Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Співвідношення культури з іншими науками.



Культурологія виникла на перетині історії, філософії, педагогіки, етики, соціології, етнографії, антропології, соціальної психології, естетики, мистецтвознавства та ін. Міждисциплінарний характер культурології виражає загальну тенденцію сучасної науки до інтеграції, взаимовлиянию та взаємопроникненню різних областей знання при вивченні загального об'єкта дослідження.

Кожна з наук, з якими контактує культурологія, поглиблює уявлення про культуру, доповнюючи його специфічним компонентом знання, особливими відкриттями.

Філософія відкриває шлях до пізнання і пояснення сутності культури в її найбільш узагальненому поданні. Соціологія виявляє закономірності процесу її функціонування в суспільстві, особливості культурного рівня різних груп. Психологія надає можливість глибше зрозуміти специфіку культурно-творчій діяльності людини, механізм сприйняття їм цінностей культури, становлення її духовного світу. Етнографія сприяє освоєнню національно-етнічної унікальності культур народів світу, утвердження ролі культури в міжнаціональних відносинах. Мистецтвознавство розкриває особливості художньої культури, її неповторність і силу емоційного впливу на людину. Суміжні науки - не тільки "живильне" середовище, але і необхідний фундамент культурології.

Культурологія розглядає буття культури в наступних аспектах:

1) диференціація феноменів культури в їх системному взаємозв'язку, виявлення їх історичної, антропологічної, соціальної і духовної значимості, ціннісного змісту і знаковою специфіки;

2) інтеграція явищ в цілісному контексті співвідношення культури і цивілізації, з'ясування взаємозалежності і факторів причинної обумовленості, забезпечення системного аналізу;

3) порівняння і зіставлення явищ культури, теоретичне обґрунтування компаративістики для більш глибокого розуміння культур різних народів, країн і регіонів.

Будучи гуманітарною наукою, культурологія досліджує культуру як спосіб життя людини, що виражає його родову специфіку і призначення. Оскільки культура охоплює всі види людської діяльності, його помисли і почуття, розум і волю, вона є невід'ємним атрибутом існування людини. Жодна сфера життя - будь то економіка чи політика, сім'я та освіта, мистецтво чи мораль, дозвілля або спорт - неможлива поза культури.

Культурологія вивчає сутність і структуру культури; процес її виникнення, розвитку і функціонування; національно-етнічна своєрідність культур народів світу; загальнолюдські та регіональні культурні цінності і творчі досягнення людства; становлення духовного світу особистості та можливості її самореалізації; діяльність соціальних інститутів культури, здійснюють процес культурної наступності та духовного розвитку людини і суспільства. Вона сприяє систематизації історичних і гуманітарних знань про культуру; дозволяє зрозуміти явища духовного життя в єдиному смисловому контексті і розкрити єдність і цілісність світової цивілізації, що складається з безлічі унікальних культур народів світу.

 Знання культурології допомагає у формуванні здатності мислити з наукових позицій щодо соціальних і людських проблемах, у виробленні вміння рахуватися з різноманіттям поглядів і цінностей, виховання інтелігентності, доброзичливості, гуманності, милосердя й шляхетності.

Культура володіє великим потенціалом для досягнення згоди, утвердження пріоритету загальнолюдських і національних цінностей. Створення атмосфери глибокої поваги до культури народів, прагнення до взаєморозуміння і співробітництва сприяють утвердженню гуманізму у відносинах між людьми, розвитку почуття відповідальності за історичні долі світової культури.

 

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-03-22; Просмотров: 295; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.009 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь