Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии |
Різницева схема для рівняння коливання
1. Постановка задачі Як відомо, перша крайова задача для рівняння коливання струни записується наступним чином: (1)
Як відомо з курсу математичної фізики , дана задача поставлена коректно: 1.Що розв’язок її існує: 2.Розв’язок єдиний; 3.Розв’язок стійкий , тобто розв’язок неперервно-залежний від початкових і граничних даних. 2. РС задачі. Для побудови РС даної задачі, введемо в області задання рівняння (1) рівномірну сітку з кроками h i τ, де
T
(k+1) k (k-1)
Для апроксимації задачі (1) можна скористатися мінімальним 5-точковим шаблон шаблоном у вигляді хреста. Причому в даному шаблоні, навідміну від раніше розглянутих нами використовує три часові шари: (К-1) , К, (К+1). Тому побудовані РС називаються трьохшаровими або трьохярусними. Їх застосування вимагає, щоб при знаходженні значення на верхньому шарі необхідно значення даної функції на шарах і , які повинні зберігатись в пам’яті ЕОМ. Апроксимувавши другі похідні в рівнянні (1) їх скінченнорізницевими аналогами та підставивши їх в один отримали наступну систему алгебраїчних рівнянь : (1) (6) Різницеві рівняння (6) мають порядок апроксимації 0(h²+τ²) Розвязок (6)на (К+1) шарі виражається явним числом і має вид (7):
(7)
Для проведення числових розрахунків по формулі (7) повинні бути задані значення функції на двох попередніх шарах k-1 і k.Апроксимація граничних умов (2) і (3): (8) (9) , (4) , (10) (5) Остання формула означає, що друга початкова умова (3) апроксимована з порядком (0(t)). Недоліком отриманої РС є те, що вона має перший порядок точності по часу. Але ми можемо побудувати РС задачі (1)-(5), яка б мала порядок точності (0(h²+t²)). Тому , при апроксимації (5). можна скористатись уточненою різницею . Однак, це призведе не до явної схеми, оскільки буде задіяно три шари : 0,1,2. Але ми поступимо по-іншому, а саме, розкладемо першу похідну в ряд Тейлора: (12) Різницевим аналогом (12) служить (13) (13) враховуючи рівняння (1), член замінимо на і перепишем (13) так: (14) З (14) маємо: (15) З (11) маємо: (16)
Отримана різницева схема (7)-(10) і формула (16) побудовано з точністю 0(h²+τ²). Можна показати що дана схема стійка при .Для того, щоб показати стійкість РС, розв’язок (6) шукаємо у вигляді: (17) - це частинні розв’язки І-уявна одиниця φ- довільне число q-число, що необхідно знайти h- крок сітки (18)
(19) a) б) (20)
Підставляючи (17) в (7) і скорочуючи на ℓ , отримаємо рівняння (18) (18) Будемо вважати, що різницеве рівняння (7) стійке, якщо обидва корені ( q1 і q2) рівняння (18) не перевищують 1. Нехай q1, q2- корені даного рівняння . Якщо обидва корені дійсні, то в силу того, що q1•q2=1, по теоремі Вієта, тоді знайдеться таке φ, що одне з |q1|≥1, a |q2|≤1. Якщо ж корені комплексно спряжені, тобто , , то |q1|=|q2|=1 Таким чином , різницеве рівняння (7) стійке, якщо при всіх дійсних φ виконується умова(19) Остання нерівність виконується для всіх φ , якщо τ≤h . Умова (19) є умовою стійкості побудованої РС . Більш строге обґрунтування стійкості РС можна дати, використовуючи принцип max для РС.
|
Последнее изменение этой страницы: 2019-03-31; Просмотров: 279; Нарушение авторского права страницы