Конституція СРСР 1977 року.
Головну причину та необхідність розробки нової Конституції, на нашу думку, слід пов'язати з істотною зміною політичного режиму в країні. Трохи далі буде названий цілий ряд офіційно оголошених передумов появи нової Конституції (з нашими коментарями), проте основною все ж можна назвати саме цю. Хоча суспільство, як і раніше залишалося суворо організованим на умовах керівництва ним з боку однієї політичної партії, воно вже стало на шлях звільнення від режиму особистої влади, сваволі, беззаконня і всеосяжного страху - режиму, публічно засудженого перш за все самій правлячою партією.
До речі, саме тоді, коли кроки, зроблені в цьому напрямку, закріпили необхідні результати і стало очевидним, що режим у колишньому страшному вигляді вже не буде реставровано (у нового керівництва вистачало своїх помилок і перекосів, але цей результат був очевидний), постало питання про розробці нової Конституції і була утворена Конституційна комісія. Заслухавши та обговоривши доповідь першого секретаря ЦК КПРС і Голови Ради Міністрів СРСР Н.С. Хрущова, Верховна Рада СРСР постановою від 25 квітня 1962 вирішив " утворити комісію для підготовки проекту нової Конституції СРСР" та затвердив її склад на чолі з Н.С. Хрущовим. [1] Природно, з приходом на керівні пости Л.І. Брежнєва він став Головою Конституційної комісії (постанова Верховної Ради СРСР від 11 грудня 1964 року). Склад її кілька разів корегувався, але принцип формування залишався незмінним - до комісії входили перші особи союзного партійного і державного керівництва, а також представники від союзних республік, автономних республік, автономних областей, національних округів, від різних верств суспільства - робітників, селян, науки, освіти і т.д.
При розробці проекту Конституції все вперлося в те, яке суспільство ми маємо або будуємо на новому етапі. Залишатися на позиціях диктатури пролетаріату, як сутності суспільства і влади, було неможливо: ніякої " класової боротьби" вже не було, тому віддавати пріоритети в суспільстві і державі одним соціальним верствам і вважати інші ніби стоять на другому плані - вже не було навіть надуманих підстав.
Щоб відійти від колишніх догм і створити нову концепцію суспільства (інакше кажучи, нові догми), потрібен час. Як відомо, народилася теорія зрілого, розвиненого соціалістичного суспільства. І тільки тоді, коли вона була створена (а на це пішло близько 15 років), розробка проекту Конституції пішла більш швидкими темпами. Як зазначав один з безпосередніх учасників підготовки Конституції СРСР 1977 р. на останньому етапі А.І. Лук'янов, розробка проекту Конституції проходила в період завершення будівництва зрілого соціалізму. Це зайняло порівняно тривалий проміжок часу: окремі риси зрілого соціалізму поступово набували комплексний, всеосяжний характер. Знадобилися глибоке теоретичне осмислення нового етапу розвитку соціалістичного суспільства, розробка партією концепції зрілого соціалізму. Без такої концепції не можна було створити принципово новий Основний Закон.
У чому ж більш детально бачилися риси створеного товариства, а отже - причини прийняття нової Конституції:
1) Економічні передумови нового Основного Закону його творці вбачали у наступному: у Конституції 1936 р. вказувалося, що економічну основу СРСР становлять соціалістична система господарства і соціалістична власність, що утвердилися в наслідок ліквідації капіталістичної системи господарства та скасування приватної власності. Тепер же соціалізм розвивається на своїй власній економічній основі. Розвиток економіки країни характеризується: неподільним пануванням соціалістичної власності, високим рівнем технічної оснащеності народного господарства, використанням досягнень науково-технічної революції, перетворенням економіки СРСР в єдиний потужний народногосподарський організм.
2) У соціальній структурі суспільства визначальними при підготовці Конституції стали такі позиції: збереження за робочим класом положення провідної сили суспільства, зростання його чисельності (1936 р. - 1 / 3, 1977 р. - 2 / 3 населення країни), це - десятки мільйонів освічених, технічно грамотних, політично зрілих людей, активність яких і участь в управлінні державою значно зросли; змінилося і колгоспне селянство, сучасний селянин народився і виріс у колгоспі, його психологія сформувалася вже на соціалістичній, колективістської основі, справді народної, соціалістичної стала інтелігенція (у тому числі і за походженням) у зв'язку зі зростанням рівня культури народу і ролі науки зростає питома вага інтелігенції в житті суспільства. Всі верстви суспільства разом, дружно і без найменшого протистояння вирішують єдині завдання. Таким чином, зміна соціальної структури суспільства, духовного обличчя складових його верств, непорушний союз робітників, селян та інтелігенції, зростання соціальної однорідності суспільства - усе це називалося важливою складовою в числі причин появи Конституції СРСР.
3) Принциповий аспект теорії полягав у тому, що з побудовою зрілого соціалізму, переходом на ідейно-політичні позиції робітничого класу всіх верств населення радянська держава, що виникла як держава диктатури пролетаріату, переросло у всенародне держава. Це означало, по концепції того періоду, по-перше, що розширилася соціальна база держави: у перші роки радянської влади - союз робітничого класу і найбіднішого селянства; з 30-х років - союз робітничого класу і колгоспного селянства (правда, іншого селянства практично і не було); до часу прийняття Конституції 1977 р. - непорушний союз робітників, селян та інтелігенції. По-друге, держава перетворилася на загальнонародну організацію, яка має інтереси всього народу, всіх соціальних груп і прошарків населення, по-третє, незмірно більшими за обсягом стали творчі, творчі функції держави. І ці чинники слід було врахувати в новій Конституції.
4) За створеної концепції, у вирішенні завдань будівництва комуністичного суспільства активно беруть участь не тільки держава, а й недержавні організації. Щоб усіх їх консолідувати, в теорію і конституційну термінологію вводилося поняття " політична система радянського суспільства". Всі організації (державні та громадські) інтегруються в рамках політсистеми суспільства, яка служить інтересам соціалістичної народовладдя. Створюється потужна державно-громадська зв'язка для управління і державними, і громадськими справами. Ця єдність напряму в розвитку політичної системи, принципи та механізм її функціонування треба було також відобразити в Основному Законі.
5) Всіма процесами в країні керувала Комуністична партія. Її роль ніким не сприймалася, звичайно, через право громадян на об'єднання, хоча саме в присвяченій йому ст.126 Конституції 1936 р. фіксувалося положення партії в країні. Тому виникла ідея відобразити в Конституції місце КПРС як ядра політичної системи суспільства, її можливості і масштаби направляючого впливу на все внутрішнє життя країни та її зовнішню політику.
6) У галузі національно-державного будівництва в Конституції передбачалося вирішити ряд завдань: виходити не тільки з юридичної, а й фактичної рівності націй; відобразити ту ступінь єдності радянських людей, при якій виникла їхня нова історична спільність - багатонаціональний радянський народ; врахувати інтеграційні процеси в СРСР, коли багато питань вимагають єдності підходів до їх розв'язання на рівні Союзу РСР (фактор, який пізніше став приводом для критики надмірної централізації керівництва країною), в тому числі створення економіки СРСР як єдиного народногосподарського комплексу; відобразити високий рівень розвитку республік, їх все більше активну участь у справах СРСР, в іншому - самостійне вирішення питань свого ведення, забезпечення комплексного розвитку територій республік.
7) Намічалося відобразити в Конституції умови подальшого розвитку радянської демократії - участь трудящих в управлінні державними і громадськими справами, підвищення ролі громадських організацій та органів громадської самодіяльності населення, народного контролю, громадської думки.
8) Успіхи господарського та соціально-культурного будівництва, на думку творців Конституції, дозволили суттєво розсунути масштаби реалізації багатьох вже наявних прав і свобод громадян, що давало можливість розширити їх обсяг і гарантії. Одночасно з'явилася перспектива закріпити на конституційному рівні ще ряд прав і свобод, які раніше або взагалі не існували, або відбивалися (і не завжди повно) в поточному законодавстві.
9) Ще однією причиною прийняття нової Конституції було і те, що за час дії колишнього Основного Закону з'явилося багато нового в організації та діяльності державних органів.
10) Нарешті, не можна скидати з рахунків і зовнішньополітичні причини появи нової Конституції. Вона повинна була демонструвати силу СРСР, його провідні позиції в світі, наявність соціалістичної співдружності, відповідні підвалини зовнішньої політики радянської держави.
Підводячи підсумки, можна констатувати, що була низка об'єктивних передумов появи нової Конституції: прагнення зміцнити в політичному режимі почала законності, запобігти навіть саму можливість масового свавілля, приниження особистості, перехід від постулатів влади однієї частини суспільства (диктатури пролетаріату) до загальнонародної державі та участі в здійсненні функцій народовладдя всіх верств суспільства; необхідність закріплення в Конституції широкого кола прав і свобод громадян, більш чітких повноважень державних органів, співвідношення можливостей Союзу і республік. Звичайно, ця Конституція також повинна була стати ідеологізованим документом, відображати " непорушну єдність" суспільства і всіх народів країни, гармонійність розвитку, загальне визнання керівної ролі КПРС, " грандіозні успіхи" саме соціалістичного шляху людства, модель " справжнього" соціалізму і т.п. Однак ідеологічний зміст не затуляє конструктивістської ролі даного Основного Закону, хоча, мабуть, саме в цій Конституції ідеологічні та політико-юридичні початку переплітаються сильніше, ніж в інших конституціях. Конституція СРСР 1977 р. готувалася на засадах, з одного боку, спадкоємності по відношенню до попередніх основним законам, з іншого боку - новизни порівняно з ними. Такою була офіційна її оцінка, зокрема, травневим (1977 р) пленумом ЦК КПРС, який розглянув проект Конституції і дав вирішальний поштовх її обговорення та прийняття. Можливо, офіційне керівництво країни і не могло інакше говорити про Конституцію. Проте звернення до її тексту говорить про те, що почала " наступності" вельми скромні у даній Конституції, часто виражаються у словесній " лушпинні" з приводу зміцнення соціалізму, про його новому етапі. Новели Конституції дають подання все-таки про порівняно іншому образі ладу, суспільства, влади, статусу особистості. Напевно, і свій досвід, і події в інших соціалістичних державах (з їх спробами оголосити демократичний соціалізм) не пройшли даром.
Навіть у структурному плані це був все-таки новий Основний Закон. У Конституції СРСР 1977 р. - 174 статті, в Конституції СРСР 1936 р. - 146. Є преамбула, якої не було у Основного Закону 1936 р. і яка має принципове значення, оскільки саме в ній дається стисла характеристика суспільства розвиненого соціалізму і загальнонародної держави. Структурно нова Конституція ділиться на розділи і глави, а Конституція 1936 р. - тільки на глави. У Конституції 1977 Г.8 нових голів, 75 абсолютно нових статей; 99 статей стосуються тих самих питань, що і Конституція 1936 р., але з них лише 17 перейшли у нову Конституцію без змін.
Конституція СРСР 1977 р. спирається на попереднє їй оновлення та вдосконалення законодавства, враховує прийняті законодавчі акти, які, як зазначалося на травневому пленумі ЦК 1977 р., " стали як би цеглинками, з яких складаються багато статей нової Конституції".
Основний Закон СРСР 1977 р. має наступну структуру: Преамбула; I. Основи суспільного ладу і політики СРСР (гл.1-5: Політична система; Економічна система; Соціальний розвиток і культура; Зовнішня політика; Захист соціалістичної Вітчизни); II. Держава та особистість (гл.6-7: Громадянство СРСР. Рівноправність громадян; Основні права, свободи і обов'язки громадян СРСР); III. Національно-державний устрій СРСР (гл.8-11: СРСР - союзна держава; Союзна Радянська Соціалістична Республіка; Автономна Радянська Соціалістична Республіка; Автономна область і автономний округ); IV. Ради народних депутатів і порядок їх обрання (гл.12-14: Система і принципи діяльності Рад народних депутатів; Виборча система; Народний депутат); V. Вищі органи державної влади та управління СРСР (гл.15-16: Верховна Рада СРСР; Рада Міністрів СРСР); VI. Основи побудови органів державної влади та управління в союзних республіках (гл.17-19: Вищі органи державної влади та управління союзної республіки; Вищі органи державної влади і управління автономної республіки; Місцеві органи державної влади та управління); VII. Правосуддя, арбітраж і прокурорський нагляд (гл. 20-21: Суд і арбітраж; Прокуратура); VIII. Герб, прапор, гімн і столиця СРСР; IX. Дія Конституції СРСР і порядок її зміни.
Зупинимося на найважливіших особливостях нової Конституції. Як уже підкреслювалося раніше, одним з головних питань для прийняття цієї Конституції було питання про " портреті" суспільства. Тому не випадково примітною рисою Основного Закону є більш широке, ніж у попередніх конституціях, регулювання основ суспільного ладу країни. Не треба бачити в цьому спробу зарегульований суспільний розвиток; навпаки, саме прагнення визначити його характер і перспективи спонукали перенести відповідні положення з партійних документів КПРС до Конституції, тобто надати їм (крім політичної) ще і всеосяжний юридичний характер. Нова Конституція не тільки фіксує побудову в СРСР зрілого соціалізму. У преамбулі, як уже говорилося, дається докладна характеристика розвиненого соціалістичного суспільства.
Виходячи з консолідації різних верств суспільства, Конституція СРСР ввела поняття " соціальна основа СРСР" - її складав " непорушний союз робітників, селян та інтелігенції" (ст. 19). Конституція проголосила великомасштабну програму соціально-культурної політики, що враховує потреби різних верств суспільства (глава 3 - " Соціальний розвиток і культура" ).
Конституція замість поняття " економічна основа СРСР" говорить про " основі економічної системи СРСР" - її складає соціалістична власність на засоби виробництва у формі державної (загальнонародної) і колгоспно-кооперативної власності. Разом з тим формою соціалістичної власності названо майно профспілкових та інших громадських організацій, необхідне їм для здійснення статутних завдань (ст.10). Конституція виходить з пріоритету суспільно-корисної праці. Він і його результати визначають становище людини в суспільстві (ст.14). Конституція говорить про те, що керівництво економікою здійснюється на основі принципу державного планування, разом з тим передбачає поєднання централізованого управління з господарською самостійністю й ініціативою підприємств, використання господарського розрахунку, прибутку, собівартості, інших економічних важелів і стимулів (ст.16). Можливо, чисто формально, але тим не менше допускається індивідуальна трудова діяльність у сфері кустарно-ремісничих промислів, сільського господарства, побутового обслуговування населення та ін, заснована виключно на особистій праці громадян і членів їх сімей (ст.17).
Особливістю Конституції 1977 р. треба вважати і відображення в ній категорії повновладдя народу. Продовжуючи в цьому плані традицію радянського варіанту конституційного регулювання - голосно говорити про участь народу в управлінні країною, незалежно від реальності - все-таки Конституція містить дуже важливі політичні постулати. Попередні основні закони говорили про належність влади " всьому робочому населенню країни" (ст.10 Конституції РРФСР 1918 р), " трудящим міста і села" (ст.3 Конституції СРСР 1936 р). Конституція 1977 р. вперше записала у ст.2, що " вся влада в СРСР належить народові". Крім того, Конституція фіксувала як державні, так і громадські форми народовладдя. Вона говорила не тільки про здійснення народом належної йому державної влади через Ради (ст.2), але також передбачила участь в управлінні державними і громадськими справами громадських організацій і трудових колективів (ст.7-8). Конституція сказала (ст.5) про можливість винесення найбільш важливих питань державного життя на всенародне обговорення, а також постановки їх на всенародне голосування (референдум). За громадянами закріплювалося право брати участь в управлінні державними і громадськими справами, обговоренні і прийнятті законів та рішень загальнодержавного та місцевого значення (ст.48).
Конституція СРСР закріпила всю політичну систему радянського суспільства як сукупність державних і недержавних організацій (держава, КПРС, громадські організації, трудові колективи), через які реалізується повновладдя народу.
Глава " Політична система" вводилася до Конституції вперше.
Причому відносно трудових колективів питання вирішувалося непросто. Спочатку в проекті Конституції стаття про них перебувала в розділі другому - " Економічна система". Т. е. трудовим колективам тим самим як би відводилася роль лише первинної виробничої осередки. Проте врешті-решт ця стаття була переміщена в голову першу. Цим підкреслювалася можливість трудових колективів більш дієво брати участь у політичному житті країни. Однак, звичайно, передбачалася участь трудового колективу як єдиного цілого в справах міста, області, республіки, Союзу РСР. Навряд чи передбачалося перетворення самих трудових колективів на арену внутрішніх політичних пристрастей. І хоча включенням статті про трудові колективи в голову про політичну систему таке об'єктивно не виключалося, але на момент прийняття Конституції про це не думали навіть абстрактно. Адже в кожному колективі якщо і був осередок політичного характеру, то лише єдиною правлячої партії (та що примикає до неї комсомолу). Це пізніше, коли стали виникати різні партії, створення їх первинних осередків у трудових колективах неминуче змусило думати про можливе перетворення цехів, ферм і лабораторій у місце політичних баталій, і президентським указом трудовим колективам було запропоновано займатися основною справою, а політичне життя переміщалася за межі заводських прохідних.
Нова Конституція СРСР закріпила положення КПРС як керівної і спрямовуючої сили радянського суспільства, ядра його політичної системи. Вперше ст.6 Конституції відобразила основні напрямки здійснення керівної ролі Комуністичної партії.