Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Використовували вінки і для траурних церемоній, з кипариса і квітів нарциса.



·  Плетіння вінків на Україні.                                      

У стародавню Русь вінок прийшов із Греції. Однак він не був тут новим явищем і давно красувався на головах дівчат та жінок під час проведення язичницьких свят. На початку літа сільські дівчата кидали вінки у річку, гадаючи про свою подальшу долю. Слов'янську богиню любові, краси і одруження Ладу прикрашав вінок з троянд. Але північна природа не дозволяла ввести в постійний звичай вживання вінків з живих квітів і гілок Вінок належать до українських національних символів-оберегів. Українські дівчата влітку ходили з непокритою головою, обвиваючи її стрічкою, а на свята надягали вінки. Вінок у багатьох народів (зокрема в українців) — це дівоча прикраса з живих або штучних квітів, колосків, кольорового пір'я тощо. Був обов'язковим у вбранні нареченої (іноді й нареченого) на весіллі, а також у деяких інших звичаях та обрядах (гадання на Купала, коронування на обжинках тощо) В Україні їх налічують 77 видів: - вінок лавровий, ним уквітчували переможців. - терновий вінок був символом страждання. - весільні, шлюбні вінки, - вінки обрядові й ті, що надягають на Спаса, на Івана Купала. - вікові вінки Вікові вінки           Починали носити віночок дівчатка з трьох років. Перший — для трирічної дівчинки — плела мама, змочувала у росах, коли на небі сонце зійде. Ікупала його в росах сім днів, а тоді до скрині клала. У віночок впліталачорнобривці, незабудки, барвінок, ромашки. Кожна квіточка лікуваладитину: чорнобривці допомагали позбутися болю голови, незабудки табарвінок зір розвивали, а ромашка серце заспокоювала. У чотири роки плівся інший віночок. Усі кінчики пелюсток були вжерозсічені, доплітався безсмертник, листочки багна чи яблуні. А для шестирічної доньки у вінок вплітали мак, що давав сон та берігдумку, крім того, вплітали й волошку. Для семирічної дівчинки плели вінок із семи квіточок. І вперше впліталиквіт яблуні. То був цілий ритуал, коли батько торкався вінком голівки і промовляв: «Мати-яблуне, дядино моя...» — і просив у неї здоров'я і долі дитині. У центрі віночка гроно калини — символ краси дівочої, далі квітки незабудки («Я прийшла до тебе, роде мій! Не забудь мене»), барвінку, любистку, чорнобривців чи нагідок, безсмертник. Мак і волошки в українському віночку з'являються лише в XVI—XVII ст. Тобули часи боротьби українського народу за незалежність. Кожна родинакогось втратила у тій борні, і розцвіла пролита кров маковою квіткою вукраїнському вінку... Волошка ж була символом прозріння («Де волошкаросте, там верба гине»). ритуальні, звичаєві, магічні вінки.
  • Символіка вінка.  
          Вінок, який представляє собою замкнуте коло - символ вічності і всесвіту, народження і смерті. Цей глибокий філософський зміст зберегли до наших днів, мабуть, тільки траурні вінки. Але як це не дивно, таке значення таїть у собі навіть вінок нареченої - дівчина, виходячи заміж, припиняє своє життя діви і народжується знову як дружина і мати.              Вінок із квітів — свідоцтво дівочості. Молодиця не мають права надягати на голову вінок. Наречена носить вінок з барвінку — символ прощання з дівоцтвом. Якщо нанеї гляне нелюб, вінок в'яне, якщо коханий — розцвітає. Вінок в Україні плели з живих, сухих та штучних квітів. Вінок—це своєрідний оберіг, “знахар” душі, в ньому є така чаклунська сила, що болі знімає, береже волосся. До українського віночку вплітали різноманітні квіти, а всього в одному вінку могло бути до 12 різних квіток. Кожна квітка у віночку щось символізувала. Найпочесніше місце належало деревію. Та хоч би депроросла ця рослина, вона завжди цвіте. Тому й вплели її люди до віночкаяк символ нескореності. Листя дуба — символ сили, троянда символізує кохання. Біла лілія — символ чистоти і невинності, вважається квіткою діви Марії. Волошка — це простота, ніжність; вереск — самітність; дзвоник польовий вдячність; лавр — успіх, слава; мальва — краса, холодність; півонія — довголіття; ромашка — мир, ніжність, кохання; тюльпан— кохання. А барвінок до людської оселі, до городу тягнеться. Взимку відварбарвінку п'ють від простуди, влітку барвінком прикрашають святковийхліб, хату, плетуть весільні букети, встелюють дорогу в останню путь.Цілий рік його шанують, вважаючи символом життя. Безсмертник дарує здоров'я роду людському, і виразки, і ранки гоїть. Квіт вишні й яблуні — символ материнської любові. А калина — символкраси та дівочої вроди, символ України. Люди вірили у силу стрічок. Стрічки — обереги волосся від чужих очей; відмірювались вони по довжинідівочої коси і відрізались трохи нижче коси, щоб її сховати. Коли дівчинка росла сиротою, то в косу вона вплітала голубі стрічки. Ілюди при зустрічі обдаровували таку дівчинку подарунками, хлібом, грошима, крамом, одежею. Бажали їй стати щасливою та багатою. Бездітнілюди просили їм за доньку стати. А дівчинка за увагу таку дарувала тимлюдям стрічку з віночка чи вишиту хустку, в якій носила насіннялюбистку. Найпершу у віночку — посередині — в'яжуть світло-коричневу стрічку — символ землі-годувальниці. Пообіч неї — жовті стрічки — символсонця; за ними світло-зелені — символ краси й молодості. Потім голубі, сині — символ неба й води, що дають силу й здоров'я; далі в'яжуть жовто-гарячу — символ хліба, фіолетову— символ мудрості людини, малинову — дарує людям здоров'я, рожеву — символ достатку, врожаю. В'язали дострою й білу стрічечку, але тоді, коли кінці її були розшиті сріблом ізолотом. На лівому кінці вишивали сонце, на правому — місяць. Якщострічка не була вишита, її не пов'язували, бо це символ пам'яті пропомерлих.

 

Класифікація вінків

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-09; Просмотров: 236; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.012 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь