Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Деякі узагальнення методу скінченних різниць та його недоліки.



1. Розв’язування крайових задач на прямокутних сітках.

Іноді сітку в (прямокутній) області G вибирають прямокутною з кроками  відповідно по осях 0 x i 0 y . Тоді скінченно-різницева апроксимація рівняння Пуассона (6.5) чи Лапласа (у випадку, коли ) має вид:

         (6.7.1)

           Швидкість збіжності різницевої схеми (6.7.1), (6.8) маєпорядок . Ітераційні формули, аналогічні (6.11), (6.12) такі:

а) для методу Якобі

           ;

б) для методу Гауса-Зейделя.

.

2. Розв’язування крайових задач для криволінійних областей.

Якщо межа Г області G має складну геометричну форму (криволінійна) (рис 6.5),

 
то виникає проблема апроксимації значень функції  для примежових точок. Досить часто значення  примежових вузлів (які служать дискретними граничними умовами в різницевій схемі) користуються простим знесенням значень цієї функції  з близьких точок межі Г .

           Похибку, яка отримується в результаті такого переносу, можна значно зменшити, якщо використати інтерполяційні методи перенесення межових значень функції  в найближчі до межі вузли прямокутної сітки.

 

4. Дуже часто користуються нерівномірною сіткою, згущуючи її по мірі потреби у вибраному напрямку. Ясно, що крок (кроки) сітки вже не буде сталим. Однак це не викликає істотних труднощів в програмі розрахунку на ЕОМ.

5. Всі рівняння в частинних похідних, які ми раніше розглядали були записані в декартовій системі координат. Однак іноді буває зручно використовувати інші системи координат (наприклад, полярну - на площи­ні, чи циліндричну - в просторі). Вибір систем часто диктується геометрією області, а також специфікою розглядуваної задачі. При цьому різницеві сітки, які використовуються можуть бути досить різноманітні (наприклад, трикутна, паралелограмна (скошена) і т.д.)

Крім того, в межах однієї і тієї ж сітки апроксимацію можна теж здійснювати по-різному, тобто вибирати різні шаблони наприклад, в ме­жах прямокутної сітки можна вибирати п’ятиточковий шаблон типу "хрест", дев’ятиточковий шаблон типу "ящик" і навіть 21—точкові шаблони типу "ящик" і т.п.

6. Зазначимо, що при чисельному розв'язуванні багатьох крайових задач математичної фізики одним з головних факторів, який ускладнює розв'язок задач, є наявність криволінійних меж розрахункової області. При чисельних розрахунках таких задач, розглянуті вище ітераційні методи перенесення граничних значень функції в найближчі до межі вузли прямокутної сітки приводять до ускладнення алгоритму розрахунку і в ряді випадків може привести до великих похибок.

Давно помічена можливість "розпрямлення" області з допомогою ві­дображень, яке поліпшує конструкцію сіткової апроксимації. Досить ак­туальним в даний час є чисельна побудова конформних і квазіконформних різницевих сіток, які отримуються в результаті чисельного конформного чи квазіконформного відображення криволінійної області на деяку модельну область (наприклад, прямокутник).

Конформні різницеві сітки є прообразами рівномірних сі­ток в прямокутній області.      

Квазіконформні різницеві сітки дають можливість отримувати локаль­ні згущення ліній сітки в окремих підобластях розглядуваної області (наприклад, в підобластях великих градієнтів поля).

 

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-03-31; Просмотров: 276; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.011 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь