Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Категорії і умови необхідності блискавкозахисту будинків



Прямий удар блискавки в будинок або розряди від електростатичної та електромагнітної індукції всередині будинку можуть не тільки уражати людей, а й спричиняти пожежі та вибухи, руйнування кам’яних і бетонних споруд, розщеплювати дерев’яні опори повітряних ліній і пошкоджувати ізоляцію. Захист від атмосферної електрики електростанцій, підстанцій та електричних ліній здійснюють за особливими правилами. Це питання вивчається електриками в спеціальній навчальній дисципліні або у відповідному розділі курсу «Електропостачання сільського господарства». Всі інші будинки та споруди захищають згідно з «Інструкцією по проектуванню і влаштуванню захисту від блискавки будинків та споруд».

Залежно від класу приміщень будинку за пожеже- або вибухонебезпекою (з точки зору вимог до конструкції електроустаткування), а іноді залежно від пожежної категорії виробництва для нього потрібна одна з трьох категорій блискавкозахисту або блискавкозахист не обов’язковий взагалі. Блискавкозахист I категорії застосовують для промислових будинків, що мають вибухонебезпечні приміщення В-I і В-II класів. Усе це не сільські об’єкти. Блискавкозахист II категорії використовують для виробничих будинків, які мають приміщення класів В-Iа, В-Iб і В-IIа при умові, якщо вони займають не менше 30 % об’єму всього будинку (коли він одноповерховий) або об’єму верхнього поверху; якщо об’єм менше, то або весь будинок захищають за III категорією, або частину за II категорією, а частину за III. Блискавкозахист використовують також для відкритих установок класу В-Iг. Блискавкозахист цих установок обов’язковий на всій території країни, тоді як блискавкозахист для будинків II категорії потрібний тільки в місцевостях, де буває не менше десяти грозових годин на рік. Блискавкозахист II категорії на сільгосппідприємствах і селянських спілках і на підприємствах «Агропромтехніки» за зазначеними вище умовами влаштовують, наприклад, для будинків, в яких розміщені зарядно-акумуляторні станції, аміачні холодильники, млини, а також на заводах або цехах з ви­робництва комбікормів, сінного борошна, склади деяких видів добрив або хімікатів, а також для відкритих складів паливно-мастильних матеріалів з бензином.

Решті виробничих, житлових і громадських будинків та споруд потрібен блискавкозахист такий, як для III категорії, або не потрібен зовсім, залежно від призначення і характеру будинку, ступеня його вогнестійкості, кількості грозових годин на рік у даній місцевості (як правило, коли вона не менше 20), а іноді також і від очікуваної кількості прямих ударів блискавки в цей будинок за рік. Цю кількість визначають за формулою

N = ( B + 6 hx ) ( L + 6 hx ) n · 10–6,

де В — ширина будинку, м; L — його довжина, м; hx — найбільша висота будинку, м; n — середня кількість уражень блискавкою одного квадратного кілометра земної поверхні за рік, що залежить від кількості гроз у даній місцевості:

кількість грозових годин на рік 10–20 20–40 40–60 60–80 80
середня кількість (n) уражень 1 км2 1 3 6 9 12

Виробничі будинки і споруди III, IV, V ступенів вогнестійкості без пожеженебезпечних приміщень потребують блискавкозахисту III категорії при N > 0,1, причому будівля повинна бути хоча б у межах зони захисту Б, де захист від прямого удару блискавки забезпечується з імовірністю 95 %, а при N > 2 будинок повинен бути в зоні А, де імовірність захисту становить 99,5 %. Якщо є пожеженебезпечні приміщення, то будинки I і II категорій вогнестійкості потребують блискавкозахисту з тими самими зонами і при тих самих значеннях N. А якщо будинок з пожеженебезпечними приміщеннями має III, IV або V ступінь вогнестійкості, то блискавкозахист III категорії із зоною Б потрібен при: 0,02 < N £ 2, а при N > 2 — із зоною А. (Розміри зон А і Б наведено у наступному параграфі).

Незалежно від кількості очікуваних прямих ударів блискавки при 20 і більше грозових годинах на рік блискавкозахист III категорії (зона Б) влаштовують у таких випадках: для зовнішніх установок II–III класу; для будинків III–V ступенів вогнестійкості: дитячих садків, ясел, шкіл та інтернатів, спальних корпусів та їдалень, піонерських таборів і будинків відпочинку, лікарень, клубів, кінотеатрів; для вертикальних витяжних труб котельних або промислових підприємств, водонапірних і силосних башт заввишки >15 м; у місцевостях, де кількість грозових годин не менше 40 на рік, блискавкозахист III категорії потрібен: для тваринницьких і птахівничих будівель (при III, IV і V ступенях вогнестійкості), а також для корівників, приміщень для телят, свинарників не менш як на 100 голів усіх віків і груп тварин, а також конюшень на 40, вівчарень на 500 і пташників на 1000 голів (усіх віків птиці); для житлових будинків — тільки при висоті понад 30 м, якщо вони розміщені не менше як 400 м від загального масиву.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-03-31; Просмотров: 200; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.011 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь