Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Стадії парабіотичного процесу



1. Перша стадія ( зрівняльна, або трансформуюча ), м'яз починає відповідати на рівні по силі і частоті подразнення однаковими скороченнями.

2. Друга стадія ( парадоксальна ) під час якої при слабких або рідких подразненнях м'яз скорочується сильно, а при сильних і частих він або зовсім не скорочується, або реагують дуже слабко. (ненормальна реакція нерва).

3. Третя стадія ( гальмування ), коли при впливі на нерв подразником будь-якої сили і частоти м'яз не скорочується. Стадія гальмування закінчується станом, при якому відсутні видимі прояви життя - збуджуваність і провідність.

Стан при якому відсутні видимі прояви життя - збуджуваність і провідність називається парабіозом, а час настання окремих стадій, їх відносна тривалість можуть бути різні у залежності від природи речовини, що альтерирує, і від інтенсивності її дії.

Після видалення речовини, що альтерує, парабіоз припиняються і функціональні властивості ділянки нерва, яка була під впливом альтеруючої речовини, повертаються до нормального вихідного стану, проходячи ті ж фази в оберненому порядку. Якщо речовину, що альтерує, не видалити, то через деякий час нерв відмирає.

При розвитку зрівняльної стадії лабільність альтерируємої ділянки нерва поступово знижується. Він починає відповідати на прихожі до нього з нормальних, вище розташованих частин нерва часті імпульси не одночасно, а в трансформованому, більш рідкісному ритмі відповідно до рівня лабільності, що змінився. У той же час рідкісні імпульси, що поступають сюди з нормальної ділянки, збудження проходять до м'яза без зміни, тому що вони відповідають оптимальному ритму збудження.

Трансформовані ритми збудження на різні по частоті і силі подразнення надаються близькими друг до друга, і висоти скорочень м'яза будуть приблизно однаковими, тобто зрівнюються.

Під час парадоксальної стадії стан альтерації заглиблюється, лабільність ще більш знижується в порівнянні з нормальною. Імпульси збудження, що надходять до альтеруємої ділянки, не тільки не проходять, тому що потрапляють в фазу абсолютної рефрактерності, але самі починають викликати альтернацію, сприяючи розвитку песимуму, і, сумуючись із впливом речовини, що альтерує, створюють умови для подальшого зниження лабільності. Чим більше частота і сила подразнення, тим сильніше буде знижуватися лабільність. Альтерована ділянка спроможна проводити тільки ті імпульси збудження, що викликані слабкими або рідкими подразниками. Тому м'яз скорочується лише у відповідь на слабкі або рідкі подразнення, що збігаються в часі з кінцем відносної рефрактерності або початком екзальтації.

У стадію гальмування лабільність альтерованної ділянки дуже знижена, фаза абсолютної рефрактерності настільки тривала, що імпульси збудження будь-якої частоти потрапляють у цю фазу і не проводяться.

Хоча імпульси збудження не проходять через альтеровану ділянку, але вона ще має збудливість. Так, безпосереднє подразнення індукційним током альтерованої ділянки викликає скорочення м'яза. Якщо нерв дратувати одночасно у вище розташованій нормальній ділянці й в альтерованій, то м'яз перестає скорочуватися. Таким чином, імпульси збудження, приходячи в сильно альтеровану ділянку, не тільки самі загасають, але і гасять ті збудження, що в ній виникають. При поглибленні тормозної стадії зникає збудлевість альтерованої ділянки.

Вчення Н. Е. Введенського про парабіоз встановлює зв'язок між двома зовнішніми протилежними станами - збудженням і гальмуванням. " Можна розглядати гальмування як тимчасовий парабіоз, що викликається минулими збудженнями, а парабіоз - як більш-менш стійкий стан гальмування" - писав Введенський. Вивчення електричної основи збудження і гальмування в зв'язку зі зміною проникності клітинної мембрани показало, що збудження і гальмування пов'язані один з одним єдністю походження. Збудження і гальмування - це різноманітні прояви реакції тканини на подразнення; визначальну роль у виході подразнення грає рівень лабільності.

Висока лабільність тканини забезпечує проведення імпульсів збудження без зміни, зниження лабільності трансформує часті імпульси в більш рідкісні, що можна вважати за часткове гальмування.

Чим більше знижена лабільність, чим частіше і сильніше подразнення, тим скоріше наступає такий стан, що коли поширюється збудження переходить у місцеве збудження, що не поширюється, що виявляється зовнішнім гальмуванням.

Н. Е. Введенський гальмування вважав модифікацією збудження, що стає місцевим, стійким і не поширюється. Гальмування являють собою наростаючі кількісні зміни при розвитку процесу збудження, що швидко переходять у новий якісний стан - стан гальмування. Цей перехід відбувається через стадії парабіозу, що протікають. У природних умовах ці стадії дуже короткі, а при дії речовин, що альтерують, вони розтягнуті.

 

Фізіологія нервів

 

5.1. Будова нервової системи. М’якотні та безмְ ’якотні нервові волокна

Нервова система утворена нейронами, що являють собою нервову клітину з відростками, різними за розміром, формою і числу. Відросток, що проводить збудження від клітини називається аксоном, а відросток, що проводить збудження до клітини зветься дендритом. Відросток нервової клітини складається з осьового циліндра, покритого оболонками, разом із якими він утворюєь нервове волокно. Розрізняють м’якотні і безм’якотні нервові волокна. У м’якотних волокнах є мієлінова оболонка. У окремих ділянках волокна, так званих перехопленнях Ранвье, мієлінова оболонка переривається. М’якотні волокно входять до складу більшості спинномозкових нервів. У безм’якотних волокнах навколо осьових циліндрів немає мієлінової оболонки. З безм’якотних волокон утворені постганглионі волокна вегетативної нервової системи.

М’якотні і безм'якотні нервові волокна йдуть пучками, декілька пучків складають нервовий стовбур, або нерв. Одні з нервових волокон проводять збудження від периферії до нервових центрів - це аферентні, або доцентрові, волокна; інші проводять збудження від центрів на периферію - це еферентні, або відцентрові, волокна. Більшість нервів є змішаними, тому що в їхньому складі йдуть і аферентні і еферентні волокна.

 

5.2. Властивості нервових волокон:

 

1. Збудливість.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-06-08; Просмотров: 257; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.014 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь