Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Застосування примусових заходів виховного характеру до неповнолітніх, які не досягли віку кримінальної відповідальності



Стаття 498. Підстави для застосування примусових заходів вихов­ного характеру

1. Кримінальне провадження щодо застосування примусових заходів виховного характеру, передбачених законом України про кримінальну від­повідальність, здійснюється внаслідок вчинення особою, яка після досяг­нення одинадцятирічного віку до досягнення віку, з якого може наставати кримінальна відповідальність, вчинила суспільно небезпечне діяння, що підпадає під ознаки діяння, передбаченого законом України про кримі­нальну відповідальність.

1. Метою застосування примусових заходів виховного характеру має бути забезпечення інтересів неповнолітнього, які полягають в одержанні не тільки належного виховання, а й освіти, лікування, соціальної, психологічної допо­моги, захисту від жорстокого поводження, насильства та експлуатації, а також у наявності можливості адаптуватися до реалій суспільного життя, підвищити загальноосвітній і культурний рівень, набути професії та працевлаштуватися.

2. Примусові заходи виховного характеру застосовують:

у разі постановления судом рішення про звільнення неповнолітнього від кримінальної відповідальності на підставі ч. 1 ст. 97 КК;

до особи, котра до досягнення віку, з якого може наставати кримінальна відповідальність, вчинила суспільно небезпечне діяння (ч. 2 ст. 97 КК);

1018

при

ри звільненні неповнолітнього від покарання відповідно до ч. 1 ст. 105\КК.

Якщо в матеріалах справи, крім зазначених, наявні й інші підстави для звільнення неповнолітнього від кримінальної відповідальності (наприклад, пе­редбачені ст.ст. 45-49 КПК), які за правовими наслідками є більш сприятливи­ми для забезпечення його інтересів, мають бути обрані саме ці підстави.

3. KjIIK не передбачає обов'язкового здійснення досудового слідства за кримінальними проступками, вчиненими неповнолітніми. Тому криміналь­не провадження у таких випадках закінчується складанням слідчим клопо­тання про застосування примусових заходів виховного характеру (п. З ч. 2 ст. 301 КПК).

4. Про підготовче провадження щодо неповнолітніх див. гл. 27 КПК.

5. Передбачений ч. 2 ст. 105 КК перелік примусових заходів виховного ха­рактеру є вичерпним. Поряд із застосуванням одного чи кількох із них суд може в передбаченому законом порядку призначити неповнолітньому вихователя з урахуванням позитивних даних про певну особу та її здатності благотворно впливати на поведінку неповнолітнього. Ця особа має підтвердити у судовому засіданні свою згоду бути вихователем.

6. Додатковим виховним чинником при вирішенні судами зазначених пи­тань має бути залучення до цього громадських організацій та осіб, які займа­ються примиренням потерпілих із неповнолітніми, котрі вчинили злочин чи суспільно небезпечне діяння. Результати примирення (у разі досягнення такого і виконання всіх його умов у повному обсязі - відшкодування потерпілому за­вданих злочином майнових збитків та/або усунення заподіяної шкоди, укладен­ня відповідної угоди тощо) дають змогу обрати щодо таких неповнолітніх най­більш ефективний захід виховного характеру, а також мають ураховуватись як істотні обставини при вирішенні питання про звільнення неповнолітнього, який вчинив злочин, від кримінальної відповідальності (закриття справи) у зв'язку із застосуванням зазначених заходів чи примиренням із потерпілим (п. 4 постано­ви Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 р. № 2 «Про практику розгляду судами справ про застосування примусових заходів виховного харак­теру»).

Стаття 499. Досудове розслідування у кримінальному провадженні щодо застосування примусових заходів виховного характеру

1. Досудове розслідування у кримінальному провадженні щодо застосу­вання примусових заходів виховного характеру здійснюється згідно з прави­лами, передбаченими цим Кодексом. Таке досудове розслідування здійснюєть­ся слідчим, який спеціально уповноважений керівником органу досудового розслідування на здійснення досудових розслідувань щодо неповнолітніх.

2. Під час досудового розслідування проводяться необхідні процесу­альні дії для з'ясування обставин вчинення суспільно небезпечного діяння та особи неповнолітнього.

1019


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-06-08; Просмотров: 202; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.009 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь