Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Роль ЗМІ в управлінні комунікаційними процесами.



Громадська думка діє практично у всіх сферах життя суспільства, але висловлюється

У сучасному суспільстві людина піддається одночасному впливу з боку друкованих ЗМІ, радіо і телебачення, а значить, свого роду маніпулювання. Сховатися від інформаційних потоків практично неможливо, де б не знаходився об'єкт їх впливу. Велику роль в цьому плані відіграло винахід переносних та автомобільних радіоприймачів і телевізорів. Орієнтуватися у величезному обсязі інформації вкрай важко, тому що людина не завжди має можливість перевірити достовірність отримуваних відомостей. Часом йому не залишається нічого іншого, як приймати запропоновану інформацію на віру, що може сприяти формуванню уявлень, які не мають нічого спільного з істинним станом речей.

Засоби масової інформації в житті сучасного суспільства часом відіграють дуже небезпечну роль, коли підміняють свою початкову функцію інформування населення на виконання завдань з формування певних поглядів, уявлень, думок. Деякі дослідники виділяють два основних підходи до розуміння ролі журналістики в суспільстві. Прихильники ліберального підходу вважають, що все, що відбувається цікавого і важливого для населення, повинно бути відображено в новинах. Так звана соціально-відповідальна журналістика має на увазі використання ЗМІ для підтримки основ суспільства та виховання людей з метою удосконалення їх як соціальних суб'єктів. Такого роду підхід, як правило, характерний для суспільств, де ЗМІ монополізовані державою. Його критики вважають, що журналісти не можуть виступати арбітрами, визначальними соціальні цінності в суспільстві, в якому існують різні точки зору. (3)

Основна роль вітчизняних ЗМІ в даний час не стільки інформаційна, скільки ідеологічна. Тому не випадково пресу все частіше дорікають у маніпулюванні громадською свідомістю і, відповідно, громадською думкою як зовнішнім виразом свідомості. ЗМІ «відбирають більшу частину інформації та дезінформації, якими ми користуємося для оцінки соціально-політичної дійсності. Наше ставлення до проблем і явищ, навіть сам підхід до того, що вважати проблемою або явищем, багато в чому зумовлені тими, хто контролює світ комунікацій ». Методів маніпуляції свідомістю досить багато, але далі називаються Дев'ять способів, які застосовуються найчастіше.

1. Використання навіювання. Журналіст повинен переконати аудиторію у власній компетентності, увійти до неї в довіру, ставши як би її альтерего.

2. Перенесення приватного факту в сферу спільного. Наприклад, убитий студент, який сповідував антифашистські погляди.

3. Використання чуток, домислів, тлумачень в неясною політичної чи соціальної ситуації. Метод, який тісно пов'язаний з попереднім.

4. Метод під назвою «потрібні трупи», тобто емоційний вплив на аудиторію за допомогою крові, насильства, стрільби, вбивств і т. д.

5. Метод «страшилок», коли аудиторію ставлять перед вибором меншого з двох зол.

6. Замовчування одних фактів і випинання інших.

7. Метод фрагментації, який полягає в наступному: інформаційний потік розбивається на окремі фрагменти.

8. Багаторазові повтори.

9. Створення лжесобитій, містифікація.

Таким чином, громадська думка щодо тих чи інших ситуацій може бути як реалістичним, так і ілюзорним - все залежить від того, яка саме інформація (надана ЗМІ) проникла у свідомість громадянина і послужила джерелом того чи іншої думки. Формування громадської свідомості за допомогою комунікації з використанням ЗМІ методів психологічного впливу стає найбільш ефективним і дешевим способом тотального контролю та маніпуляції як всередині держави, так і за його межами. Все залежить від того, хто фактично визначає інформаційний контент


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-09; Просмотров: 228; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.011 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь