Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Судова реформа 1922 року.



За Положенням про судоустрій РРФСР від 31 жовтня 1922 р. (Судова реформа 1922 року) судова система складалася з народних судів, губернських судів і Верховного Суду України, який почав функціонувати з 1 січня 1923 р. Верховний трибунал і губернські ревтрибуналу були ліквідовані. Для розгляду спеціальних категорій справ створювалися військові і військово-транспортні суди, земельні комісії, особливі сесії народних судів (з трудових справах), пізніше - арбітражні комісії.

До компетенції діяв у складі Верховного Суду України Пленуму поряд з розглядом справ у порядку нагляду входило тлумачення законів з питань судової практики.

Судова реформа 1922 року закріпила основні принципи організації радянської судової системи: її єдність, побудова з урахуванням державного устрою, відповідність новому адміністративно-територіальним поділом.

Суддівські кадри

Кадрового складу суддів в цей період приділялася велика увага. Так як спочатку при вирішенні справ суддя міг керуватися крім декретів Радянської влади революційної совістю і революційним свідомістю важливо було здійснити підбір таких суддів, життєвий і трудовий досвід яких свідчив би про наявність у них революційної правосвідомості. У центр ставилося досвід революційної боротьби, а не юридичну освіту і знання законів. Звідси і соціальний склад суддів: при обранні перевага віддавалася робітникам і селянам. Відзначався постійне зростання числа суддів - членів партії (з 63% в 1923 році до 85, 6% в 1928 році).

У Верховному Суді РРФСР було 32 члена (судді), що становило 15, 3% до всього числа співробітників Суду. З них: робітників - 13 осіб (40, 7%), інтелігентів і службовців - 17 (53%) і селян - 2 (6, 3%). За освітнього цензу члени Верховного Суду розподілялися наступним чином: вища освіта мали 11 осіб (34, 4%), з нижчим і домашньою освітою - 21 осіб (65, 6%). Усі 32 людини - члени ВКП (б), причому 22 з партійним стажем до 1917 року. Колишніх членів інших партій (в період до 1917 року) - 4 людини.

Цікаві й факти діяльності Верховного Суду на початку його роботи. Обсяг поданих справ виявився досить великий, якщо не сказати величезний. По всіх колегіям (включаючи і дисциплінарну) прийнято було до виробництва 19 021 справа, що разом з рештою у виробництві на 1 січня 1924 1090 справами склало 20 111 справ. Цифра досить вражаюча, враховуючи невеликий чисельний склад колегій.

Що стосується розгляду судових справ по республіці в цілому, можна відзначити, що по " 52 губерніях і областях РСФСР в народні суди надходило в середньому близько 3 млн. справ на рік". Статистика показує, що народні суди за складом очолювали їх осіб були дійсно робітничо-селянськими з вельми значною партійної прошарком. За даними Наркомюста на 1 жовтня 1925 р., серед нарсуді 86, 3% робітники і селяни, 83, 3% - члени та кандидати ВКП (б).

Однак дані, що стосуються освітнього рівня народних суддів в РРФСР, замовчувалися, так як в основній своїй масі ці люди не мали не тільки юридичного, а й освіти взагалі.

Тому теза комуністичної партії " Про подальше зміцнення соціалістичної законності" з людьми, більшість яких не мали поняття про закони, був явно нездійсненним. Це підтверджує і теза Наркома юстиції РРФСР Д. Курського, висловлений ним у промові на IV Всеросійському з'їзді діячів радянської юстиції в 1922 році. Зокрема, він заявив: " Якщо ми будемо говорити тільки про революційної законності, а законів не буде, то це буде дуже ефектне слово, але не більше. Необхідно мати тверду і в достатній мірі розроблену систему норм, щоб не тільки говорити про революційну законність, а й проводити її в життя ".

До кандидату на пост народного судді пред'являлися наступні вимоги. Ним міг стати неопороченний по суду громадянин РРФСР, незалежно від статі, раси та національної приналежності, який відповідав би наступним умовам: володів активним і пасивним виборчим правом; мав дворічний досвід відповідальної політичної роботи в робітничо-селянських, громадських, професійних чи партійних організаціях або трирічний стаж практичної роботи в органах радянської юстиції на посаді не нижче народного слідчого.

Народні судді обиралися губвиконкомом на 1 рік і могли бути переобрані знову. Відгук народного судді проводився за вмотивованою пропозицією Наркоматом юстиції. Приблизно такі ж вимоги були встановлені і до кандидатів у народні засідателі. Особливу увагу тут зверталася на соціально-класовий склад. 50% народних засідателів повинні були бути представлені робітниками, 35% - сільським населенням і 15% - військовослужбовцями. Кожен народний засідатель міг брати участь в судових засіданнях не більше 6 днів на рік. Раніше існувала жеребкування для визначення черговості залучення народних засідателів до суду була скасована. Після прийняття Положення про судоустрій РРФСР народні засідателі залучалися за списком, складеним для кожної ділянки народного суду в алфавітному порядку.

Через народні суди проходило до 90% всіх дозволених справ. В умовах нової економічної політики змінилося співвідношення кримінальних та цивільних справ. Особливо зросла кількість останніх. До 1 жовтня 1923 надходження кримінальних справ знизилося до 67%, а цивільних - збільшилася до 33%. Що стосується кримінальних справ, то з'явилася нова категорія " зловживання НЕПом". Так, в період з 15 по 18 грудня 1921 особлива сесія народного суду, що складалася при Раді народних суддів м. Москви, розглядала справи за звинуваченням 35 приватних підприємців, які звинувачувалися в порушенні Кодексу законів про працю (1918 р.), експлуатації підлітків і жінок, подовженні робочого дня і в інших порушеннях радянських законів. Ці справи були порушені за ініціативою відділу охорони праці профспілок. Особлива сесія народного суду визнала пред'явлені звинувачення більшості з обвинувачених доведеними і засудила їх до примусових робіт і штрафів.

Особливістю кримінальної політики того часу була м'якість покарань. Так, позбавлення волі, як правило, призначалося на короткі терміни. У 1922 році засуджено на строк до одного року 22, 9%, у першому півріччі 1923 року - 21% підсудних (див.: Тижневик Радянської Юстиції. 1922. N 1, 6).

Спеціальні сесії суду

Положення про судоустрій РРФСР передбачало створення специфічних органів, які втілювали в собі функції судових та адміністративних органів. На мій погляд, їх можна назвати органами спеціальної юрисдикції. До них ставилися трудові сесії народних судів, земельні комісії, арбітражні комісії.

Трудові сесії складалися з одного постійного народного судді і двох членів суду: одного з обрання від місцевого губернського профспілкового ради, іншого - від губернського відділу праці. Однак була й особливість: будучи судами першої інстанції, вони тим не менш складалися при губернських судах, і вироки трудових сесій могли бути оскаржені у звичайному порядку в губернський суд.

Земельні комісії були утворені 24 травня 1922 р. постановою ВЦВК і РНК РРФСР " Про порядок розгляду земельних спорів". Вони поділялися на волосні, повітові і губернські. Всі члени земельних комісій при вирішенні ними справ користувалися правами народного судді. Вищий контроль по спірних земельних справах і розгляд касаційних скарг на рішення губернських земельних комісій покладалися на Народний комісаріат землеробства спільно з Наркомюстом і Особливою колегією вищого контролю по земельних спорах.

В кінці 20-х рр.. всі справи, які вирішуються в земельних комісіях, були передані в систему загальних судів, а постановою ВЦВК і РНК РРФСР від 10 жовтня 1930 р. ці комісії скасовані.

Перехід в умовах НЕПу до ринкової економіки, пожвавлення товарообігу, включення банків у фінансово-адміністративне життя країни породили ще один орган спеціальної юрисдикції - арбітражні комісії, які стали прообразом майбутніх арбітражних судів. Постановою ВЦВК і РНК РРФСР від 21 вересня 1922 р. було затверджено Положення про порядок вирішення майнових спорів між державними установами та підприємствами. Встановлювалося, що майнові суперечки між державними установами та підприємствами вирішуються арбітражними комісіями: у центрі - при Раді Праці і Оборони (СТО), а на місцях - при обласних економічних нарадах (ЕКОС).

Вища арбітражна комісія про Раді Праці і Оборони утворювалася у складі голови, призначуваного СТО за поданням Наркомюста, і двох членів, безпосередньо призначуваних СТО. Відповідно арбітражні комісії при обласних економічних нарадах утворювалися у складі голови, призначуваного СТО за поданням Наркомюста, і двох членів, які призначаються ЕКОС.

Як і інші органи спеціальної юрисдикції, арбітражні комісії теж не стали довговічними. Постановою ЦВК і РНК СРСР від 3 січня 1931 р. " Про скасування арбітражних комісій" вони були ліквідовані, а в травні 1931 р. засновано спеціальний адміністративний орган - Державний арбітраж.

Губернські суди

Важливу роль в триланкової системі судових органів, створеної в 1922 році, грав губернський суд. Він діяв як суд першої інстанції по найбільш важливим кримінальних і цивільних справах, касаційної інстанції для справ, вирішених народними судами, а також органу судового управління щодо народних судів губернії. Губернський суд складався з голови, двох його заступників, постійних членів і народних засідателів, залучалися до участі в судових засіданнях по першій інстанції. У складі губернського суду були кримінальний і цивільний відділи, очолювані заступниками голови суду. Як орган судового управління губернський суд мав пленум, а з 1924 року і президію, а також дисциплінарну колегію для розгляду справ про службові проступки судових працівників.

В 1924-1925 рр.. в РРФСР проводилося новий адміністративно-територіальний поділ на основі економічного районування і з урахуванням національних особливостей. Замість поділу на губернію, повіт, волость вводилося нове: край (область), округ, район. У 1924 році утворено Уральський обласний суд, в 1925 році - Сибірський і Північно-Кавказький крайові суди.

На Уралі замість чотирьох губерній була утворена одна область, що ділилася на 15 округів, у Сибіру замість п'яти губерній - один край, що ділився на 19 округів і 2 автономні області; на Північному Кавказі також один край, що ділився на 14 округів і 6 автономних республік і автономних областей. Таке ж крайове освіту було і на Далекому Сході. Виникло питання: як у цих областях і краях будувати судові органи?

Наркомюст вніс пропозицію в Раднарком, а останній в законодавчі органи РРФСР - не створювати окружні суди, обмежившись наступною структурою: народний суд, крайовий або обласний суд і Верховний Суд.

На час проведення Судової реформи 1922 року в системі трибуналів існував як вищого органу судового нагляду, суду першої інстанції і касаційного суду Верховний трибунал при ВЦВК, що мав відділення в республіках. Одночасно з ним в системі Наркомюста функціонував також Вищий судовий контроль, який здійснював функції нагляду щодо всіх без винятку судів республіки.

У травні 1918 р. Головою Верховного трибуналу при ВЦВК став Микола Васильович Криленко, який займав згодом і інші високі посади в органах радянської юстиції та пропрацював у них практично до 1938 року.

Голова Верховного трибуналу Н. Криленко

Н. Криленко народився 2 травня 1885 р. в селі Сичевського повіту Смоленської губернії в сім'ї політичного засланця. Пізніше родина переїхала до польського міста Люблін.

Закінчивши в 1903 році гімназію, Н. Криленко поступив на історико-філологічний факультет Петербурзького університету. Проте участь у революційній боротьбі не дозволило в термін закінчити університет. Лише навесні 1909 р. йому вдається отримати дозвіл на виїзд з Любліна до Петербурга на два місяці для складання державних іспитів. Отримавши диплом, Н. Криленко був запрошений залишитися на кафедрі загальної історії і приступити до роботи над магістерською дисертацією. Але клеймо " політично неблагонадійного" зіграло свою роль. Він став викладачем літератури та історії в польських школах, поєднуючи цю діяльність з революційною боротьбою. Влітку 1912 р. за завданням В. Леніна нелегально виїхав з Любліна до Петербурга для участі в підготовці виборів в IV Державну Думу. Зрозумівши за час роботи з підготовки виборів, як важливо більшовикам в їх парламентської боротьбі знання законів, Н. Криленко надходить на юридичний факультет університету.

Однак необхідність відбувати військову повинність змусила його восени 1912 р. повернутися до Любліна і вступити на службу вольноопределяющимся. У серпні 1913 р., відбувши військову повинність, Н. Криленко виїхав за кордон. Перша світова війна застала його в Швейцарії. Влітку 1915 р. ЦК РСДРП (б) направляє Н. Криленко в Москву на нелегальну роботу. У травні 1917 р. він приїжджає в Петроград на з'їзд фронтовиків делегатом XI армії, а в червні 1917 р. делегується на I Всеросійський з'їзд Рад. Більшовицька фракція з'їзду висунула Н. Криленко до складу першого ВЦВК. В 1917-1918 рр.. він був Народним комісаром у військових справах і Верховним головнокомандувачем. У березні 1918 р. приступив до роботи в органах радянської юстиції, а в травні 1918 р. став головою Верховного трибуналу, який очолював до його ліквідації в 1922 році.

На керівних посадах в органах юстиції Н. Криленко пропрацював більше 20 років. У 1938 році його життя трагічно обірвалося: як і багато інших більшовики, він потрапив під каток сталінських репресій.

Перший Голова Верховного Суду П. Стучка

Верховний Суд РРФСР був створений постановою ВЦВК від 18 січня 1923 р. і діяв у складі Президії, Пленарного засідання, касаційних колегій у кримінальних та цивільних справах, військової та військово-транспортної колегій, дисциплінарної колегії. Голова Верховного Суду, його заступник, голови касаційних колегій, голови судових колегій у цивільних і кримінальних справ і голови військової і військово-транспортної колегій складали Президія Верховного Суду, який був і органом судового управління.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-09; Просмотров: 222; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.016 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь