Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Тема 1. Загальна характеристика управління проектами. Мета, предмет і задачі курсу



 

1.1 Сутність поняття та типи проектів

1.2 Фази життєвого циклу проекту

1.3 Управління проектами

1.4 Мета, предмет і задачі курсу “Управління проектами”

 

Ключові слова: поняття проект; інвестиційний проект; доінвестиційна фаза проектування; інвестиційна фаза планування проекту; життєвий цикл проекту; оцінка життєздатності; потрійне обмеження; поняття “управління проектами”, основні схеми управління проектами

 

1.1 Сутність поняття та типи проектів

Останнім часом дуже часто ми чуємо такі словосполучення: “здійснено проект”, “фінансування проекту”, “спільний проект”, “проектна команда”, “проектний менеджер” і таке інше. Якщо раніше в поняття проект вкладався зміст креслення або якогось кошторису витрат, за якими можна робити, наприклад, будівництво підприємства чи чогось іншого, то зараз це поняття стало трактуватися по іншому. Ці зміни обумовлені переходом до ринкових відносин в економіці.

Слово проект походить від англійського project – те, що якось замислюється, планується (російською - замысел).

У сучасній економіці проект – це визначена ціль, яку треба досягти в умовах обмежених ресурсних та часових показників. Найпростіша схема проекту має вигляд:

Проблема (задум, задача)        Засоби вирішення        Результати вирішення

Таким чином, розробка засобів боротьби зі СНІДом, консервація Чорнобильської АЕС, проведення виборчої компанії, взяття в оренду та ремонт нового офісу, впровадження нової системи стимулювання персоналу та підготовка до пікніка мають ряд спільних ознак, що характеризують їх як проекти, це:

 - спрямованість на досягнення конкретної мети; - визначеність дати початку і закінчення; - наявність певного бюджету; - координація виконання, пов´ язаних між собою дій; - певною мірою унікальність, неповторність.

І, нарешті, найважливіше, що залишилось так би мовити “за кадром”, те що кожний з перелічених вище проектів обов´ язково кимось фінансується і виконується на чиєсь замовлення, а значить, що в умовах ринку він і буде власником проекту. Ним може бути як юридична так і фізична особа. Структура взаємодії учасників проекту має такий вигляд, як на рисунку 1.1.

Таким чином, характеристика поняття проекту в управлінській діяльності матиме вигляд: проект – це товар, для створення якого усі види ресурсів організуються на виконання поставленої замовником мети (заданого обсягу робіт) з

Замовник (майбутній власник)           Інвестор

     
 


Готовий продукт                              Позикові кошти

 

 

    Організація, що виконує проект

Рис.1.1 – Структура взаємодії учасників проекту

 

визначеними ним терміном виконання та бюджетом.

Через те, що проект є товаром, виконаним на замовлення, ми дуже часто будемо вживати поняття “інвестиційний проект”. Це поняття має 2 значення:

1. - справа, діяльність або захід, в яких головною метою є створення або реновація основних фондів, що вимагає вкладення інвестицій;

2. - система організаційно-правових та розрахунково-фінансових документів, необхідних для здійснення цих заходів у п.1, або таких, що описують ці дії.

Виділяють декілька основних факторів (класифікаційних ознак), що характеризують конкретний проект:

- за масштабом (розміром) – малі, середні, великі;

- за ступенем складності – прості складні, дуже складні (комплексні);

- за строками реалізації – короткострокові, середньострокові, довгострокові;

- за обсягом ресурсів – монопроекти (мають чітко окреслені ресурсні та часові межі), - малі проекти (10-15 млн.дол.) та мегапроекти (близько 1 млрд.долл.);

- за характером залучених сторін – міжнародні, національні, територіальні, місцеві;

- за складом і структурою залучених організацій – однофункціональні,

та багатофункціональні;

- за вимогами до якості проекту – стандартні та з надзвичайними вимогами (якісно бездефектні), наприклад, будівництво АЕС.

 

1.2 Фази життєвого циклу проекту

 Реалізація кожного проекту представляє собою ряд етапів – життєвих фаз або стадій. Оскільки проект є товаром, для створення якого необхідні кошти, а необхідність інвестицій є базовою в проектному менеджменті, то вважаючи на це економічні науки поділяють фази проекту на доінвестиційну та інвестиційну. В рамках останньої існують ще інші фази.

1 Доінвестиційна (початкова) фаза -

формування ідеї проекту (аналіз даних, розробка можливих рішень та їхня оцінка), передпроектне обґрунтування інвестицій, прийняття рішення щодо втілення проекту.

2 Інвестиційна –

а) впровадження проекту - розробка проектної документації, складання бізнес- плану, проведення торгів, укладання контрактів, організація команди виконавців;

б) – контроль за виконанням;

в) – закінчення проекту (запровадження проекту в дію, переведення команди виконавців на іншу роботу, досягнення очікуваних результатів, припинення фінансування проекту, виведення об´ єктів проекту з експлуатації).

Тобто, життєвим циклом проекту – називається проміжок часу між моментом

формування ідеї проекту до моменту його ліквідації.

Згадаємо, що п´ ять функцій менеджменту: керівництво - планування - організація – впровадження – контроль, різняться від життєвих фаз проекту тим, що зосереджені лише на виконанні проекту й не беруть до уваги фазу формування ідеї, яка є важливою в проектному менеджменті.

 Фазу передпроектного обґрунтування інвестицій називають інакше оцінкою життєздатності проекту. При цьому розглядаються 2-3 альтернативи даному

проекту й економічно обґрунтовуються переваги однієї альтернативи над іншою.

 

1.3 Характеристика управління проектами

Як виходить зі змісту поняття проект, він має 3 види обмежень (так зване “потрійне обмеження”), які визначаються замовником: в ресурсах, часі та заданому обсязі робіт. Саме ці параметри перебувають в центрі уваги керівника проекту. Для ефективного здійснення проектів було розроблено інструментарій (методологію), який допомагає проектному менеджеру справлятися з потрійним обмеженням.

Таким чином, управління проектом – це процес управління командою і ресурсами проекту за допомогою специфічних методів завдяки яким проект виконується вчасно і досягає своєї мети.

Основними причинами виділення проектного менеджменту в самостійну галузь є:

1. Підвищення темпів змін через НТП, що потребує вироблення гнучких стратегій та організаційних структур. Управління проектами є одним із шляхів підвищення ефективності в конкурентній боротьбі.

2. Обмеженість ресурсів. Економічна діяльність людства виснажує природні ресурси, а фінансові кошти часто розосереджені серед багатьох інвесторів, чи навпаки належать лише одному. Це призводить до необхідності вироблення нових форм їхнього використання.

3. Умови ринку стають більш вибагливими, а проекти більш масштабними, що потребує від менеджера не тільки високого професіонального, а й творчого (креативного) підходу.

4.  Поглиблюється інтеграція як компаній, так і різних видів діяльності в ході виконання проекту, задача менеджера складається в тому, щоб впроваджувати такі форми, які дозволяють справлятися з негативними сторонами інтеграційних процесів.

Як бачимо при вирішенні складних задач від менеджера проекту потребуються як глибокі професійні знання, так і креативність мислення.

На сьогодні важко назвати хоча б один значний проект, який би здійснювався поза рамками методології управління проектами. Компанії та окремі експерти навіть створили міжнародну фахову структуру - “Світ управління проектами”, до складу якої входять національні та міжнародні інвестиційні, промислові, будівельні, консалтингові та інжинірингові організації і який проводить конгреси й симпозіуми

з питань методології управління проектами.

Методи управління проектами дозволяють визначити:

- цілі проекту та провести їхнє економічне обґрунтування; - структуру проекту (підцілі, необхідні роботи та етапи); - джерела фінансування, кошторис витрат і бюджет проекту; - виконавців робіт, шляхом проведення конкурсу або процедури торгів; - термін реалізації проекту й скласти графік його виконання.

Крім цього, за допомогою методів можна:

- підготувати й укласти контракти; - спланувати й врахувати ризики; - забезпечити контроль за ходом реалізації проекту.

Існують 3 схеми управління проектами:

1 Основна схема – керівник проекту є представником (агентом) замовника. Фінансової відповідальності за прийняті рішення він не несе, відповідає за координацію, хід та реалізацію проекту й, крім замовника, не перебуває в контрактних відносинах з іншими учасниками проекту. Переваги – об´ єктивність дій менеджера, недолік – ризик на долю проекту та замовника.

2 Схема розширеного управління – керівник проекту несе відповідальність за проект в межах фіксованої (кошторисної) ціни, забезпечує управління процесами та їхню координацію на основі угод, укладених з учасниками проекту в межах фіксованої ціни.

3 Схема “прискореного будівництва” (“під ключ”) – керівник проекту укладає контракт з замовником “під ключ” з обумовленням вартості проекту.

 

1.4 Мета, предмет і задачі курсу “Управління проектами”

Предметом курсу є вивчення специфічних методів управління командою, яка зайнята розробкою проекту та ресурсами, виділеними для його виконання таким чином, щоб досягти поставленої в проекті мети.

Мета: - надання знань про методи, техніку та інструментарій управління проектами, придбання необхідних навичок щодо виконання робіт, які входять у компетенцію фахівців економістів та менеджерів.

Завдання: вивчення засад проектної діяльності підприємства, специфічних методів та інструментів проектного менеджменту; набуття вмінь виконання основних функцій управління проектами – організації, планування, контролю.

Зв’язок з іншими дисциплінами. Для оволодіння дисципліною “Управління проектами” необхідні знання таких фундаментальних дисциплін, як основи загальної економічної теорії, загальної теорії маркетингу, організації виробництва, планування діяльності підприємств, менеджмент організацій, макро- і мікроекономіка, галузева економіка.

Студент повинен:

- знати основні форми робочої та організаційної структури проектів, теорію, методологію й практику складання та контролю проектів; - вміти обгрунтувати доцільність реалізації того чи іншого проекту, сформувати структуру проектних робіт та узгоджувати її з організаційною структурою проектної команди, планувати ресурси й проектний бюджет, здійснювати контроль за їхнім виконанням, організовувати торги за проектами; - володіти методами планування, контролю, управління якістю та ризиками в проектах; - використовувати сітьове й календарне планування проекту, програмне забезпечення управління проектом, модульно-рейтингову систему та ін.

 

Контрольні питання за темою 1

1. Чим різняться поняття проект взагалі та проект в системі менеджменту?

2. Чому в схемі взаємодії учасників проекту власник проекту та інвестор займають окремі позиції?

3. Дайте визначення життєвого циклу проекту, чим воно різниться від основних функцій менеджменту?

4. З якими проектами вам доводилось мати справу? Охарактеризуйте їх за класифікаційними ознаками.

5. Назвіть види діяльності в сучасному бізнесі, які можна віднести до проектно-орієнтованих

6. Розшифруйте зміст поняття потрійне обмеження, чим саме воно викликане?

7. Які переваги й недоліки Ви могли б назвати в розширеній схемі управління та в схемі “під ключ”?


Тема 2. Учасники проекту

2.1 Склад та функції основних учасників проекту

2.2 Додаткові учасники проекту

2.3 Модель управління проектом, процеси й інструменти в управлінні проектами

 

Ключові слова: склад основних учасників: ініціатор проекту; власник (користувач); інвестори; виконавці (проектна команда); менеджери (керівник проекту); характеристика моделі управління проектом

 

2.1 Склад та функції основних учасників проекту

 Склад учасників проекту, їх роль, розподіл їх функцій і відповідальності залежать від типу, виду, масштабу і складності проекту, а також від фаз ЖЦ проекту. Жорстких регламентів по складу учасників проекту не існує. Незмінними можна вважати такий склад основних учасників (рис.1):

- ініціатор проекту;

- власник (користувач);

- інвестори;

- виконавці (проектна команда);

- менеджери (керівник проекту).

З проектом пов'язані: ініціатор проекту, інвестори, керівник проекту, команда проекту і функціональні групи, генеральний контрактор, субконтрактори, проектувальники, генеральний підрядник і субпідрядники, постачальники, ліцензори, консалтингові і інжинірингові послуги, органи влади, власник земельної ділянки, виробник готової продукції, продавці продукції, покупці кінцевої продукції,

 

Ініціатор Власник (замовник) Інвестори
   
  Керівник проекту  
   
  Проектна команда  

Рис. 2.1 - Схема взаємодії основних учасників проекту

 

суспільні групи населення, конкуренти і інші зацікавлені сторони.

Ініціатор - сторона, що є автором головної ідеї проекту, його попереднього обгрунтування і пропозицій по здійсненню проекту. Ініціатором може бути практично будь-хто з майбутніх учасників проекту, але зрештою ділова ініціатива по здійсненню проекту повинна виходити від замовника.

Замовник - головна сторона, зацікавлена у здійсненні проекту і досягненні його результату. Як правило, це майбутній власник і користувач результатів проекту. Він визначає основні вимоги і масштаби проекту, забезпечує фінансування проекту за рахунок своїх коштів або коштів інвесторів, що залучаються до проекту. Він укладає контракти з основними виконавцями проекту, несе відповідальність за цими контрактами, управляє персоналом взаємодії між учасниками проекту, несе відповідальність за проект перед суспільством і законом.

Інвестор - сторона, що вкладає інвестиції в проект. Мета інвестора - максималізація прибутку на свої інвестиції. Якщо інвестор і замовник не одна особа, то звичайно як інвестор виступають банки, інвестиційні фонди. Інвестори вступають у контрактні відносини із замовником, здійснюють розрахунки з іншими сторонами по мірі виконання проекту. Інвестори є повноправними партнерами проекту і власниками проекту, поки їм не будуть виплачені всі кошти за контрактом із замовником або кредитною угодою.

Керівник проекту (менеджер) - юридична особа, якій замовник і інвестор делегує повноваження з керівництва роботами по здійсненню проекту: плануванню, контролю і координації робіт всіх учасників проекту. Склад функцій і повноважень керівника проекту визначається контрактом із замовником. Однак, перед керівником проекту і його командою звичайно ставиться задача всеосяжного керівництва і координації робіт протягом ЖЦ проекту до досягнення певної мети проекту і результатів при дотриманні встановлених термінів, бюджету і якості.

Команда проекту - специфічна організаційна структура очолювана керівником проекту, яка створюється на період здійснення проекту. Задача команди проекту складається зі здійснення функцій управління проектом до ефективного досягнення цілей проекту. Склад і функції команди проекту залежать від масштабів, складності і інших характеристик проекту. Як правило, основними учасниками команди проекту є: менеджер проекту, інженер, адміністративний керівник контракту, контролер, бухгалтер, керівник служби матеріально-технічного забезпечення, керівник робіт з проектування, керівник будівництва, координатор робіт з експлуатації, адміністративний помічник, керівник інформаційної служби.

 

2.2 Додаткові учасники проекту

Крім перелічених основних учасників, в реалізації проекту можуть також приймати участь:

Контрактор (генеральний контрактор) - сторона або учасник проекту, що вступає у відносини з замовником і бере на себе відповідальність за виконання робіт за контрактом. Це може бути весь проект або його частина. Мета контрактора - отримання максимально можливого прибутку. Функції контрактора: укладання контракту із замовником (інвестором), відбір і укладання договорів з субконтракторами, забезпечення координації їх робіт, прийняття і оплата робіт співвиконавців. Контрактором може бути керівник проекту або інші активні учасники проекту.

Субконтрактор вступає у договірні відносини з контрактором або субконтрактором більш високого рівня, несе відповідальність за виконання робіт і послуг відповідно до контракту.

Проектувальник - юридична особа, що виконує за контрактом проектно-дослідницькі роботи в рамках проекту. Вступає у договірні відносини з генеральним контрактором або безпосередньо із замовником.

Генеральний підрядник - юридична особа, головний виконавець виробничого процесу, чия пропозиція прийнята замовником (як правило, для будівельних проектів). Тому звичайно генеральним підрядником є будівельна і проектно-будівельна організації. Генеральний підрядник несе відповідальність за виконання робіт відповідно до контракту, підбирає і укладає договори з субпідрядниками на виконання окремих робіт і послуг.

Постачальники (субконтрактори) – юридичні особи, які здійснюють різні види постачання на контрактній основі.

Ліцензори - організації, що видають ліцензії на право володіння земельними ділянками, ведення торгів, виконання певних робіт і послуг, використання “ноу-хау".

Органи влади - сторона, що висуває і підтримує екологічні, соціальні і інші висуваються суспільством і державою сторони проекту і що задовольняє свої інтереси шляхом отримання податку від учасників проекту.

Власник земельної ділянки - юридична або фізична особа, що є власником землі, яка бере участь у проекті. Схема відносин керівника проекту представлена на рисунку 2.2.

 

Менеджер проекту

Контрактор

Державні органи влади Ліцензори Проектувальник Власник земельної ділянки   Генеральний підрядник Субпідрядники Постачальники Інші субконтрактори
                 

 

Рис.2.2 - Схема відносин керівника з іншими учасниками проекту

проекту.

Виробник кінцевої продукції здійснює експлуатацію створених основних фондів і виробляє кінцеву продукцію. Бере участь у всіх фазах проекту. У багатьох випадках є замовником і інвестором. Головна мета – прибуток.

Споживачі кінцевої продукції - юридичні і фізичні особи, що є покупцями і

користувачами кінцевої продукції, що визначають вимоги до кінцевої продукції і послуг, що формують попит на них. За рахунок коштів споживачів відшкодовуються витрати на проект і формується прибуток всіх учасників

Інші учасники проекту - конкуренти основних учасників проекту; суспільні групи і населення, чиї економічні і неекономічні інтереси зачіпає здійснення проекту; спонсори проекту; різні консалтингові, інжинірингові організації, залучені до здійснення проекту і інші.

 

2.3 Модель управління проектом, процеси й інструменти в управлінні проектами

Для визначення повного складу учасників проекту, побудови його функціональної та організаційної структур на стадії розробки концепції проекту необхідно визначити:

- предметну область: цілі, задачі, роботи і основні результати, масштаби, терміни, складність;

- відносини власності, залученої до здійснення проекту (що скільки коштує і кому належить);

- основні ідеї реалізації проекту (як зробити);

- основні активні учасники проекту;

- основні пасивні учасники проекту (кого торкається проект).

Після того, як визначена мета та учасники проекту приступають фази планування. Найчастіше при цьому складають 2 документи – бізнес-план або техніко-економічне обґрунтування (ТЕО). Загальну характеристику моделі управління проектами представимо у вигляді таблиці 2.1

Таблиця 2.1 - Характеристика моделі управління проектом

Фаза планування Необхідні дії Інструмент планування
1 2 3
1 Цілі проекту Визначаються вимоги до проекту з огляду на обсяги, витрати, час і якість, наголошується, яка з них домінує Укладання контрактів
2 Обсяг робіт Визначення необхідного обсягу та видів робіт Розробка робочої структури проекту (Work Breakdown Structure – WBS)
3 Виконавці проекту Призначається керівник і формується команда з урахуванням професійних якостей кожного з членів Створення організаційної структури проекту (Organization Breakdown Structure – OBS)
4 Розподіл виконавців за видами робіт Закріплення робіт за виконавцями та визначення міри влади й відповідальності Матриця відповідальності
5 Строки виконання Узгоджуються плани проекту за видами робіт та строками їх виконання Сіткові графіки, діаграми Гантта та ресурсні діаграми
6 Система звітності та контролю Визначаються контрольні документи з інформацією щодо термінів, обсягу робіт і бюджету Інформаційні та аналітичні звіти, метод скоригованого бюджету

 

У проектному менеджменті використовуються такі процеси й відповідні інструменти (табл.2.2)

 

Таблиця 2.2 – Процеси й інструменти в управлінні проектами

Процеси Інструменти
Визначення обсягу та видів робіт Робоча структура проекту (WBS)
Створення проектної команди Організаційна структура проекту (OBS)
Планування послідовності робіт Сіткові графіки
Календарне планування Діаграма Гантта
Оцінка проекту Вартість грошей у часі, скориговані бюджети
Розподіл ризику й відповідальності Контракт
Зміни параметрів Аналіз чутливості й ризиків
Лідерство Призначення менеджера проекту

 

Контрольні питання за темою 2

1. Перелічить основних учасників проекту, дайте їхню коротку характеристику та систему зв´ язку між ними

2. Ким юридично являється інвестор на протязі реалізації проекту

3. Який інший вигляд може мати схема на рисунку 2?

4. Які фази проходить проект на стадії планування, охарактеризуйте їх.

5. Що представляють собою інструменти проекту?

6. Для чого складають робочу та організаційну структуру проекту?

 

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-09; Просмотров: 289; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2025 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.064 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь