Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии |
Конструкції дренажних споруд
5.2.1 Приклади найбільш поширених дренажних конструкцій, що добре зарекомендували себе в експлуатації для ділянок доріг, що проходять у виїм-ках, у місцях із нульовими позначками, а також для ділянок, які реконструю-ються, наведено на рисунках 5.3 та 5.4. 5.2.2 При виборі дренажних пристроїв чи споруд дорожнього одягу та земляного полотна доцільно дотримуватися такої послідовності проектування: а) дорогу розділити на типові ділянки за видом поздовжнього профілю і природними умовами (характер рельєфу, наявність водостоків, що пересікають дорогу, та ін.) з урахуванням особливостей конструкції земляного полотна (на-сип, виїмка, місця із нульовими позначками) та дорожнього одягу (наявність монолітних шарів основи, а також морозозахисних або теплоізоляційних шарів із укріплених матеріалів), забезпечення матеріалами для дренуючого шару і дрен, застосування заходів для зменшення надходження води в дорожню кон-струкцію; б) для типових ділянок визначити кількість води, що надходить до основи за добу і за весь розрахунковий період (5.1.16), із урахуванням передбачених заходів щодо обмеження притоку води в дорожню конструкцію (5.1.17); в) визначити варіанти дорожніх конструкцій; г) розрахувати товщину дренуючого шару, яка необхідна за даних умов залежно від прийнятого методу осушення, або знайти значення коефіцієнту фільтрації дренуючого матеріалу у визначеній дренуючій конструкції.
1 – проїжджа частина; 2 – тротуари; 3 – узбіччя; 4 – смуги озеленення; 5 – центральна розподільна смуга; 6 – конструкція дорожнього одягу проїжджої частини; 7 – конструкція тротуару; 8 – укріплення узбіч; 9 – дренаж мілкого закладання; 10 – газон; 11 – ущільнений ґрунт; 12 – трубчаста воронка; 13 – труба діаметром 80 – 100 мм; 14 – закріплення ухилів бічних канав; 15 – зворотний фільтр.
Рисунок 5.3, а – Конструкції дренажних споруд у виїмках і нульових місцях (приклади): а) супутній дренаж мілкого закладання (дренажна конструкція з поглибленими поздовжній рівчаками); б) улаштування піщаного дренажного шару на всю ширину земляного полотна; в) дренажний шар, який працює за принципом " поглинання"
1 – дорожній одяг; 2 – лоток проїжджої частини; 3 – водоприймальна решітка з люком; 4 – бортовий камінь; 5 – плита перекриття; 6 – робоча камера із днищем та лотком; 7 – піщана основа; 8 – водостічна труба; 9 – дренажні труби.
Рисунок 5.3, б – Схема скидання поверхневої води у водоприймальний колодязь
а)
б)
в)
1 – існуючий дорожній одяг; 2 – покриття, яке влаштовується заново; 3 – те саме, основа; 4 – укріплююча смуга; 5 – новий дренуючий шар на всю ширину земляного полотна або піщаний, добре фільтруючий ґрунт узбіччя; 6 – укріплення узбіччя; 7 – засів травами; 8 – заглиблення старого піщаного шару, що дорівнює (0, 6 – 0.8)× hk, у метрах, де hk – висота капілярного підняття в піску старого шару; 9 – новий дренуючий шар при поширенні про-їжджої частини; 10 – вихідний оголовок випуску дренажу; 11 – бетонні плити; 12 – труб-частий випуск із дрен; 13 – фільтруюча обсипка; 14 – поздовжня трубчаста дрена.
Рисунок 5.4 – Розміщення дренажу на дорогах, що реконструюються: а) із суцільним водовідвідним шаром; б) із поздовжніми трубчастими дренами; в) із поздовжніми трубчастими дренами у виїмці 5.2.3 Дренажну конструкцію потрібно проектувати із урахуванням об’єму води, що буде надходити до основи дорожнього одягу за розрахунковий період, фільтраційної здатності матеріалу, довжини шляху фільтрації L конструкції земляного полотна і т.п. При питомому об’ємі припливу води за добу q = 0, 005 – 0, 007 м/д і біль-ше на 1 м2 проїжджої частини, а також на ділянках із нульовими позначками й у виїмках доцільно влаштовувати поздовжні трубчасті дрени по краях. 5.2.4 При влаштуванні супутнього дренажу мілкого закладання (з поглиб-леними рівчаками) розміри поглиблених рівчаків визначають у залежності від прийнятого діаметра дренажних труб. Діаметр труб визначається залежно від розрахункового припливу води з урахуванням заповнення труб на 70 %, ухилу укладення дренажних труб та їх типу. Орієнтовно діаметр дренуючих труб можна визначити за таблицею 5.5.
Таблиця 5.5
Як матеріал для заповнення заглиблених рівчаків використовують піски із коефіцієнтом фільтрації Кф ≥ 6, 0 м/д, гравій і щебінь із вивержених порід. З метою зменшення замулювання та поліпшення дренуючого ефекту рекомен-дується застосовувати неткані синтетичні матеріали. У місцях просідаючих ґрунтів у заглиблених рівчаках слід влаштовувати бетонну або щебеневу підго-товку.
|
Последнее изменение этой страницы: 2019-04-09; Просмотров: 227; Нарушение авторского права страницы