Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Короткі теоретичні відомості. Проблеми представлення інформації у компактній, лаконічній формі



Проблеми представлення інформації у компактній, лаконічній формі, що дозволила б систематизувати базові поняття, забезпечила швидкий доступ до них хвилюють спеціалістів усіх галузей науки, адже будь-яка сфера людського пізнання потребує чіткої формалізації та певне представлення її результатів.

Одним із способів представлення понять, що є елементами певної системи, підібраних за одною ознакою чи набором ознак є словник. Основне призначення даної форми представлення інформації – це фіксація сукупності деяких знань, що є підсумком дослідницької роботи над конкретною проблемою, з метою їх зручного освоєння. Процес укладання словників вивчає наука лексикографія.

З розвитком обчислювальної техніки з’явилася можливість представляти словники в електронній формі, що є не просто представлення друкованої інформації за допомогу комп’ютера, а являє собою потужній засіб лінгвістичної обробки тексту з широкими можливостями, розробкою та дослідженням якого займається комп’ютерна лексикографія.

Комп’ютерна лексикографія – прикладна наукова дисципліна на межі мовознавства та інформатики, яка вивчає способи і прийоми застосування методів інформаційної науки і технології у теорії та практиці створення широкого спектра лексикографічних систем; б) галузь комп’ютерної індустрії, яка швидко розвивається головним чином завдяки тому, що лексикографування знань є одним із ефективних способів їхнього виявлення і поширення.

Переваги представлення словників за допомогою комп’ютера очевидні:

– можливість опрацьовувати та зберігати великі обсяги інформації;

– компактність – навіть словники великих розмірів можна вмістити на портативному носієві інформації;

– можливість розміщення в локальній та глобальній мережі;

– надзвичайно швидкі темпи обробки великих обсягів інформації;

– зручний доступ до інформації, можливості пошуку, вибірки, тощо.

Процес створення словників за допомогою інформаційних технологій складний, потребує залучення висококваліфікованих спеціалістів з галузі мовознавства і програмування та, зазвичай, зводиться до вирішення таких завдань:

1) формування якісного лексикографічного матеріалу, що може бути створений на базі уже існуючих паперових варіантів, після їх доповнення та удосконалення;

2) переведення величезної кількості матеріалу в цифрову форму, що включає процедури сканування, розпізнавання тексту, редагування та виправленні помилок. Даний процес ускладнюється за рахунок присутності в тексті словників спеціальних символів, позначок, що часто адекватно не розпізнаються;

3) створення моделі даних, структура якої б дозволила відобразити численні структурно-семантичні зв’язки між реєстровими одиницями. Даний етап є надзвичайно відповідальний та ускладнюється тим, що дотепер не створено формального апарату для визначення системи всіх можливих семантичних станів. Традиційно прийнято вважати, що досить точною моделлю даних вищезгаданої системи може служити комплекс граматичних і лексичних значень.

4) проведення процедури парсингу (процесу створення лексикографічної бази даних);

5) створення лексикографічної системи, яке базується на аналізі структур існуючих традиційних паперових словників та включає в себе моделі даних, формальні граматики та формальні системи;

6) створення віртуальної лексикографічної системи, що відбувається в наслідок перетворення лексикографічної системи на віртуальний об’єкт, функціонує з використанням мережі та будується за багаторівневою архітектурою з основним принципом для побудови технологією Web-сервісів. В результаті розробки користувацького інтерфейсу та інструментальних засобів віртуальна лексикографічна система перетворюється на лабораторію.

Отже, комп’ютерна лексикографія це перспективний напрямок розвитку процесу укладання словників, що уже сьогодні довів свою доцільність та необхідність у використанні, а в майбутньому має всі шанси витіснити традиційні методи створення лексиконів.

 

 

Завдання до теми

Використовуючи програму ABBYY Lingvo, створіть свій власний словник спеціалізованих термінів.

Питання для самоперевірки

1. Дайте визначення поняття «комп’ютерна лексикографія».

2. Які основні етапи розвитку комп’ютерної лексикографії?

3. У чому полягає перевага створення словників за допомогою сучасних інформаційних технологій?

Література: [4; 5].


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-11; Просмотров: 249; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2025 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.013 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь