Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Тема 14. Управління контрактами та організація проектних торгів



 

14.1 Функції управління контрактами

14.2 Порядок організації проектних торгів (тендерів)

14.3 Класифікація торгів, функції учасників та типи контрактів

 

Ключові слова: функція управління контрактами; принципи організації проектних торгів; процедура закупівлі; відкриті, закриті, одиничні та торги з попередньою кваліфікацією; тендерний комітет; оферент; типи контрактів

14.1 Функції управління контрактами

Управління контрактами включає в себе наступні процеси:

процеси вибору стратегії контрактної діяльності;

розробку інформаційно-рекламної стратегії;

вибір постачальників;

визначення складу, номенклатури і термінів, залучених за контрактом суб'єктів,

підготовку документації;

висновок контрактів;

контроль за ходом виконання контрактів;

закриття і розрахунок за завершеними контрактами.

Функція управління контрактами представлена на рисунку 14.1. Вона складається з таких дій:

- встановлення цілей і задач;

- формування системи інформації;

- визначення потреби в забезпеченні проекту;

- процес придбання і забезпечення;

- контроль за виконанням контракту;

- оцінки по завершенню контракту.

 

14.2 Порядок організації проектних торгів (тендерів)

Реалізація проектів в умовах ринку, зводиться до серії взаємозалежних і скоординованих закупівель ресурсів проекту. Основна відмінність закупівлі ресурсів в проектній діяльності від інших видів економічної діяльності в тому, що під проектними ресурсами розуміють не тільки матеріально-технічні та трудові ресурси, а й весь спектр робіт і послуг за проектом. Об´ єднуючим елементом ресурсів проекту є основний спосіб їхньої закупівлі через конкурсні торги – тендери.

     Основними принципами організації тендерів є:

1 - економія витрат;

2 – змагальність (конкуренція);

3 – забезпечення рівних прав й сумлінності учасників;

4 – гласність.

     Мета торгів полягає у здійсненні закупівель за такими напрямками:

- закупівля товарів, робіт і послуг у межах держзамовлення; - закупівля у рамках


Рис.14.1 – Функції управління контрактами


реалізації проектів, що фінансуються за рахунок державних коштів; - закупівлі для проектів, які фінансуються міжнародними фінансовими організаціями; - закупівлі ресурсів для інвестиційних проектів у рамках проектного фінансування.

Закупівля має певний порядок проведення, який називається процедурою закупівлі. Це послідовність дій, які документально оформляються:

А) Попередній підбір учасників – визначення організатора торгів всіх необхідних йому учасників і надання їм запрошення.

Б) Проведення конкурсу – спосіб розміщення на постачання товарів і надання послуг, при якому організатор торгів штучно створює умови для конкурентної боротьби між постачальниками. Відмінністю конкурсу від аукціону є те, що постачальник може подати тільки одну пропозицію щодо постачання, яка не може

бути змінена пізніше ні постачальником, ні замовником. Якщо за умовами конкурсу укладається контракт, то він складається на умовах пропозиції, яка виграла конкурс. Конкурси бувають: - відкриті; - закриті; - двоетапні.

     Відкритим називають конкурс, при якому організатор торгів запрошує учасників за допомогою публікації оголошення у друкованих засобах масової інформації.В участі приймають всі постачальники, які відгукнулись на запрошення. Відкритий конкурс розглядається як основний і найкращій спосіб закупівлі. Їхніми недоліками є складність документації і процедур, тривалі терміни здійснення закупівлі та істотні витрати на організацію торгів.

      Коли організатор торгів надає запрошення лише обраним ним самим постачальникам, то такий конкурс називають закритим. Вони є більш дешевими порівняно з відкритими й дають змогу організувати достатню конкуренцію між постачальниками. Недоліками цих конкурсів є обмеженість конкуренції та можливість несумлінних дій чиновників, які приймають рішення про закупівлю.

     Двоетапні конкурси застосовують під час закупівлі технічно складних товарів, на які замовник не може скласти докладні техніко-економічні вимоги.

На першому етапі цього конкурсу організатор торгів веде переговори з постачальником щодо надання товарів та послуг без визначення ціни за них. За результатами переговорів вносяться зміни у технічні та техніко-економічні вимоги до товарів.

На другому етапі залучаються остаточні пропозиції постачальників з визначенням ціни та інших комерційних умов.

В) Спрощені способи закупівлі – представляють собою такі способи розміщення держзамовлення на постачання товарів, яке порівняно з конкурсом відрізняється простотою й невеликими витратами. До цих способів відносять: - запит котирувань та закупівлю з одного джерела.

Запит котирувань – спосіб закупівлі, за якого організатор торгів відсилає запит щодо ціни товару декільком потенційним постачальникам і присуджує контракт на замовлення тому, хто дав пропозицію (котирування) з найменшою ціною.

Закупівля з одного джерела використовується коли організатор торгів запитує пропозицію про надання товарів, виконання робіт та надання послуг тільки в одного

постачальника.

Процедуру закупівлі можна розбити на 2 етапи: 1) - підготовчий етап передбачає проведення маркетингового дослідження, розробку конкурсної й

допоміжної документації, її поширення, попередній підбір учасників, прийом конкурсних заявок; 2) – підписання контрактів включає оцінку конкурсних заявок, присудження контракту та його підписання повідомлення про результати конкурсу.

 

14.3 Класифікація торгів, функції учасників та типи контрактів

Залежно від способів організації торги поділяють на: 1) відкриті; 2) закриті; 3) одинчасті. При проведенні першого виду торгів, про них публікуються оголошення в офіційному друкованому виданні: “Віснику державних закупівель”.

1) Відкриті торги проводять на типові види устаткування робіт і послуг, які можуть запропонувати численні фірми, які викуповують в організаторів торгів необхідну для підготовки своїх пропозицій тендерну документацію. Це робиться для того, щоб відшкодувати свої витрати на організацію тендерів, а також щоб не дати змогу малопотужним компаніям прийняти участь в торгах.

Різновидом відкритих торгів є торги з попередньою кваліфікацією, коли на першому етапі проходить відбір найбільш потужних компаній, які можуть приймати участь в другому етапі торгів.

2) До участі в закритих торгах допускаються лише найвідоміші постачальники, ці компанії звичайно закуповують всю необхідну для торгів документацію.

3) Одиничні торги використовують досить рідко. Вони характеризуються участю лише одного оферента для проведення спеціальних робіт чи постачань.

При проведенні торгів функції учасників розподіляються наступним чином:

Замовник – приймає рішення щодо проведення підрядних торгів та

призначає організатора торгів. Він контролює роботу організатора і бере участь в роботі тендерного комітету через свого представника, а також встановлює остаточні умови договору й укладає його з переможцем торгів.

Організатор торгів зобов´ язаний мати статус юридичної особи та ліцензію на право проведення торгів. Він підготовляє документи для оголошення торгів, публікує оголошення й надсилає запрошення, формує тендерний комітет та спрямовує його діяльність з підготовки документації. Організатор затверджує результати торгів, розглядає апеляції на рішення тендерного комітету, ліквідує тендерний комітет та несе усі витрати з підготовки та проведення торгів.

Тендерний комітет проводить збір заявок на участь в торгах на попередню кваліфікацію та проводить її; організує розробку й поширення тендерної документації, ознайомлення претендентів з нею; забезпечує збір, збереження й оцінку поданих оферт (заявок на участь в торгах); здійснює процедуру торгів та її оформлення; визначає переможця, або приймає інше рішення; публікує в засобах масової інформації звіт про результати торгів. Тендерний комітет самостійно розробляє й затверджує регламент своєї роботи та роботи своїх підрозділів.

Претендент (оферент) – має право одержувати від тендерного комітету

інформацію про умови й порядок проведення тендерних торгів; звертатися до тендерного комітету з проханням про відстрочку подання оферти письмово.

Особа вважається оферентом з моменту звертання в тендерний комітет для участі в торгах. Кредитно-фінансова установа здобуває статус учасника торгів, якщо організатор торгів відкриває в ній спеціальні рахунки для здійснення фінансових операцій, пов’язаних з проведенням підрядних торгів, у тому числі з депонованих гарантійних застав, а також для здійснення розрахунків. Результатом проведення торгів є укладання контрактів. Головним критерієм класифікації контрактів є спосіб їхньої оплати. Таким чином, контракти розподіляються на:

     Контракти, що відшкодовуються є найбільш гнучким типом контрактів. Усі прямі витрати оплачуються клієнтом, а також обговорюється прибуток

підрядчика. Використовується на початку робіт за проектом, коли існує ймовірність значних змін. У подальшому цей контракт може бути змінений.

      Контракт з фіксованою ціною. Підрядчик пропонує клієнту фіксовану ціну проекту, куди включаються усі його витрати, з урахуванням інфляції, а також повний перелік робіт. Після цього відбувається підписання контракту. Підготовка проектної документації може коштувати 1-3 % контрактної ціни.

     Контракт з використанням цін за одиницю продукції укладається на основі обговорених ставок оплати спеціальних робіт. Прийнятний для проектів, де клієнт не може надати достатньої інформації для укладання контракту з фіксованою ціною.

Контракт “під ключ” укладають, коли підрядчик несе повну відповідальність за здійснення всього проекту.

Контракт на професійне керування проектом укладають у випадку, коли команда керуючих проектом служить доповненням до управлінської структури замовника.

 

Контрольні питання за темою 14


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-09; Просмотров: 223; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.015 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь