Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Міжн. право як юридична база системи МВ. Принципи міжн. права.



Як свідчить історія, різноманітні соціальні спільності, що взаємодіють один з одним на міжн. арені, завжди були зацікавлені в тому, щоб екон. і культурні обміни між державами і громадянами, політичні і соціальні процеси, що виходять за рамки міждержавних меж, співроб-во, конфлікти і навіть війни здійснювалися відповідно до визначених правил, що регулюють міру припустимого в даній області. Особливу важливість проблема регулювання МВ набуває в наші дні, що пов’язано із зростанням взаємозалежності сучасного світу, загостренням глобальних викликів людській цивілізації в екології і демографії, економіці та політиці, з поширенням зброї масового знищення і збереженням загрози ядерної війни.

Основними соціальними регуляторами суспільних відносин, які були вироблені людством і застосовуються зараз, стали правові та моральні норми. У сфері МВ вони мають свої суттєві особливості та відмінності, характеризуються складністю і викликають неоднозначні трактування й інтепретації в науці. Так, з одного боку, дослідники справедливо відзначають загальне зростання рівня правової свідомості у світі, підвищення ролі етичних чинників у процесі створення, функціонування і розвитку міжн. права, а з іншого, - із не меншою підставою вказують на те, що як міжн. мораль, так і міжн. право просунулися порівняно недалеко у своєму впливі на характер взаємодії держав і народів і тому не можуть розглядатися як ефективні регулятори такої взаємодії.

Сучасне міжн. право - це сукупність норм і принципів, які регулюють усю систему МВ, а також взаємодію в рамках окремих груп або на двохсторонніх засадах. Головними суб’єктами міжн. права, носіями правоповноважень і юридичних обов’язків виступають держави. Водночас ними є і всі інші міжн. актори як от міжурядові та міжн. організації, ТНК, а також окремі індивіди.

Сутнісний зміст МВ відбивають принципи як фундаментальні норми міжн. права. Вони закріплюють засади сучасної системи МВ і міжн. права, сприяють нормальному функціонуванню та розвитку цих систем. Головним міжнародно-правовим документом сучасності, в якому сформульовані найперші, принципи міжн. права, є Статут ООН. Його прийняли в 1945 p. 50 держав - засновників ООН, у тому числі Україна. Найважливіші принципи сучасної міжнародної політики викладені також у «Декларації про принципи міжн. права, які стосуються дружніх зносин і співроб-ва між державами відповідно до Статуту ООН» (1970 p.). Істотну роль у розвитку головних принципів, у наповненні їх новим змістом відіграв Заключний акт Наради з безпеки й співроб-ва в Європі (Гельсінки, 1975 p.).

До головних принципів сучасного міжн. права належать наступні:

1) Принцип (П.) мирного співіснування;                                           2) П. суверенної рівності держав;

3) П. рівноправності народів та їхнього права самостійно визначати свою долю;

4) П. незастосування сили або загрози силою в МВ;                   5) П. непорушності державних кордонів;

б) П. територіальної цілісності держав;                                            7) П. мирного врегулювання суперечок;

8) П. невтручання у внутрішні справи держав;                              9) П. сумлінного викон. зобов’язань по міжн. праву та угодах;

10) П. всезагальної поваги прав людини й головних свобод.

Неважко помітити, що зміст багатьох принципів перегукується, а тому їх можна систематизувати в три групи:

перша - принципи, які формулюють положення про рівність суб’єктів МВ;

друга - принципи, які відстоюють незалежність міжн. акторів;

третя - принципи, спрямовані на мирне врегулювання міждержавних суперечностей.

Перелічені принципи сучасного міжн. життя становлять найважливіший імператив існування людства, їх дотримання у здійсненні міжн., міждержавних взаємин робить можливим вилучення війни з життя суспільства. Безумовно, принципи міжн. права не можна недооцінювати, але їх не слід абсолютизувати й переоцінювати. Вони впливають на всю систему МВ разом з певними моральними імперативами та нормами.

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-03-31; Просмотров: 279; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.01 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь