ст. 139 КК РФ говорить: «Незаконне проникнення в житло, вчинене проти волі що проживає в ньому особи ...» веде до накладення відповідної санкції;

складні - містять два і більше обов'язкових правила поведінки;

альтернатівние- містять кілька правил поведінки, кожному з яких може слідувати суб'єкт права. Приклади. У ч. 1 ст. 141 КК РФ зазначається: «Перешкоджання здійсненню громадянином своїх виборчих прав або права брати участь у референдумі, а також перешкоджання роботі виборчих комісій або комісій з проведення референдуму ...» наводить до застосування відповідної санкції до порушника. Частина 1 ст. 145 КК РФ встановлює: «Необгрунтована відмова в прийомі на роботу або необгрунтоване звільнення жінки за мотивами її вагітності, а одно необгрунтована відмова в прийомі на роботу або необгрунтоване звільнення з роботи жінки, яка має дітей віком до трьох років ...» веде до застосування відповідної санкції.

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-05-08; Просмотров: 222; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.009 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь