Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Організація діяльності Комітету по міжнародних стандартах бухгалтерського обліку



 

Фінансова звітність підприємств різних країн має певні відмінності, які зумовлені соціальними, економічними і політичними чинниками.

Ці відмінності значно ускладнюють аналіз інформації і прийняття рішень в умовах розвитку міжнародної торгівлі, глобалізації фінансових ринків.

Для забезпечення гармонізації фінансової звітності 29.06.73 р. створений Комітет по міжнародних стандартах бухгалтерського обліку (КМСБО).

Розкриваючи цілі створення, організаційну структуру і діяльність Комітету по міжнародних стандартах бухгалтерського обліку, доцільно розглянути історичний аспект координації бухгалтерського обліку в світовому масштабі. Міжнародна координація обліку ведеться вже більше 90 років.

Одним з самих важливих для координації обліку подій тих років було створення КМСБО. Комітет був заснований в 1973 році по угоді між професійними організаціями бухгалтерів Австралії, Канади, Франції, Німеччини, Японії, Мексіки, Нідерландів, Ірландії, Великобританії. До складу КМСБО входять всі професійні бухгалтерські організації, які є членами Міжнародної федерації бухгалтерів (МФБ). Федерація не видає облікових стандартів. Її роль в процесі стандартизації вельми значна, по-перше, МФБ проводить конгреси бухгалтерів і, по-друге, вносить істотні внески в прибуткову частину бюджету Комітету по міжнародних стандартах бухгалтерського обліку.

У 1993 р. між КМСБО і МОКЦБ (Міжнародною організацією комісій з цінних паперів) була підписана угода, відповідно до якого, компанії, бажаючі отримати котирування на фондовій біржі, повинні складати звітність відповідно до міжнародних стандартів обліку.

У цей час стандартизацією обліку, крім КМСБО, займається також Міжурядова робоча група експертів по міжнародних стандартах області обліку і звітності при ООН і робоча група по облікових стандартах Організації економічного співробітництва і розвитку. Однак загальновизнано, що ведуча роль в цьому процесі належить КМСБО.

  Метою КМСБО є формування, видання і удосконалення стандартів бухгалтерського обліку для недержавного (приватного) сектора.

КМСБО знаходиться в Лондоні, спонсорами виступають 153 прогресивних бухгалтерських організацій з 112 країн світу.

Робота КМСБО фінансується за рахунок внесків професійних об'єднань бухгалтерів, різних компаній, фінансових організацій, а також за рахунок прибутку від публікації стандартів. До 1999 р. бюджет КМСБО склав біля 3 млн. доларів.

Структура КМСБО представлена на рис. 1.

 

 

 


Рис.1 Структура КМСБО

 

Структура Комітету складається з 5 рівнів:

1. Правління Комітету (IACS Board).

2. Консультативна група (Consultatiive Group).

3. Консультативна Рада по стандартах (Advicory Council)

4. Постійний Комітет по інтерпритаціям (Standing Interpretations Committee)

5. Робоча група з питань стратегії (Strategy Working Party)

Правління КМСБО – це головний орган управління Комітетом і представлення міжнародних стандартів бухгалтерського обліку. Правління включає представників бухгалтерських організацій з 13 країн (або одночасно з декількох країн), які призначаються Міжнародною федерацією бухгалтерів (International Federation of Accoun-tatnts. IFAS). Співпраця федерації і КМСБО почалася в 1983 р. і в цей час до складу Комітету входять всі організації – члени IFAS. Крім представників країн, Правління призначає в свій склад до 4 організацій, що займаються проблемами складання фінансових звітів. Кожний з членів Правління може бути представлений одним або двома представниками і одним технічним радником. Звичайно делігація складається з представника промислової організації і представника організації, що займається розробкою національних стандартів. За станом на квітень 2000 р. Правління складається з 16 членів. Це бухгалтерські організації з наступних країн: Австралія, Канада, Франція, Німеччина, Індія і Шри-Ланка, Японія, Малайзія, Мексіка, Голландія, Північна федерація суспільних бухгалтерів, Південна Африка і Зімбабве, Великобританія, США; а також представники організацій: Міжнародна рада інвестиційних асоціацій, Федерація промислових холдингових компаній Швейцарії і Міжнародна асоціація інститутів фінансових керівників. Статус спостерігачів в Правлінні (тобто без права голосу) мають: Європейська Комісія, Рада з розробки фінанасових облікових стандартів США, Міжнародна організація комісій з цінних паперів і Китай.

Члени Правління обираються на 2, 5 року з правом переобрання. На практиці Правління Комітету збирається 4-5 разів в рік. Правління вибирає голову та його заступника.

Консультативна група була заснована в 1981 р. і включає представників міжнародних організацій – розробників і користувачів фінансової звітності; фондових бірж; органів, регулюючих ринки цінних паперів і міжурядових організацій. Консультативна група регулярно зустрічається з Правлінням КМСБО для обговорення питань щодо нових проектів Комітету, робочої програми і стратегії КМСБО. Група грає важливу роль при підготовці і прийнятті міжнародних стандартів.

Зараз членами Консультатівнной групи є:

- Міжнародна федерація цінних паперів і фінансів(Federation Internationale des Bourses de Valeurs, FIBV)

- Міжнародна асоціація розвитку бухгалтерського утворення і досліджень (International Association for Accounting Education and Research, IAAER)

- Міжнародні банківські асоціації (International Banking Associations)

- Міжнародна асоціація адвокатів (International Bar Association, IBA)

- Міжнародна Торгова Палата (International Chember of Commerce, ICC)

- Міжнародна конфедерація вільних профспілок (International Confederation of Free Trade Unions, ICFTU)

- Всесвітня конфедерація труда (World Confederation of Labor)

- Міжнародний комітет по стандартах оцінки (International Valuation Standards Committee, IVSC)

- Міжнародна фінансова корпорація (International Finance Corporation, IFC)

- Всесвітній Банк (The World Bank)

У якості спостерігачів в Консультативну групу входять:

- Рада по стандартах фінансового обліку (Financial Accounting Standards Board)

- Організація по економічному співробітництву і розвитку (Organization for Economic Co-operation and Development, OECD)

- Європейська комісія (European Commission)

- Відділення ООН по транснаціональних корпораціях і інвестиціях (United Nations Division on Transnational Corporations and Investment)

Настільки впливовий склад групи свідчить про визнання, яке отримали міжнародні стандарти і про прагнення міжнародного бізнесу забезпечити єдиний підхід до “читання" фінансової звітності.

Ще один орган КМСБО – це Консультативна (Опікунська) Рада по стандартах, створена в 1995 р. У Консультататівну Раду входять самі відомі фахівці, що займають високі позиції в бухгалтерській професії і бізнесі. Основною задачею Ради є сприяння повсюдному прийняттю міжнародних стандартів і зміцнення авторитету КМСБО. Консультатативна Рада виконує наступні функції:

- розгляд і коментування стратегії і плану Правління з точки зору їх відповідності потребам членам Комітету;

- підготовка річного звіту щодо ефективності діяльності Правління в процесі досягнення його цілей і виконання обов'язків;

- сприяючий участі і схваленню роботи КМСБО представниками бухгатерської професії, діловими колами, користувачами фінансової звітності і іншими зацікавленими особами;

- пошук джерел фінансування роботи Комітету таким чином, щоб це не впливало на незалежність Комітету;

- розгляд бюджету і фінансової звітності КМСБО.

Консультатативна Рада гарантує незалежність і об'єктивність Правління в прийнятті рішень по запропонованих стандартах. Рада не бере участь в самому процесі прийняття рішень і не прагне впливати на нього. Зараз до складу цього органу входять 11 членів на дворічній основі з правом переобрання.

Міжнародні стандарти носять рекомендаційний характер і країни можуть самостійно приймати рішення про їх використання. Але оскільки МСБО це, по суті, узагальнена практика обліку найбільш розвинених облікових систем в світі (американської і європейської), то абсолютно очевидно, що їх сліпе копіювання часто може негативно позначитися на национальній практиці бухгалтерського обліку. Тому принциповою основою переходу на міжнародні стандарти, передусім, повинне бути визнання загальних Принципів підготовки і складання фінансової звітності. Традиційний процес розробки міжнародних стандартів бухгалтерського обліку включає наступні етапи:

I етап: формування редакційної комісії. Її очолює уповноважений представник Правління. Вона звичайно включає представників бухгалтерської професії не менш ніж з трьох різних країн, але може включати представників інших організації, що перебувають в Правлінні або Консультативній групі, а також експертів в певних областях;

II етап: розробка проекту Міжнародного стандарту. Редакційна комісія розглядає виникаючі питання підготовки і представлення фінансових звітів, а також обговорює план роботи КМСБО над цими питаннями. Вона вивчає вимоги до бухгалтерського обліку і облікову практику на національному і регіональному рівнях, включаючи різні бухгалтерські системи в різних економічних умовах. Внаслідок обговорення вказаних питань, Редакційна комісія подає на розгляд Правління “загальний план розробки проекту міжнародного стандарту фінансової звітності";

III етап: підготовка робочого проекту положень стандарту. Редакційна комісія готує “Робочий проект положень". Його метою є встановлення тих принципів, які будуть використані при підготовці “Проекту міжнародного стандарту фінансової звітності". Він також містить опис розглянутих альтернативних рішень і причини, по яких рекомендується їх прийняття або відхилення. Всі зацікавлені сторони можуть вносити свої пропозиції і зауваження на стадії розгляду проекта, яка звичайно триває чотири місяці;

IV етап: затвердження Правлінням робочого проекту положень стандарту. Редакційна комісія розглядає перелік зауважень по “Робочому проекту положень" і узгоджує остаточний варіант, після чого даний проект представляється на твердження Правління і використовується як база для підготовки “Проекту міжнародного стандарту фінансової звітності". Остаточний варіант “Робочого проекту положень" не публікується, однак може бути представлений на вимогу громадськості;

V етап: складання плану розробки міжнародного стандарту. Редакційна комісія розробляє план “Проекту міжнародного стандарту фінансової звітності", який надалі розглядається і публікується у разі його прийняття. Всі зацікавлені сторони можуть вносити свої пропозиції і зауваження на стадії розгляду проекта, яка звичайно триває від одного місяця до півроку.

VI етап: підготовка проекта міжнародного стандарту. Редакційна комісія розглядає всі пропозиції і зауваження і готує  “Проекту міжнародного стандарту фінансової звітності" на розгляд Правління. Після затвердження проекту, для чого необхідно не менше 2/3 голосів членів Правління публікується новий стандарт бухгалтерського обліку.

У ході цього процесу Правління може вирішити, що питання, яке розглядається вимагає додаткової консультації або складання переліку питань, що обговорюються для отримання різних коментарів. При цьому може з'явитися необхідність підготувати не один, а декілька варіантів “Проекту міжнародного стандарту фінансової звітності".

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-09; Просмотров: 285; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.015 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь