Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии |
Рівняння теплопровідності
В найбільш загальному, так званому, дивергентному вигляді в системі координат воно може бути представлене як , (3.3) де температура в точці в момент часу ; - питома теплоємність; - густина; - тензор (коефіцієнт) теплопровідності; - інтенсивність внутрішніх джерел тепла. Тут так званий градієнт температури-вектор, в напрямку якого відбувається найшвидше її зростання (зміна); - дивергенція (розходження) вектора . В одновимірному випадку рівняння (3.3) має вид , (3.4) а для однорідного ізотопного матеріалу при лінійному поширенні тепла , (3.5) де - так званий коефіцієнт температуропроводності.
3.2.2. Рівняння конвективної дифузії мігруючих речовин в деякому пористому середовищі (наприклад, водорозчинних речовин в ґрунті) має вид: , (3.6) де - концентрація розчинених речовин в точці з координатами в момент часу ; - вектор швидкості потоку (наприклад, фільтраційного); - коефіцієнт конвективної дифузії; - пористість середовища, - оператор Лапласа. В різних математичних моделях коефіцієнт може означати: 1) коефіцієнт молекулярної дифузії, якщо (тобто при відсутності конвекції); 2) коефіцієнт конвективної дифузії при ; 3) коефіцієнт турбулентної дифузії – при наявності в потоці пульсацій (наприклад, в річці). В одномірному випадку рівняння конвективної дифузії прийме вигляд: , (3.7) а рівняння молекулярної дифузії (3.8) Рівняння теплопровідності та дифузії за виглядом повністю аналогічні.
Крайові умови та їх види Для всіх фізичних задач характерним є наявність меж розглядуваної області , в якій вивчається той чи інший процес. Ці межі можуть бути як скінченні, так і простягатись в нескінченність. Постільки та чи інша математична модель повинна по можливості адекватно описувати розглядуване фізичне явище в даному виділеному середовищі, вона мусить включати, крім самого диференціального рівняння (чи системи рівнянь) опису процесу, ще й додаткові умови. Ці додаткові умови дістали назву крайових умов. Під крайовими умовами розуміють сукупність граничних і початкових умов. Граничні умови задають режим фізичного процесу на межі розглядуваної області , а початкові – накладають умови на функцію та її похідні до -го порядку по часу в деякий початковий момент часу .
Задання початкової умови (для рівнянь параболічного типу – теплопровідності та дифузії)
Оскільки в розглядуваних вище рівняннях параболічного типу входить лише перша похідна по часу, тобто , то згідно теоретичних досліджень слід задавати умови тільки на похідну нульового порядку, тобто саму функцію: , (3.9) де - біжуча точка області . Задання граничних умов.
Граничні умови визначають режим фізичного процесу на межі області і можуть задаватись для всіх типів рівнянь в частинних похідних (якщо це потрібно).
В загальному випадку область задання рівняння можна представити як циліндр виду де - фізична область – область зміни координат точок, що визначені процесом; - проміжок часу, на якому вивчається процес (рис.3.1).
Типи граничних умов. При описі граничних умов будемо розглядати їх математичну та фізичну інтерпретації: а) граничні умови І-го роду (3.10) Тут - біжуча точка контору .
б) граничні умови ІІ-го роду: (3.11) Тут - нормаль до межі - значення потоку.
в) граничні умови 3 – го роду: (3.12) , причому .
г) граничні умови IV-го роду – це так звані умови спряження. Вони наявні для областей, що складаються не менше як з двох під областей, які характеризуються різними фізичними властивостями (рис.3.2). Наприклад, при дослідженні процесу теплопровідності розглядаються два стержні з різних матеріалів, які мають різні теплофізичні властивості (теплоємність, густину, коефіцієнт теплопровідності). В загальному можна сказати, що під області характеризуються різними коефіцієнтами провідності. При цьому межа контакту двох середовищ може розглядатись як: а) ідеальною (рівність функцій і потоків); б) неідеальною (скачок функцій і рівність потоків); в) що має джерела і т.п. (рівність функцій і нерівність потоків).
Розглянемо, наприклад, умови спряження для ідеального та неідеального контактів: а) ідеальний контакт , (3.13) б) у випадку неідеального контакту граничні умови повинні бути записані з врахуванням термічного опору контакту (3.14) Відмітимо, що також є інші види граничних умов, а саме граничні умови, які використовують при розв’язуванні задач з фазовими переходами. Такі задачі виникають при вивченні процесів кристалізації, промерзання, плавлення, горіння та інших і називають задачами Стефана.
3.4.Постановка крайових задач для рівнянь
Із сказаного вище робимо висновок про те, що всяку крайову задачу можна представити у наступній наглядній формі:
Продемонструємо постановки крайових задач, які можуть ставитись для рівняння Лапласа.
1. Перша крайова задача (задача Діріхле): (3.15) Потрібно знайти двічі неперервно диференційовану функцію відповідно по і в області , неперервну в замкнутій області , яка задовольняє рівняння Лапласа в області і приймає задані значення на її межі . 2. Друга крайова задача (задача Неймана): (3.16) Потрібно знайти двічі неперервно диференційовану функцію в обл. , неперервну в замкнутій області , яка задовольняє рівняння Лапласа в області , на межі якої задана похідна по нормалі до границі області цієї функції. 3. Третя крайова задача: (3.17) де , такі, що . Потрібно знайти двічі неперервно диференційовану функцію , яка задовольняє рівняння Лапласа в області , неперервну в замкнутій області , на межі якої задана гранична умова третього роду. 4. Змішана задача теорії потенціалу (Діріхле-Неймана) Розглядається крайова задача для рівняння Лапласа в області , на межі якої задаються почергово крайові умови першого та другого роду (рис. 3.3); (3.18)
В такій постановці задається, наприклад, задача плоскої встановленої фільтрації підземних вод. Продемонстровані вище постановки крайових задач називають класичними. Існують і інші постановки задач (в тому числі і некласичні). Початкова крайова задача для рівняння Лапласа, як показав Адамар (див., наприклад, [2 б]), є некоректною. Аналогічні крайові задачі ставляться для рівняння Пуассона та багатьох інших еліптичних рівнянь.
3.5. Постановка крайових задач для рівнянь Дані постановки проілюструємо на прикладі одномірного рівняння теплопровідності (3.5). 1. Задача Коші: (3.19) Потрібно знайти функцію , двічі неперервно диференційовану по і диференційовану по , яка задовольняє на всій осі рівнянню теплопровідності і при початковій умові . 2. Змішана крайова задача: (3.20) Потрібно знайти функцію , двічі неперервно диференційовану по і диференційовану по , яка задовольняє даному диференціальному рівнянню, початковій умові (при ), а на кінцях відрізка приймає задані значення - і . Це приклад змішаної крайової задачі з граничними умовами першого роду. Можуть ставитись змішані крайові задачі з граничними умовами інших родів. Як приклад розглянемо ще постановку змішаної крайової задачі з умовами спряження. Вона моделює процес поширення тепла в стержні, що складається з двох (чи більше) різних за теплофізичними властивостями матеріалів (рис. 3,4).
(3.21) Тут - теплопровідності матеріалів; - точка ідеального контакту матеріалів. Дві останні умови якраз і задають додаткові умови в точці контакту. Слід відмітити, що для рівнянь параболічного типу можуть ставитись також задачі без початкових умов (див. [13 б]). Це означає, що фізичні процеси, змодельовані даними крайовими задачами, почалися дуже давно (при ) і продовжуються надто довго ( ). |
Последнее изменение этой страницы: 2019-03-31; Просмотров: 506; Нарушение авторского права страницы