Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


XI. Порядок перетинання повітряними суднами державного кордону та використання повітряного простору зони з особливим режимом використання повітряного простору



1. ПС перетинають державний кордон за спеціально виділеними маршрутами ОПР, затвердженими Державіаслужбою за погодженням з Генеральним штабом ЗС України та Адміністрацією Держприкордонслужби, відомості про які публікуються в документах аеронавігаційної інформації.

2. Перетинання державного кордону поза спеціально виділеними маршрутами ОПР можливе:

за дозволом Генерального штабу ЗС України та погодженням з Адміністрацією Держприкордонслужби;

з метою виконання міжнародних домовленостей щодо надання допомоги іншим державам під час виникнення надзвичайних ситуацій, зумовлених великими аваріями, катастрофами і стихійним лихом, за поданням Міністерства закордонних справ України та за зверненням Державної служби України з надзвичайних ситуацій.

ПС, що здійснюють аварійно-рятувальні та аварійно-відбудовні роботи виконують польоти з дозволу Генерального штабу ЗС України та перетинають державний кордон України з дотриманням умов, визначених Украероцентром.

 

3. Підставою для перетинання державного кордону цивільними та державними ПС, що виконують міжнародні польоти з посадкою (вильотом) на (з) території України, є дозвіл на виконання польотів та наявність плану польоту.

 

4. Підставою для перетинання державного кордону цивільними ПС, що прямують транзитом через повітряний простір України, є наявність плану польоту.

 

5. У разі відсутності дозволу на виконання польотів для перетинання державного кордону цивільними або державними ПС, що виконують міжнародні польоти з посадкою (вильотом) на (з) території України або за відсутності плану польоту для транзитного польоту цивільного ПС через повітряний простір України, орган ОПР терміново інформує про це органи управління ПС ЗС України та, за їх рішенням, забороняє чи дозволяє таким ПС вхід до повітряного простору України.

 

6. У разі виникнення в польоті екстремальної ситуації, що створює загрозу безпеці польотів та життю людей (виникнення особливих випадків (ситуацій) у польоті) орган ОПР за зверненням екіпажу ПС запитує в органу управління ПС ЗС України дозвіл на перетин державного кордону поза спеціально виділеними маршрутами ОПР та, у разі його отримання, дозволяє цей перетин.

У разі прямування ПС за межі України орган ОПР інформує про це органи ОПР суміжної держави, в повітряний простір якого прямує зазначене ПС.

 

7. ПС України, які повертаються з-за кордону, можуть перетинати державний кордон незалежно від наявності дозволу на виконання польоту. У разі відсутності такого дозволу командир ПС зобов'язаний здійснити посадку в міжнародному аеропорту, визначеному Украероцентром. Дозвіл на подальше виконання польоту цього ПС надає Державіаслужба (для цивільних ПС) або Генеральний штаб ЗС України (для державних ПС).

 

8. Якщо ПС після перетинання державного кордону України не може продовжувати політ, перетинання державного кордону у зворотному напрямку здійснюється тим же спеціально виділеним маршрутом ОПР з дозволу органу ОПР України за умови, що на спеціально виділеному маршруті ОПР встановлено двосторонній рух. Якщо на спеціально виділеному маршруті ОПР установлено односторонній рух, перетинання державного кордону у зворотному напрямку здійснюється за визначеним органами ОПР спеціально виділеним маршрутом ОПР.

Орган ОПР, що забезпечує ОПР під час перетинання державного кордону у зворотному напрямку, негайно інформує про це органи управління Повітряних Сил ЗС України та органи ОПР суміжної держави, до якої прямує ПС.

 

9. У разі перетинання державного кордону поза спеціально встановленими маршрутами ОПР органи ОПР України погоджують з органами ОПР суміжних держав маршрут польоту, місце і час перетинання державного кордону України, висоту польоту і порядок підтримання радіозв'язку.

 

10. Польоти ПС з перетинанням державного кордону та польоти в межах зони з особливим режимом ВПП виконуються лише за наявності у ПС авіаційного електрозв’язку з відповідним органом ОПР та працюючого прийомовідповідача SSR (якщо це передбачено конструкцією ПС).

У разі втрати ПС зв’язку з органом ОПР/відомчим органом УПР, перетинання державного кордону України здійснюється згідно з вимогами відповідних правил польотів ПС у повітряному просторі України. При цьому органи ОПР/відомчі органи УПР негайно інформують Украероцентр та відповідні органи управління Повітряних Сил ЗС України.

 

11. Польоти всіх типів ПС у межах зони з особливим режимом ВПП провадяться відповідно до отриманого дозволу на ВПП на підставі поданої заявки на ВПП (плану польоту).

 

12. Польоти ПС з посадкою на аеродроми (постійні ЗПМ/вертодроми), в пунктах запуску аеростатів або з вильотом з аеродромів (постійних ЗПМ/вертодромів/пунктів запуску аеростатів), що розміщуються в межах зони з особливим режимом ВПП, виконуються відповідно до інструкцій з виконання польотів аеродромів (постійних ЗПМ/вертодромів/пунктів запуску аеростатів).

 

13. Польоти ПС у межах зони з особливим режимом ВПП дозволяються за наявності на державних ПС (якщо це передбачено їх конструкцією) справної апаратури радіолокаційної системи державного розпізнавання, а на цивільних ПС, якщо це передбачено їх конструкцією, – відповідача SSR.

 

14. Польоти надлегких ПС, конструкція яких не передбачає обладнання засобами авіаційного електрозв’язку, у межах зони з особливим режимом ВПП здійснюються виключно в межах зони (зон) польотів, що визначена в інструкції з виконання польотів на аеродромі (постійного ЗПМ/вертодрому/пунктів запуску аеростатів).

 

XII. Забезпечення контролю за дотриманням порядку та правил використання повітряного простору України

1. Контроль за дотриманням порядку та правил ВПП здійснюється шляхом обміну інформацією та координації дій.

 

2. Взаємодія між органами ОЦВС, органами управління Повітряних Сил ЗС України та іншими органами з обслуговування та/або управління повітряного руху здійснюється відповідно до інструкцій щодо взаємодії.

Взаємодія повинна бути безпосередня, з використанням оперативних засобів зв’язку та автоматизації, забезпечувати обмін достовірною та повною інформацією.

 

3. Під час проведення перевірки чергових сил із ППО та бойової готовності військових частин шляхом здійснення польотів ПС в якості контрольних цілей для з'ясування повітряної обстановки у повітряному просторі органи управління Повітряних Сил ЗС України через органи ОПР або відомчі органи УПР подають сигнал " Стріла", за яким ПС, що виконують польоти як контрольні цілі, невідкладно вмикають відповідач (установлюють діючий код) системи державного розпізнавання. При цьому, у випадку відмови (виявлення несправності) системи радіолокаційного розпізнавання, екіпажі ПС повинні негайно доповісти органу ОПР/відомчому органу УПР та діяти за його вказівками.

 

4. У виняткових випадках у разі виявлення в повітряному просторі нерозпізнаних цілей для з'ясування обстановки органи управління Повітряних Сил ЗС України через органи ОПР або відомчі органи УПР подають сигнал " Килим", що означає вимогу невідкладної посадки або виведення з відповідного району всіх ПС, за винятком тих, що використовуються для припинення польотів ПС-порушників, та ПС, що виконують завдання в інтересах безпеки та оборони держави, з пошуку та рятування.

Порядок виведення ПС у безпечні райони та на аеродроми/вертодроми ЗПМ, виділені для посадки, визначають у відповідних інструкціях щодо взаємодії.

 

5. У разі виникнення загрози безпеки польоту ПС екіпажем ПС подається сигнал " Лихо".

 

6. Органи ОПР, центри ОрПР, відомчі органи УПР зобов'язані невідкладно інформувати відповідні органи управління Повітряних Сил ЗС України та Украероцентр, які за узгодженою схемою сповіщають штаб Антитерористичного центру при Службі безпеки України про:

випадки загрози порушення або порушення ПС державного кордону;

появу у районі відповідальності ПС нерозпізнаних цілей;

ПС, які подають сигнал " Лихо";

неприбуття ПС у встановлений час до пунктів призначення, якщо його місцезнаходження невідоме;

втрату радіозв'язку з ПС;

незаконне втручання у дії екіпажу, спроби захоплення або викрадення ПС;

ПС, дії яких мають ознаки порушення порядку ВПП;

виявлення ПС, щодо яких є інформація про можливе використання їх для вчинення терористичного акту в повітряному просторі України.

 

7. Для вжиття заходів до ПС, які порушують державний кордон, порядок ВПП та допускають інші порушення, а також до ПС, які подають сигнал " Лихо", органи управління Повітряних Сил ЗС України інформують відповідні центри ОрПР, органи ОПР або відомчі органи УПР, під безпосереднім управлінням яких перебувають ці ПС. У свою чергу відповідні центри ОрПР, органи ОПР, відомчі органи УПР передають зазначену інформацію Украероцентру та центрам ОрПР.

 

8. Інформування відповідних органів ОЦВС та органів управління Повітряних Сил ЗС України, що здійснюють контроль за дотриманням порядку та правил ВПП, про виконання польотів ПС, запуск (підйом) метеорологічних радіозондів, куль-пілотів та аеростатів з визначених постійних пунктів запуску здійснюють:

органи ОПР – під час ОПР у межах контрольованого повітряного простору ОПР;

відомчі органи УПР – під час УПР у спеціально визначених зонах, що перебувають під їх контролем;

користувачі повітряного простору (експлуатанти) безпосередньо або через найближчий орган ОПР – під час виконання польотів поза межами контрольованого повітряного простору ОПР (у випадках, зазначених у пункті 9 цього розділу);

фахівці пунктів запуску метеорологічних радіозондів, куль-пілотів та аеростатів.

Інформування відповідних органів управління Повітряних Сил ЗС України та органів ОЦВС здійснюється не пізніше ніж:

 

1) за 30 хвилин до запланованого часу прибирання колодок (запуску/підйому) про:

внесення змін в основні дані плану польоту (крім аеродрому вильоту, аеродрому призначення, пізнавального індексу ПС);

перенесення та знову призначений час запуску (підйому) метеорологічних радіозондів (куль-пілотів) та аеростатів з визначених постійних пунктів запуску.

 

2) за 10 хвилин до запланованого часу початку провадження діяльності з ВПП про:

розрахунковий час зльоту ПС поза межами контрольованого повітряного простору ОПР;

запуск (підйом) метеорологічних радіозондів (куль-пілотів) та аеростатів з визначених постійних пунктів запуску поза межами контрольованого повітряного простору ОПР;

початок польотів у межах зон тимчасово-зарезервованого повітряного простору, зон обмежень польотів та небезпечних зон.

 

3) протягом 5 хвилин від фактичного часу настання події про:

початок аеродромних польотів;

виліт ПС;

запуск (підйом) метеорологічних радіозондів (куль-пілотів) та аеростатів з визначених постійних пунктів запуску, крім тих, що здійснюються в єдині міжнародні скоординовані терміни;

закінчення аеродромних польотів;

закінчення польотів у межах зон тимчасово-зарезервованого повітряного простору, зон обмежень польотів та небезпечних зон;

закінчення спостереження за метеорологічним радіозондом (куль-пілотом);

посадку ПС та аеростатів;

перерву в аеродромних польотах, польотах у межах зон тимчасово-зарезервованого повітряного простору, зон обмежень польотів та небезпечних зон тривалістю понад 1 годину.

 

4) не пізніше ніж 10 хвилин після розрахункового часу прибирання колодок (запуску/підйому) - про:

анулювання плану польоту або затримку ПС;

відміну запуску (підйому) метеорологічних радіозондів (куль-пілотів) та аеростатів з визначених постійних пунктів запуску.

 

5) негайно про:

виникнення аварійного стану з ПС;

авіаційну подію (катастрофу, аварію);

серйозний інцидент або інцидент;

надзвичайні події та пошкодження ПС на землі;

акти незаконного втручання;

випадки, що мають ознаки порушення порядку використання повітряного простору України.

 

9. Користувачі повітряного простору інформують про виконання польотів поза межами контрольованого повітряного простору ОПР:

 

1) органи ОЦВС – у разі подання заявок на ВПП;

 

2) органи управління Повітряних Сил ЗС України – у всіх випадках виконання польотів поза межами контрольованого повітряного простору ОПР України;

 

3) відомчі органи УПР – у випадку виконання польотів у межах ATCZ, АТСА.

 

10. Інформування органів Державної прикордонної служби України про провадження діяльності з ВПП поза межами контрольованого простору ОПР у межах зони з особливим режимом ВПП, крім її частини, що межує із забороненою зоною, користувачі повітряного простору здійснюють безпосередньо за допомогою найзручнішого виду зв'язку.

Інформування здійснюється:

 

1) не пізніше ніж за 30 хвилин до вильоту – про виконання польотів ПС з посадкою або вильотом поза аеродромами (постійними ЗПМ/вертодромами);

 

2) не пізніше ніж за 10 хвилин до запланованого часу початку діяльності з ВПП – про:

початок аеродромних польотів;

початок виконання польотів для проведення авіаційних робіт;

виліт ПС з аеродромів, постійних ЗПМ/вертодромів;

запуск (підйом) метеорологічних радіозондів (куль-пілотів) та аеростатів з визначених постійних пунктів запуску;

 

3) не пізніше ніж через 5 хвилин від фактичного часу настання – про:

закінчення аеродромних польотів;

закінчення спостереження за метеорологічним радіозондом (куль-пілотом);

посадку ПС та аеростатів;

 

11. Органи ОПР завчасно (до входження ПС у повітряний простір України) повідомляють органам управління Повітряних Сил ЗС України розрахунковий час перетинання ПС державного кордону.

 

12. Користувачі повітряного простору, що проводять стрільби, пуски ракет, застосування вибухових засобів військового призначення, знешкодження боєприпасів шляхом їх підриву, вибухові роботи, роботи, пов'язані з активним впливом на гідрометеорологічні процеси в атмосфері, а також провадять інші види діяльності, що можуть становити загрозу безпеці повітряного руху та інших об'єктів, повідомляють не пізніше ніж за 10 хвилин до запланованого часу про початок зазначеної діяльності, перенесення часу її провадження, скасування запланованої діяльності, а також протягом 5 хвилин про її закінчення:

відповідні центри ОрПР;

відповідні органи ОПР – у разі виконання зазначеної діяльності в межах TMA, CTR, AFIZ;

відповідні відомчі органи УПР – у разі виконання зазначеної діяльності в межах ATCZ, ATCA;

органи управління Повітряних Сил ЗС України – у разі виконання діяльності в межах зони з особливим режимом ВПП.

 

13. У разі з'ясування органами управління Повітряних Сил ЗС України повітряної обстановки, та/або виявленні нерозпізнаних повітряних цілей органи ОПР, відомчі органи УПР надають усю відому їм інформацію, що стосується ВПП відповідного району повітряного простору та/або ПС.

 

XIII. Порушення порядку використання повітряного простору України

1. Перелік порушень порядку ВПП України визначено Положенням про ВПП.

Порушення, що пов’язані з ВПП над відкритим морем, визначаються як порушення норм міжнародного права, які регулюють ВПП над відкритим морем.

 

2. У разі виявлення ПС-порушника органи управління Повітряних Сил ЗС України подають органам ОПР або відомчим органам УПР сигнал " Режим". Органи ОПР, відомчі органи УПР після отримання сигналу " Режим" вживають негайних заходів до припинення порушення, доповідають Украероцентру та відповідному центру ОрПР про отримання сигналу із зазначенням місця, часу, характеру порушення та вжитих заходів.

3. Рішення про заборону подальшого польоту і посадку ПС–порушника приймають:

щодо державних ПС – органи управління Повітряних Сил ЗС України за узгодженням  з Украероцентром, штабом Антитерористичного центру при Службі безпеки України (оперативним штабом з управління антитерористичною операцією);

щодо цивільних ПС – Украероцентр за узгодженням  з Державіаслужбою, органами управління Повітряних Сил ЗС України, штабом Антитерористичного центру при Службі безпеки України (оперативним штабом з управління антитерористичною операцією).

У разі коли ПС виконує міжнародний рейс, рішення узгоджується з Адміністрацією Державної прикордонної служби України.

 

4. У разі, коли ПС-порушник не виконує команди органів ОПР або відомчих органів УПР, органи управління Повітряних Сил ЗС України вживають передбачених законодавством заходів до припинення порушень порядку ВПП.

 

5. Взаємодія органів управління Повітряних Сил ЗС України, органів ОЦВС, органів ОПР та відомчих органів УПР з припинення протиправних дій ПС, які можуть використовуватися для вчинення терористичних актів у повітряному просторі України здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, що вказується у інструкціях щодо взаємодії.

 

6. Після посадки та з'ясування причин порушення порядку ВПП дозвіл на подальше виконання польоту цивільним ПС-порушникам надає Державіаслужба, державним ПС-порушникам – Генеральний штаб ЗС України.

 

7. У разі випадків, що мають ознаки порушення порядку ВПП, не пов’язаного з виконанням польотів ПС, Украероцентр, відповідні центри ОрПР, органи ОПР, відомчі органи УПР в межах власної компетенції вживають усіх необхідних заходів щодо припинення порушення та в разі необхідності забороняють проведення відповідної діяльності.

 

8. Інформація про випадки, що мають ознаки порушень порядку та правил ВПП невідкладно доводиться до відома Державіаслужби, НБРЦА, Украероцентру, органів управління Повітряних Сил ЗС України, штабу Антитерористичного центру при Службі безпеки України відповідних центрів ОрПР, органів ОПР та відомчих органів УПР.

Інформування здійснюється Украероцентром (відповідним центром ОрПР, органом ОПР) або органами управління Повітряних Сил ЗС України (відомчим органом УПР) залежно від того, хто виявив випадок, який має ознаки порушення порядку та правил ВПП.

 

9. Державіаслужба, органи управління Повітряних Сил ЗС України, Украероцентр та центри ОрПР ведуть облік випадків, які мають ознаки порушень порядку та правил ВПП.

 

Додаток 1

до Тимчасового порядку використання повітряного простору України

(пункт 6 розділу II)

 

 

ПОРЯДОК

призначення чотирилітерних покажчиків місцезнаходження постійних злітно-посадкових майданчиків та аеродромів України

 

  1. Загальні положення

 

  1.1. Порядок призначення чотирилітерних покажчиків місцезнаходження аеродромів та ЗПМ/вертодромів України (далі — Порядок) розроблено з метою встановлення єдиної системи призначення чотирилітерних покажчиків місцезнаходження аеродромів та ЗПМ/вертодромів цивільної, державної авіації та спільного використання, а також для систематизації аеронавігаційної інформації, призначеної для використання користувачами повітряного простору.

 

  1.2. Порядок використовується структурними підрозділами Державіаслужби та Украероруху під час призначення чотирилітерних покажчиків місцезнаходження аеродромів та ЗПМ/вертодромів за поданням відповідних користувачів повітряного простору.

 

  1.3. Чотирилітерні покажчики місцезнаходження аеродромів та ЗПМ/вертодромів України використовуються користувачами повітряного простору під час планування польотів та діяльності з ВПП.

 

2. Призначення чотирилітерних покажчиків

  2.1. Кожному аеродрому та ЗПМ/вертодрому України, який має затверджену Інструкцію з виконання польотів, присвоюється чотирилітерний

покажчик місцезнаходження, який складається з чотирьох літер латинського алфавіту.

 

  2.2. Відповідно до вимог Doc ICAO 7910 Location Indicators, першою та другою літерою кожного покажчика місцезнаходження є літери U та К відповідно.

 

  2.3. Третя літера покажчика місцезнаходження аеродромів, ЗПМ/вертодромів визначається відповідно до району польотної інформації (FIR), у межах якого розміщено аеродром, ЗПМ/вертодром.

 

  2.4. Для районів польотної інформації (FIR) України встановлюються такі треті літери покажчика місцезнаходження ЗПМ/вертодромів:

  Дніпровський РПІ – E, V, Y;

  Київський РПІ – A, I, N, X;

  Львівський РПІ – G, M;

  Одеський РПІ – J, Q;

  Сімферопольський РПІ – S, T, Z, P.

 

  2.5. Для районів польотної інформації (FIR) України встановлюються такі треті літери покажчика місцезнаходження аеродромів:

  Дніпровський РПІ – C, D, H;

  Київський РПІ – B, K, R, W;

  Львівський РПІ – L;

  Одеський РПІ – O;

  Сімферопольський РПІ – F.

      

2.6. Призначення четвертої літери покажчика місцезнаходження здійснюється у довільному порядку. По можливості, четвертою літерою призначається літера, яка входить до англійської транскрипції назви аеродрому, ЗПМ/вертодрому. Наприклад: Лісне – UKEL (Lisne).

 

  3. База даних чотирилітерних покажчиків аеродромів та ЗПМ/вертодромів України.

 

  3.1. Формування та супроводження бази даних чотирилітерних покажчиків аеродромів та ЗПМ/вертодромів України (далі – база даних) покладається на Украероцентр.

 

  3.2. Супроводження бази даних полягає в призначенні та вилученні покажчиків, внесенні змін та виправлень до пов'язаної з ними інформації, необхідної для планування ВПП.

 

  3.3. Украероцентр здійснює призначення чотирилітерних покажчиків для аеродромів та ЗПМ/вертодромів під час погодження відповідної Інструкції з виконання польотів.

 

  3.4. Призначені Украероцентром чотирилітерні покажчики аеродромів цивільної авіації (аеродромів спільного використання) або ЗПМ/вертодромів, які перебувають під юрисдикцією Державіаслужби, вводяться в дію цим уповноваженим органом шляхом затвердження відповідної Інструкції з виконання польотів із подальшим внесенням аеродрому до переліку цивільних аеродромів України, що мають чинний сертифікат, або внесенням даних про ЗПМ/вертодроми до Журналу обліку та допуску до експлуатації постійних ЗПМ/вертодромів.

 

  3.5. Призначений Украероцентром чотирилітерний покажчик ЗПМ/вертодромів або аеродромів державної авіації (аеродромів спільного використання, які не перебувають під юрисдикцією Державіаслужби,

вводиться в дію уповноваженим органом виконавчої влади в галузі державної авіації шляхом затвердження відповідної Інструкції з виконання польотів

  3.6. Чотирилітерний покажчик аеродрому або ЗПМ/вертодрому анулюється Державіаслужбою у випадку виключення аеродрому з переліку цивільних аеродромів України, що мають чинний сертифікат, або виключення даних про ЗПМ/вертодроми із Журналу обліку та допуску до експлуатації постійних ЗПМ/вертодромів та анулювання відповідної Інструкції з виконання польотів.

Після закінчення терміну дії сертифіката аеродрому, вертодрому або посвідчення про допуск до експлуатації ЗПМ виконання польотів на них забороняється.

 

  3.7. Чотирилітерні покажчики аеродромів або ЗПМ/вертодромів, які перебувають під юрисдикцією уповноваженого органу виконавчої влади в галузі державної авіації, вилучаються з бази даних за відповідним зверненням Державіаслужби до зазначеного органу влади у випадку анулювання ним Інструкції з виконання польотів.

 

3.8. Після затвердження Інструкції з виконання польотів Служба аеронавігаційної інформації враховує новий чотирилітерний покажчик місцезнаходження аеродромів та ЗПМ/вертодромів України у відповідних публікаціях аеронавігаційної інформації.

 

 

Додаток 2

до Тимчасового порядку використання повітряного простору України

(пункт 15 розділу VI)

 

 

Загальні вимоги

до оформлення заявок на використання повітряного простору

 

1. Заявки заповнюються латинськими літерами з дотриманням формату телеграфних повідомлень.

 

2. Кожний вид заявки складається з дотриманням чітко встановленої форми. Заявка включає кілька полів, кожне з яких поділено на дві частини:

службове слово, яке є ознакою цього поля;

інформаційна частина поля.

 

3. Кожне поле заявки розпочинається з обов’язкового службового слова. У заявках формату RAR, RUN, RAD службовому слову передує одне тире (“–”). Символ тире (“–”) є показником початку поля, тому в інших випадках його застосовувати забороняється.

 

4. Залежно від типу поля дані інформаційної частини поля мають один з трьох типів:

цифровий (цифри 0 – 9);

літерний (латинські літери A – Z);

літерно-цифровий (комбінація перших двох типів).

Інші спеціальні символи не застосовуються.

Винятком є поля К та COMMENT (додаткова інформація), де також можуть застосовуватися спеціальні символи: пробіл ( )? : ., “ = + /

5. Для надання даних про нижню та верхню межі запланованого для використання обсягу повітряного простору зони (району) та/або маршруту використовуються такі правила групування даних:

“F” із наступними трьома десятковими цифрами – для позначення номера ешелону польоту, наприклад, ешелон польоту 330 зазначається як “F330”;

“А” із наступними трьома цифрами – для позначення абсолютної висоти в сотнях футів, наприклад, висота 10000 футів зазначається як “А100”;

“М” із наступними чотирма цифрами – для позначення абсолютної висоти в десятках метрів, наприклад, абсолютна висота 1400 м зазначається як “М0140”;

“ SFC” використовується для позначення нижньої межі, якщо діяльність виконується від рівня земної поверхні;

“UNL” використовується для позначення верхньої межі, якщо діяльність не обмежена за висотою.

Нижня та верхня межі запланованого для використання обсягу повітряного простору зони (району) та/або маршруту, опублікованих у документах аеронавігаційної інформації та/або визначених інструкціями з виконання польотів (ВПП), не повинні виходити за опубліковані (визначені) межі.

 

6. Для зазначення видів авіаційних робіт після специфічного покажчика AERIAL WORKS (обов’язково через інтервал) застосовується таке кодування:

авіаційно-хімічні роботи (код 01);

аерофотозйомка (код 02);

авіаційні роботи в лісовому господарстві (код 03);

будівельно-монтажні та навантажувально-розвантажувальні роботи (код 04);

транспортно-зв’язкові роботи (код 05);

польоти з морських суден та морських бурових пристроїв (код 06);

польоти з метою надання медичної допомоги населенню та здійснення санітарних заходів (код 07);

здійснення експериментальних та науково-дослідних робіт (код 08);

пошуково-рятувальні роботи(код 09);

обліт сільгоспугідь, трубопроводів, газопроводів, аміакопроводів тощо (код 10);

десантування (стрибки з парашутом, скидання вантажів) (код 11);

інші роботи (код 12).

 

Додаток 3

до Тимчасового порядку використання повітряного простору України

(пункт 15 розділу VI)

 

Зміст полів заявки на ВПП

під час проведення запусків (підйомів) метеорологічних радіозондів, куль-пілотів та аеростатів

 

Службове слово поля Зміст інформаційної частини поля Формат інформаційної частини поля
1 2 3
A Ідентифікатор користувача повітряного простору (вказується позначення відповідального органу, що подав заявку) Літерно-цифровий, до 10 знаків. Наприклад: STAFFА7233
B Індекс станції запуску (підйому) метеорологічних радіозондів, куль-пілотів, аеростатів Літерно-цифровий, до 12 знаків. Наприклад: 33345
C Ідентифікатор FIR (вказується ідентифікатор FIR, у якому розташовується станція запуску (підйому) метеорологічних радіозондів, куль-пілотів, аеростатів Літерний, 4 знаки. Наприклад: UKBV
D Нижня межа обсягу повітряного простору під час провадження діяльності   Літерно-цифровий, до 5 знаків. Наприклад: SFC
E Верхня межа обсягу повітряного простору під час провадження діяльності   Літерно-цифровий, до 5 знаків. Наприклад: F145
F Час початку діяльності (за UTC, групами ГГХХ, що показують запланований час (у годинах (ГГ) і хвилинах (ХХ)) початку провадження діяльності в зоні) Цифровий, 4 знаки. Наприклад: 0900
G Час закінчення діяльності (за UTC, групами ГГХХ, що показують запланований час (у годинах (ГГ) і хвилинах (ХХ)) закінчення провадження діяльності в зоні) Цифровий, 4 знаки. Наприклад: 1800
H Дата початку дії заявки  (рік, місяць, день) Цифровий, 6 знаків. Наприклад: 170127
I Дата закінчення дії заявки (рік, місяць, день) Цифровий, 6 знаків. Наприклад: 171231
J Дні провадження діяльності (вказується число, що відповідає дню тижня у відповідному знакомісці: понеділок – 1, вівторок – 2, неділя – 7; вказується 0 (нуль) для кожного дня у необхідному знакомісці, якщо діяльність не запланована). Наприклад: 1234500 – провадження діяльності заплановано на період понеділок – п’ятниця; Цифровий, 7 знаків. Наприклад: 1234500
  0034000 – провадження діяльності заплановано тільки на середу та четвер; 0000000 – разове проведення запусків (підйомів)  
К Додаткова інформація: прізвище заявника; контактний номер телефону із зазначенням міжміського коду; назва населеного пункту, розташованого найближче до місця запуску (підйому); географічні координати точки запуску (підйому): широта точки запуску в градусах, хвилинах і секундах, із наступною літерою “N” (північна широта); довгота точки запуску (підйому) в градусах, хвилинах і секундах, із наступною літерою “Е” (східна довгота); середня швидкість підйому (м/с); вид діяльності, інша інформація. Літерно-цифровий, до 500 знаків. Наприклад: VLASOV (044)4613030 SIMFEROPIL 450300N 0335900E 10MPS METEOZOND

 


Заявка

на ВПП під час проведення запусків (підйомів) метеорологічних радіозондів, куль-пілотів, аеростатів з визначених постійних пунктів запуску (підйому) за розкладом

 

Форма для передачі заявки поштовим зв’язком, телефаксом:

 

A B C D Е F G
AEROLOG 33946 UKFV SFC F310 0900 1100
H I J

K

120420 121030 1234567

VLASOV (0652) 4613030 SIMFEROPIL 450300N 0335900E 10MPS METEOZOND

 

Форма для передачі заявки АFТN, електронною поштою тощо:

A  AEROLOG

B  33946

C  UKFV

D  SFC

E  F310

F  0900

G  1100

H  170420

I   171030

J   1234567

K  VLASOV (0652)4613030 SIMFEROPIL 450300N 0335900E 10MPS METEOZOND

 

Розкриття змісту заявки:

A AEROLOG – відповідальний орган, що подав заявку, – Аерологічна станція.

В 33946 – індекс станції запуску.

C UKFV – ідентифікатор FIR, у якому розташовується станція запуску (підйому), – Сімферопольський FIR.

D SFC  – нижня межа зони – від рівня земної поверхні.

E F310 – верхня межа зони – ешелон польоту 310 (включно).

F 0900 – час початку діяльності – 09 год. 00 хв.

G 1100 – час закінчення діяльності – 11 год. 00 хв.

H 170420 – дата, на яку заплановано початок дії заявки, – 20.04.2017.

I 171030 – дата, на яку заплановано закінчення дії заявки, – 30.10.2017.

J 1234567 – провадження діяльності з понеділка до неділі.

K VLASOV (0652)4613030 SIMFEROPIL 450300N 0335900E 10MPS METEOZOND –
заявник Власов, контактний телефон (0652) 4613030, назва найближчого до місця запуску (підйому) населеного пункту (аеродрому) – Сімферополь, широта точки запуску: 45 градусів 03 хв. 00 сек. північної широти, довгота точки запуску: 33 градуси 59 хв. 00 сек. східної довготи, середня швидкість підйому метеорологічних радіозондів, куль-пілотів, аеростатів – 10 м/с, вид діяльності – метеозондування (METEOZOND).

 

 

Заявка на ВПП

у випадку разового проведення запусків (підйомів) метеорологічних радіозондів, куль-пілотів, аеростатів поза розкладом та з тимчасових пунктів запуску (підйому)

 

A AEROLOG

B 33345

C UKBV

D SFC

E F660

F 0600

G 0800

H 170611

I 170611

J 0000000

K SAMOYLOV (044) 4613030 KYIV 502300N 0303200E 12MPS AEROSTAT

 

Розкриття змісту заявки:

A AEROLOG – відповідальний орган, що подав заявку, – Аерологічна станція.

В 33345 – індекс станції запуску (підйому).

C UKBV – ідентифікатор FIR, у якому розташовується зона, – Київський FIR.

D SFC  – нижня межа зони – від рівня земної поверхні.

E F660 – верхня межа зони – ешелон польоту 660 (включно).

F 0600 – час початку діяльності – 06 год. 00 хв. UTC.

G 0800 – час закінчення діяльності – 08 год. 00 хв. UTC.

H 170611 – дата, на яку заплановано початок дії заявки, – 11.06.2017.

I 170611 – дата, на яку заплановано закінчення дії заявки, – 11.06.2017.

000000 – заплановано разове провадження діяльності.

K SAMOYLOV (044)4613030 KYIV 502300N 0303200E 12MPS AEROSTAT – заявник – Самойлов, контактний номер телефону (044)4613030, назва найближчого населеного пункту (аеродрому) до місця запуску (підйому) – Київ, широта точки запуску: 50 градусів 23 хв. 00 сек. північної широти, довгота точки запуску: 30 градусів 32 хв. 00 сек. східної довготи, середня швидкість підйому аеростата – 12 м/с, вид діяльності – запуск аеростата (AEROSTAT).

 

Додаток 4

до Тимчасового порядку використання повітряного простору України

(пункт 15 розділу VI)

 

 

Зміст полів заявки на ВПП
під час проведення стрільб, пусків ракет, вибухових робіт, застосування вибухових засобів військового призначення у встановлених зонах та під час виконання польотів у спеціально встановлених зонах, опублікованих в АІР України (резервування повітряного простору)

Службове слово поля Зміст інформаційної частини поля Формат інформаційної частини поля
1 2 3
–TITLE RAR Найменування заявки (RAR – заявка на ВПП зони (району), опублікованої в АІР України) Літерний, до 10 знаків. Наприклад: RAR
–ORGNID Ідентифікатор користувача повітряного простору (вказується позначення відповідального органу, що подав заявку: - для цивільних ПС вказується експлуатант ПС; для експлуатантів, що мають сертифікат експлуатанта, – назва експлуатанта або «SERTXXX», де ХХХ – номер сертифіката експлуатанта; - для державних ПС – штаб військової частини – «STAFFХХХХХ», де ХХХХХ – відкрите найменування військової частини; Літерно-цифровий, до 10 знаків. Наприклад: SERT123 STAFFА8765
– AIRSPDES Ідентифікатор елемента структури повітряного простору (зони) (вказується умовний ідентифікатор (позначення) зони, опублікованої в АІР України Літерно-цифровий, до 10 знаків Наприклад: UKR315   
–FIR Ідентифікатор FIR (вказується ідентифікатор FIR, у якому розташовується елемент структури повітряного простору (зона, район) Літерний, 4 знаки. Наприклад: UKBV
–LL Нижня межа обсягу повітряного простору під час провадження діяльності   Літерно-цифровий, до 5 знаків. Наприклад: М0150
–UL Верхня межа обсягу повітряного простору під час провадження діяльності Літерно-цифровий, до 5 знаків. Наприклад: F145
–STARTTIME Дата і час початку діяльності (зазначається за UTC групами ДДГГХХ, що показують запланований час (у днях (ДД), годинах (ГГ) і хвилинах (ХХ) початку провадження діяльності в зоні), який повинен перебувати в часових межах від 06.00 UTC дня виконання діяльності (D) до 06.00 UTC наступного дня (D+1) Цифровий, 6 знаків. Наприклад: 260600
–ENDTIME Дата і час закінчення діяльності (зазначається за UTC групами ДДГГХХ, що показують запланований час (у днях (ДД), годинах (ГГ) і хвилинах (ХХ) закінчення провадження діяльності в зоні). Час закінчення діяльності повинен перебувати в часових межах від 06.00 UTC дня виконання діяльності (D) до 06.00 UTC наступного дня (D+1) Цифровий, 6 знаків. Наприклад: 262200
–COMMENT Додаткова інформація (у заявках на проведення стрільб, пусків ракет, вибухових робіт, застосування вибухових засобів військового призначення наводиться така додаткова інформація: прізвище заявника; контактний номер телефону із зазначенням міжміського коду; назва зони ( полігону, військового стрільбища), опублікованої в AIP України; вид діяльності; у разі потреби – інша додаткова інформація). Літерно-цифровий, без обмеження довжини поля. Наприклад: VASILENKO (0652) 4616060 CHAUDA BLASTING

 

Заявка

на використання повітряного простору
зони обмеження польотів під час проведення стрільб

 

–TITLE RAR

–ORGNID STAFFА8765

–AIRSPDES UKR315

–FIR UKFV

–LL SFC

–UL F170

–STARTTIME 260600

–ENDTIME 262200

–COMMENT VASILENKO (044)4616060 CHAUDA FIRING

Розкриття змісту заявки:

RAR – найменування заявки – заявка на використання зони, опублікованої в АІР України.

STAFFА8765 – заявку подано штабом військової частини А8765.      

UKR315 – ідентифікатор (позначення) зони, опублікованої в АІР України.

UKFV – FIR, у якому розташовується зона, – Сімферопольський FIR.

SFC – нижня межа обсягу повітряного простору під час провадження діяльності – від земної поверхні.

F170 – верхня межа обсягу повітряного простору під час провадження діяльності – ешелон польоту 170 (включно).

260600 – час початку діяльності в зоні – 26 числа о 06.00 UTC.

262200 – час закінчення діяльності в зоні – 26 числа о 22.00 UTC VASILENKO (0652) 4616060 CHAUDA FIRING – заявник – Василенко, контактний номер телефону (044) 4616060, назва зони – полігон Чауда, вид діяльності в зоні – стрільби.

 

 


 

Заявка

на використання повітряного простору

під час виконання польотів у спеціально встановленій зоні, опублікованій в АІР України

 

–TITLE RAR

–ORGNID TSOU

–AIRSPDES UKT802А

–FIR UKDV

–LL SFC

–UL A080

–STARTTIME 260900

–ENDTIME 261600

–COMMENT BEZKARAVAJNYJ (0642) 551096 TARASIVKA 2JK52 TRAINING FLIGHTS

Розкриття змісту заявки:

RAR – найменування заявки – заявка на використання зони, опублікованої в АІР України.

TSOU – заявку подано цивільним експлуатантом – Товариством сприяння обороні України.

UKT802А– ідентифікатор (позначення) зони, опублікованої в АІР України.

UKDV – FIR, у якому розташовується зона, – Дніпровський FIR.

SFC – нижня межа обсягу повітряного простору під час провадження діяльності – від земної поверхні.

А080 – верхня межа обсягу повітряного простору під час провадження діяльності – абсолютна висота 8000 футів (включно).

260900 – час початку діяльності в зоні – 26 числа о 09.00 UTC.

261600 – час закінчення діяльності в зоні – 26 числа о 16.00 UTC.

BEZKARAVAJNYJ (0642) 551096 TARASIVKA 2JK52 TRAINING FLIGHTS – заявник – Безкаравайний, контактний номер телефону (0642) 551096; назва зони – Тарасівка; кількість ПС, що виконують польоти в зоні, – 2, тип ПС – Як-52; мета польотів – тренування.

 

Додаток 5

до Тимчасового порядку використання повітряного простору України

(пункт 15 розділу VI)

 

 

Зміст полів заявки
на ВПП під час виконання аеродромних польотів (навчальних, тренувальних та випробувальних польотів на аеродромах/ЗПМ/вертодромах)

 

Службове слово поля Зміст інформаційної частини поля Формат інформаційної частини поля
1 2 3
–TITLE RAD Найменування заявки (RAD – заявка на ВПП під час виконання навчальних, тренувальних та випробувальних польотів на аеродромах (ЗПМ/вертодромах) Літерний, до 10 знаків. Наприклад: RAD
–ORGNID Ідентифікатор користувача повітряного простору - (вказується позначення відповідального органу, що подав заявку: - для цивільних ПС вказується експлуатант ПС; для експлуатантів, що мають сертифікат експлуатанта, – назва експлуатанта або «SERTXXX», де ХХХ – номер сертифіката експлуатанта; - для державних ПС – штаб військової частини «STAFFХХХХХ», де ХХХХХ – відкрите найменування військової частини; Буквено-цифровий, до 10 знаків. Наприклад: SERT654 STAFFА9761  
–ADID Ідентифікатор аеродрому (вказується чотирилітерний індекс місцезнаходження, присвоєний аеродрому (ЗПМ/вертодрому), на якому планується виконання польотів. Якщо місцезнаходженню не призначено індекс, то використовуються літери ZZZZ) Літерний, 4 знаки. Наприклад: UKLI
–STARTTIME Дата і час початку польотів (зазначається за UTC групами ДДГГХХ, що показують запланований час (у днях (ДД), годинах (ГГ) і хвилинах (ХХ) початку виконання польотів) Цифровий, 6 знаків. Наприклад: 140800
–ENDTIME Дата і час закінчення польотів (виражається за UTC групами ДДГГХХ, що показують запланований час (у днях (ДД), годинах (ГГ) і хвилинах (ХХ)) закінчення виконання польотів) Цифровий, 6 знаків. Наприклад: 141700
–BEGIN STAYLIST Службове слово, після якого розпочинається опис переліку елементів структури повітряного простору. У цьому переліку між службовими словами BEGIN STAYLIST та END STAYLIST послідовно перелічуються всі маршрути, зони/райони ОПР/УПР, які заплановані для виконання польотів  
–STAYIDENT Ідентифікатор маршруту, зони (району) (вказується ідентифікатор (позначення) маршруту, зони/району (ATCZ, ATCA, CTR, ATZ тощо), опублікований в АІР України або визначений інструкцією з виконання польотів) Літерно-цифровий, до 10 знаків. Наприклад: МRТ3401
–LL Нижня межа повітряного простору під час провадження діяльності   Літерно-цифровий, до 5 знаків. Наприклад: М0150
–UL Верхня межа обсягу повітряного простору під час провадження діяльності   Літерно-цифровий, до 5 знаків. Наприклад: F145
–FROM Дата і час початку виконання польотів за маршрутом, в зоні/районі (зазначається за UTC групами ДДГГХХ, що показують запланований час (у днях (ДД), годинах (ГГ) і хвилинах (ХХ) початку виконання польотів за маршрутом, у зоні (районі)). Час початку виконання польотів за маршрутом, у зоні (районі) повинен перебувати в часових межах від 06.00 UTC дня виконання польотів (D) до 06.00 UTC наступного дня (D+1) Цифровий, 6 знаків. Наприклад: 141200
–UNTIL Дата і час закінчення виконання польотів за маршрутом, у зоні (районі) (зазначається за UTC групами ДДГГХХ, що показують запланований час (у днях (ДД), годинах (ГГ) і хвилинах (ХХ) закінчення виконання польотів за маршрутом, у зоні (районі). Час закінчення виконання польотів за маршрутом, у зоні (районі) повинен перебувати в часових межах від 06.00 UTC дня виконання польотів (D) до 06.00 UTC наступного дня (D+1) Цифровий, 6 знаків. Наприклад: 141400
–REMARK Примітки:   Літерно-цифровий, без обмеження довжини поля. Наприклад: TEST
–END STAYLIST Службове слово, що позначає закінчення переліку елементів структури повітряного простору  
–COMMENT Додаткова інформація (вказується прізвище заявника, контактний номер телефону, назва аеродрому, кількість та тип ПС, інша додаткова інформація). Наприклад: PETROV (044) 4619090 MIRНOROD 2MІG29   Літерно-цифровий, без обмеження довжини поля  


 

 

Заявка

на ВПП під час виконання аеродромних польотів
 (навчальних, тренувальних та випробувальних польотів на аеродромах/ЗПМ/вертодромах)

 

–TITLE RAD

–ORGNID STAFFА9761

–ADID UKBM

–STARTTIME 140800

–ENDTIME 141700

–BEGIN STAYLIST

–STAYIDENT ATCAUKBM

–LL SFC  

–UL М0170

–FROM 140800

–UNTIL 141700

–REMARK TRAINING FLIGHTS

–STAYIDENT МRT2701

–LL SFC  

–UL F170

–FROM 140800

–UNTIL 140900

–REMARK TRAINING FLIGHTS

–STAYIDENT МRT2702

–LL SFC  

–UL F170

–FROM 141200

–UNTIL 141400

–REMARK TRAINING FLIGHTS

–STAYIDENT UKT72701

–LL SFC  

–UL F170

–FROM 141200

–UNTIL 141400

–REMARK TRAINING FLIGHTS

–STAYIDENT UKT72702

–LL SFC  

–UL F170

–FROM 141400

–UNTIL 141600

–REMARK TRAINING FLIGHTS

–END STAYLIST

–COMMENT PETROV (044) 4619090 2MІG29

 

Розкриття змісту заявки:

RAD – найменування заявки – заявка на ВПП під час виконання аеродромних польотів (навчальних, тренувальних та випробувальних польотів на аеродромах/ЗПМ/вертодромах);

STAFFА9761 – заявку подано штабом військової частини А9761;

UKBM – ідентифікатор аеродрому, на якому виконуються польоти – Миргород;

140800 – час початку виконання польотів на аеродромі – 14 числа о 08.00 UTC.

141700 – час закінчення виконання польотів на аеродромі – 14 числа о 17.00 UTC;

ATCAUKBM – ідентифікатор виконання польотів в ATCZ та ATCA аеродрому;

SFC – нижня межа виконання польотів у межах ATCZ, ATCA – від земної поверхні;

М0170 – верхня межа виконання польотів у межах ATCZ, ATCA – висота польоту 1700 м (включно);

140800 – час початку виконання польотів в ATCZ, ATCA – 14 числа о 08.00 UTC;

141700 – час закінчення виконання польотів в ATCZ, ATCA – 14 числа о 17.00 UTC;

TRAINING FLIGHTS – тренувальні польоти;

МRТ2701 – ідентифікатор (позначення) маршруту;

SFC – нижня межа виконання польотів за маршрутом МRТ2701 – від земної поверхні;

F170 – верхня межа виконання польотів за маршрутом МRТ2701 – ешелон польоту 170 (включно);

140800 – час початку виконання польотів за маршрутом МRТ2701 – 14 числа о 08.00 UTC;

140900 – час закінчення виконання польотів за маршрутом МRТ2701 – 14 числа о 09.00 UTC;

TRAINING FLIGHTS – тренувальні польоти;

МRТ2702 – ідентифікатор (позначення) маршруту;

SFC – нижня межа виконання польотів за маршрутом МRТ2702 – від земної поверхні;

F170 – верхня межа виконання польотів за маршрутом МRТ2702 – ешелон польоту 170 (включно);

141200 – час початку виконання польотів за маршрутом МRТ2702 – 14 числа о 12.00 UTC;

141400 – час закінчення виконання польотів за маршрутом МRТ2702– 14 числа о 14.00 UTC;

TRAINING FLIGHTS – тренувальні польоти;

UKT727А – ідентифікатор (позначення) зони (району), опублікованої в АІР України;

SFC – нижня межа району UKT72701 під час виконання польотів – від земної поверхні;

F170 – верхня межа району UKT727А під час виконання польотів – ешелон польоту 170 (включно);

141200 – час початку виконання польотів у районі UKT727А – 14 числа о 12.00 UTC;

141400 – час закінчення виконання польотів у районі UKT727А – 14 числа о 14.00 UTC;

TRAINING FLIGHTS – тренувальні польоти;

UKT727В – ідентифікатор (позначення) зони (району), опублікованої в АІР України;

SFC – нижня межа зони (району) UKT727В під час виконання польотів – від земної поверхні;

F170 – верхня межа зони (району) UKT727В під час виконання польотів – ешелон польоту 170 (включно);

141400 – час початку виконання польотів у зоні (районі) UKT727В – 14 числа о 14.00 UTC;

141600 – час закінчення виконання польотів у зоні (районі) UKT727В – 14 числа о 16.00 UTC;

TRAINING FLIGHTS – тренувальні польоти;

PETRОV (044) 4619090 2MІG29 – заявник – Петров, контактний номер телефону (044) 4619090, кількість ПС, що виконують польоти, – 2, тип ПС – МіГ-29.

 

 

Додаток 6

до Тимчасового порядку використання повітряного простору України

(пункт 15 розділу VI)

 

 

Зміст полів заявки

на ВПП під час виконання авіаційних робіт, інших польотів у спеціально встановлених зонах, не опублікованих в АІР України (резервування повітряного простору)

 

Службове слово поля Зміст інформаційної частини поля Формат інформаційної частини поля
1 2 3
–TITLE RUN Найменування заявки (RUN – тип заявки на ВПП зони (району), не опублікованої в АІР України) Літерний, до 10 знаків. Наприклад: RUN
–ORGNID Ідентифікатор користувача повітряного простору (вказується позначення відповідального органу, що подав заявку: - для цивільних ПС вказується експлуатант, для експлуатантів, що мають сертифікат експлуатанта, – назва експлуатанта або «SERTXXX», де ХХХ – номер сертифіката експлуатанта; - для державних ПС – штаб військової частини «STAFFХХХХХ», де ХХХХХ – відкрите найменування військової частини; Літерно-цифровий, до 10 знаків. Наприклад: SERT075 STAFFW2101  
–AIRSPDES Ідентифікатор елемента структури повітряного простору (зони, району) (вказується умовний ідентифікатор (позначення) зони (району), не опублікованої в АІР України, який, у разі потреби, використовується в полі 18 плану польоту після специфічного покажчика ASD) Літерно-цифровий, до 10 знаків. Наприклад: TSUN
–FIR Ідентифікатор FIR, у якому розташовується елемент структури повітряного простору (зона, район) Літерний, 4 знаки. Наприклад: UKBV
–LL Нижня межа обсягу повітряного простору під час провадження діяльності Літерно-цифровий, до 5 знаків. Наприклад: SFC
–UL Верхня межа обсягу повітряного простору під час провадження діяльності Літерно-цифровий, до 5 знаків. Наприклад: FL120
–BEGIN LALGLIST Службове слово, після якого розпочинається перелік точок з географічними координатами (широти та довготи точок)  
–LALG Службове слово, після якого вказуються широта та довгота точок. Широта (вказуються 6 цифр, які позначають широту в градусах, хвилинах і секундах, із наступною літерою “N” (північна широта) Довгота (вказуються 7 цифр, які позначають довготу в градусах, хвилинах і секундах, із наступною літерою “Е” (східна довгота) Літерно-цифровий, 15 знаків. Наприклад: 501700N0265610E
–END LALGLIST Службове слово, що позначає закінчення переліку точок з географічними координатами (широти та довготи точок)  
–STARTTIME Дата і час початку діяльності (зазначається за UTC групами ДДГГХХ, що показують запланований час (у днях (ДД), годинах (ГГ) і хвилинах (ХХ) початку провадження діяльності) Цифровий, 6 знаків. Наприклад: 160600  
–ENDTIME Дата і час закінчення діяльності (зазначається за UTC групами ДДГГХХ, що показують запланований час (у днях (ДД), годинах (ГГ) і хвилинах (ХХ) закінчення провадження діяльності) Цифровий, 6 знаків. Наприклад: 160800  

 

 

Заявка

на використання повітряного простору
під час виконання авіаційних робіт, інших польотів у спеціально встановлених зонах (резервуваннях повітряного простору), не опублікованих в АІР України

 

–TITLE RUN

–ORGNID SERT075

–AIRSPDES TSUN

–FIR UKBV

–LL А060

–UL А070

–BEGIN LALGLIST

–LALG 502800N0271300E

–LALG 505800N0271300E

–LALG 505800N0280000E

–LALG 502800N 0280000E

–LALG 502800N 0271300E

–END LALGLIST

–STARTTIME 160600

–ENDTIME 160800

–COMMENT VLASOV (044)4613030 AERIAL WORKS 02 DAS 001 AN30 UR30005 PIC KOTOV

 

Розкриття змісту заявки:

    RUN – найменування заявки – заявка на використання зони (резервування повітряного простору), не опублікованої в АІР України.

     SERT075 – номер сертифіката експлуатанта, який подав заявку.

     TSUN – умовний ідентифікатор (позначення) зони (району), не опублікованої в АІР України.

     UKВV – FIR, у якому розташовується зона, район – Київський FIR.

     А060 – нижня межа обсягу повітряного простору під час провадження діяльності – 6000 футів (включно).

     А070 – верхня межа обсягу повітряного простору під час провадження діяльності – абсолютна висота – 7000 футів (включно).

     502800N0271300E, 505800N0271300E, 505800N0280000E, 502800N0280000E, 502800N0271300E – географічні координати (широта і довгота) точок, які вказують на горизонтальні межі району виконання авіаційних робіт.

     160600 – дата і час початку діяльності – 16 числа о 06.00 UTC.

     160800 – дата і час закінчення діяльності – 16 числа о 08.00 UTC.

     VLASOV (044) 4613030 AERIAL WORKS 02 DAS 001 AN30 UR30005 PIC KOTOV – заявник – Власов, контактний номер телефону (044) 4613030, вид діяльності – авіаційні роботи, вид авіаційних робіт – 02 (повітряна зйомка), дозвіл Державіаслужби – ДАС 001, тип ПС – Ан-30, реєстраційний номер – UR30005, командир ПС – Котов.

 

 

Додаток 7

до Тимчасового порядку використання повітряного простору України

(пункт 15 розділу VI)

 

Особливості

групування даних планів польоту

 

1. Під час групування даних поля 7 «Пізнавальний індекс повітряного судна» для ПС державної авіації замість номера рейсу допускається вказувати позивний ПС або позивний індекс командира ПС (не більше як 7 знаків).

 

2.  Під час групування даних поля 15 «Маршрут» застосовуються положення, зазначені у Правилах надання повідомлень щодо обслуговування повітряного руху, затверджених наказом Міністерства інфраструктури України від 28 травня 2012 року № 277, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 14 червня 2012 року за № 958/21270.

Зазначаючи маршрут, слід вказувати такі покажчики переходу від польоту за правилами GAT на OAT (та навпаки):

OAT – якщо одразу після прольоту цієї точки політ буде виконуватись як OAT;

GAT – якщо одразу після прольоту цієї точки політ буде виконуватись як GAT.

Позначки OAT та GAT повинні зазначатися тільки після позначення точки на маршруті, після якої відбувається перехід від польоту за правилами GAT на OAT або навпаки – з GAT на OAT.

За наявності позначки OAT частина маршруту після точки з позначкою OAT виконується як OAT, проте весь попередній маршрут вважається таким, що буде виконуватися як GAT, та навпаки.

При цьому, якщо у маршрутній частині взагалі не застосовуються позначки OAT та GAT, то весь політ вважається таким, що виконується як GAT.

 

3.  Під час групування даних поля 18 «Інша інформація» застосовуються правила, зазначені у Правилах надання повідомлень щодо обслуговування повітряного руху, затверджених наказом Міністерства інфраструктури України від 28 травня 2012 року № 277, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 14 червня 2012 року за № 958/21270.

Одразу після стандартного покажчика RMK/ надається будь-яка додаткова інформація відкритим текстом, якщо це є вимогою відповідного повноважного органу ОПР, відомчого органу УПР або командир ПС вважає це за необхідне для виконання завдання та забезпечення ОПР/УПР.

За потреби використовуються такі специфічні покажчики з наведенням відповідної інформації (без розділової похилої риски та обов’язково через інтервал):

РІС – прізвище командира екіпажу ПС (командира групи ПС), а також, за потреби, прізвища, позивні індекси командирів екіпажів ПС (телефонні та радіотелеграфні) і метеорологічні мінімуми кожного командира екіпажу в групі ПС;

МIN – мінімум (денний та нічний) командира екіпажу ПС (мінімум, встановлений для групи ПС): висота нижньої межі хмарності в метрах (дві або три цифри) та горизонтальна видимість у кілометрах (десятковий дріб, ціла частина від дробової відокремлюється комою);

TCP – інформація про відомчі пункти управління, що залучаються, та рубежі передавання управління за маршрутом польоту (вказується довільним текстом);

CCU – позивні вузлів зв’язку відомчих пунктів управління (які не входять до мережі авіаційного електрозв’язку АFТN), куди надсилається заявка;

ASD – позначення зони згідно із заявками RAR, RUN (у разі планування виконання польотів для здійснення авіаційних робіт, інших польотів у спеціально встановлених зонах (резервуваннях повітряного простору));

або наводиться така інформація (обов’язково через інтервал):

ознака термінового польоту та прізвище посадової особи, яка дала дозвіл на виконання термінового польоту.

Приклад: RMK/PLAN TERMINOVYJ ARTEMENKO;

відмітка про попереднє узгодження питань забезпечення ПС на основних аеродромах посадки.

Приклад: RMK/ZABEZPECHENNIA UZGODZHENO;

інформація про відсутність на борту ПС радіолокаційного відповідача системи державного розпізнавання – якщо ПС не обладнане таким засобом або воно вийшло з ладу.

Приклад: RMK/BEZ SDR;

інформація про те, що радіолокаційний відповідач системи державного розпізнавання на борту ПС працює в неімітостійкому режимі.

Приклад: RMK/SYSTEMA PAPOL PRACYUE V NEIMITOSTIYKOMU REZYMI;

мінімум командира ПС для зльоту.

Приклад: RMK/ZLIOTNYJ MIN 80 1, 0;

інформація про те, які пункти управління не треба оповіщати про цей політ, у разі якщо подається план польоту ПС як контрольної цілі.

Приклад: RMK/BEZ OPOVISHCHENNYA KP ARFA;

дозвіл на виконання польоту Державіаслужби або Генерального штабу ЗС України.

Приклад: RMK/ DAS 001; GSH102;

інформація про бортовий номер ПС.

Приклад: RMK/BORTOVYI 04;

інші дані про політ та екіпаж, які потрібні екіпажу або органам ОПР, відомчим органам УПР (в т.ч. щодо пілотів-інструкторів, ПС, його наземного обслуговування, тощо).

Примітки.

1. У випадку, якщо виконується політ групи різних типів ПС у польотному порядку, у полі «Кількість ПС» зазначається загальна кількість ПС в групі, у полі «Тип ПС» вказується ZZZZ. Після ідентифікатора TYP/ вказуються кількість ПС кожного типу. Після ідентифікатора RMK/ вказується: FORMATION nXX nXX, де n – кількість ПС певного типу, ХХ – тип ПС) та позивні ПС (позивні індекси командирів ПС).

Наприклад, при польоті групи з одного Ан-26 (позивний 05904) та двох Су-27 (74723 та 93904) у відповідних полях повідомлення щодо плану польоту вказується: «3», «ZZZZ», TYP/1AN26 2SU27, RMK/FORMATION 1AN26 POZYVNYY 05904 2SU27 POZYVNI 74723 ТА 93904.

 

2. У випадку, якщо передбачається виконання польоту ПС у межах активованих зони обмеження польотів/небезпечної зони, або зони тимчасово зарезервованого повітряного простору, в полі 15 «Маршрут» використовується індикатор «STAYn/ХХХХ» з вказанням часу знаходження в межах зазначеної зони (де n-порядковий номер індикатора «STAY», а ХХХХ – час, в годинах та хвилинах, знаходження в межах зони). В полі 18 «Інша інформація» після індикатору «STAYINFOn/» (де n-порядковий номер індикатора «STAYINFO») вказується причина знаходження в межах зазначеної зони – BOMBOMETANNYA, DESANTUVANNYA, PUSKY RAKET, POVITRYANA ROZVIDKA тощо), а після ідентифікатора RMK/ вказується Z KOMANDUVANNYAM POLIGONU UZGODZENO або, у відповідних випадках, POLIT ZA PLANOM NAVCHAN).

 

Приклади повідомлень щодо поданих планів польотів ПС за спеціально встановленими маршрутами, які не опубліковані в документах аеронавігаційної інформації та не визначені інструкціями з виконання польотів, з метою виконання перельотів або польотів для проведення авіаційних робіт.

 

Приклад 1.

Виконання польоту поза маршрутами ОПР під час перельоту групи літаків МиГ-29 державної авіації з аеродрому Васильків до аеродрому Миргород.

(FPL-22532-IМ

-2MG29/M-S/C

-ZZZZ1100

-K0900F210 DCT 5014N03018E OAT DCT 5005N03150E/STAY1/0020 5030N03220E/K0800F150 5005N03303E

-UKBM0025 ZZZZ

-DOF/180321 REG/UR22532 UR22533 DEP/5014N03018E VASYLKIV OPR/MIL UKR ALTN/5014N03219E PRYLUKY STAYINFO1/ CHERGUVANNYA V POVITRI RMK/FORMATION PIC SOKOLOW MIN 200 2, 0 PIC ORLOW MIN 200 2, 0 ASD TSUN TCP PLENOCHKA RUBEZH TRAWERZ GREBINKA 5007N03226E CCU DIUSHES OPTIK TEPLOTA PEREGONKA AVIATEHNIKI UZGODZHENO)

Розкриття змісту плану польоту:

FPL – ознака повідомлення щодо поданого плану польоту;

22532 – пізнавальний індекс ПС (радіотелефонний позивний командира екіпажу – ведучого групи);

I – політ за ППП;

M – політ державного ПС;

2MG29 – група з 2 літаків МиГ-29;

M – категорія турбулентності сліду – «середнє ПС»;

S – на борту є стандартні засоби зв’язку, навігації та заходження на посадку і вони в робочому стані;

C – прийомовідповідач режимів А і С;

ZZZZ1100 – аеродром вильоту, якому не присвоєно чотирилітерний індекс IСAO місцезнаходження, розрахунковий час прибирання колодок – 11.00 UTC;

K0900F210 – крейсерська швидкість – 900 км/год, ешелон польоту – 210;

5014N03018E OAT – одразу після зльоту (5014N03018E – координати КТА аеродрому вильоту) політ буде виконуватись як OAT;

DCT – політ до наступної точки проходитиме поза встановленим маршрутом;

5014N03018E 5005N03150E 5030N03220E 5005N03303E – географічні координати пунктів маршруту;

5005N03150E/STAY1/0020 – у точці із зазначеними координатами планується затримка на маршруті протягом 20 хвилин;

5030N03220E/K0800F150 – з указаного пункту маршруту швидкість польоту буде складати 800 км/год, а рівень польоту – F150 (згадані швидкість та рівень польоту вже повинні бути встановлені (зайняті) при прольоті зазначеного пункту маршруту, а не займатися після його прольоту);

UKBM0025 – аеродром призначення – Миргород, загальний розрахунковий закінчений час – 25 хв.;

ZZZZ – запасний аеродром, якому не присвоєно чотирилітерний індекс IСAO місцезнаходження;

DOF/180321 – дата виконання польоту – 21 березня 2018 року;

REG/UR22532 UR22533 – реєстраційні знаки повітряних суден;

DEP/5014N03018E VASYLKIV – аеродром вильоту – Васильків та координати його КТА (вказується, якщо аеродром вильоту позначено як ZZZZ);

OPR/MIL UKR – експлуатант – Міноборони[1];

ALTN/5014N03219E PRYLUKY – запасний аеродром – Прилуки та координати його КТА (вказується, якщо запасний аеродром позначено як ZZZZ);

STAYINFO1/CHERGUVANNYA V POVITRI – у точці, де планується затримка, буде здійснюватися чергування в повітрі;

RMK/ – будь-яка додаткова інформація відкритим текстом, FORMATION – політ буде виконуватися в польотному порядку;

PIC SOKOLOW MIN 200 2, 0 – прізвище командира екіпажу – ведучого групи – Соколов, його мінімум для посадки – 200 2, 0; PIC ORLOW MIN 200 2, 0 – прізвище командира веденого екіпажу в групі – Орлов, його мінімум для посадки – 200 2, 0;

ASD TSUN – виконання чергування в повітрі в районі з умовним позначенням TSUN згідно із заявкою RUN;

TCP PLENOCHKA RUBEZH TRAWERZ GREBINKA 5007N03226E – відомчі пункти управління, що залучаються («Пльоночка», «Рубіж»), та рубіж передавання управління (траверз н.п. Гребінка, його географічні координати);

CCU DIUSHES OPTIK TEPLOTA – позивні вузлів зв’язку, куди надсилається заявка та які не входять до мережі AFTN («Дюшес», «Оптік», «Теплота»);

PEREGONKA AVIATEHNIKI UZGODZHENO – мета польоту та ознака узгодження на аеродромах посадки.

 

Приклад 2.

Виконання польоту поза маршрутами ОПР та із входом до меж маршруту ОПР під час перельоту літака Ил-76 державної авіації з аеродрому Мелітополь до аеродрому Львів.

(FPL-76732-IМ

-IL76/H-S/C

-ZZZZ1100

-K0750F320 DCT 4653N03518E 4735N03404E DCT REPLI GAT UM991 NM UL984 KOROP/K0750F280 B493 LAGUP

-UKLL0130 UKLI UKBB

-STS/NONRVSM DEP/4653N03518E MELITOPOL DOF/180321 REG/UR76732 EET/UKDV0015 UKBV0025 UKLV0050 OPR/MIL UKR RMK/PIC BELYI MIN 100 1, 0 CCU PARCHA PEREVEZENNYA VANTAZIV UZGODZENO)

Розкриття змісту плану польоту:

FPL – ознака повідомлення щодо поданого плану польоту;

76732 – пізнавальний індекс ПС;

I – політ за ППП; M – політ державного ПC;

IL76 – тип ПС – Ил-76;

Н – категорія турбулентності сліду – «важке ПС»;

S – на борту є стандартні засоби зв’язку, навігації та заходження на посадку і вони в робочому стані;

C – прийомовідповідач режимів А і С;

ZZZZ1100 – аеродром вильоту, якому не присвоєно чотирилітерний індекс IСAO місцезнаходження, розрахунковий час прибирання колодок – 11.00 UTC;

K0750F320 – крейсерська швидкість – 750 км/год, ешелон польоту – 320;

DCT – політ до наступної точки проходитиме поза встановленим маршрутом;

4653N03518E 4735N03404E DCT REPLI GAT UM991 NM UL984 KOROP/K0750F280 B493 LAGUP – маршрут польоту, де:

REPLI GAT – після прольоту точки REPLI перехід на політ за GAT. Відповідно, весь попередній маршрут одразу після зльоту вважається таким, що буде виконуватись як OAT;

KOROP/K0750F280 – пункт маршруту, швидкість польоту і ешелон польоту, що планується;

LAGUP – позначення пункту маршруту ОПР, з якого починається стандартний маршрут прибуття за приладами;

UKLL0130 – аеродром призначення – Львів та загальний розрахунковий закінчений час – 1 год. 30 хв.; UKLІ – запасний аеродром – Івано-Франківськ; UKBB – запасний аеродром – Київ/Бориспіль;

DOF/180321 – дата виконання польоту – 21 березня 2018 року;

EET/UKDV0015 UKBV0025 UKLV0050 – основні точки або визначники меж FIR та сумарний розрахунковий час польоту від злету до таких точок або меж відповідного FIR: Дніпровського FIR – 15 хв., Київського FIR – 25 хв., Львівського FIR – 50 хв.;

REG/UR76732 – реєстраційний знак ПС;

STS/NONRVSM – ПС не допущене до RVSM, але має намір виконувати політ у ПП RVSM;

DEP/4653N03518E MELITOPOL – аеродром вильоту – Мелітополь та координати його КТА (вказується, якщо аеродром вильоту позначено як ZZZZ);

OPR/MIL UKR експлуатант – Міноборони;

RMK/ – будь-яка додаткова інформація відкритим текстом,

PIC BELYI – прізвище командира екіпажу – Бєлий;

MIN 100 1, 0 – мінімум командира екіпажу для посадки;

CCU PARCHA – позивні вузлів зв’язку, куди надсилається заявка та які не входять до мережі AFTN («ПАРЧА»);

PEREVEZENNYA VANTAZIV UZGODZENO – мета польоту та ознака узгодження на аеродромах посадки.

 

Приклад 3.

Виконання польоту поза маршрутами ОПР для здійснення повітряної зйомки, з виходом та входом із/до меж маршруту ОПР літака Ан-30 цивільної авіації з аеродрому Київ/Жуляни.

(FPL-30005-IN

-АN30/M-S/C

-UKKK0900

-K0390A070 TR R225 PI OAT DCT 4912N03256ESTAY1/0040 DCT PEKIT/K0410F140 GAT A83 CY

-UKKK0145 UKBB UKDD

-DOF/180512 REG/UR30005 EET/UKDV0045 UKBV0100 OPR/COLUMBUS STAYINFO1/AERIAL WORKS 02 RMK/PIC MOGILKO ASD TSUN DAS 528)

Розкриття змісту плану польоту:

FPL – ознака повідомлення щодо поданого плану польоту;

30005 – пізнавальний індекс ПС;

I – політ за ППП;

N – нерегулярний політ цивільного ПС;

АN30 – тип ПС – Ан-30;

M – категорія турбулентності сліду – «середнє ПС»;

S – на борту є стандартні засоби зв’язку, навігації та заходження на посадку і вони в робочому стані;

C – прийомовідповідач режимів А і С;

UKKK0900 – аеродром вильоту – Київ/Жуляни, розрахунковий час прибирання колодок – 09.00 UTC;

K0390A070 – крейсерська швидкість – 390 км/год, абсолютна висота польоту – 7000 футів;

TR R225 PI OAT DCT 4912N03256ESTAY1/0040 DCT PEKIT/K0410F140 GAT A83 CY – маршрут польоту, де:

PI OAT – одразу після прольоту точки PI політ буде виконуватись як OAT; відповідно, весь попередній маршрут одразу після зльоту і до точки PI буде виконуватись як GAT;

DCT – політ до наступної точки проходитиме поза встановленим маршрутом; пункти маршруту польоту поза маршрутами ОПР позначено географічними координатами;

4912N03256ESTAY1/0040 – у точці із зазначеними координатами планується затримка на маршруті протягом 40 хвилин;

PEKIT/K0410F140 GAT – пункт маршруту, швидкість польоту і ешелон польоту, що планується, а також зазначено, що одразу після прольоту цієї точки політ буде виконуватись як GAT;

UKКК0145 – аеродром призначення – Київ/Жуляни та загальний розрахунковий закінчений час – 1 год. 45 хв.;

UKBB – запасний аеродром – Київ/Бориспіль, UKDD – запасний аеродром – Дніпро;

DOF/180512 – дата виконання польоту – 12 травня 2018 року;

REG/UR30005 – реєстраційний знак ПС;

EET/UKDV0045 UKBV0100 –основні точки або визначники меж FIR та сумарний розрахунковий час польоту від злету до таких точок або меж відповідного FIR: Дніпровського FIR – 45 хв., Київського FIR – 1 год.;

OPR/COLUMBUS – експлуатант – авіакомпанія «Колумбус»;

STAYINFO1/AERIAL WORKS 02 – у точці, де планується затримка, буде виконано аерофотозйомку;

RMK/ – будь-яка додаткова інформація відкритим текстом;

PIC MOGILKO – прізвище командира екіпажу – Могілко;

ASD TSUN – виконання повітряної зйомки в районі з умовним позначенням TSUN згідно із заявкою RUN;

DAS 528 – дозвіл Державіаслужби.

 

Приклад 4.

Виконання польоту для здійснення авіаційно-хімічних робіт поза межами контрольованого повітряного простору ОПР у межах зони з особливим режимом використання повітряного простору.

(FPL-UR40781-VN

-AN2/L-S/C

-ZZZZ0400

-K0180М0050 DCT 5120N02845E 5124N02832E/STAY1/0330 5120N02845E

-ZZZZ0310 UKWW

-DOF/180321 REG/UR40781 DEP/5120N02845E GARDISHEWKA DEST/5120N02845E GARDISHEWKA OPR/PROSKUROW AVIA STAYINFO1/AERIAL WORKS 01 RMK/PIC IVANENKO ASD 5124N02832E R10КМ SFCМ0050 PGH5208C)

Розкриття змісту плану польоту:

FPL – ознака повідомлення щодо поданого плану польоту;

UR40781 – пізнавальний індекс ПС,

V – політ за ПВП;

N – нерегулярний політ цивільного ПС;

AN2 – тип ПС – Ан-2;

L – категорія турбулентності сліду – «легке ПС»;

S – на борту є стандартні засоби зв’язку, навігації та заходження на посадку, і вони в робочому стані;

C – прийомовідповідач режимів А і С;

ZZZZ0400 – ЗПМ вильоту, якому не присвоєно чотирилітерний індекс IСAO місцезнаходження, розрахунковий час прибирання колодок – 04.00 UTC;

K0180М0050 – крейсерська швидкість – 180 км/год, висота польоту – 500 м;

DCT – політ до наступної точки проходитиме поза встановленим маршрутом;

5120N02845E 5124N02832E 5120N02845E – координати точок маршруту польоту;

5124N02832E/STAY1/0330 – у точці із зазначеними координатами планується затримка на маршруті протягом 03 год. 30 хв.;

ZZZZ0310 – ЗПМ посадки, якому не присвоєно чотирилітерний індекс IСAO місцезнаходження, загальний розрахунковий закінчений час – 3 год. 10 хв.;

UKWW – запасний аеродром;

DOF/180321 – дата виконання польоту – 21 березня 2018 року;

REG/UR40781 – реєстраційний номер ПС;

DEP/5120N02845E GARDISHEWKA – назва ЗПМ вильоту та координати його КТА (вказується, якщо ЗПМ вильоту позначено як «ZZZZ»);

DEST/5120N02845E GARDISHEWKA – назва ЗПМ посадки та координати його КТА (вказується, якщо ЗПМ посадки позначено як «ZZZZ»);

OPR/PROSKUROW AVIA – назва експлуатанта – авіакомпанія «Проскуров Авіа»;

STAYINFO1/AERIAL WORKS 01 – у точці, де планується затримка, буде виконано авіаційно-хімічні роботи;

RMK/ – будь-яка додаткова інформація відкритим текстом;

PIC IVANENKO – прізвище командира екіпажу – Іваненко;

ASD 5124N02832E R10КМ SFCМ0050 – виконання польоту в районі з координатами центру та радіусом, діапазон рівнів польоту;

PGH5208C – номер дозволу Генерального штабу ЗC України.

 

 

Додаток 8

до Тимчасового порядку використання повітряного простору України» 

(пункт 6 розділу VII)

 

 

ТИПОВИЙ ПОРЯДОК

організації ОПР/УПР на аеродромах спільного використання

 

1. Загальні положення

 

1.1. Типовий порядок організації ОПР/УПР на аеродромах спільного використання (далі – Типовий порядок) розроблений з метою забезпечення безпечного та ефективного виконання спільних польотів цивільних і державних повітряних суден (далі – ПС) на контрольованих аеродромах спільного використання (далі – АСВ).

 

1.2. Типовий порядок встановлює порядок організації керівництва польотами об’єднаною групою керівництва польотами (далі – ОГКП) на контрольованих АСВ, а саме щодо:

організації ОПР/УПР;

організації взаємодії між фахівцями ОГКП;

розташування робочих місць фахівців ОГКП.

 

1.3. Основні вимоги щодо організації керівництва польотами ОГКП включаються до робочих інструкцій відповідних органів ОПР і робочих документів відомчих органів УПР.

 

2. Організація ОПР/УПР

 

2.1. Для виконання польотів на контрольованому АСВ повітряний простір організовується згідно з вимогами нормативно-правових актів України, ураховуючи основне призначення аеродрому.

 

2.2. Для керівництва польотами ПС як GAT та ОАТ встановлюються зони спільної відповідальності ОГКП в частині, що співпадають.

Для обслуговування GAT встановлюються:

диспетчерська зона;

термінальний диспетчерський район (у разі необхідності).

Для управління ОAT встановлюються:

зона візуального контролю;

ближня зона;

зона посадки;

дальня зона (у разі необхідності та наявності технічних можливостей).

Розміри зон спільної відповідальності визначаються залежно від структури повітряного простору, місцевих умов та особливостей організації ОПР/УПР із зазначенням в Інструкції з виконання польотів аеродрому. Під час визначення зон спільної відповідальності фахівців ОГКП необхідно, у разі можливості, забезпечити розташування ближньої зони в межах ТМА (за його наявності), а зони посадки – в межах CTR.

 

2.3. Склад ОГКП

 

Склад фахівців ОГКП визначається спільним наказом директора РСП та командира авіаційної частини (авіаційного ремонтного заводу/підприємства (далі – АРЗ).

Від РСП визначаються фахівці чергової зміни органів ОПР, як правило, у складі:

керівника польотів АДВ або АДЦ (КП ЦА);

старшого диспетчера УПР АДВ або АДЦ;

диспетчерів УПР АДВ;

диспетчера УПР диспетчерського органу підходу (далі – ДОП) або диспетчера УПР РДЦ відповідного сектору ТМА;

старшого диспетчера УПР або старшого диспетчера УПР напрямів РДЦ (при розташування РДЦ на АСВ).

Від відомчого органу УПР визначаються фахівці групи керівництва польотами (далі – ГКП) авіаційної частини (АРЗ), як правило, у складі:

а) при виконанні польотів ПС за планом бойової підготовки (підготовки до дій за призначенням) державної авіації:

керівник польотів на аеродромі (КрП ДА);

помічник керівника польотів на аеродромі (ПКрП ДА);

керівник ближньої зони (КБЗ);

керівник зони посадки (КЗП);

керівник дальньої зони (КДЗ);

б) за відсутності польотів ПС за планом бойової підготовки (підготовки до дій за призначенням) державної авіації на аеродромах базування авіаційних частин для керівництва польотами перелітаючих одиночних літаків і літаків, що вилітають із положення чергування на аеродромі – скорочена ГКП:

черговий по прийому і випуску повітряних суден (далі – ЧПВ ПС);

керівник зони посадки.

в) за відсутності польотів ПС за планом бойової підготовки (підготовки до дій за призначенням) державної авіації на аеродромах базування авіаційних частин для керівництва польотами груп ПС, які здійснюють переліт, одиночних ПС з пасажирами, а також при встановленому мінімумі погоди до складу скороченої ГКП, крім того, призначається КрП ДА. ЧПВ ПС у цьому випадку виконує обов’язки ПКрП ДА.

Старшим ОГКП призначається:

1) на цивільних аеродромах:

КП ЦА, при цьому КрП ДА або ЧПВ ПС авіаційної частини є помічником КП ЦА;

2) на аеродромах державної авіації:

КрП ДА – під час виконання польотів ПС за планом бойової підготовки (підготовки до дій за призначенням) державної авіації, при цьому КП ЦА є помічником КрП ДА;

КП ЦА – при відсутності польотів ПС за планом бойової підготовки (підготовки до дій за призначенням) авіаційної частини (АРЗ), при цьому КрП ДА або ЧПВ ПС авіаційної частини є помічником КП ЦА.

 

2.4. Безпосереднє ОПР/УПР

 

Безпосереднє обслуговування GAT та управління OAT у зонах спільної відповідальності здійснюють фахівці ОГКП під загальним керівництвом старшого ОГКП.

Безпосереднє ОПР/УПР в межах відповідальності здійснюють:

фахівці ГКП авіаційної частини (АРЗ) – ПС авіаційної частини (АРЗ) та перелітаючими ПС ДА;

фахівці чергової зміни органів ОПР – ПС ЦА та державними ПС, які виконують польоти як GAT.

При виконанні польотів ПС лише одного відомства ОПР/УПР ПС здійснює чергова зміна органу ОПР або ГКП того відомства (структури), яке організовує польоти.

ОПР/УПР в зонах спільної відповідальності здійснюється:

в зоні візуального контролю – КрП ДА або ПКрП ДА (ЧПВ ПС), в зоні маневрування аеродрому та CTR – диспетчером УПР АДВ;

в зоні посадки – КЗП, в CTR – диспетчером УПР АДВ;

в ближній зоні – КБЗ, в ТМА – диспетчером УПР АДВ/АДЦ або РДЦ відповідного сектору ТМА;

в дальній зоні – КДЗ.

З числа зазначених фахівців у відповідних зонах спільної відповідальності призначається старший, який здійснює ОПР/УПР ПС свого відомства (структури) та координує рух ПС інших відомств (структур). Старшим за ОПР/УПР у відповідних зонах спільної відповідальності визначається фахівець того відомства (структури), від якого призначено старшого ОГКП.

Примітка:

при базуванні на цивільному аеродромі ПС ДА не бойового призначення дозволяється забезпечувати ОПР таких ПС фахівцями чергової зміни органів ОПР за правилами GAT. При цьому фахівці ГКП авіаційної частини (АРЗ) надають необхідну допомогу та знаходяться в готовності до УПР ПС авіаційної частини (АРЗ);

за відсутності польотів ПС ДА за планом бойової підготовки (підготовки до дій за призначенням) дозволяється ОПР державними ПС не бойового призначення здійснювати фахівцями чергової зміни органів ОПР за правилами GAT;

у разі розміщення на аеродромі підприємств (структур), що не мають у своєму складі груп керівництва польотами, до складу ОГКП може включатися помічник старшого ОГКП з числа керівників цих підприємств (структур), які допущені до керівництва польотами.

Порядок організації ОПР/УПР вказується в Інструкції з виконання польотів АСВ.

 

2.5. Рубежі передачі управління

 

Рубежі передачі управління/контролю ПС визначаються у відповідності до зон відповідальності з урахуванням складу ОГКП та етапами польоту ПС і вказуються в Інструкції з виконання польотів АСВ.

 

2.6. Розміщення робочих місць фахівців ОГКП

 

Розміщення робочих місць фахівців ОГКП здійснюється відповідно до вимог Положення про спільне використання аеродромів України з урахуванням місцевих умов.

Керівництво польотами в зонах спільної відповідальності здійснюється з робочих місць фахівців ОГКП, розташованих, як правило, поруч в одному приміщенні.

Робочі місця фахівців ОГКП, які не здійснюють керівництво польотами в зонах спільної відповідальності, можуть розташовуватись у різних приміщеннях та повинні бути обладнані засобами прямого електрозв’язку між ними.

Приміщення повинні забезпечувати розміщення ОГКП та обладнання її робочих місць з метою виконання покладених на неї завдань та функцій.

У випадку базування на АСВ літаків транспортної авіації або вертольотів (окрім літаків бойового призначення) робочі місця фахівців ОГКП можуть розташовуватися в різних спорудах (приміщеннях) та повинні бути обладнані засобами прямого мовного зв’язку між ними.

 

3. Організація взаємодії між фахівцями ОГКП

 

Взаємодія між фахівцями ОГКП здійснюється у відповідності до Інструкції щодо взаємодії, що розробляється спільно представниками

військових частин, підприємств, установ, організацій, що здійснюють авіаційну діяльність на аеродромі, та РСП у відповідності до Інструкції з виконання польотів АСВ та цього Типового порядку.

Взаємодія між фахівцями ОГКП здійснюється безпосередньо або за допомогою засобів прямого мовного зв’язку з документуванням переговорів.

Взаємодія фахівців ОГКП при спільних польотах на АСВ здійснюється напередодні доби виконання польотів, під час передпольотної підготовки та в процесі виконання спільних польотів.

З метою ефективного планування польотів на АСВ до 25-го числа щомісяця штаб авіаційної частини (керівництво АРЗ) надає до АДВ/АДЦ графік НТП, запланованих на місяць, та отримує розклад польотів ПС ЦА в аеропорту на місяць. Планування польотів в авіаційних частинах (на АРЗ/АРП) здійснюється з урахуванням завдань навчально-бойової підготовки та забезпечення польотів ЦА на аеродромі згідно з розкладом.

Планування та виконання польотів ПС на АСВ здійснюється з урахуванням максимального виключення конфліктів між цивільними та державними ПС шляхом попереднього погодження графіку прильоту/вильоту ПС (планової таблиці польотів).

В день виконання польотів, з метою виключення поточних конфліктів, фахівці органів ОПР та відомчих органів УПР, що входять до складу ОГКП, виконують координацію вильотів ПС ДА з урахуванням інформації щодо GAT з дотриманням принципів гнучкого ВПП та державних пріоритетів у ВПП.

 

3.1. Організація взаємодії напередодні виконання польотів

 

Взаємодія напередодні виконання польотів здійснюється між фахівцями АДВ/АДЦ та штабом авіаційної частини (керівництвом АРЗ).

Штаб авіаційної частини (керівництво АРЗ) напередодні льотного дня до 18.00 (за київським часом) надає до АДВ/АДЦ копію планової таблиці на польоти державних ПС та отримує добовий план повітряного руху по аеропорту (надається Украероцентром).

За необхідності, враховуючи державні пріоритети у ВПП та з метою максимального виключення конфліктів між цивільними та державними ПС, командуванням авіаційної частини (керівництвом АРЗ) корегується планова таблиця НТП державних ПС.

 

3.2. Організація взаємодії на етапі передпольотної підготовки

 

Взаємодія на етапі передпольотної підготовки авіаційної частини (АРЗ) здійснюється між КрП ДА та КП ЦА.

КрП ДА не пізніше ніж за 30 хвилин до вильоту ПС – розвідника погоди на повітряну розвідку погоди інформує КП ЦА щодо часу вильоту, маршруту та висоти польоту зазначеного ПС.

КП ЦА доводить до диспетчерів УПР чергової зміни маршрут польоту ПС – розвідника погоди та вказівки щодо забезпечення ОПР на період виконання такого польоту.

КП ЦА надає КрП ДА уточнений план польотів цивільних ПС на період проведення НТП, звертає увагу на найбільш завантажені періоди часу, інформує щодо наявності та часу прибуття ПС, що виконують літерні та підконтрольні рейси.

Після прийняття рішення по варіанту польотів КрП ДА інформує КП ЦА щодо плану НТП, а саме, про:

час початку та закінчення польотів;

характер польотів;

кількість та типи ПС, що залучаються до польотів;

маршрути (зони) польотів та висоти, що використовуються за/в них;

порядок входження/виходу до/із зони спільної відповідальності аеродрому;

схеми зльоту та заходу на посадку;

порядок використання зон очікування;

порядок руління перед зльотом та після посадки;

іншу інформацію (за потребою),

а також надає витяг з планової таблиці польотів.

КрП ДА та КП ЦА узгоджують особливості виконання польотів з урахуванням повітряного руху та прогнозованої метеорологічної обстановки, після чого надають необхідні вказівки щодо забезпечення ОПР (УПР) підлеглим їм фахівцям ОГКП.

 

3.3. Організація взаємодії при виконання спільних польотів

 

3.3.1. Загальні положення

 

В процесі виконання спільних польотів цивільних ПС та польотів державних ПС за планом бойової підготовки (підготовки до дій за призначенням) посадові особи ОГКП здійснюють взаємодію:

КрП ДА (ЧПВ ПС) та КП ЦА – з питань забезпечення безпеки, економічності та регулярності польотів відповідно до узгодженого плану польотів;

КрП ДА або ПКрП ДА (ЧПВ ПС) та диспетчер УПР АДВ – з питань порядку руління ПС, використання ЗПС для зльоту та посадки ПС, забезпечення безпечних інтервалів між цивільними та державними ПС при зльоті та посадці, а також з питань забезпечення безпеки польотів при одночасному виконанні польотів на аеродромі;

КБЗ та диспетчер УПР АДВ/АДЦ або РДЦ (якій надає диспетчерське обслуговування підходу) – з питань узгодження черговості заходження на посадку, схем та способу заходження на посадку, набору висоти та схеми виходу з району аеродрому, використання зон очікування, забезпечення безпечних інтервалів між ПС;

КЗП та диспетчер УПР АДВ – з питань забезпечення безпеки польотів на кінцевому сегменті заходу на посадку.

 

3.3.2. Організація взаємодії при вильоті ПС

 

3.3.2.1. При вильоті цивільного ПС

Диспетчер УПР АДВ інформує КрП ДА (ЧПВ ПС) не пізніше ніж за 10 хвилин до розрахункового часу зльоту ПС щодо:

типу ПС;

номеру рейсу;

розрахункового часу зльоту

та узгоджує:

порядок вирулювання до місця очікування біля ЗПС;

стандартний маршрут вильоту (SID) або інший порядок;

початкову висоту набору.

КрП ДА (ЧПВ ПС) доводить узгоджену інформацію щодо забезпечення вильоту цивільного ПС до ПКрП ДА та КБЗ.

Диспетчер УПР АДВ інформує КрП ДА та ПКрП ДА (ЧПВ ПС) щодо початку руління ПС та узгоджує з КрП ДА (ЧПВ ПС) черговість вильоту ПС та заняття ПС ЗПС.

КрП ДА (ЧПВ ПС) надає інформацію диспетчеру УПР АДВ щодо ПС ДА, які виконують заходження на посадку.

ПКрП ДА (ЧПВ ПС) контролює відсутність перешкод на шляху руління ПС та на ЗПС, надає інформацію диспетчеру УПР АДВ щодо інших ПС та наявності перешкод.

У разі вильоту цивільного ПС після державного ПС диспетчер УПР АДВ дає дозвіл на зліт цивільного ПС, враховуючи мінімально необхідний безпечний інтервал, що вказується в Інструкції з виконання польотів АСВ.

Диспетчер УПР, якій надає диспетчерське обслуговування підходу (ДОП) та КБЗ контролюють дотримання екіпажем ПС узгодженого порядку виходу, забезпечують контроль місцезнаходження державних і цивільних ПС та дотримання безпечних інтервалів між ПС.

Примітка. Диспетчерське обслуговування підходу може надаватись диспетчером УПР АДВ або диспетчером УПР АДЦ або диспетчером УПР РДЦ.

 

3.3.2.2. При вильоті державного ПС

 

КрП ДА (ЧПВ ПС) не пізніше ніж за 10 хвилин до вильоту ПС ДА надає інформацію диспетчеру УПР АДВ та диспетчеру УПР ДОП щодо:

типу ПС;

позивного ПС або позивного індексу командира ПС;

розрахункового часу вильоту ПС;

польотного завдання (маршрут польоту ПС, схему набору висоти (профіль польоту), тощо);

розрахункового часу виконання польотного завдання

та узгоджує з диспетчером УПР АДВ порядок вирулювання до місця очікування біля ЗПС.

КрП ДА (ЧПВ ПС) інформує диспетчера УПР АДВ щодо початку руління ПС та узгоджує з диспетчером УПР АДВ черговість вильоту ПС та заняття ПС ЗПС.

Диспетчер УПР АДВ та диспетчер УПР ДОП надають інформацію КрП ДА (ЧПВ ПС) щодо ПС, які виконують заходження на посадку, вилітають або виконують політ транзитом через повітряний простір району аеродрому.

У разі вильоту державного ПС після цивільного ПС КрП ДА (ЧПВ ПС) дає дозвіл на зліт державного ПС, враховуючи мінімально необхідний безпечний інтервал, що вказується в Інструкції з виконання польотів АСВ.

КрП ДА (ЧПВ ПС) надає інформацію диспетчеру УПР ДОП про фактичний час зльоту державного ПС.

КБЗ та диспетчер УПР ДОП контролюють дотримання екіпажем ПС узгодженого порядку виходу, забезпечують контроль місцезнаходження державних й цивільних ПС та дотримання безпечних інтервалів між ПС.

3.3.3. Організація взаємодії при прильоті ПС

 

3.3.3.1. При прильоті цивільного ПС

Диспетчер УПР ДОП не пізніше ніж за 5 хвилин до розрахункового часу входження цивільного ПС до меж ТМА аеродрому надає інформацію КБЗ щодо типу ПС, його позивного та інформацію щодо прибуття ПС, а саме:

місце та висоту входження ПС до меж ТМА;

розрахунковий час входження ПС до меж ТМА;

стандартний маршрут прибуття ПС (STAR) або інший порядок.

КБЗ виконує попередню оцінку повітряної обстановки та надає інформацію диспетчеру УПР ДОП щодо польотів державних ПС на час входження ПС, що прибуває, до меж ТМА.

За необхідності диспетчер УПР ДОП узгоджує з КБЗ та диспетчером УПР відповідного сектору РДЦ інші умови входження до меж ТМА ПС, що прибуває.

При входженні ПС до меж ТМА аеродрому диспетчер УПР ДОП інформує КБЗ щодо:

типу ПС, його позивного;

висоти входження;

місця входження

та уточнює порядок зниження та схему заходження на посадку.

КБЗ виконує оцінку повітряної обстановки та узгоджує з диспетчером УПР ДОП черговість заходження на посадку.

КБЗ та диспетчер УПР ДОП контролюють дотримання екіпажем ПС маршруту прибуття та схеми заходження ПС на посадку, забезпечують контроль місцезнаходження державних і цивільних ПС та дотримання безпечних інтервалів між ПС.

До входження ПС до сектору заходження на посадку, диспетчер УПР АДВ надає інформацію КЗП щодо цього ПС.

Під час заходження ПС на посадку диспетчер УПР АДВ та КЗП контролюють політ ПС та взаємодіють між собою з метою забезпечення безпечних інтервалів з іншими ПС, що заходять на посадку або виконують зліт.

Диспетчер УПР АДВ також узгоджує з КрП ДА (ЧПВ ПС) маршрут руління ПС після посадки.

ПКрП ДА (ЧПВ ПС) контролює відсутність перешкод на ЗПС та на шляху руління ПС, надає інформацію диспетчеру УПР АДВ щодо інших ПС та наявності перешкод.

 

3.3.3.2. При прильоті державного ПС

КБЗ не пізніше ніж за 5 хвилин до входження державного ПС до ближньої зони, надає інформацію диспетчеру УПР ДОП щодо:

типу ПС, його позивного або позивного індексу командира ПС;

розрахункового часу входження ПС до ближньої зони;

місця та висоти входу ПС до ближньої зони;

маршруту та висоти польоту;

способу заходження на посадку;

іншу інформацію, за необхідності.

Диспетчер УПР ДОП оцінює повітряну обстановку і спільно з КБЗ узгоджують умови польоту ПС в ближній зоні:

типу ПС, його позивного або позивного індексу командира ПС;

висоти входження;

місця входження

та уточнює порядок зниження та заходження на посадку.

Диспетчер УПР ДОП оцінює повітряну обстановку та узгоджує з КБЗ черговість заходження ПС на посадку.

КБЗ та диспетчер УПР ДОП контролюють дотримання екіпажем ПС схеми заходження на посадку, забезпечують контроль місцезнаходження державних і цивільних ПС та дотримання безпечних інтервалів між ПС.

При входженні ПС до сектору заходження на посадку КЗП надає інформацію диспетчеру УПР АДВ щодо ПС, яке виконує заходження на посадку.

Під час заходження ПС на посадку диспетчер УПР АДВ та КЗП контролюють політ ПС та взаємодіють між собою з метою забезпечення безпечних інтервалів з іншими ПС, що заходять на посадку або виконують зліт.

Диспетчер УПР АДВ контролює відсутність перешкод на ЗПС, надає інформацію КрП ДА та ПКрП ДА (ЧПВ ПС) щодо інших ПС та наявності перешкод.

 

 

3.3.3.3 Переваги при заходженні на посадку ПС

 

При заходженні на посадку на АСВ, незалежно від відомчої належності, встановлюється наступна черговість ПС:

1) ПС, яке змушене здійснити посадку з огляду на фактори, що впливають на безпеку польоту (відмова двигуна, малий залишок пального, тощо);

2) санітарне ПС або ПС, на борту якого перебувають хворі та поранені особи, які потребують негайної медичної допомоги;

3) ПС, яке задіяне у пошукових та рятувальних операціях;

4) інші випадки, передбачені нормативно-правовими актами у галузі цивільної та державної авіації.

 

3.3.4. Взаємодія при терміновому вильоті державних ПС

 

У випадку термінового вильоту державного ПС КрП ДА (ЧПВ ПС) інформує КП ЦА щодо:

кількості та типу ПС;

позивних ПС або позивних індексів командирів ПС;

часу вильоту ПС;

курсу зльоту;

маршруту та профілю польоту (висоту, діапазон висот).

При отриманні інформації щодо термінового вильоту державного ПС КП ЦА надає вказівку відповідним диспетчерам УПР щодо порядку ОПР з урахуванням встановлених обмежень і заборон ВПП.

КП ЦА надає інформацію КрП ДА (ЧПВ ПС) щодо повітряної обстановки за маршрутом польоту державного ПС в межах району відповідальності.

Фахівці ОГКП надають взаємну інформацію щодо повітряного руху з метою забезпечення безпечних інтервалів між цивільними та державними ПС під час виконання термінового завдання державним ПС.

 

3.3.5. Взаємодія у разі виникнення аварійного стану на борту ПС в межах зон відповідальності фахівців ОГКП при виконанні одночасних польотів цивільних та державних ПС

 

У разі виникнення аварійного стану на борту ПС, які знаходяться під їх управлінням (обслуговуванням), фахівці ОГКП надають допомогу екіпажам та здійснюють взаємне інформування про обставини, що склалися, та заходи, що вживаються.

Фахівці ОГКП діють відповідно до своїх робочих і посадових інструкцій, положень Інструкції з виконання польотів аеродрому, вимог нормативно-правових актів та здійснюють взаємний з іншими фахівцями ОГКП обмін інформацією щодо повітряного руху з метою забезпечення безпечних інтервалів між ПС, яке знаходиться в аварійному стані, та іншими ПС.

У разі необхідності КрП (ЧПВ ПС) ДА (АРЗ) через КП ЦА сповіщає аварійно-рятувальну команду цивільного аеродрому, а КП ЦА – наземну пошуково-рятувальну групу та пожежний пост державного аеродрому (через КрП (ЧПВ ПС) ДА (АРЗ/АРП) відповідно до схем аварійного сповіщення.

 

3.3.6. Дії фахівців ОГКП у випадку відсутності прямого електрозв’язку між органами ОПР та УПР

У випадку відсутності прямого електрозв’язку між фахівцями органу ОПР та відомчого органу УПР, передбаченого цим Типовим порядком, одночасні польоти державних ПС як ОАТ та польоти інших ПС як GAT заборонені.

У цьому випадку порядок виконання польотів цивільних та державних ПС регулюється центром ОрПР, в межах району відповідальності якого знаходиться АСВ, відповідно до державних пріоритетів у ВПП.

 

Додаток 9

до Тимчасовий порядок використання повітряного простору України» 

(пункт 9 розділу VII)

 

 

ЗАТВЕРДЖУЮ                                             ЗАТВЕРДЖУЮ

_______________________                            ___________________________

(Посада керівника підприємства                  (Директор ______________ РСП) (організації), командир в/ч ___)

_______________________                          ___________________________

Ініціали, прізвище                                                  Ініціали, прізвище

„ ”_______________20 р.                                 „ ”_______________20 р.

Примірна інструкція

щодо взаємодії між органом ОПР (відомчим органом УПР) аеродрому та відповідальною посадовою особою аеродрому (ЗПМ/вертодрому/пункту запуску аеростатів) під час виконання одночасних польотів у межах ТМА/CTR/AFIZ (ATCZ/ATCA) аеродрому

1. Загальні положення

1.1. Інструкція щодо взаємодії між органом ОПР (відомчим органом УПР) аеродрому ________ та відповідальною посадовою особою аеродрому (ЗПМ/вертодрому/пункту запуску аеростатів) ________ під час виконання одночасних польотів у межах ТМА/CTR/AFIZ (ATCZ/ATCA) аеродрому ________ (далі – Інструкція) визначає порядок та процедури координації дій між посадовими особами органу ОПР (відомчого органу УПР) аеродрому ________ та відповідальною посадовою особою аеродрому (ЗПМ/вертодрому/пункту запуску аеростатів) _______________під час провадження відповідного виду діяльності з ВПП.

 

1.2. Взаємодія між посадовою особою органу ОПР аеродрому ________ та відповідальною посадовою особою аеродрому (ЗПМ/вертодрому/пункту запуску аеростатів) ______________

здійснюється за допомогою оперативного електрозв’язку з документуванням переговорів.

 

1.3. Згідно з вимогами цієї Інструкції вносяться відповідні зміни до інструктивних і технологічних документів органу ОПР (відомчого органу УПР) аеродрому _______ та відповідальної посадової особи аеродрому (ЗПМ/вертодрому/пункту запуску аеростатів) _______________.

 

     1.4. Старшим координуючим органом з питань регулювання ВПП з метою забезпечення польотів на зазначених аеродромах є _______ центр ОрПР, який регулює ВПП з дотриманням державних пріоритетів у ВПП України.

 

2. Нормативні посилання

Цю Інструкцію розроблено відповідно до вимог:

Положення про використання повітряного простору України;

Тимчасового порядку використання повітряного простору України.

3. Організація планування використання повітряного простору під час виконання польотів

 

3.1. Планування ВПП під час виконання польотів здійснюється відповідно до вимог Положення про використання повітряного простору України та Тимчасового порядку використання повітряного простору України.

Украероцентр щодоби складає план повітряного руху в повітряному просторі України, який напередодні дня провадження діяльності надсилається до відповідних підрозділів на аеродромах України в частині, що їх стосується.

 

3.2. З метою забезпечення ефективного планування польотів на аеродромі (ЗПМ/вертодромі/пункті запуску аеростатів) _________________, які залежать від польотів на аеродромі ______________ відповідно до встановлених пріоритетів у ВПП, напередодні дня                    виконання польотів відповідальна посадова особа аеродрому (ЗПМ/вертодрому/пункту запуску аеростатів) _______________, розташованого у межах CTR/TMA/AFIZ (ATCZ/ATCA) аеродрому, _______________запитує в органу ОПР (відомчого органу УПР) інформацію щодо плану прильоту/вильоту ПС на/з аеродрому ______. Планування польотів на аеродромі (ЗПМ/вертодромі/пункті запуску аеростатів) _____________ здійснюється з урахуванням отриманого плану.

 

3.3. У день провадження діяльності з ВПП в районі аеродрому (ЗПМ/вертодрому/пункту запуску аеростатів) ______________ центр ОрПР на запит відповідальної посадової особи зазначеного аеродрому надає умови ВПП на весь період польотів з урахуванням можливості оперативної взаємодії відповідно до цієї Інструкції.

 

3.4. Під час запиту про умови ВПП відповідальна посадова особа аеродрому (ЗПМ/вертодрому/пункту запуску аеростатів) ______ доповідає центру ОрПР щодо наявності оперативного електрозв’язку з органом ОПР (відомчим органом УПР) аеродрому______________

 

3.5. У разі відсутності оперативного електрозв’язку з органом ОПР польоти на аеродромі (ЗПМ/вертодромі/пункті запуску аеростатів) _________________ забороняються.

 

     4. Організація взаємодії під час виконання одночасних польотів на визначених аеродромах (ЗПМ/вертодромах/пунктах запуску аеростатів)

     4.1. Відповідальна посадова особа аеродрому (ЗПМ/вертодрому/пункту запуску аеростатів) ______ не пізніше ніж за 20 хв. до запланованого часу початку польотів інформує посадову особу органу ОПР (відомчого органу УПР) аеродрому ____________ та узгоджує з ним план польотів, порядок використання спеціально встановлених зон та маршрутів у межах відповідного СТR/TMA/AFIZ (ATCZ/ATCA).

 

4.2. Посадова особа органу ОПР (відомчого органу УПР) аеродрому ________________ інформує відповідальну посадову особу аеродрому (ЗПМ/вертодрому/пункту запуску аеростатів) _____________ про очікувану повітряну обстановку на період виконання польотів.

 

     4.3. Відповідальна посадова особа аеродрому (ЗПМ/вертодрому/пункту запуску аеростатів) ______ не пізніше ніж за 5 хв. до запланованого часу початку польотів повідомляє посадову особу органу ОПР (відомчого органу УПР) аеродрому _______________ про готовність до початку польотів або про їх скасування чи перенесення і протягом 10 хв. від фактичного часу про їх закінчення або перерву тривалістю понад 1 годину.

 

4.4. Посадова особа органу ОПР аеродрому ______ надає дозвіл на початок польотів відповідно до узгодженого плану або забороняє їх. У разі заборони на виконання польотів вказується причина заборони та визначається час початку польотів.

 

4.5. Управління польотами ПС у спеціально встановлених зонах та за спеціально встановленими маршрутами здійснює керівник польотів аеродрому (ЗПМ/вертодрому/пункту запуску аеростатів) ______________ у безпосередній взаємодії з органом ОПР (відомчим органом УПР) аеродрому ______________, який забезпечує ОПР/УПР у межах відповідного СТR/TMA/AFIZ (ATCZ/ATCA).

 

4.6. Орган ОПР аеродрому ____________ може забезпечувати ОПР ПС, що виконують польоти в межах відповідного AFIZ, СТR або TMA, поза межами спеціально встановлених зон та маршрутів, що використовуються аеродромом (ЗПМ/вертодромом), за правилами, що передбачені для GAT, тільки після отримання від відповідальної посадової особи аеродрому (ЗПМ/вертодрому) ______ інформації про звільнення повітряного простору з урахуванням безпечних інтервалів ешелонування за вказаним маршрутом.

 

     4.7. Організація взаємодії у випадку вильоту ПС за стандартними маршрутами з аеродрому _________________:

 

     1) посадова особа органу ОПР (відомчого органу УПР) аеродрому ______________ у разі вильоту ПС за стандартними маршрутами, на які впливає діяльність з ВПП в спеціально встановлених зонах аеродрому (ЗПМ/вертодрому/пункту запуску аеростатів) _____________, не пізніше ніж за _____ хв. до розрахункового часу зльоту ПС інформує відповідальну посадову особу аеродрому (ЗПМ/вертодрому/пункту запуску аеростатів) _______________ щодо розрахункового часу зльоту, типу ПС, маршруту та висоти польоту та надає вказівку на звільнення зазначеного повітряного простору;

 

2) відповідальна посадова особа аеродрому (ЗПМ/вертодрому/пункту запуску аеростатів)    _______________ вживає заходів щодо звільнення повітряного простору шляхом виведення ПС із цього повітряного простору на встановлені інтервали ешелонування та доповідає про це посадовій особі органу ОПР (відомчого органу УПР) аеродрому ________________;

 

     3) виліт ПС з аеродрому ________________ за стандартними маршрутами, на які впливає діяльність з ВПП в спеціально встановлених зонах аеродрому (ЗПМ/вертодрому/пункту запуску аеростатів) ________________, дозволяється тільки після отримання інформації від відповідальної посадової особи аеродрому (ЗПМ/вертодрому/пункту запуску аеростатів) ______________ щодо звільнення повітряного простору з врахуванням безпечних інтервалів ешелонування за вказаним маршрутом.

 

4.8. Організація взаємодії у випадку прильоту ПС на аеродром _______________:

 

1) посадова особа органу ОПР (відомчого органу УПР) аеродрому ________________ у разі прильоту ПС за стандартними маршрутами, на які впливає діяльність з ВПП в спеціально встановлених зонах аеродрому (ЗПМ/вертодрому) ______________, не пізніше ніж за ___ хв. до посадки ПС інформує відповідальну посадову особу аеродрому (ЗПМ/вертодрому/пункту запуску аеростатів)  _________________ щодо типу ПС, маршруту та висоти польоту та надає вказівку на звільнення зазначеного повітряного простору;

 

2) відповідальна посадова особа аеродрому (ЗПМ/вертодрому/пункту запуску аеростатів) ________________ вживає заходів щодо звільнення повітряного простору шляхом виведення ПС із зазначеного повітряного простору на встановлені інтервали ешелонування та доповідає про це посадовій особі органу ОПР (відомчого органу УПР) аеродрому _______________;

 

3) перетинання ПС повітряного простору спеціально встановлених зон, що використовуються аеродромом (ЗПМ/вертодромом/пунктом запуску аеростатів) _______________, дозволяється тільки після отримання інформації від відповідальної посадової особи аеродрому (ЗПМ/вертодрому/пункту запуску аеростатів) щодо звільнення повітряного простору з врахуванням безпечних інтервалів ешелонування за вказаним маршрутом.

 

Примітки:

1. Під час визначення часових інтервалів щодо надання вказівки про звільнення зазначеного повітряного простору відповідно до підпункту 1 пунктів 4.7. та 4.8. цієї Інструкції враховується розташування спеціально встановлених зон відносно аеродрому, схем стандартних маршрутів вильоту/прибуття для різних магнітних курсів зльоту/посадки аеродрому тощо, але зазначені часові інтервали повинні забезпечити звільнення повітряного простору з врахуванням безпечних інтервалів ешелонування не менше ніж за 10 хв. до входу ПС до повітряного простору спеціально встановлених зон з урахуванням буферів.

 

2. Під час визначення порядку зв’язку в процесі взаємодії відповідно до цієї Інструкції вказуються телефонні номери посадових осіб органів ОПР (відомчого органу УПР) та відповідальної посадової особи аеродрому (ЗПМ/вертодрому/пункту запуску аеростатів).

 

3. Замість риски ( __ ) вказується відповідна назва центру ОрПР, аеродрому (ЗПМ/вертодрому/пункту запуску аеростатів).

 

4. У якості відповідальної посадової особи аеродрому (ЗПМ/ вертодрому/пункту запуску аеростатів) та посадової особи органу ОПР (відомчого органу УПР) слід зазначати конкретну посадову особу з урахуванням конкретних умов та обставин.

 

Додаток 10

до Тимчасового порядку використання повітряного простору України

(пункт 9 розділу VII)

 

 

ЗАТВЕРДЖУЮ                                                    ЗАТВЕРДЖУЮ

___________________________                           _____________________

(Посада керівника підприємства

(організації), командир в/ч)                 (Директор _______________РСП)

                  

_______________________                              _____________________

ініціали, прізвище                                           ініціали, прізвище

«____» _______________20 р.            «____»________________20 р.

 

Типова інструкція

щодо взаємодії між органом ОПР (відомчим органом УПР)
та відповідальним за виконання стрільб/робіт на полігоні/військовому стрільбищі/ у районі вибухових робіт у межах ТМА/CTR/AFIZ (ATCA/ATCZ) аеродрому

 

1. Загальні положення

1.1. Інструкція щодо взаємодії між органом ОПР (відомчим органом УПР) ________________ та відповідальним за виконання стрільб/робіт на полігоні/військовому стрільбищі/у районі вибухових робіт _______________ (далі – Інструкція) визначає порядок та процедури координації дій між посадовою особою органу ОПР (відомчого органу УПР) _________________ та відповідальним за виконання стрільб/робіт на полігоні/військовому стрільбищі/у районі вибухових робіт _______________ під час провадження відповідного виду діяльності з ВПП у межах ТМА/CTR/AFIZ
(ATCA/ATCZ) аеродрому _________________.

 

1.2. Вимоги цієї Інструкції поширюються на посадових осіб органу ОПР (відомчого органу УПР) _______________ та відповідальних за виконання стрільб/робіт на полігоні/військовому стрільбищі/у районі вибухових робіт ________________ під час планування та провадження відповідного виду діяльності з ВПП.

1.3. Згідно з вимогами цієї Інструкції вносяться відповідні зміни до інструктивних і технологічних документів органу ОПР (відомчого органу УПР) ___________________ та робочих документів відповідальних за провадження стрільб/робіт на полігоні/військовому стрільбищі/у районі вибухових робіт ______________________.

 

1.4. Взаємодія між посадовою особою органу ОПР (відомчого органу УПР) ______________________ та відповідальним за виконання стрільб/робіт на полігоні/військовому стрільбищі/у районі вибухових робіт _________________ здійснюється за допомогою оперативного електрозв’язку з документуванням переговорів.

 

1.5. Старшим координуючим органом з питань регулювання ВПП під час провадження відповідного виду діяльності з ВПП на полігоні/військовому стрільбищі/у районі вибухових робіт ________________ у межах ТМА/CTR/AFIZ (ATCA/ATCZ) аеродрому __________________ є _____________________центр ОрПР.

Регулювання ВПП здійснюється відповідно до державних пріоритетів у ВПП України.

 

2. Нормативні посилання

Цю Інструкцію розроблено відповідно до вимог: Положення про використання повітряного простору України

Тимчасового порядку використання повітряного простору України.

 

3. Організація взаємодії між органом ОПР (відомчим органом управління повітряним рухом) та відповідальним за виконання стрільб/робіт на полігоні/військовому стрільбищі/у районі вибухових робіт ________________ у день провадження діяльності.

3.1. Відповідальний за виконання стрільб/робіт на полігоні/військовому стрільбищі/у районі вибухових робіт ______ не пізніше ніж за 1 годину до запланованого часу початку стрільб/робіт, перевіряє якість гучномовного та/або прямого телефонного зв’язку, інформує посадову особу органу ОПР (відомчого органу УПР) аеродрому ______________ щодо виду та характеру стрільб/робіт, часу початку та закінчення стрільб/робіт.

 

3.2. Посадова особа органу ОПР (відомчого органу УПР) аеродрому _______________ інформує відповідального за виконання стрільб/робіт про очікувану повітряну обстановку на період провадження діяльності.

 

3.3. Дозвіл та умови ВПП для провадження діяльності на полігоні/військовому стрільбищі/у районі вибухових робіт ______________ надаються _______________ центром ОрПР відповідальному за виконання стрільб/робіт відповідно до вимог Правил використання повітряного простору України на весь період виконання стрільб/робіт з урахуванням вимог щодо взаємодії відповідно до цієї Інструкції.

 

3.4. Під час запиту про умови ВПП відповідальний за виконання стрільб/робіт на полігоні/військовому стрільбищі/в районі вибухових робіт _______________ доповідає центру ОрПР щодо наявності оперативного електрозв’язку з органом ОПР (відомчим органом УПР).

 

3.5. У разі відсутності оперативного електрозв’язку з органом ОПР провадження діяльності з ВПП на полігоні/військовому стрільбищі/у районі вибухових робіт __________________ забороняється.

 

3.6. Відповідальний за виконання стрільб/робіт на полігоні/військовому стрільбищі/у районі вибухових робіт ________________не пізніше ніж за 10 хв. до початку діяльності доповідає посадовій особі органу ОПР (відомчого органу УПР) про готовність до початку діяльності або про її скасування чи перенесення та через 5 хв. – про її закінчення.

 

3.7. Посадова особа органу ОПР (відомчого органу УПР) аеродрому ______ надає дозвіл або забороняє виконання діяльності з ВПП на полігоні/військовому стрільбищі/у районі вибухових робіт _______________. У разі заборони на провадження діяльності, вказується причина заборони та визначається новий час початку провадження діяльності.

 

3.8. У разі вильоту ПС за стандартними маршрутами, на які впливає діяльність з ВПП на полігоні/військовому стрільбищі/у районі вибухових робіт ________________, посадова особа органу ОПР аеродрому ________________ не пізніше ніж за _____ до розрахункового часу зльоту надає вказівку відповідальному за виконання стрільб/робіт про припинення діяльності з ВПП із зазначенням причини та встановлює новий час для погодження продовження провадження діяльності.

Відповідальний за виконання стрільб/робіт зобов’язаний припинити діяльність та доповісти про це посадовій особі органу ОПР (відомчого органу УПР) аеродрому ____________________.

 

3.9. У разі заходження на посадку ПС за стандартними маршрутами прибуття, на які впливає діяльність з ВПП на полігоні/військовому стрільбищі/у районі вибухових робіт ______________, посадова особа органу ОПР (відомчого органу УПР) аеродрому ______________ не пізніше ніж за _____ до розрахункового часу посадки ПС надає вказівку відповідальному за виконання стрільб/робіт на припинення діяльності з ВПП із зазначенням причини та встановлює новий час для погодження продовження провадження діяльності з ВПП. Відповідальний за виконання стрільб/робіт зобов’язаний припинити діяльність та доповісти про це посадовій особі органу ОПР (відомчого органу УПР) аеродрому _______________.

 

3.10. У разі виникнення непередбачених обставин, що впливають на безпеку повітряного руху, посадова особа органу ОПР (відомчого органу УПР) має право надати вказівку відповідальному за виконання стрільб/робіт про термінове припинення діяльності з ВПП. У такому випадку відповідальний за виконання стрільб/робіт зобов’язаний негайно припинити діяльність та доповісти про це посадовій особі органу ОПР (відомчого органу УПР).

 

3.11. Провадження діяльності з ВПП на полігоні/військовому стрільбищі/в районі вибухових робіт після її припинення відповідно до пунктів 3.8-3.10 цієї Інструкції продовжується після отримання дозволу від посадової особи органу ОПР (відомчого органу УПР).

 

3.12. Під час провадження діяльності з ВПП на полігоні/військовому стрільбищі/у районі вибухових робіт відповідальний за виконання стрільб/робіт повинен постійно бути на зв’язку з посадовою особою органу ОПР (відомчого органу УПР).

 

3.13. У випадку відмови засобів зв’язку з органом ОПР (відомчим органом УПР) відповідальний за виконання стрільб/робіт повинен негайно припинити діяльність з ВПП та вжити заходів щодо його відновлення.

Після відновлення зв’язку з органом ОПР (відомчим органом УПР) відповідальний за виконання стрільб/робіт продовжує діяльність з ВПП тільки після повторного отримання умов від ________________центру ОрПР та дозволу від посадової особи органу ОПР (відомчого органу УПР).

 

3.14. Відповідальність за організацію прямого гучномовного та/або прямого телефонного зв’язку між відповідальним за виконання стрільб/робіт на полігоні/військовому стрільбищі/ у районі вибухових робіт ________________ та органом ОПР (відомчим органом УПР) покладається на керівника
установи (організації, військової частини), яка здійснює діяльність з ВПП.

 

Примітки:

1. Під час визначення часових інтервалів щодо надання вказівки про припинення діяльності з ВПП на полігоні/військовому стрільбищі/у районі вибухових робіт відповідно до пунктів 3.8 та 3.9 цієї Інструкції враховується розташування полігонів/військових стрільбищ/районів вибухових робіт відносно аеродрому, схем стандартних маршрутів вильоту/прибуття для різних магнітних курсів зльоту/посадки аеродрому тощо, але зазначені часові інтервали повинні забезпечити припинення діяльності не менше ніж за 15 хв. до входу ПС до району полігону/військового стрільбища (району вибухових робіт) з урахуванням розташування буферів.

 

2. Під час визначення порядку ведення зв’язку в процесі взаємодії відповідно до цієї Інструкції вказуються телефонні номери посадових осіб органів ОПР (відомчого органу УПР) та відповідальних за виконання стрільб/робіт на полігоні/військовому стрільбищі/у районі вибухових робіт.

 

3. Замість риски ( _____ ) вказувати відповідну назву центру ОрПР, аеродрому або полігону/військового стрільбища/району вибухових робіт.

 

4. Під відповідальним за виконання стрільб/робіт на полігоні/військовому стрільбищі/у районі вибухових робіт та посадовою особою органу ОПР (відомчого органу УПР) слід зазначати конкретну посадову особу з урахуванням умов та обставин.

 

Додаток 11

до Тимчасового порядку використання повітряного простору України

(пункт 9 розділу VІІ)

 

 

ТИПОВИЙ ПОРЯДОК

організації використання повітряного простору

в межах CTR, TMA, AFIZ, ATCZ, ATCA

 

1. Загальні вимоги

1.1. Для провадження діяльності з ВПП на аеродромах (вертодромах, ЗПМ, пунктах запуску аеростатів), полігонах/військових стрільбищах/в районах вибухових робіт, які розташовані в межах СTR, TMA, AFIZ, ATCZ, ATCA та діяльність з ВПП на/в яких здійснює взаємний вплив, зокрема впливає на рух ПС за встановленими стандартними маршрутами прибуття та вильоту ПС, користувач повітряного простору повинен мати:

1) в залежності від виду діяльності з ВПП, яка проводиться користувачем – Інструкцію з виконання польотів аеродрому (вертодрому, ЗПМ, пункту запуску аеростатів) або Інструкцію з ВПП полігону/військового стрільбища, кар’єру, розроблену, погоджену та затверджену згідно з вимогами Тимчасового порядку використання повітряного простору України та Авіаційних правил України " Обслуговування/управління аеронавігаційною інформацією";

2) Інструкцію щодо взаємодії між органом ОПР та відомчим органом УПР близько розташованих аеродромах цивільної та державної авіації, виконання польотів на яких здійснює взаємний вплив, або польоти на яких здійснюються в спільному повітряному просторі;

3) Інструкцію щодо взаємодії між органом ОПР (відомчим органом УПР)та:

відповідальною посадовою особою цивільного аеродрому (ЗПМ, вертодрому, пункту запуску аеростатів);

або відповідальним за проведення стрільб/робіт на полігоні/військовому стрільбищі/в районі вибухових робіт під час провадження відповідного виду діяльності в межах СTR, TMA, AFIZ відповідного аеродрому (аеродромів).

4) оперативний електрозв’язок з документуванням переговорів для організації взаємодії з відповідним центром ОрПР, органом ОПР, який забезпечує ОПР у відповідному СТR, TMA або AFIZ, відомчим органом УПР, який забезпечує УПР у відповідному ATCA та АТСА, органами управління ЗС України, відповідно до вимог Тимчасового порядку використання повітряного простору України.

 

1.2. Інструкції щодо взаємодії між органом ОПР (відомчим органом УПР) та відповідальною посадовою особою цивільного аеродрому (ЗПМ, вертодрому. пункту запуску аеростатів) або відповідальним за проведення стрільб/робіт на полігоні/військовому стрільбищі/в районі вибухових робіт повинні бути розроблені на підставі типових інструкцій, наведених в додатках 8 та 9 до цього Тимчасового порядку.

 

1.3. Інструкції щодо взаємодії між органами ОПР та відомчими органами УПР близько розташованих аеродромах цивільної та державної авіації, виконання польотів на яких здійснює взаємний вплив, або польоти на яких здійснюються в спільному повітряному просторі, розробляються відповідними посадовими особами служби ОПР і авіаційної частини та затверджуються директорами РСП і командирами авіаційних частин.

Інструкції повинні передбачати процедури координації під час планування та виконання одночасних польотів, зокрема в спільному повітряному просторі.

 

1.4. За умов відсутності оперативного електрозв’язку між органом ОПР та відомчим органом УПР одночасні польоти на близько розташованих аеродромах цивільної та державної авіації, виконання польотів на яких здійснює взаємний вплив, або польоти на яких здійснюються в спільному повітряному просторі, не виконуються. У цьому випадку порядок виконання польотів регулюється відповідним центром ОрПР згідно з державними пріоритетами у ВПП.

За умов відсутності оперативного електрозв’язку між органом ОПР (відомчим органом УПР) та відповідальною посадовою особою цивільного аеродрому (ЗПМ, вертодрому, пункту запуску аеростатів) або відповідальним за проведення стрільб/робіт на полігоні/ військовому стрільбищі/в районі вибухових робіт ВПП на них забороняється.

 

1.5. Основні вимоги щодо взаємодії при провадженні діяльності з ВПП в межах СТR, TMA, AFIZ, ATCZ, ATCA включаються до робочих інструкцій відповідних органів ОПР, робочих документів відомчих органів УПР, відповідальних посадових осіб аеродрому (ЗПМ, вертодрому, пункту запуску аеростатів) або відповідальних за проведення стрільб/робіт на                 полігоні/військовому стрільбищі/в районі вибухових робіт.

 

2. Організація планування ВПП при провадженні відповідного виду діяльності

 

2.1. Планування діяльності з ВПП здійснюється користувачами з урахуванням чинної структури повітряного простору, опублікованої в об’єднаному пакеті аеронавігаційної інформації та вказаної в Інструкції з виконання польотів аеродрому (вертодрому, ЗПМ, пункту запуску аеростатів) або Інструкції з ВПП полігону/військового стрільбища, кар’єру.

 

2.2. Подання заявок на ВПП здійснюється користувачем згідно з вимогами Тимчасового порядку використання повітряного простору України.

 

2.3. Планування, координація та регулювання ВПП здійснюється Украероцентром та відповідним центром ОрПР відповідно до їх компетенції, згідно з державними пріоритетами у ВПП, за принципами гнучкого ВПП та з урахуванням наявного рівня оперативної взаємодії між відповідним органом ОПР, який забезпечує ОПР у відповідному СТR, TMA або AFIZ, відомчим органом УПР, який забезпечує УПР у відповідному ATCZ, ATCA, та відповідальною посадовою особою аеродрому (ЗПМ, вертодрому, пункту запуску аеростатів) або відповідальною посадовою особою за проведення робіт на полігоні/ військовому стрільбищі/ в районі вибухових робіт.

 

2.4. Украероцентр та відповідний центр ОрПР на підставі отриманих заявок на ВПП проводять аналіз та координацію ВПП, приймають рішення щодо надання дозволу на ВПП з метою забезпечення провадження відповідного виду діяльності з урахуванням вимог безпеки та ефективності ВПП.

Опрацьовані заявки на ВПП включаються до Плану використання повітряного простору, що є оформленням дозволу або заборони на ВПП.

План ВПП надається Украероцентром до центрів ОрПР, органів управління ЗС України, органів ОПР, відомчих органів УПР, на аеродроми та до аеропортів, а також до відповідних користувачів та заінтересованих органів та організацій (за їх запитом) каналами зв'язку та/або мережами передачі даних в частині, що їх стосується.

 

2.5. З метою забезпечення ефективного планування НТП на аеродромі (ЗПМ, вертодромі), у тому числі на аеродромі державної авіації, напередодні дня польотів відповідальна посадова особа виконує запит інформації в органу ОПР, який забезпечує ОПР у відповідному СТR, TMA або AFIZ щодо плану прильоту/вильоту ПС як GAT або у відомчого органу УПР, який забезпечує УПР у відповідному ATCZ, ATCA, щодо плану прильоту/вильоту ПС як ОАТ.

Планування польотів на аеродромі (ЗПМ, вертодромі, пункті запуску аеростатів), у тому числі на аеродромі державної авіації, здійснюється користувачем з урахуванням отриманого плану.

 

2.6. Запит дозволу та про умови ВПП здійснюється користувачами відповідно до вимог Положення про використання повітряного простору України та Тимчасового порядку використання повітряного простору України.

Під час запиту про умови ВПП користувач доповідає центру ОрПР про наявність оперативного електрозв’язку між органом ОПР, який забезпечує ОПР у відповідному СТR, TMA або AFIZ (відомчим органом УПР, який забезпечує УПР у відповідному ATCZ, ATCA) та відповідальною посадовою особою аеродрому (ЗПМ, вертодрому, пункту запуску аеростатів) або посадовою особою, відповідальною за проведення стрільб/робіт на полігоні/ військовому стрільбищі/в районі вибухових робіт.

 

2.7. Дозвіл та умови ВПП надаються центром ОрПР за запитом користувача згідно з вимогами Положення про використання повітряного простору України та Тимчасового порядку використання повітряного простору України з урахуванням можливості оперативної взаємодії відповідно до затвердженої Інструкції щодо взаємодії.

 

3. Організація взаємодії при виконанні одночасних польотів ПС на близько розташованих аеродромах цивільної та державної авіації, виконання польотів на яких здійснює взаємний вплив або польоти на яких здійснюються в спільному повітряному просторі

 

3.1. Старшим координуючим органом з питань регулювання ВПП при використанні близько розташованих аеродромів цивільної та державної авіації, виконання польотів на яких здійснює взаємний вплив або польоти на яких здійснюються в спільному повітряному просторі, є відповідний центр ОрПР.

 

3.2. На етапі передпольотної підготовки державної авіації відомчий орган УПР інформує орган ОПР щодо навчально-тренувальних польотів та інших польотів державних ПС.

Орган ОПР надає інформацію щодо польотів ПС як GAT на період проведення польотів державних ПС, звертає увагу на найбільш завантажені періоди часу, інформує щодо наявності та часу прибуття ПС, які виконують літерні та підконтрольні рейси.

Відомчий орган УПР та орган ОПР узгоджують особливості виконання польотів з урахуванням повітряного руху та прогнозованої метеорологічної обстановки.

 

3.3. Відомчий орган УПР здійснює інформування органу ОПР про початок польотів або про їх скасування, перенесення, перерву в них тощо.

 

3.4. Під час виконання одночасних польотів відомчий орган УПР та орган ОПР здійснюють тісну взаємодію з питань забезпечення безпеки, економічності й регулярності польотів, відповідно до узгодженого плану польотів, враховуючи державні пріоритети у ВПП України, вимоги нормативно правових актів у галузі цивільної та державної авіації та безпосередній обмін інформацією з метою вирішення специфічних (конфліктних) ситуацій стосовно повітряного руху.

Така інформація повинна включати відомості щодо поточних польотних даних, місце знаходження, висоту польоту ПС та наміри щодо їх подальшого польоту.

3.5. При вильоті/прильоті ПС за стандартними маршрутами, на які впливають польоти в спеціально встановлених зонах або за спеціально встановленими маршрутами державної авіації, орган ОПР заздалегідь інформує відомчий орган УПР щодо розрахункового часу зльоту/посадки, типу ПС, стандартного маршруту та висоти польоту.

 

3.6. Відомчий орган УПР приймає заходи щодо звільнення повітряного простору за стандартним маршрутом прибуття/вильоту шляхом забезпечення інтервалів ешелонування ПС ОАТ від ПС GAT не менших за мінімальні або призупиняє польоти у відповідній зоні/за маршрутом, про що інформує орган ОПР.

 

3.7. Після отримання інформації від відомчого органу УПР про звільнення повітряного простору або призупинення діяльності, орган ОПР, що здійснює диспетчерське обслуговування, дозволяє політ екіпажу ПС як GAT за стандартним маршрутом прибуття або вильоту.

При отриманні такої інформації від відомчого органу УПР орган AFIS інформує про це екіпаж ПС для прийняття рішення екіпажем щодо подальшого польоту.

 

3.8. Відомчий орган УПР та орган ОПР несуть відповідальність за дотримання умов, визначених спільно для забезпечення польоту ПС GAT за узгодженим стандартним маршрутом прибуття та/або вильоту. Відповідальність за ешелонування державних ПС, які виконують польоти в межах спеціально встановленої зони або за спеціально встановленими маршрутами державної авіації від ПС GAT, які виконують політ за узгодженим стандартним маршрутом прибуття та/або вильоту, покладається на відомчий орган УПР.

 

3.9. При звільненні повітряного простору або призупиненні польотів у спеціально встановленій зоні, для забезпечення польоту ПС за стандартним маршрутом прибуття/вильоту повинні забезпечуватися мінімуми ешелонування згідно з вимогами глави XII “Ешелонування” Авіаційних правил України “Загальні правила польотів у повітряному просторі України” з урахуванням розташування спеціально встановлених зон та маршрутів ДА відносно аеродрому, схем стандартних маршрутів вильоту/прибуття для різних магнітних курсів зльоту/посадки аеродрому, наявності радіолокаційного контролю за польотами державних ПС тощо.

Конкретні інтервали ешелонування, а також рекомендації щодо виконання вимог підпунктів 3.2., 3.3. та 3.4. цього типового порядку, вказуються в Інструкції щодо взаємодії.

 

3.10. У разі виникнення аварійного стану на борту ПС орган ОПР та відомчий орган УПР надають необхідну допомогу екіпажу ПС, діють відповідно до своїх посадових та робочих інструкцій, здійснюють взаємне інформування щодо повітряного руху з метою забезпечення безпечних інтервалів ешелонування між ПС.

 

4. Організація взаємодії при провадження діяльності з ВПП на цивільних аеродромах (вертодромах, ЗПМ, пунктах запуску аеростатів), на полігонах/ військових стрільбищах/в районах проведення вибухових робіт в межах СТR, TMA, AFIZ, ATCZ та ATCA

 

4.1. Старшим координуючим органом з питань регулювання ВПП при провадженні відповідного виду діяльності з ВПП на цивільних аеродромах (вертодромах, ЗПМ, пунктах запуску аеростатів), на полігонах/військовому стрільбищі/в районах вибухових робіт в межах відповідного СТR, TMA або AFIZ, ATCZ та ATCA є центр ОрПР, в районі відповідальності якого знаходяться зазначені елементи повітряного простору.

4.2. Відповідальна посадова особа аеродрому (ЗПМ, вертодрому, пункту запуску аеростатів) або за проведення стрільб/робіт на полігоні/ військовому стрільбищі/в районі вибухових робіт до запланованого початку діяльності з ВПП інформує орган ОПР (відомчий орган УПР) про заплановану діяльність відповідно до вимог Тимчасового порядку використання повітряного простору України та узгоджує з ним порядок її провадження.

Орган ОПР (відомчий орган УПР) інформує зазначену вище відповідальну посадову особу про очікувану повітряну обстановку на період провадження діяльності.

 

4.3. Відповідальна посадова особа здійснює інформування органу ОПР (відомчого органу УПР) про готовність до початку провадження діяльності або про її скасування, перенесення, тощо відповідно до вимог Тимчасового порядку використання повітряного простору України.

Орган ОПР (відомчий орган УПР) безпосередньо встановлює або змінює час початку/припинення діяльності з ВПП з урахуванням наявного або прогнозованого повітряного руху відповідно до державних пріоритетів у ВППУкраїни.

 

4.4. Управління польотами ПС у спеціально встановлених зонах та за спеціально встановленими маршрутами організовується відповідальною посадовою особою аеродрому (ЗПМ, вертодрому) при безпосередній взаємодії з органом ОПР (відомчим органом УПР).

 

4.5. Орган ОПР може забезпечувати обслуговування повітряного руху ПС, за винятком НТП, що виконують польоти в межах відповідного AFIZ, СТR або TMA поза межами спеціально встановлених зон та маршрутів, за правилами, що передбачені для GAT.

Порядок ОПР зазначається у Інструкції з виконання польотів аеродрому (вертодрому, ЗПМ, пункту запуску аеростатів), в Інструкції щодо взаємодії, в робочій інструкції органу ОПР та, за необхідності, – в робочих документах відомчого органу УПР, відповідальної посадової особи аеродрому (вертодрому, ЗПМ, пункту запуску аеростатів).

 

4.6. При вильоті/прильоті ПС на аеродроми за стандартними маршрутами, на які впливає діяльність з ВПП в спеціально встановлених зонах та R–зонах, орган ОПР (відомчий орган УПР) заздалегідь надає вказівку на обмеження або заборону польотів (діяльності з ВПП) посадовій особі, яка відповідає за провадження діяльності з ВПП.

Посадова особа, яка відповідає за виконання польотів на аеродромі (ЗПМ, вертодромі, пункті запуску аеростатів) або у спеціально встановленій зоні, забезпечує звільнення повітряного простору за маршрутом прибуття/вильоту ПС з урахуванням безпечних інтервалів ешелонування.

Посадова особа, яка відповідальна за провадження діяльності в R–зоні, призупиняє провадження відповідної діяльності з ВПП.

Після отримання інформації від відповідальної посадової особи щодо звільнення повітряного простору або призупинення діяльності з ПП, орган AFIS інформує про це екіпаж ПС, орган ОПР, що здійснює диспетчерське обслуговування (відомчий орган УПР, що здійснює УПР) – дозволяє політ екіпажу ПС за встановленим маршрутом прибуття та/або вильоту на/з аеродрому.

 

4.7. При визначенні термінів для надання вказівки на звільнення зазначеного вище повітряного простору враховуються розташування спеціально встановлених зон та R–зон відносно аеродрому, схем стандартних маршрутів вильоту/прибуття для різних магнітних курсів зльоту/посадки аеродрому тощо. Зазначені терміни повинні забезпечити звільнення повітряного простору з урахуванням безпечних інтервалів ешелонування не менше ніж за 10 хв. до входу ПС до повітряного простору спеціально встановлених зон та не менше ніж за 15 хвилин до входу ПС до повітряного простору R–зони з урахуванням буферних зон, встановлених навколо згаданих зон. Зазначені терміни, а також рекомендації щодо виконання вимог пунктів 4.2. та 4.3. цього типового порядку, вказуються в Інструкції щодо взаємодії.

 

4.8. У разі виникнення непередбаченої загрози безпеці повітряного руху, орган ОПР або відомчий орган УПР має право надати вказівку про термінове припинення проведення користувачами діяльності з ВПП. У такому випадку користувач повітряного простору повинен негайно припинити діяльність та доповісти про зазначене органу ОПР або відомчому органу УПР.

Продовження діяльності з ВПП, яка припинялася, здійснюється тільки після отримання користувачем повітряного простору уточнених умов ВПП та повторного дозволу від органу ОПР або відомчого органу УПР.

 

5. Прикінцеві положення

Цей Типовий порядок застосовуються для розробки порядку взаємодії між органами ОПР, відомчими органами УПР та користувачами повітряного простору при плануванні, координації та провадження діяльності з ВПП в межах СTR, TMA, AFIZ, ATCZ та ATCA.

 

 

Додаток 12

до Тимчасового порядку використання повітряного простору України 

(пункт 15 розділу X)

 

 

Зразок типового запиту

на встановлення обмеження ВПП під час провадження відповідного виду діяльності

 

Для забезпечення безпеки польотів ПС під час проведення військових навчань 12 (резерв 13) серпня 2018 року прошу встановити обмеження на ВПП:

 

а) встановити обмеження ВПП для діяльності, що запланована у наступних межах:

горизонтальні межі:  

495010N 0290630E, 504500N 0300500E, 502523N 0303752E, 493200N 0300000E, 495010N 0290630E.

Вертикальні межі: від SFC до FL 230 (7000 м).

Запланований час початку і закінчення діяльності:

12 (резерв – 13) серпня 2018 року з 11: 00 до 19: 00 UTC.

Запланована діяльність: військові навчання з практичним застосуванням засобів ураження.

Обмежити діяльність, пов’язану з ВПП, для інших користувачів повітряного простору у визначеному районі.

Обмеження не поширюється на ПС, які задіяні у навчаннях (перелік ПС);

 

б) встановити обмеження ВПП для польотів груп ПС, що заплановані в наступних межах:

1) смуга ±20 км від осі маршруту: Озерне (500940N 0284426Е) – Вигнанка (495100N 0273700Е) – Вишнівка (491240N 0294426Е) ) – г.т. (495800N 0291624E), :

Вертикальні межі: від SFC до висоти 1500 м AMSL

Запланований час початку і закінчення діяльності: з 09: 20 до 09: 50 UTC.

2) смуга ±20 км від осі маршруту: г.т. (495800N 0291624E) – Григорівка (502300N 0275600Е) – В. Поділ (504240N 0274426Е) ) – Старокостянтинів (494508N 0271618Е).

Вертикальні межі: 1500 м AMSL – FL 130 (3950 м).

Запланований час початку і закінчення діяльності: з 09: 40 до 10: 20 UTC.

Прошу обмежити діяльність, пов’язану з ВПП, для інших користувачів повітряного простору.

Обмеження не поширюється на ПС, які задіяні у навчаннях (перелік ПС).

Додаткова інформація:

Код розпізнавання вимкнуто від зльоту до посадки.

Постановка активних та пасивних перешкод не виконується.

Обмеження не доводити до відома органів управління Повітряних Сил ЗС України (перелік).

 

Запит розробив ________________________

 

Запит

на встановлення (активації) зони обмеження польотів, небезпечної зони,

які забезпечуються виданням NOTAM

 

1. Адресний рядок.

2. Вид діяльності.

3. Ідентифікатор зони відповідно до АІР або географічні координати меж зони.

4. Дата, час початку та закінчення діяльності (UTC).

5. Максимальна висота стрільб, пусків ракет, вибухів з урахуванням розльоту уламків, дії ударної хвилі, польотів ПС (у т. ч. безпілотних).

6. Додаткова інформація.

 

Запит розробив ________________________

 


[1] Для Національної гвардії України використовувати покажчик NG UKR, для Державної прикордонної служби України – DPS UKR, для Державної служби з надзвичайних ситуацій України – DSNS UKR.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-06-08; Просмотров: 195; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (1.876 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь