Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Розчинність ліпідів і утворення емульсії



Принцип методу. Характерною властивістю жирів є їх добра розчинність у багатьох органічних розчинниках (ацетон, хлороформ, діетиловий ефір та ін.) і нерозчинність у воді. При змішуванні жирів із водою утворюються емульсії, стійкість яких залежить від середовища їх утворення. Наявність у воді речовин – емульгаторів (мила, жовчні кислоти, карбонати) робить емульсії більш стійкими. Стабілізація таких емульсій обумовлена тим, що в поверхневий водний шар, який оточує жирові краплини, спрямовуються поверхнево-активні частинки жовчних кислот, мила, карбонатів, які обволокують краплини жиру та перешкоджають їхньому злиттю.

Обладнання та реактиви : Штатив із пробірками, крапельниця, піпетки градуйовані, олія, етиловий спирт, бензол, хлороформ, 1 %-ий розчин карбонату натрію, дистильована вода.

Хід роботи. В чотири пробірки внести по 0,2-0,3 мл олії, потім у першу додати 5 мл води, в другу – 5 мл спирту, в третю – 5 мл бензолу, в четверту – 5 мл хлороформу. Вміст усіх пробірок енергійно струсити. В першій пробірці олія та вода швидко розділяються на два шари, в другій – утвориться мутний розчин внаслідок недостатньої розчинності олії в спирті, в третій і четвертій – утворяться прозорі розчини.

У дві пробірки внести по декілька крапель олії. В одну з них додати 2 мл води, в іншу – 2 мл розчину карбонату натрію. Вміст пробірок інтенсивно струсити та спостерігати утворення емульсії. Відмітити відмінності в стійкості емульсій у кожній із двох пробірок.

 

Омилення жиру

Принцип методу . Жири під впливом лугів гідролізуються з утворенням мила та гліцеролу

 

 

CH2—O—OC—(CH2)7—CH==CH—(CH2)7—CH3

 

 

CH—O—OC—(CH2)16—CH3                          + 3KOH  

 

 


CH2—O—OC—(CH2)14—CH3

 

 

CH2—OH   KOOC—(CH2)7—CH==CH—(CH2)7—CH3

 

 


CH—OH + KOOC—(CH2)16—CH3                             

 

 


CH2—OH   KOOC—(CH2)14—CH3 .

 

Обладнання та реактиви: Колба об’ємом 50 мл, піпетки градуйовані, мірний циліндр, водяна баня, годинник, олія, 0,5 моль/л спиртовий розчин гідроксиду калію (для приготування цього реактиву розчинити 40 г КОН у 30 мл води; залежно від концентрації спиртового розчину взяти відповідний об’єм водного розчину КОН і розбавити перегнаним у присутності NаОН (на 100 г спирту 5 г NаОН) спиртом. Спирт із таким співвідношенням NаОН кип’ятити зі зворотнім холодильником упродовж години, а потім перегнати. Спиртовий розчин КОН відстояти добу, відфільтрувати та зберігати в скляній посудині з темного скла, добре закупоривши (щоб захистити від попадання вуглекислого газу повітря)).

Хід роботи. В колбу з 1 мл олії додати 20 мл спиртового розчину гідроксиду калію, вміст колби перемішати, поставити на водяну баню та кип'ятити впродовж 60 хв. Після омилення розчин розвести до об’єму 20 мл дистильованою водою й у такий спосіб одержати розчин калієвого або натрієвого мила (калієвих або натрієвих солей жирних кислот).


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-03-31; Просмотров: 341; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.011 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь