Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


І. Науково-методичне обґрунтування теми



Травми, як причина смерті і непрацездатності займає трете місце після серцево – судинних та онкологічних захворювань. А в віку від 11 до 45 років, по даним ЦИТО – стоять на першому місці. Тільки від невиробничого травматизму кожен рік гинуть 250-300 тисяч людей. Більше 70 % із них – працездатне населення. Успіх лікування ушкоджень в більшої мірі залежить від якості першої допомоги. Своєчасна і правильно подана перша допомога в більшої мірі забезпечує сприятливу течію і вихід хвороби. Тому сучасний середній медичний працівник повинен розбиратися добре в основних клінічних симптомах різних уражень і володіти навиками подання першої медичної допомоги постраждалому.

ІІ. Конкретні цілі:

Ознайомитися:

· з організацією травматологічної допомоги населенню.

Засвоїти:

· різноманітні закриті ушкодження;

· принципи надання першої допомоги при ушкодженнях.

Вміти:

· надавати першу медичну допомогу при різних закритих ушкодженнях.

Оволодіти технікою виконання:

· надавати першу медичну допомогу при різних ушкодженнях.

ІІІ. Методичні вказівки щодо самостійної підготовки

Організація травматологічної допомоги

1. Перша допомога.

Її може надавати лікар або фельдшер швидкої допомоги, фельдшер медпункту, інші особи в порядку само- і взаємодопомоги. На місці події проводяться транспортна іммобілізація і знеболення, накладення пов’язок, спинення кровотечі і серцево-легенева реанімація.

2. Евакуація потерпілого до лікувальної установи.

Цим займається служба швидкої допомоги, рідше потерпілих транспортують працівники міліції або сторонні особи.

3. Амбулаторне і стаціонарне лікування.

Допомога 90% хворих надається в амбулаторіях і поліклініках. Амбулаторне лікування проводять також у спеціалізованих травмпунктах, які мають відповідне обладнання. Стаціонарне лікування проводять у спеціалізованих відділеннях міських і районних лікарень, у клініках при кафедрах травматології і ортопедії, науково-дослідних інститутах.

4. Реабілітація.

Захворювання і ушкодження опорно-рухового апарату потребують тривалого лікування, відновлення функції, тому дуже велику роль відіграє реабілітація, яку проводять у травматологічних пунктах, стаціонарах і поліклініках, а також у реабілітаційних центрах і санаторіях.

 

Принципи надання першої медичної допомоги при різних ушкодженнях

1. Зупинка артеріальної кровотечі (накладання джгута).

2. Знеболювання: в/м введення ненаркотичних анальгетиків (анальгін 50% 2 мл + димедрол 1% - 1 мл), або наркотичних анальгетиків (промедол 1% - 1 мл, омнопон 1% - 1 мл, морфін 1% - 1 мл). Можна провести знеболювання місцеве: в місто перелому в гематому ввести 1-2% розчин новокаїну 10-20 мл.

3. Накладання асептичної пов’язки при пораненнях.

4. Транспортна іммобілізація.

5. Оцінка загального стану постраждалого.

6. Профілактика травматичного шоку: п/ш введення 20% - 1-2 мл розчину кофеїну або 2 мл кордіаміну; в/в ввести 1 мл 0,005% розчин строфантину або 1 мл 0,006% розчин корглікону, розчинених в розчині глюкози або фізрозчині.

7. Боротьба з травматичним шоком: в/ краплинно або струминно ввести 1000-2000 мл кровозамінників (розчини поліглюкіну, реополіглюкіну, желатинолю, глюкози, фізрозчину), в/в 1-2 мл преднізолону або гідрокортизону.

+ (см. Профілактику травматичного шоку).

8. Транспортування в лікувальний заклад.

І V . Карта орієнтовної основи дій (ООД) роботи студентів з літературою з теми: «Закриті механічні ушкодження (травми)».

№ з/п Назва теми або її фрагменту Кіл. год. Рекомендована література Зміст роботи Форма контролю
  2 Ушкодження. Закриті механічні ушкодження (травми)     3 С.Д.Хіміч «Хірургія» Стор. 233-246     Графічно відобразити етапи травматологічної допомоги. Скласти задачу з відповіддю на надання першої допомоги при травмах. Перевірка і оцінювання домашнього завдання

V . Матеріали для самоконтролю

Питання для самоконтролю

  • Організація травматологічної допомоги населенню в Україні?
  • Перелічити послідовність надання першої медичної допомоги при різних ушкодженнях.

Задачі для самоконтролю

Задача № 1

В приймальне відділення звернувся хворий зі скаргами на різкий біль у ділянці лівого плечового суглоба. Впав 2 години тому на витягнуту руку. Об’єктивно: лівий плечовий суглоб фіксований, пальпація різко болісна, головка плечової кістки в підпахвинній ямці, пасивні рухи обмежені – «пружинна фіксація». Встановіть діагноз. Принцип подання першої допомоги?

Задача № 2

Робочий, який ніс перед собою вантаж, спіткнувся і впав, отримав травму правого колінного суглоба. Об’єктивно: суглоб побільшав, функція різко порушена із-за болів, «флуктуація». Ваш діагноз? Яка перша допомога повинна бути подана вами? Чи треба зробити пункцію суглоба у даному випадку?

Задача № 3

Хворий 22 років впав, відмічається біль в ділянці правого плеча, плечового суглоба. Об’єктивно: конфігурація суглоба не змінена. При пальпації – болісність м’яких тканин в ділянці суглоба, функція суглоба не порушена. Чи відповідає клінічна картина та об’єктивні дані – діагнозу: забій м’яких тканин правого плечового суглоба? Назвіть необхідні симптоми для постановки діагнозу – вивих правого плеча? Надайте першу допомогу хворому з забоєм м’яких тканин правого плеча.

Задача № 4

Під час гри у футбол хворий отримав удар по задній поверхні правої гомілки. При об’єктивному обстеженні: на задній поверхні правої гомілки є крововилив, набряк, болісність при пальпації. Осеві навантаження болісні. Рухи в колінному та гомілково-ступневому суглобі викликають посилення болю. Який Ви припускаєте діагноз? Ваші дії? 

Задача № 5

Під час роботи ноги чоловіка притисло мотором,який впав. Через 30-40 хвилин його звільнили від стиснення. Фельдшеру постраждалий заявив, що почуває себе добре, є несильний біль в ділянці стиснення і він може продовжити роботу. При огляді: колір шкіри блідий, пульс почастішав, ослаблений. Ушкоджень шкіри та кісток не виявлено. Що з хворим? Якими повинні бути дії фельдшера?

Задача № 6

Хвора поступила зі скаргами на біль в лівому плечовому суглобі. Півгодини тому вона впала з турніка. При огляді: ліва рука відведена в сторону, в ділянці дельтовидного м’яза відмічається деформація. Рухи у суглобі різко обмежені, болісні, пружинять. Який Ви припускаєте діагноз? Якою повинна бути перша медична допомога?

Задача № 7

На ФАП доставлений постраждалий, отримав 20 хвилин тому травму – удар тяжким мішком по передній поверхні правого коліна. Відразу після травми не міг наступати на ногу із-за сильного болю в ділянці колінного суглоба. Постраждалий блідий, адинамічний. Супроводжуючі його відмітили, що він став менше скаржитись на біль. «Йому стало краще» - казали вони. АТ 110/50 мм рт. Пульс 120 ударів у хвилину, слабкий. Ділянка колінного суглоба різко деформована. На передній поверхні суглоба видно значне вибухання тканин. Хворий не може зігнути ногу в колінному суглобі із-за болів у ньому. Гомілка повернута назовні. Який Ви припускаєте діагноз? Ваші дії?

Задача № 8

Під час гри у футбол молодий чоловік зіштовхнувся з суперником і отримав травму стегна. При огляді: стан задовільний. На правому стегні обширний крововилив, окружність правого стегна на 2 см більше, ніж лівого (на тому ж рівні). Пальпація м’яких тканин стегна болісна. Біль посилюється при рухах. Постукування по п’ятці не викликає посилення болю у місці пошкодження. Вкажіть вид пошкодження м’яких тканин? Перелічіть дії першої долікарської медичної допомоги у даному випадку?

Задача № 9

Молода жінка під час швидкої ходьби випадково підвернула ногу. При огляді: в ділянці гомілковоступневого суглоба – крововилив, ця ж ділянка різко болісна, болісність посилюється при рухах. Обережне осьове навантаження на п’ятку болісне. Який вид ушкодження можна припустити? Перелічіть дії першої долікарської медичної допомоги у даному випадку?

Задача № 10

Під час спортивних змагань молодий чоловік отримав травму колінного суглоба. При огляді: набряклість, болісність в ділянці колінного суглоба. На його передній поверхні садно розміром 3 х 7 см. Перелічіть об’єм першої медичної допомоги. Яку пов’язку треба накласти постраждалому?

Задача № 11

Під час гри у баскетбол спортсмен почув різку біль в колінному суглобі. При огляді: в ділянці колінного суглоба набряклість, вище наколінника – вибухання тканин. Пальпація колінного суглоба болісна, особливо його медіальної поверхні. Активні рухи в колінному суглобі неможливі, його як би «заклинило». Вкажіть вид ушкодження в даному випадку. Перелічіть дії першої долі карської допомоги.

Задача № 12

Ви, фельдшер швидкої допомоги, прибули на місце події. Постраждалий попав в автомобільну катастрофу. В свідомості. Скаржиться на сильний біль в ділянці правого стегна, яка посилюється при рухові кінцівки. При об’єктивному обстеженні встановлено: права нижня кінцівка вкорочена, деформована в ділянці нижньої третини стегна, де визначається набряклість. При пальпації крепітація, патологічна рухомість. Ваш діагноз? Ваші дії?

Відповідь студента до теми

Задача № 1

o обмежте пошкоджену кінцівку в русі;

o якщо в місці пошкодження присутня рана, накладіть пов’язку;

o прикладіть до ушкодженого місця холод, прикладати лід безпосередньо до шкіри не рекомендують, створіть тканинний прошарок;

o для зменшення больового синдрому потерпілому необхідно прийняти знеболюючі препарати;

o вправлення вивиху краще провести до появи набряків, поки не завдано відчутної шкоди м’яким тканинам і кровоносним судинам, поки не виник м’язовий спазм, а тому необхідно доставити потерпілого в медпункт.

Задача № 2

Діагноз: Забій

Перша допомога:

При забої перш за все необхідно забезпечити спокій пошкодженій ділянці тіла. З метою припинення подальшого крововиливу в м’які тканини на місце забою накладають тугу пов’язку, піднімають уражену ділянку тіла. Для зменшення болю та запальних явищ до місця забою прикладають холод. При наявності подряпин,їх змазують йодом (дезинфіктантом).В тяжких випадках потерпілого негайно евакуюють на вищий рівень медичного забезпечення.

Задача № 3

Симптоми для постановки діагнозу – вивих правого плеча:

  • поява різкого болю в ушкодженому суглобі при пальпації або при спробі поворухнутись - перша ознака;
  • деформація суглоба, видима зміна його форми і розміру;
  • поява припухлості та почервоніння шкіри навколо самого суглоба;
  • при пошкодженні нерва може бути відсутнім чутливість.

Перша допомога хворому з забоєм м’яких тканин правого плеча:

1)На місці забою туга повязка

2)Прикласти лід

Задача № 4


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-01; Просмотров: 355; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.018 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь