Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Концептуальне моделювання інформаційного забезпечення. ERD -моделі: призначення, зміст, послідовність створення.



Концептуальна модель – іншими словами інфологічна модель.

Мета інфологічного проектування – створення і повної і точної копії предметної області. Для ІП застосовується спец графічні діаграми, які називаються «сутність-зв’язок» (ERD діаграми).

Для кожного локального представлення задачі прецедентів визначаються атрибути (мінімальні розумові одиниці інформації)

 

 


При об’єднанні локальних представлень найбільш часто виникають такі складності:

 Використання синонімів і ононімів

Зверніть увагу на різні асоціації та відображення між атрибутами

 

Розв’язання відношень відображень багато до багатьох (есть рис в тетрадке…..рисовать лень..если что спрашивайте).

Визначення варіанту сутності або поняття. Як правило ми переносимо у якості рекомендації сутності та складові в діаграмі від яких відходить одна чи більше асоціацій

ERD  призначені для розробки моделей даних предметної області і забезпечують стандартний спосіб визначення інформаційних об'єктів, відношень між ними та їх атрибутів.

В ERD-моделі документуються ті інформаційні об'єкти, що є сутностями в інформаційній системі, та їх взаємодія, включаючи ідентифікацію сутностей, властивостей цих сутностей (атрибутів) та відношень між ними. Вид нотації цієї діаграми запропонований Ченом. СУТНОСТІ представляють собою множину екземплярів реальних чи абстрактних об'єктів, що описуються загальними характеристиками чи атрибутами. СУТНІСТЬ повинна бути унікально ідентифікованою. Її ім'я повинно відображати тип або клас інформаційного об'єкту, а не його конкретний екземпляр.   

Сутність - будь-який помітний об'єкт.Літак, машина, крило, колесо - це сутності. Як і в концептуальної моделі є тип сутності і його екземпляр. Наприклад, тип суті - машина, а екземпляр - Москвич.

 Атрибут - що входять в імена характеристика сутності. Наприклад, у машини є атрибути: мотор, кузов, шасі і т.д.Атрибути використовуються для визначення того, яка інформація повинна бути зібрана про сутність. Будь-який атрибут може бути сутністю, в залежності від точки зору на нього. Так нашийник - це сутність, але на собаці - це вже її атрибут.

 Зв'язок – асоціювання двох чи більш сутностей.

Перший тип зв'язку - зв'язок ОДИН-ДО-ОДНОМУ (1: 1): у кожен момент часу кожному представнику (екземпляру) сутності А відповідає 1 чи 0 представників сутності В. Наприклад, працівник і його ставка.

У концептуальної моделі можна було б наслідувати від типу працівник тип рядок у відомості, де додати властивість сума зарплати, тоді вказавши посаду працівника можна довідатися, які зарплати отримують працівники, що займають або займали цю посаду.

Другий тип - зв'язок ОДИН-ДО-БАГАТЬОХ (1: М): одному представнику сутності А відповідають 0, 1 або кілька представників сутності В.

 У концептуальної моделі це відповідає включенню.

На основі цих двох видів зв'язків, Ви можете скласти більш складні зв'язку.

 Ключ - мінімальний набір атрибутів, за значеннями яких можна однозначно знайти необхідний екземпляр сутності. Як правило - це первинний ключ в таблиці бази даних. Тепер про зовнішні ключі:

Якщо сутність З пов'язує сутності А і В, то вона повинна включати зовнішні ключі, що відповідають первинним ключів сутностей А і В.

 Якщо сутність У позначає сутність А, то вона повинна включати зовнішній ключ, відповідний первинного ключа суті А.

 

 К.Дейта визначає три основні класу сутностей: стрижньові, асоціативні та характерістіческіе, а також підклас асоціативних сутностей - позначення.

 Стрижнева сутність (стрижень) - це незалежна сутність. Наприклад, при описі накладної, стержневой сутністю є шапка накладної.

Асоціативна сутність (асоціація) - це зв'язок виду " багато-до-багатьох". Наприклад, товар в накладной - це зв'язок з шапкою накладної та довідником найменувань товару, довідником одиниць вимірювання.

Характерістіческая сутність (характеристика) - це зв'язок виду " багато-до-одного" або " один-до-одного" між двома сутностями (приватний випадок асоціації). Єдина мета характеристики в рамках даної предметної області полягає в описі або уточнення деякої іншої сутності.Це щось на кшталт перерахування. Наприклад, Список постачальників - це список покажчиків на окремі записи з довідника організацій. При зазначенні постачальника в накладній, Ви обираєте його зі списку постачальників, але реально вказуєте організацію з довідника організацій.Просто організація може бути і постачальником, і покупцем, і податковим органом, але Вам зручніше буде вибирати з більш короткого списку.

  

ВІДНОШЕННЯ в самому загальному вигляді представляє собою зв’язок між двома та більшсутностями.

Іменування ВІДНОШЕННЯ здійснюється за допомогою граматичного обороту дієслів (МАЄ, ВИЗНАЧАЄ, МОЖЕ ВОЛОДИТИ та інше).

Введення ВІДНОШЕННЬ має дві основні цілі:

абезпечення збереження інформації в єдиному місці, навіть коли вона використовується в різних комбінаціях;

використання цієї інформації різними додатками.

ПОСЛІДОВНІСТЬ ПОБУДОВИ КОНЦЕПТУАЛЬНОЇ ІНФОРМАЦІЙНОЇ МОДЕЛІ ПРЕДМЕТНОЇ ОБЛАСТІ ЗА ДОПОМОГОЮ ДІАГРАМИ ERD

1. Після аналізу функцій та побудови “дерева функцій”, виявлння моделей типу “чорна скринька”, аналізу потоків даних на різних рівнях деталізації, побудови в разі необхідності діаграм DFD та STD здійснюється виявлення інформаційних об'єктів, які виникають на вході в систему, створюються у внутрішньому середовищі  та формуються на виході із системи.

2. Здійснюється аналіз виявлених інформаційних об'єктів та опис їх атрибутів.

3. Виявляються інформаційні об'єкти, що можуть бути представлені в якості об'єктів-сутностей, які використовуються для побудови концептуальної інформаційної моделі даних предметної області. 

4. Виявляються (ідентифікуються) та аналізуються типи звязків (відношень) між сутностями.

5. Відображується концептуальна інформаційна модель даних предметної області за допомогою діаграми ERD. 6. В разі необхідності здійснюється корегування концептуальної інформаційної моделі даних предметної області.

Правила відображення концептуальної інформаційної моделі даних предметної області в нотації діаграми Чена (сутність-зв’язок) надаються в дисципліні “Організація баз даних та знань”.

 

25. Діаграми „сутність-зв”язок”, ERD-стандарти. Сутності, відношення та зв’язки в нотації Чена.

ER-діаграми ( Entity-Relationship Diagrams ) —моделі даних типу „сутність-зв’язок”—описують предметну область в категоріях сутностей, їх зв’язків, атрибутів сутностей та зв’язків.

ER-діаграми використовуються для розробки даних і є стандартним способом визначення даних і відносин між ними. Таким чином, здійснюється деталізація сховищ даних. ER-діаграма містить інформацію про сутності системи і способи їх взаємодії, включає ідентифікацію об'єктів, важливих для наочної області (сутності), властивостей цих об'єктів (атрибутів) і їх відносин з іншими об'єктами (зв'язків). У багатьох випадках інформаційна модель дуже складна і містить безліч об'єктів.

Основними елементами при побудові ER-моделей є наступні елементи:

Сутність —це узагальнююче поняття, деяка абстракція реально існуючих процесів чи явищ.

Атрибут —категорія, яку утворюють ті поняття, котрі відповідають ознакам реальних об’єктів, процесів чи явищ. Атрибут сам по собі не має сенсу, і розглядається лише у зв’язку з сутністю.

Нотація Чена:

Об’єкт----                           Атрибут—                                       Асоціація—

 Зв’язок-- 

Зв’язки бувають один до одного: 1..1 Один до багатьох: 1..nБагато до багатьох: n..n

§ ERD  призначені для розробки моделей даних предметної області і забезпечують стандартний спосіб визначення інформаційних об'єктів, відношень між ними та їх атрибутів.

§ В ERD-моделі документуються ті інформаційні об'єкти, що є сутностями в інформаційній системі, та їх взаємодія, включаючи ідентифікацію сутностей, властивостей цих сутностей (атрибутів) та відношень між ними.

§ Вид нотації цієї діаграми запропонований Ченом.

§ СУТНОСТІ представляють собою множину екземплярів реальних чи абстрактних об'єктів, що описуються загальними характеристиками чи атрибутами. 

§ СУТНІСТЬ повинна бути унікально ідентифікованою. Її ім'я повинно відображати тип або клас інформаційного об'єкту, а не його конкретний екземпляр.      

§ ВІДНОШЕННЯ в самому загальному вигляді представляє собою зв’язок між двома та більш сутностями.

§ Іменування ВІДНОШЕННЯ здійснюється за допомогою граматичного обороту дієслів (МАЄ, ВИЗНАЧАЄ, МОЖЕ ВОЛОДИТИ та інше).

§ Введення ВІДНОШЕННЬ має дві основні цілі:

§ забезпечення збереження інформації в єдиному місці, навіть коли вона використовується в різних комбінаціях;

§ використання цієї інформації різними додатками.

Послідовність побудови концептуальної інформаційної моделі предметної області за допомогою діаграми ERD

1. Після аналізу функцій та побудови “дерева функцій”, виявлння моделей типу “чорна скринька”, аналізу потоків даних на різних рівнях деталізації, побудови в разі необхідності діаграм DFD та STD здійснюється виявлення інформаційних об'єктів, які виникають на вході в систему, створюються у внутрішньому середовищі та формуються на виході із системи.

2. Здійснюється аналіз виявлених інформаційних об'єктів та опис їх атрибутів.

3. Виявляються інформаційні об'єкти, що можуть бути представлені в якості об'єктів-сутностей, які використовуються для побудови концептуальної інформаційної моделі даних предметної області. 

4. Виявляються (ідентифікуються) та аналізуються типи звязків (відношень) між сутностями.

5. Відображується концептуальна інформаційна модель даних предметної області за допомогою діаграми ERD.

6. В разі необхідності здійснюється корегування концептуальної інформаційної моделі даних предметної області.

7. Правила відображення концептуальної інформаційної моделі даних предметної області в нотації діаграми Чена (сутність-зв’язок) надаються в дисципліні “Організація баз даних»

 

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-09; Просмотров: 276; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.027 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь