Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


ІІІ. Структура повітряного простору



Х. Заборона та обмеження використання повітряного простору

У повітряному просторі України можуть установлюватися заборони або обмеження ВПП з метою забезпечення безпеки під час провадження відповідних видів діяльності з ВПП, що передбачає визначення частин повітряного простору, використання яких забороняється або обмежується відповідно до порядку та умов, визначених Державіаслужбою або органами ОЦВС.

2. Установлення заборон або обмежень ВПП здійснюється за параметрами місця, часу та висоти з таким розрахунком, щоби звести до мінімуму їх вплив на діяльність інших користувачів повітряного простору із забезпеченням безпеки та необхідного об´ єму повітряного простору для виконання відповідної діяльності з ВПП.

 

3. Заборони ВПП впроваджуються шляхом установлення заборонених зон, які публікуються в документах аеронавігаційної інформації України.

Над атомними станціями, гідроелектростанціями, греблями, важливими державними об’єктами, природними заповідниками та над об'єктами або промисловими підприємствами підвищеної екологічної небезпеки заборонені зони встановлюються Державіаслужбою на підставі подання відповідних державних органів, підприємств, установ і організацій за погодженням з Генеральним штабом ЗС України та Украерорухом.

У разі виникнення загрози щодо національної безпеки, суверенітету над повітряним простором України, територіальної цілісності України або під час збройного конфлікту, проведення спеціальних операцій, пов’язаних із збереженням територіальної цілісності України та конституційного ладу, заборонені зони розробляються Украероцентром за запитом Генерального штабу ЗС України та/або Служби безпеки України, погоджуються з ними та встановлюється Державіаслужбою.

 

Обмеження ВПП з метою провадження нерегулярної діяльності, зазначеної в пункті 13 розділу X  цього Тимчасового порядку, затверджуються Державіаслужбою, а у випадках, коли вони встановлюються в інтересах видів ЗС України, попередньо погоджуються з Генеральним штабом ЗС України та публікуються в документах аеронавігаційної інформації.

15. Форми запитів на встановлення обмеження ВПП для провадження діяльності, зазначеної в пункті 13 розділу X  цього Тимчасового порядку, залежно від характеру запланованої діяльності (заходу), наведено в додатку 12 до  цього Тимчасового порядку.

Запит на встановлення обмеження ВПП підписують начальники (керівники) підприємств, установ, організацій, командири (начальники штабів) військових частин видів ЗС України, інших військових формувань та правоохоронних структур, утворених відповідно до чинного законодавства України, які несуть особисту відповідальність за безпеку польотів під час провадження діяльності, пов’язаної з ВПП.

За запитом Украероцентру користувач додатково надає інші дані, необхідні для оцінки впливу діяльності на ВПП, а саме: карти, графіки, схеми тощо.

 

16. Украероцентр проводить аналіз замовленої діяльності, визначає можливі конфлікти з іншою діяльністю з ВПП, спільно з відповідним центром ОрПР виконує координацію ВПП та вирішує конфлікти з ВПП, приймає рішення щодо уведення відповідного обмеження повітряного простору (шляхом встановлення тимчасової зони обмеження польотів, небезпечної зони або резервування повітряного простору) з урахуванням установлених державних пріоритетів у ВПП України.

З метою забезпечення безпечного та ефективного ВПП Украероцентр має право вносити зміни стосовно часу, місця, висоти під час провадження діяльності з ВПП за погодженням із користувачем та відповідним центром ОрПР.

У разі планування польотів державних ПС поза межами району проведення діяльності (заходу), з метою забезпечення безпеки польотів одночасних польотів ПС як GAT та OAT, Украероцентр, спільно з відповідними центрами ОрПР, визначає порядок УПР державних ПС.

Про прийняте рішення Украероцентр повідомляє користувача, який подав запит на встановлення обмеження ВПП.

17. Керівники діяльності (заходу), зазначеної в пункті 13 розділу X  цього Тимчасового порядку:

забезпечують оперативний електрозв'язок з центром ОрПР, у зоні (районі) відповідальності якого планується проведення діяльності (заходу);

розробляють спільно з Украероцентром та центром ОрПР заходи для забезпечення безпеки польотів у районі проведення діяльності (заходу).

 

18. У разі проведення позапланових перевірок бойової готовності військових частин та/або чергових сил із ППО ЗС України, інших військових формувань та правоохоронних органів керівник перевірки не пізніше ніж за три доби до заходу визначає спільно з Украероцентром маршрути польотів ПС-контрольних цілей з урахуванням можливих районів перехоплення та визначає умови ВПП для забезпечення цієї діяльності, які повинні гарантувати безпеку польотів і запобігти впливу на здійснення польотів цивільних ПС.

Умови ВПП для виконання польотів ПС-контрольних цілей запитуються у відповідного центру ОрПР без попереднього подання заявок на ВПП не пізніше ніж за 4 години до вильоту, після чого запит підтверджується наданням плану польоту контрольної цілі, але не пізніше ніж за 1 годину до вильоту.

Польоти ПС-контрольних цілей у районах навчань за спеціально встановленими маршрутами для перевірки сил і засобів ППО України забезпечуються резервуванням повітряного простору в смугах їх прольоту за рішенням Украероцентру згідно з пунктом 25 розділу X цього Тимчасового порядку.

З метою забезпечення безпеки польотів для ПС-перехоплювачів визначаються райони дій, у межах яких установлюються TSA в горизонтальній та вертикальній площинах з урахуванням зон чергування в повітрі та маневрів для виконання перехоплень контрольних цілей.

Для набору висоти, польоту до виділених районів дій, повернення та зниження для заходження на посадку резервування повітряного простору здійснюється за рішенням Украероцентру або центрів ОрПР з урахуванням фактичної та очікуваної повітряної обстановки. Безпечні інтервали ешелонування забезпечуються органами УПР ЗС України, які здійснюють безпосереднє управління ПС-перехоплювачами.

Виконання таких польотів повинно відповідати умовам, що були спільно визначені керівником перевірки та Украероцентром на етапі планування.

У разі проведення раптових перевірок бойової готовності військових частин та/або чергових сил із ППО ЗС України, інших військових формувань та правоохоронних органів, пов’язаних з забезпеченням національної безпеки і оборони держави без попереднього узгодження з Украероцентром умов ВПП, забезпечення ВПП для зазначеної діяльності здійснюється згідно з пунктом
10 розділу VIII цього Тимчасового порядку.

Відповідальність за дотримання безпеки польотів при проведенні таких перевірок покладається на керівника перевірки.

Забороняється планування та виконання навчальних перехоплень цивільних ПС, не задіяних у перевірках сил та засобів ППО України.

 

19. За рішенням Украероцентру на запит керівника діяльності (заходу) дозволяється коригування розроблених обмежень повітряного простору за місцем (районом), часом і висотами (ешелонами), але не пізніше ніж за 1 добу до виконання цієї діяльності та за умови, що внесені зміни не впливають на безпеку та діяльність інших користувачів повітряного простору. Зазначене рішення приймається Украероцентром після попереднього узгодження з центрами ОрПР, в районі відповідальності яких планується провадження згаданої діяльності (заходу).

 

20. Заявки на ВПП з метою провадження діяльності, зазначеної у пункті 13 розділу X цього Тимчасового порядку, подаються в порядку, визначеному в
пунктах 9, 10 та 11 розділу VI цього Тимчасового порядку.

 

21. У разі отримання від різних користувачів двох або більше запитів на встановлення обмеження повітряного простору (заявок на ВПП), що збігаються за місцем, часом або висотою, Украероцентром приймається рішення щодо розподілу повітряного простору з урахуванням державних пріоритетів у ВПП України та принципів гнучкого ВПП.

У разі планування діяльності в спільному повітряному просторі, яку здійснюватимуть різні підрозділи видів ЗС України і яка збігається за часом, запити на встановлення обмеження повітряного простору (заявки на ВПП) надаються відповідно до плану проведення заходів, затвердженого Генеральним штабом ЗС України.

 

22. Рішення щодо резервування повітряного простору для забезпечення польотів ПС, що виконують перевезення вищих посадових осіб України та іноземних держав, приймає Державіаслужба.

З метою забезпечення польоту ПС, що виконує перевезення вищих посадових осіб, Державіаслужба надає Украероцентру План на літерний рейс не пізніше ніж за 48 годин до виконання польоту.

Розміри TSA для забезпечення польотів ПС, що виконують перевезення вищих посадових осіб України та іноземних держав, визначає Украероцентр відповідно до вимог Положення про організацію, виконання та забезпечення повітряних перевезень вищих посадових осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 березня 2012 року № 270 дск.

У випадку корегування плану забезпечення польотів ПС, що виконують перевезення вищих посадових осіб, Украероцентр змінює параметри цієї TSA та негайно інформує зацікавлених користувачів, органи управління Повітряних Сил ЗС України, центри ОрПР, органи ОПР, відомчі органи УПР.

 

23. Резервування повітряного простору для виконання авіаційних робіт, навчальних, тренувальних, випробувальних польотів тощо у спеціально встановлених зонах та за спеціально встановленими маршрутами, встановлюється рішенням Украероцентру або відповідного центру ОрПР на підставі заявки на ВПП.

 

24. У разі отримання рішення та інформації щодо провадження термінової діяльності без подання попередніх заявок у порядку, визначеному пунктом 10 розділу VIII цього Тимчасового порядку, та у випадках проведення раптових перевірок бойової готовності військових частин та/або чергових сил із ППО ЗС України, інших військових формувань та правоохоронних органів, визначених пунктом 18 розділу Х цього Тимчасового порядку Украероцентр та центри ОрПР негайно встановлюють обмеження повітряного простору, шляхом оперативного визначення необхідного об’єму повітряного простору та умов його використання.

 

25. У разі резервування повітряного простору для забезпечення польотів за спеціально встановленими маршрутами двох і більше стандартних груп ПС, які виконують політ одночасно,  виділяється повітряний простір у таких межах:

 

1) у горизонтальній площині:

у нижньому повітряному просторі – завширшки 20 км (по 10 км в обидва боки від осі маршруту),

у верхньому – завширшки 40 км (по 20 км в обидва боки від осі маршруту).

 

2) у вертикальній площині – мінімальна кількість рівнів польоту, необхідна для виконання завдань і забезпечення безпеки побудови/розпуску бойових/польотних порядків, дозаправки у повітрі тощо;

 

3) за часом – у проміжку часу за 15 хвилин до підходу ПС до точки маршруту та 15 хвилин після проходу (при мобільному резервуванні повітряного простору).

Для забезпечення польотів одиночних ПС або стандартної групи ПС за спеціально встановленими маршрутами виділяється повітряний простір у двічі менших межах. Виділення повітряного простору більшого розміру користувач повітряного простору обґрунтовує в заявці на ВПП. Остаточне рішення з цього питання приймає Украероцентр.

 

26. Украероцентр або відповідний центр ОрПР скасовують обмеження ВПП одразу після закінчення часу їх дії або після отримання доповіді від користувача про закінчення діяльності, для якої було встановлено обмеження повітряного простору.

 

27. Інформація щодо обмежень ВПП доводиться в частині, що стосується, у такому порядку:

 

1) Украероцентром:

не пізніше ніж за 7 діб до початку її дії – до САІ з метою видання NOTAM;

не пізніше ніж за 24 години до початку її дії – до Державіаслужби, Генерального штабу ЗС України, органів управління Повітряних Сил ЗС України, відповідних центрів ОрПР, користувача, який подав заявку на встановлення обмеження.

 

2) Украероцентром, відповідним центром ОрПР:

якомога раніше, але за умови доведення до усіх заінтересованих фахівців (посадових осіб) органів ОПР/відомчих органів УПР, користувача повітряного простору не пізніше ніж за 20 хвилин до початку її дії – до відповідних органів ОПР, відомчих органів УПР, а також користувачів повітряного простору, діяльність з ВПП яких буде обмежено;

негайно – до Генерального штабу ЗС України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державіаслужби, відповідних центрів ОрПР, органів ОПР, відомчих органів УПР, а також користувачів повітряного простору, діяльність з ВПП яких буде обмежено, у випадках, провадження термінової діяльності, передбаченої пунктом 10 розділу VIII цього Тимчасового порядку, та у випадках проведення раптових перевірок бойової готовності військових частин та/або чергових сил із ППО ЗС України, інших військових формувань та правоохоронних органів, передбачених пунктом 18 розділу Х цього Тимчасового порядку.

 

28. Інформація щодо заборон та обмежень ВПП поза межами контрольованого повітряного простору ОПР надається екіпажам ПС на їх запит під час надання умов ВПП, ОПР, передпольотного інформаційного обслуговування, а також за допомогою технічних засобів (за наявності), що забезпечують постійну (циркулярну) трансляцію на встановлених радіочастотах та мережею електрозв’язку.

Екіпаж ПС, що виконує політ поза межами контрольованого повітряного простору ОПР, повинен щопівгодини прослуховувати таку трансляцію, а у разі відсутності радіозв’язку – отримувати цю інформацію за допомогою мереж електрозв’язку.

 

29. Під час виконання польоту ПС з дозволу відповідного органу ОПР (відомчого органу УПР) може перетинати межі зон обмеження польотів або TRA.

В інших випадках ПС повинно виконувати політ поза межами зон обмежень польотів та TRA з урахуванням вимог щодо буферів, встановлений навколо них.  

 

30. У контрольованому просторі ОПР з метою забезпечення польоту ПС через TRA/зону обмеження польотів, орган ОПР заздалегідь узгоджує з відповідним відомчим органом УПР маршрут, рівень польоту, час входження та виходу ПС до/з відповідної TRA/зони обмеження польотів/. У випадку погодження прольоту відомчий орган УПР підтверджує можливість польоту та передає частину повітряного простору у визначених межах на час прольоту ПС через TRA/зону обмеження польотів під відповідальність органу ОПР. На період перетинання повітряного простору ПС вказаного району діє класифікація повітряного простору, що була чинна до введення в дію обмеження ВПП.

Політ з перетинанням повітряного простору активованої TRA/зони обмеження польотів може бути виконаний за встановленим CDR, що проходить через цю TRA/зону обмеження польотів, або за окремим маршрутом, який може бути запропонованим органом ОПР за погодженням з відомчим органом УПР.

Відомчий орган УПР та орган ОПР несуть відповідальність за дотримання узгоджених умов прольоту ПС через активовану TRA/зону обмеження польотів. Відповідальність за ешелонування ПС, які виконують польоти в межах TRA/зони обмеження польотів відносно ПС, які виконують перетинання повітряного простору TRA/зони обмеження польотів за узгодженим маршрутом, покладається на відомчий орган УПР.

 



Якщо аеродром (постійний ЗПМ/вертодром), спеціально встановлена зона або зона обмеження польотів розташовані у межах СТR, TMA, AFIZ (ATCZ, ATCA), а їх діяльність впливає на рух ПС за встановленими схемами заходження на посадку та вильоту, орган ОПР або відомчий орган УПР заздалегідь дає вказівку на обмеження або заборону польотів (діяльності з ВПП) посадовій особі, відповідальній за провадження цієї діяльності.

Посадова особа, відповідальна за провадження польотів на аеродромі (постійному ЗПМ/вертодромі) та у спеціально встановленій зоні, забезпечує звільнення повітряного простору за маршрутом схеми заходження на посадку /вильоту з урахуванням безпечних інтервалів ешелонування.

Після отримання інформації від посадової особи, відповідальної за провадження діяльності, щодо звільнення повітряного простору або призупинення діяльності орган AFIS інформує про це екіпаж ПС, а орган ОПР, що здійснює диспетчерське обслуговування, або відомчий орган УПР дозволяють екіпажу політ ПС за встановленою схемою заходження на посадку та/або вильоту.

32. Під час виконання польоту поза межами контрольованого повітряного простору ОПР (у межах повітряного простору FIZ) ПС, за умови отримання від відповідного центру ОрПР інформації про відсутність діяльності у зоні обмеження польотів або спеціально встановленій зоні, може перетинати межі зазначених зон.

У разі отримання інформації від центру ОрПР про наявність діяльності у TRA ПС може перетинати межі зазначеного TRA лише за умови отримання дозволу від відповідного відомчого органу УПР. В інших випадках ПС повинно виконувати політ поза межами TRA з урахуванням вимог щодо буферу.

 

33. Центр ОрПР вживає усіх заходів щодо оперативного інформування екіпажу ПС про діяльність у небезпечній зоні. У разі отримання запиту (плану польоту) від екіпажу ПС на перетинання небезпечної зони центр ОрПР повинен негайно інформувати користувача повітряного простору, що провадить діяльність у зазначеній зоні, щодо запиту екіпажу ПС та отримати від нього рішення щодо припинення або продовження діяльності з ВПП. Орган ОПР передає екіпажу ПС зазначену інформацію з метою прийняття ним відповідного рішення.

ІІІ. Структура повітряного простору

    1. Повітряний простір України та повітряний простір над відкритим морем, де відповідальність за ОПР міжнародними договорами України покладено на Україну, є складовою частиною повітряного простору ЕСАС.

 

    2. Структура повітряного простору розробляється з метою забезпечення різних видів діяльності з ВПП, потоків повітряного руху та видів ОПР.

Структура повітряного простору публікується в документах аеронавігаційної інформації України.

 

3. Повітряний простір поділяється на верхній та нижній повітряний простір:

верхній повітряний простір – ешелон польоту 275 (8400 м) і вище;

нижній – нижче від ешелону польоту 275 (8400 м).

 

4. Структура повітряного простору включає такі елементи:

район польотної інформації (FIR);

верхній район польотної інформації (UIR);

диспетчерські райони (CTA);

верхній диспетчерський район (UTA);

термінальні диспетчерські райони (TMA);

диспетчерські зони (CTR);

зони аеродромного руху (ATZ);

аеродромні зони польотної інформації (AFIZ);

зони польотної інформації (FIZ);

зони та райони УПР відомчих органів УПР (ATCZ, ATCA);

маршрути ОПР;

спеціально виділені маршрути ОПР для перетинання державного кордону;

спеціально встановлені зони та маршрути;

заборонені зони;

зони обмеження польотів;

небезпечні зони;

повітряний простір вільних маршрутів (FRA);

зона з особливим режимом ВПП;

тимчасово зарезервовані зони (TRA);

тимчасово відокремлені зони (TSA);

зона, що перетинає державний кордон (CBA);

умовні маршрути ОПР (CDR).

 

5. У повітряному просторі організовуються FIR. Межі FIR визначаються структурою мережі маршрутів ОПР, що підлягають обслуговуванню у цих районах, FRA та експлуатаційними потребами.

Межі FIR над відкритим морем установлюються на підставі регіональних аеронавігаційних угод між відповідними країнами – членами ІСАО.

 

6. Під час організації UIR нижня його межа є верхньою межею FIR та має суміщатися з крейсерським рівнем польоту за ПВП.

Бічні межі UIR повинні суміщатися з відповідними зовнішніми межами FIR, що розташовано нижче.

 

7. Частини повітряного простору, у яких забезпечується диспетчерське обслуговування, визначаються як диспетчерські райони (CTA, UTA, TMA) та/або диспетчерські зони.

Диспетчерські райони та диспетчерські зони, як правило, визначаються у межах FIR, UIR та є їх складовою частиною.

Нижня межа диспетчерського району встановлюється на висоті не менше ніж 200 м над земною чи водною поверхнею.

Верхня межа диспетчерського району встановлюється у разі, якщо:

диспетчерське обслуговування не забезпечується вище від цієї межі;

диспетчерський район розташовується нижче верхнього диспетчерського району, при цьому його верхня межа має суміщатися з нижньою межею верхнього диспетчерського району.

 

8. CTR установлюються для забезпечення диспетчерського обслуговування ПС, що прибувають на контрольовані аеродроми або вилітають з них.

Бічні межі CTR установлюються на відстані не менше ніж 10 км від центру відповідного аеродрому (КТА) в напрямках, звідки виконуються заходження на посадку за приладами.

CTR установлюється від рівня земної поверхні вгору до нижньої межі диспетчерського району або вище від нижньої межі диспетчерського району. Якщо CTR розташована поза межами бічних меж диспетчерського району, установлюється верхня межа CTR.

Єдина CTR може встановлюватися для двох і більше близько розташованих аеродромів.

 

9. FIZ установлюється поза межами контрольованого повітряного простору ОПР для забезпечення польотно-інформаційного обслуговування та аварійного обслуговування.

Межі FIZ визначаються з урахуванням заборонених зон, зон обмеження польотів, TSA/TRA, ATCA, ATCZ та згідно з експлуатаційними потребами. Бічні межі FIZ визначаються, як правило, у межах FIR.

 

10. Секторизація диспетчерських районів, диспетчерських зон та зон польотної інформації визначається експлуатаційними/операційними вимогами щодо забезпечення повітряного руху відповідними видами обслуговування.

Форма та розмір секторів ОПР визначаються з урахуванням потоків загального повітряного руху, мережі маршрутів ОПР, їх конфігурації, потрібного виду ОПР, установлених заборон та обмежень ВПП.

 

11. Для забезпечення польотно-інформаційного та аварійного обслуговування ПС, які прибувають або відлітають з аеродромів AFIS, установлюються AFIZ.

 

12. Для забезпечення безпеки ПС, які прибувають або відлітають з неконтрольованих аеродромів, на яких не надається польотно-інформаційне обслуговування на аеродромі, можуть установлюватися зони аеродромного руху ATZ.

 

13. Для аеродромів державної авіації, де не забезпечується обслуговування повітряного руху, установлюються ATCZ, ATCA, повітряний простір яких не класифікується за стандартами ІСАО.

 

14. Бічні та вертикальні межі AFIZ, ATZ, ATСZ та АТСА установлюються з урахуванням експлуатаційних потреб та місцевих умов (установлених схем аеродромного руху, видів польотів або діяльності з ВПП на аеродромі тощо).

 

15. Маршрути ОПР установлюються за методами, що викладені в:

додатку 11 до Чиказької конвенції - Air Traffic Services;

Dоc 9426-AN/24 – Air Traffic Services Planning Manual;

Doc 8168-OPS/611 – Aircraft Operations;

Doc 9613-AN/937 – Performance-based Navigation (PBN) Manual.

Маршрути ОПР та навігаційні специфікації, за винятком стандартних маршрутів вильоту та прибуття, позначаються індексами згідно з Додатком 11 до Чиказької конвенції (доповнення 1).

Стандартні маршрути вильоту та прибуття позначаються згідно з додатком 11 до Чиказької конвенції (доповнення 3).

Основні точки встановлюються для визначення маршруту ОПР чи схеми заходження на посадку за приладами та/або в залежності від потреби органів ОПР у інформації стосовно виконання польоту ПС.

Основні точки встановлюються та позначаються індексами згідно з додатком 11 до Чиказької конвенції (доповнення 2)

Для маршрутів ОПР установлюються навігаційна специфікація RNAV/RNP за наявною навігаційною інфраструктурою (GNSS, DME-DME або VOR/DME) або ширина маршруту ОПР. Навігаційна специфікація або ширина маршруту ОПР та навігаційна інфраструктура визначаються Державіаслужбою.

Для кожного стандартного маршруту вильоту та прибуття встановлюється мінімальна абсолютна висота польоту, яка забезпечує мінімальний запас висоти над контрольною перешкодою.

 

16. Спеціально виділені маршрути ОПР для перетинання державного кордону встановлюються з метою забезпечення контролю перетинання державного кордону відповідними повноважними органами.

 

17. Спеціально встановлені зони та маршрути встановлюються для виконання польотів ПС із метою забезпечення специфічних операційних потреб (перевірки чергових сил із ППО, проведення навчань державної авіації та повітряних парадів, десантування, бомбометань, авіаційних робіт із пошуку та рятування, польоти під час виконання аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, демонстраційних, випробувальних (дослідницьких), навчальних і тренувальних польотів, проведення авіаційних робіт, польотів безпілотних ПС, показу нової авіаційної техніки, запуску та посадки космічних апаратів, польотів на встановлення рекордів, тощо).

Спеціально встановлені зони і маршрути підлягають процедурі щоденного розподілу повітряного простору на тимчасовій основі.

18. FRA встановлюється в межах FIR, UIR. Під час впровадження FRA враховується пропускна спроможність секторів ОПР та застосовуються операційні процедури згідно з Концепцією ЄВРОКОНТРОЛЮ щодо повітряного простору вільних маршрутів та ERNIP.

FRA встановлюються відповідно до характеристик загального повітряного руху, потреби щодо його обслуговування та з огляду на економічну доцільність.

Межі FRA, період часу доступності FRA, основні точки та їх призначення, обмеження стосовно FRA, особливості планування польотів, у тому числі щодо застосування DCT, публікуються в АІР України.

 

19. Зона з особливим режимом ВПП установлюється з метою ідентифікації повітряних об’єктів та забезпечення контролю відповідними повноважними державними органами за:

перетинанням ПС державного кордону України;

дотриманням особливого порядку ВПП у повітряному просторі, у тому числі навколо заборонених зон.

Межі зони з особливим режимом ВПП навколо заборонених зон визначається Генеральним штабом ЗС України.

 

20. Заборонені зони встановлюються в повітряному просторі України над об’єктами (районами), де польоти ПС підлягають забороні.

 

21. Зони обмеження польотів установлюються в повітряному просторі України над об’єктами (районами), де польоти ПС необхідно обмежити за часом або умовами їх виконання.

Зони обмеження польотів можуть установлюватися:

над полігонами (військовими стрільбищами) для проведення стрільб, пусків ракет, бомбометань, застосування вибухових пристроїв військового призначення, знешкодження боєприпасів шляхом їх підриву, десантувань (стрибків із парашутом, скидання вантажів);

у районах проведення стрільб із метою здійснення впливу на гідрометеорологічні процеси в атмосфері;

для забезпечення вибухових робіт;

для забезпечення інших видів діяльності, що можуть створити загрозу безпеці польотів ПС.

Також зони обмеження польотів можуть установлюватися над іншими небезпечними об’єктами та навколо районів проведення заходів державного рівня з метою захисту від можливого впливу внаслідок польотів ПС над ними. Для встановлення таких зон надаються обґрунтування та висновки відповідних державних органів.

Для кожної зони обмеження польотів установлюється період дії. Поза межами періоду дії зони обмеження польотів польоти ПС у такій зоні виконуються без обмежень.

Зони обмеження польотів, залежно від операційних вимог і можливостей планування, підлягають або не підлягають процедурам щоденного розподілу повітряного простору на тимчасовій основі.

 

22. Небезпечні зони встановлюються в повітряному просторі України та в повітряному просторі над відкритим морем, де відповідальність за ОПР міжнародними договорами України покладено на Україну, у разі провадження діяльності, що є небезпечною для польотів ПС.

Небезпечні зони можуть установлюватися з метою проведення стрільб, пусків ракет, бомбометань, вибухових робіт, застосування вибухових пристроїв військового призначення, знешкодження боєприпасів шляхом їх підриву, виконання навчальних, тренувальних, випробувальних польотів, а також для виконання іншої діяльності, що може спричинити загрозу безпеці польотів ПС.

Небезпечні зони, в залежності від операційних вимог та можливостей планування, підлягають або не підлягають процедурам щоденного розподілу повітряного простору на тимчасовій основі.

Командир повітряного судна має право приймати рішення про вхід до повітряного простору активованої небезпечної зони, при цьому він особисто несе відповідальність за забезпечення необхідного рівня безпеки польоту.

 

23. Тимчасово зарезервований повітряний простір (спеціально встановлені зони та маршрути) установлюється у повітряному просторі України як TSA або як TRA.

TSA/TRA встановлюються для забезпечення діяльності з ВПП, пов’язаної з польотами ПС.

TSA/TRA підлягають процедурі щоденного розподілу повітряного простору на тимчасовій основі.

 

24. CBA встановлюється над державним кордоном як TRA, TSA або зона обмеження польотів на підставі відповідних угод України з сусідніми державами.

CBA підлягають процедурі щоденного розподілу повітряного простору на тимчасовій основі.

 

25. TRA/TSA, небезпечні зони та зони обмеження польотів повинні містити мінімальний об’єм повітряного простору, достатній для забезпечення відповідного виду діяльності у зазначених зонах, та гарантувати безпеку польотів ПС поза їх межами.

Межі TRA/TSA, небезпечних зон та зон обмеження польотів визначаються з урахуванням обов’язкового безпечного інтервалу, який установлюється всередині зони, виходячи з характеру діяльності щодо ВПП в самій зоні, та виключає можливість впливу на іншу діяльність у повітряному просторі поза межами зони. При цьому мінімально безпечний інтервал у вертикальній площині:

 

а) між максимальною висотою діяльності у зоні та верхньою межею самої зони повинен бути не менше ніж:

600 м – для зон, у яких провадиться вибухонебезпечна діяльність (вибухові роботи, застосування вибухових пристроїв військового призначення, знешкодження боєприпасів шляхом їх підриву, пуски ракет, стрільби вище дійсної висоти 150 м);

300 м – для зон, у яких здійснюються польоти ПС з приладними швидкостями більш ніж 300 км/год або проводяться стрільби до дійсної висоти 150 м.

 

б) між мінімальною висотою діяльності у зоні та нижньою межею самої зони (якщо вона встановлена не від земної поверхні), у якій здійснюються польоти ПС з приладними швидкостями більш ніж 300 км/год, повинен бути не менше ніж 300 м.

 

26. Для TSA/TRA, а також небезпечних зон та зон обмеження польотів, які підлягають процедурі щоденного розподілу повітряного простору на тимчасовій основі, визначається опублікований період, який публікується в AIP та охоплює максимально можливий час активації зони.

У разі встановлення цих зон або діяльності в них за NOTAM опублікований період зазначається у відповідному NOTAM.

 

27. Умовні маршрути ОПР (CDR) доповнюють мережу постійних маршрутів ОПР та установлюються з метою можливості планування й використання маршрутів ОПР або їх ділянок, які не завжди доступні.

Установлення, категоризація, публікація, планування та використання CDR здійснюється згідно з документами ЄВРОКОНТРОЛЮ (ERNIP).

Щоденна оновлена інформація про доступність (недоступність) СDR визначається Украероцентром та публікується у AUP/UUP (що мають статус NOTAM) та у EAUP/EUUP. У цьому випадку повідомлення NOTAM стосовно оновлення інформації про доступність (недоступність) CDR можуть не видаватися.

 

28. На період проведення загальнодержавних свят, а також у інших випадках, коли не планується провадження діяльності з ВПП згідно з опублікованим періодом у зонах обмеження польотів, небезпечних зонах, TSA, TRA протягом більше ніж 5 днів, за рішенням Украероцентру категорія CDR, на які впливають зазначені зони, змінюється на згаданий період, шляхом видання NOTAM.

 

29. З метою забезпечення безпеки ВПП у разі одночасного провадження діяльності в заборонених зонах, небезпечних зонах, зонах обмеження польотів, TRA/TSA та поза їх межами навколо них установлюється буфер таких розмірів:

 

1) у горизонтальній площині:

9, 3 км (5 морських миль) – у випадках, коли в зазначених зонах проводяться пуски ракет, у тому числі з метою здійснення впливу на гідрометеорологічні процеси та/або виконуються польоти ПС з приладними швидкостями більше ніж 300 км/год;

5 км (2, 7 морської милі) – у випадках, коли в зазначених зонах проводяться усі види стрільб, застосовуються вибухові пристрої військового призначення, знешкодження боєприпасів шляхом їх підриву, та/або виконуються польоти ПС з приладними швидкостями 300 км/год або менше;

2 км (1, 1 морської милі) – у випадках, коли в зазначених зонах виконуються вибухові роботи;

2) у вертикальній площині – 300 м вище від верхньої межі зазначених зон та/або нижче від нижньої межі зони, якщо нижня межа встановлюється не від земної поверхні.

Розміри буферу публікуються в АІР України.

Навколо заборонених зон, у яких не передбачено діяльність із використання повітряного простору, буфер не встановлюється.

 

30. У випадку одночасного провадження діяльності з ВПП у декількох небезпечних зонах, зонах обмеження польотів, TRA/TSA, які розташовані одна від одної на відстанях менше ніж передбачені для буферу у горизонтальній площині, або примикають одна до одної, установлюється єдиний буфер навколо зовнішніх меж цих зон, розмір якого визначається залежно від характеру діяльності в цих зонах. Одночасна діяльність з ВПП в таких зонах визначається окремими письмовими угодами, інструкціями тощо.

У межах буферу польоти ПС за ППП не дозволяються, за винятком випадків:

виконання польотів по межах буферу без входження до нього;

перетинання буферу ПС, що виконують польоти у заборонених, небезпечних зонах, зонах обмеження польотів та TRA/TSA під час входу/виходу до/із зазначених зон;

отримання дозволу відповідного органу ОПР/відомчого органу УПР.

 

31. FBZ установлюється навколо зон обмеження польотів, небезпечних зон, заборонених зон та зон тимчасово зарезервованого повітряного простору. Межі FBZ визначаються Державіаслужбою з урахуванням навігаційної специфікації RNAV/RNP, наявності диспетчерського ОПР з використанням засобів спостереження, але не менше розміру буферу.

FBZ діють протягом періоду активації зони, для якої вона встановлена.

FBZ публікуються в АІР України.

 

32. Структура повітряного простору та зміни до неї розробляються на підставі експлуатаційних/операційних вимог та/або пропозицій заінтересованих державних органів, підприємств, установ, організацій, користувачів повітряного простору.

33. Проектування елементів структури повітряного простору здійснюється на засадах цивільно-військової координації під час аналізу, розроблення пропозицій, планування та впровадження елементів структури повітряного простору.

 

34. Підставою для підготовки змін до структури повітряного простору є:

потреби національної безпеки і оборони;

планування, зміни та скасування провадження користувачем повітряного простору діяльності з ВПП;

зміна елементів структури повітряного простору;

зміна потоків повітряного руху, пропускної спроможності повітряного простору, інтенсивності повітряного руху, ешелонів (висот) польоту ПС;

оснащення новими технічними засобами зв'язку, навігації, спостереження та засобами ОПР/УПР або виведення їх з експлуатації;

уведення в експлуатацію (виведення з експлуатації) об'єктів, які впливають на ВПП;

утворення нових або ліквідація наявних органів ОПР;

економічна доцільність;

рекомендації комісій з розслідування авіаційних подій, інцидентів і порушень порядку ВПП;

забезпечення безпеки населення та важливих державних об'єктів;

результати аналізу ефективності ВПП;

зміни нормативної бази, що стосується організації ВПП.

 

35. Проект змін структури повітряного простору погоджується у наступному порядку:

 

1) у разі встановлення або зміни меж елементів структури повітряного простору з:

державними органами, підприємствами, установами та організаціями, інтересів яких стосуються ці пропозиції;

відомчими органами УПР, якщо внаслідок цих змін здійснюватиметься потенційний вплив на повітряний простір, у якому управління повітряним рухом або інша діяльність забезпечується цими відомчими органами;

Украерорухом;

Генеральним штабом ЗС України.

 

2) у разі встановлення або зміни меж спеціально виділених маршрутів ОПР для перетинання державного кордону України, інших елементів структури повітряного простору для виконання польотів ПС у межах зони з особливим режимом ВПП, крім її частини, що межує із забороненою зоною, – додатково з Адміністрацією Держприкордонслужби.

 

36. Пропозиції щодо структури повітряного простору, надані на погодження та затвердження з порушенням вимог  цього Тимчасового порядку, повертаються без розгляду із зазначенням переліку порушень.

 

37. Не потребують погодження пропозиції щодо: скасування CTR, ТМА, AFIZ, ATZ, ATCZ, ATCA, TSA/TRA, небезпечних зон, зон обмежень польотів, маршрутів ОПР або їх ділянок, зменшення вертикальних та горизонтальних меж, періоду роботи/використання зазначених елементів структури повітряного простору, зміни, розроблені Державіаслужбою або за її дорученням, що не впливають на будь-яку діяльність з ВПП.

 

38. Затверджені зміни структури повітряного простору вносяться до документів аеронавігаційної інформації та до інструкцій з виконання польотів (ВПП) на дату введення цих змін у дію.

При цьому не потребує погодження внесення до інструкцій з виконання польотів (ВПП) затверджених Державіаслужбою змін структури повітряного простору.

 

39. Інформація про структуру повітряного простору, дані про аеродроми (постійні ЗПМ/вертодроми) публікуються в АІР України за Всесвітньою геодезичною системою – 1984 (WGS-84) і наноситься на аеронавігаційні карти. Аеронавігаційна інформація повинна бути доступною для всіх користувачів повітряного простору.

 

40. Державіаслужба спільно з Украерорухом забезпечує щорічний аналіз ефективності ВПП з урахуванням розроблених ЄВРОКОНТРОЛЕМ показників ефективності ВПП. На підставі цього аналізу, з метою вдосконалення та забезпечення перерозподілу повітряного простору в інтересах всіх категорій користувачів, Державіаслужба за погодженням із Генеральним штабом ЗС України вносить зміни щодо вертикальних та горизонтальних меж, годин (графіка) роботи відповідних елементів структури повітряного простору.

У разі якщо будь-яка зона обмеження польотів, небезпечна зона або спеціально встановлена зона (TSA/TRA) протягом календарного року не використовувалася, Державіаслужба за погодженням з Генеральним штабом ЗС України вирішує питання щодо планування роботи цієї зони за NOTAM, а в разі, якщо будь-який елемент структури повітряного простору не використовувався протягом двох років, Державіаслужба, за погодженням із Генеральним штабом ЗС України, приймає рішення щодо скасування цього елементу структури повітряного простору.

 

IV. Класифікація повітряного простору

1. Повітряний простір України та повітряний простір над відкритим морем, де відповідальність за ОПР міжнародними договорами України покладено на Україну, класифікується як C, D та G за стандартами ІСАО.

2. Класифікація повітряного простору ОПР визначається на підставі таких критеріїв:

тип повітряного руху;

щільність повітряного руху;

вид місцевості;

кліматичні умови;

потреба щодо виду ОПР;

економічна ефективність;

установлений рівень безпеки польотів під час організації повітряного руху.

 

3. Повітряний простір ATСZ, ATСA та TSA/TRA не класифікується за стандартами ІСАО.

Повітряний простір заборонених зон, небезпечних зон та зон обмеження польотів у разі виконання в їх межах польотів ПС як GAT класифікується відповідно до класифікації навколишнього повітряного простору ОПР або за іншою класифікацією рішенням Державіаслужби. В інших випадках такий повітряний простір є некласифікованим.

 

V. Планування та координація використання повітряного простору

1. Планування діяльності з ВПП здійснюється користувачами повітряного простору: на стратегічному рівні – більш ніж за 10 діб до початку діяльності; на передтактичному рівні – від 10 діб до доби провадження діяльності; на тактичному рівні – протягом доби провадження діяльності з ВПП.

 

2. Планування діяльності з ВПП здійснюється користувачами з урахуванням чинної структури повітряного простору, що опублікована в АІР України. Повітряний простір використовується тільки протягом періоду часу, необхідного для провадження діяльності, за принципами гнучкого ВПП.

В окремих випадках може бути заплановано нерегулярну (одноразову) діяльність з використання визначеного об’єму повітряного простору, що не опублікований в АІР України, у порядку, відповідно до  цього Тимчасового порядку.

 

3. Користувач повітряного простору несе відповідальність за точність, своєчасність та об’єктивність інформації про планування та провадження діяльності з ВПП. Інформацію про всі зміни часу початку, закінчення, перенесення або скасування діяльності з ВПП користувач повинен надавати Украероцентру та/або відповідному центру ОрПР з метою оперативного перерозподілу повітряного простору в інтересах інших користувачів повітряного простору.

 

4. Украероцентр, центри ОрПР, отримавши заявки на ВПП, у межах повноважень проводять аналіз, координацію та планування ВПП. Украероцентр, за результатами координації, включає опрацьовані заявки до Плану ВПП, що є підставою для надання дозволу або заборони на ВПП, про що інформує подавця заявки на ВПП за його запитом.

Украероцентр формує та оновлює План ВПП відповідно до прийнятих рішень про розподіл та перерозподіл повітряного простору, а також наданих дозволів та заборон на ВПП.

 

5. ВПП одночасно (за місцем, часом та висотою) двома або більше користувачами повітряного простору регулюють Украероцентр або центри ОрПР відповідно до їх компетенції, згідно з державними пріоритетами у ВПП України, за принципами гнучкого ВПП та за результатами координації.

Рішення Украероцентру, центрів ОрПР відповідно до їх компетенції та повноважень є обов'язковими для виконання юридичними та фізичними особами, що провадять діяльність, пов'язану з організацією ВПП та обслуговуванням повітряного руху (управлінням повітряним рухом) в повітряному просторі України.

 

6. У випадку планування використання одночасно одного і того ж повітряного простору різними користувачами, які мають рівний державний пріоритет, рішення щодо ВПП приймається Украероцентром на користь користувача, заявку якого було отримано раніше, або відповідно до результату проведеної координації.

 

7. Украероцентр надає План ВПП відповідним центрам ОрПР, органам управління Повітряних Сил ЗС України, органам ОПР аеродромів, а також користувачам повітряного простору, органам та організаціям на їх запит і в частині, що їх стосується, відповідними каналами зв'язку та/або мережами передачі даних.

 

8. На підставі Плану ВПП Украероцентр формує повідомлення AUP та UUP, що надаються ЄВРОКОНТРОЛЮ в установленому порядку для опублікування даних щодо ВПП у EAUP/EUUP.

 

9. Планування та координація ВПП на передтактичному та тактичному рівнях здійснюється Украероцентром та центрами ОрПР за допомогою автоматизованої системи менеджменту повітряного простору.

Автоматизована система менеджменту повітряного простору забезпечує можливість обміну даними з відповідними системами ЄВРОКОНТРОЛЮ, автоматизованими системами керування повітряним рухом та іншими системами, що потребують інформації щодо ВПП.

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-06-08; Просмотров: 219; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.195 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь