Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Конституція РСФРР 1918 року.



Починаючи з першого дня свого існування Радянська держава видає цілий ряд актів конституційного Народження Радянської держави супроводжувалося появою Декларації прав трудящого і експлуатованого народу, прийнятої 25 січня 1918 III Всеросійським з'їздом Рад. Вона увійшла в текст першої Радянської Конституції і є нині пам'ятником права [2]. Деякі автори прямо називають декларацію - першим документом радянської Росії носить конституційний характер. Однак декларація в деяких випадках може не бути конституційним документом, але містити норми провідної галузі права. Найчастіше вона видається при роз'ясненні громадянам, громадськості, світової спільноти офіційної політики у сфері міжнаціональних відносин або у зв'язку з оцінкою суспільно-політичної та економічної обстановки.

Але повернемося до перебігу історії. 10 липня 1918р. Всеросійський З'їзд Рад як вищий орган нової влади, яка встановилася в результаті державного перевороту, прийняв Основний Закон, який закріпив принципи організації Радянської влади, форму правління, територіальний устрій, відносини влади і народу, державні символи. Це була по суті перша в історії Російської держави формальна конституція, представлена ​ ​ в єдиному нормативному акті.

Що ж приніс Основний закон новонародженої країні? Які цілі переслідували більшовики, поспішно створюючи для країни Конституцію? Які функції несла на собі Конституція і які були тенденції розвитку конституційно-правової думки в Радянській Росії?

Ухваленню Конституції РРФСР 1918р., Передувала непроста боротьба за її зміст. III Всеросійський з'їзд Рад, який відбувся в січні 1918р., Висунув підготовку Конституції РРФСР в якості однієї з першочергових завдань Радянської влади. З'їзд, зокрема, доручив Центральному Виконавчому Комітету підготувати наступного з'їзду Рад основні положення Конституції РРФСР.

Однак у зв'язку з різким загостренням в лютому-березні 1918 р. міжнародної обстановки (припинення в Брест-Литовську мирних переговорів з Німеччиною і настанням німецької армії), а також ускладненням внутрішнього становища Радянської Росії вся увага більшовицької партії і Радянського уряду було направлено на збереження радянського ладу. Робота ВЦВК по розробці Конституції була тимчасово відкладена.

IV Всеросійський з'їзд Рад, який відбувся 14-16 березня 1918 р., носив позачергової характер. Вся робота цього надзвичайного з'їзду була пов'язана з питанням про укладення Брестського мирного договору з Німеччиною. За пропозицією фракції більшовиків з'їзд ратифікував мирний договір, укладений в Брест-Литовську. І тільки після затвердження Брестського мирного договору Радянська влада отримала можливість зайнятися організацією систематичного і повсякденного державного управління всіма областями соціалістичного будівництва.

До весни 1918 р. в найголовніших своїх рисах склалася система вищих органів влади та управління, і підходив до кінця процес організації державного апарату на місцях. Однак не було ще досягнуто ні структурного одноманітності в будівництві місцевого державного апарату, ні необхідного погодження у взаємодії центральних і місцевих органів, заснованих на послідовному проведенні принципу демократичного централізму. Компетенція різних державних органів також не була належним чином визначена. Потрібно було надати вже склався в своїй основі механізму Радянської держави необхідну стрункість і відсутню йому чіткість в роботі всіх ланок державного апарату.

30 березня 1918 ЦК РКП (б) рекомендував ВЦВК четвертого скликання утворити Конституційну комісію. 31 березня 1918 ЦК партії ще раз відзначив актуальність введення в дію першої Радянської Конституції і наголосив, що період завоювання влади скінчився, йде основне державне будівництво.

Відповідно до рекомендацій ЦК партії 1 квітня 1918 більшовицька фракція ВЦВК, по доповіді Я. М. Свердлова, затвердила своїх кандидатів у Конституційну комісію. До її складу повинні були увійти також і представники ряду народних комісаріатів. В той же день на засіданні ВЦВК було прийнято постанову про створення Конституційної комісії та визначено представництво в ній фракцій.

Конституційна комісія складалася з 15 чоловік. До неї увійшли: від більшовицької фракції ВЦВК - Я. М. Свердлов, М. Н. Покровський, І. В. Сталін; від фракції лівих есерів - Д. А. Магеровський і А. А. Шрейдер; від максималістів - А. І. Бердников (з дорадчим голосом), а також представники народних комісаріатів у справах національностей, юстиції, фінансів, у військових справах, внутрішніх справ і ВРНГ. На першому організаційному засіданні комісії, що відбувся 5 квітня 1918 р., її головою був обраний Я. М. Свердлов.

Конституція РРФСР 1918 р., виходячи з принципу повновладдя Рад, не допускала можливість судової перевірки конституційності нормативних правових актів. Конституційний контроль за змістом Конституції покладався на Всеросійський з'їзд Рад і ВЦВК, а згодом в певній мірі і на Президія ВЦВК.

М.А. Рейснер вже після початку дії цієї Конституції намагався в непрямій формі теоретично обгрунтувати неприйнятність судового конституційного контролю для радянської держави. У лекціях на прискореному курсі Академії Генерального Штабу РККА в 1918/1919 навчальному році вчений позитивно оцінював «особливу формальну захист» Конституції в США «особливим федеральним судом», вбачаючи в цьому «велику... недоторканність конституції... незвичайну законність, незвичайну твердість цього правового і конституційного характеру сучасної демократії ». Разом з тим він визнав такий " блискучий... прекрасний акт» неприйнятним для Росії, пояснюючи це ідеологічними мотивами, а також тим, що прийнята конституція - «це тимчасове установа», і чи варто для її охорони «споруджувати такий колосальний, громіздкий апарат». Росії, на думку М.А. Рейснера, необхідна гнучка і рухлива Конституція, яка не давала б можливості «зупинятися на закостенілих формах», а для цього вона «побудована на засадах не правовий законності, а доцільності, телеології, що дозволяє влити в неї будь-який зміст». «Тому, як далі підкреслював вчений, - коли ми говоримо, що в основу нашої конституції покладено ідею мети та доцільності, це означає, що наш основний закон не є втілення нерухомості і мертвої справедливості, ... але є тільки робочий креслення, план суспільного будівництва... А такий план не претендує на непогрішність ».

«Звідси, - резюмував М.А. Рейснер, - випливає і для нас зовсім інше ставлення до основного закону або конституції, ніж те, яке ми зустрічаємо при конституції строго правовий. І якщо в останньому випадку головне завдання полягає у тлумаченні та застосуванні раз і назавжди встановленого законом і доводиться підганяти під нього всі інші або зовсім не передбачені випадки, то у нас на перше місце висувається обов'язок постійної критики і роботи над удосконаленням конституційного закону »[5].

Гострим пунктом боротьби, що розгорілася в Комісії, було і питання про правове становище РНК і про взаємовідносини ВЦВК і РНК.

Декрет II Всеросійського з'їзду Рад про утворення робочого і селянського уряду встановив, що контроль над діяльністю народних комісарів належить Всеросійському з'їздові Рад робітничих, селянських і солдатських депутатів і його Центральному Виконавчому Комітету.

17 листопада 1917 на засіданні ВЦВК за пропозицією Я. М. Свердлова був прийнятий Наказ про взаємодії ВЦВК і РНК, в якому підтверджувалося рішення II Всеросійського з'їзду Рад про те, що РНК цілком відповідальний перед ЦВК. Заходи ж по боротьбі з контрреволюцією можуть бути проводяться РНК безпосередньо, під умовою відповідальності перед ЦВК. Наказ встановлював періодичність звітів кожного члена СНК перед ЦВК і порядок відповідей РНК на запити ЦВК.

Той же принцип у взаємовідносинах ВЦВК і РНК було відображено в резолюції III з'їзду Рад «Про федеральних установах Російської Республіки».

Представники буржуазних партій, що входили у ВЦВК, стверджували, що РНК ігнорує ВЦИК, безконтрольно приймаючи законодавчі акти. Тому в проекті Положення «Про відділи Всеросійського Центрального Виконавчого Комітету», підготовленого підкомісією в складі А. І. Бердникова, Г. С. Гурвича і М. Я. Лаціса, пропонувалося скасувати Раднарком і народні комісаріати, створивши замість них Рада ВЦВК і особливі колегії - відділи ВЦВК. Ці колегії мали делегувати на засіданні Ради ВЦВК «непостійних осіб».

В результаті, за словами одного з авторів проекту, «теперішні міністри усуваються, а у нас залишаються колегії».

Діяльність колегій повинна була координуватися Радою ВЦВК, утвореним з представників колегій та членів ВЦВК, законодавчі функції надавалися Всеросійському з'їзду Рад ВЦВК, його Раді та відділам і, крім того, «сукупності Рад, що посилають представників на з'їзд Рад, а також 1/10 цих Рад ».

Проект мав на меті фактично ліквідувати уряд як єдиний оперативний орган, що здійснює повсякденне керівництво країною.

Виступив проти проекту підкомісії Я. М. Свердлов заявив, що пропозиції про ліквідацію РНК і зосередженні функцій управління у відділах ВЦВК йдуть врозріз з тим, що відбувається на практиці процесом поступової ліквідації відділів ВЦВК і їх злиття з однойменними народними комісаріатами.

З кінця квітня центр ваги роботи Комісії було перенесено в підкомісії. Великі завдання стояли перед підкомісією з виборчого права та місцевим органам влади та управління. Вона узагальнила і привела в струнку систему різноманітну практику і норми, що регулювали виборче право, порядок утворення та компетенцію всіх ланок системи місцевих органів влади і управління. [6]

Остаточна розробка проекту Конституції для представлення його V Всеросійському з'їзду Рад була доручена спеціальної комісії ЦК РКП (б) на чолі з В. І. Леніним. 3 липня 1918 ця комісія під головуванням В. І. Леніна розглянула два проекти: Комісії ВЦИК, внісши в нього деякі положення з проекту Наркомюста. За пропозицією В. І. Леніна в текст Конституції (вступним розділом) була включена Декларація прав трудящого і експлуатованого народу, а також доданий ряд статей.

Конституція РРФСР була прийнята V Всеросійським з'їздом Рад, який відкрився 4 липня 1918 р. у Москві, у Великому театрі. На з'їзд прибуло 1164 делегата з правом вирішального голосу. У їх числі було 773 комуніста, 352 лівих есера, 32 делегата від інших партій. На заключному засіданні з'їзд заслухав доповідь про проект Конституції і проект схвалив.

У своїй постанові про прийняття Конституції (Основного закону) Російської Соціалістичної Федеративної Радянської Республіки з'їзд вказав: «Затверджена III Всеросійським з'їздом Рад у січні 1918 р. декларація прав трудящого і експлуатованого народу разом з затверджуваної V Всеросійським з'їздом Рад Конституцією Радянської республіки складають єдиний Основний Закон Російської Радянської Федеративної Республіки ». Остаточну редакцію Конституції з'їзд доручив ВЦВК. Відредагований текст Конституції був опублікований 19 липня 1918 З цього моменту Основний Закон РСФСР вступив в дію.

Отже, країна здобула свій перший Основний закон.

Перша Конституція складалася з 6 розділів і включала 17 розділів і 90 статей.

Які ж були цілі та функції створення першої Російської Конституції?

У юридичній науці визнано, що, виходячи з загальносоціального призначення, конституція виконує ряд функцій: політичну, правову, установчу та ін [7] Так, політична функція відображає той ефект, який вносить конституція в сферу владних відносин. Саме в Основному Законі спочатку фіксуються правові встановлення, так чи інакше характеризують пристрій державної влади, порядок і методи її діяльності, взаємини з іншими соціальними суб'єктами, в тому числі і з тими, які також претендують на владу (окремі індивіди, політичні партії, профспілки, церква та ін.)

Правова, або юридична, функція полягає в тому, що саме Основний Закон виконує роль першоджерела і еталона офіційного права, ставлячи в єдині рамки всіх суб'єктів правових відносин, зосереджуючи в собі «правила гри», обов'язкові для всіх, - правооснову життя всього суспільства.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-09; Просмотров: 228; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.021 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь