Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Теорії причин виникнення середніх циклів



Теорії причин середніх циклів Автори Зміст
теорія нововведень (інновацій) Й. Шумпетер та його послідовники Кожне нововведення порушує рівновагу: прибутки підприємця-новатора зростають, а інші капіталісти намагаються пристосуватися до інновацій. Це спричиняє ріст капіталовкладень, що з часом приводить до надлишку грошової маси в обігу. Це в свою чергу приводить до кризи, яка повертає економіку до рівноваги, бо реалізовані інновації знижують і витрати і ціни.
грошова теорія Р. Хоутрі, Ф. Хайєк та ін. Хоутрі вважав, що причиною криз є звуження грошової пропозиції банками шляхом підвищення відсоткової ставки. Згідно з Хайєком кризи викликають вплив грошей: розширення кредиту викликає диспропорції у цінах, особливо на споживчі товари та засоби виробництва.
теорії недоспоживання Дж. Гобсон, Е. Прайзер та ін. Гобсон вважав, що заощадження перевищують інвестиції, бо переваги прогресу привласнюють багаті, які не бажають інвестувати вільні кошти. Це веде до безробіття, зниження цін і доходів. Прайзер навпаки вважав, що у період піднесення заробітна платня починає відставати від інвестицій, що веде до надмірного інвестування і недостатнього споживання.
теорії відсутності синхронності розвитку різних сфер економіки А. Афталіон, Дж. Кларк, У. Мітчел та ін. Причиною циклічності є нерівномірний і неодночасний розвиток різних сфер економіки. Особливо тих, що виробляють предмети споживання і засоби виробництва.

 

Отже, спільним у поясненні середніх циклів є те, що вони аналізують співвідношення елементів сукупних витрат.

Сьогодні різні економісти пояснюють причини циклічності по-своєму: одні схильні надавати перевагу зовнішнім факторам (тим, що діють за межами економічної системи): війни, революції, відкриття нових земель, міграція робочої сили, наукові прориви, технологічні інновації тощо. Інші вважають вирішальною роль внутрішніх факторів, тобто тих, що діють всередині економічної системи. Згідно з цим поглядом причиною економічних коливань є зміни в обсязі сукупних видатків (видатків фірм, домогосподарств, держави, видатків з-за кордону на придбання товарів даної країни), тому що фірми виготовляють продукцію тоді, коли її можна вигідно продати. При низьких видатках фірми не зможуть реалізувати частину продукції, що тягне за собою зменшення зайнятості і доходів населення, скорочення виробництва.

Отже, сучасна наука виділяє 2 основні групи теорій, що пояснюють причини циклічності (Рис. 2).

 

Причини циклічності

Екзогенні (зовнішні) Ендогенні (внутрішні)
природні катаклізми (повінь, землетруси, плями на сонці); нестабільність витрат (споживчих та інвестиційних)
зміни чисельності населення (міграція) зміна цін на ресурси
поява значних наукових і технічних винаходів діяльність держави з регулювання економіки
відкриття нових земель та родовищ корисних копалин  

Рис. 2. Причини циклічності економічного розвитку

 

Спроби пояснити економічний цикл за допомогою тільки екзогенних чи ендогенних теорій не мали успіху, оскільки зміни економічної системи такого масштабу не можуть бути викликані тільки зовнішніми або тільки внутрішніми факторами. Тому більшість сучасних вчених-економістів пояснюють економічний цикл синтезом тих та інших, тобто зовнішні чинники дають поштовх циклу, а внутрішні призводять до коливань у фазах циклу [4, с.156].

У цілому, всі ці причини можуть бути зведені до однієї основної причини. Основна причина економічних циклів - невідповідність між сукупним попитом і сукупною пропозицією, між сукупними витратами і сукупним обсягом виробництва. Тому циклічний характер розвитку економіки можна пояснити: або зміною сукупного попиту при низькій сукупній пропозиції (зростання сукупних витрат веде до підйому, їх скорочення призводить до рецесії); або зміною сукупної пропозиції при незмінному сукупному попиті (скорочення сукупної пропозиції означає спад в економіці, її зростання - підйом).

Таким чином, причини циклічності намагалися пояснити представники різних шкіл та течій економічної науки: Д. Рікардо, У. Джевонс, М. Фрідмен, М. І. Туган-Барановський, К. Маркс та багато інших. Сучасна економічна наука розділяє причини циклічності на дві групи: 1) екзогенні (зовнішні) та 2) ендогенні (внутрішні). Причиною виникнення економічних циклів є синтез екзогенних та ендогенних факторів. У цілому, всі ці причини призводять до невідповідності між сукупним попитом і сукупною пропозицією, що і викликає циклічні коливання економіки.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-06-20; Просмотров: 149; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.012 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь