Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Жіночий вінок, як головний убір у слов’ян



У стародавню Русь вінок прийшов із Греції. Однак він не був тут новим явищем і давно красувався на головах дівчат та жінок під час проведення язичницьких свят. На початку літа сільські дівчата кидали вінки у річку, гадаючи про свою подальшу долю. Слов'янську богиню любові, краси і одруження Ладу прикрашав вінок з троянд. Вінок із штучних квітів як святковий головний убір дівчат у IX-XVII століття був, ймовірно, разом з іншими головними уборами досить широко поширений на території, заселеній російським народом. Дівчата наді ва ли його поверх розпущених волосся. Вінок притримував волосся, прикрашав дівчину і указ у ва в на її належність до певної вікової груп и, групі дівчат шлюбного ві ку.

Вінок з живих квітів, листя, гілок дерева, трав був також неодмінним атрибутом певн их ритуальних дій на язичницьких святах.. Їх надягали на голову дівчини, яка прийма ла участь в ритуальних танцях, расдається як обряд магічного впливів ності на природу.

Вінки з березових гілок можна було бачити на російських селянських дівчат на початку XX століття під час свята Трійці, коли вони водили хороводи навколо берези недалеко від поля, засіяного житом.

Вінки з польових квітів і лісових трав прикрашаючи чи голови дівчат і жінок в ніч на Івана Купала, коли вони збирали лікарські трави або стрибали через багаття. Стрибнеш високо і вдало - будеш здорова, багата, щаслива.

Весільні вінки

Після прийняття християнства шлюбний вінок продовжував існувати. Але церква відзначала, що він бере початок не від шлюбного вінка язичництва, а від переможного вінка. Це пов'язували з тим, що шлюб і є перемога християнина над своїми пристрастями, а шлюбний вінок - символ цієї перемоги. Вінок із квітів на голові мадонни став символом чистоти.

Звичайно, вінок на дівочій голові - це, перш за все, оберіг від пристріту, нечистої сили. Одночасно коло - це і символ шлюбу, недарма при одруження молодих обводять столу, на вінчання - навколо аналоя. Якщо дівчині снився сон про втрату вінка, вона чекала для себе біди. Що втратила невинність, вона позбавлялася вінка на весіллі, на знак ганьби їй могли надіти половину.

Вінок - з штучних квітів, ниток - нерідко одягали на капелюх нареченому, оберігаючи його від весільних уроків (уроч, сурочіть - наврочити, зіпсувати). Квіти для весільного вінка використовувалися строго певні: розмарин, барвінок, самшит, калина, рута, лавр, виноградна лоза. Крім квітів у нього іноді зашивали або вкладалися предмети-обереги: червоні вовняні нитки, цибуля, часник, перець, хліб, овес, монети, цукор, родзинки, кільце. Весільні вінки ніколи не викидалися. Їх зашивали у подушку нареченій, клали до колиски дитини поряд з лялечкою, доїли крізь нього молоко у хворої корови.

Чоловічий вінок

Традиція ности вінки чоловіками походить з Греції та Риму.Головними уборами греки користувалися рідко. Тільки для роботи (у полі, на винограднику) або в дорогу вони надягали петас - низьку капелюх з широкими круглими або чотирикутними полями, яка утримувалася на голові за допомогою ремещка, зв'язаного під підборіддям. Особливо охоче носили петас торговці, яким доводилося довго перебувати в роз'їздах. Тому й бога Гермеса, покровителя торгівлі, було прийнято зображати саме в такій капелюсі.

Повстяні ковпаки - Пілос і круглі шкіряні шапки - Кюне були в ужитку у ремісників і моряків. Раби головних уборів не носили ніколи.

    Особливе місце серед головних уборів займали вінки. Вони позначали сан, заслуги, свідчили про становище в суспільстві, були знаком поваги та визнання з боку співгромадян.

Вінки були також обов'язковим головним убором на бенкетах і під час свят. Для таких випадків плели вінки із запашних трав і квітів, причому особливо любили троянди і фіалки. Для бенкетних вінків часто використовували плющ, так як вірили, що він охороняє від сп'яніння.

 .\ Таких вінків було кілька видів: сшівние, тобто такі, де квіти і листя прив'язувалися або пришивалися до тасьмі; вінки сплетені - довгі вінки, спускаються нижче грудей.  Римляни запозичили у греків традицію прикрашати голови під час урочистостей та бенкетів вінками, але надягати їх мали право не всі громадяни. Юнаки вінків не носили. Вінками увінчували голови переможців тріумфаторів. Для виготовлення вінків використовувалися не тільки натуральні рослини, але і штучні квіти - із шовку, металевих пластин, - сильно напахчений ароматичними речовинами .

 

Цінувалися красиво сплетені вінки. Велике значення мали сорт і колір рослин у вінку. Так, листя дуба, лавра, мирта символізували громадянськість, силу і влад у.

2. Чоловічий вінок як символ нагороди

Так, переможців Олімпійських ігор нагороджували вінками з гілок священної оливи, перев'язаними білої вовняної стрічкою, а тих, хто здобув перемогу в Істмійські іграх, присвячених Посейдону - вінками з соснових гілок або зі свіжого селери. Видатних ораторів, поетів, драматургів і акторів увінчували гілками лавра - дерева, присвяченого Аполлону, покровителю всіляких мистецтв (звідси слово «лауреат»). Миртові вінок одягали ті, хто виступав у Народних зборах, на знак того, що вони виконують свій громадянський обов'язок і їх особу недоторканною. Вінок із золотих дубових або лаврового листя служив символом царської влади (такий вінок був знайдений в гробниці царя Філіпа II, батька Олександра Македонського).

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-09; Просмотров: 252; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.013 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь