Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Розрахунок дренуючого шару, що працює



За методом поглинання

 

5.3.1 Дренуючий шар, що працює за принципом поглинання, слід проек-тувати, виходячи з умов розміщення в порах дренуючого матеріалу всього об´ є-му води Q, яка надходить в основу проїжджої частини, і своєчасного її відводу після розмерзання водовідвідних споруд.

5.3.2 Розрахунок товщини дренуючого шару у цьому разі проводять за номограмою (рисунок 5.5). 3наючи Q для вибраного виду ґрунту дренуючого шару, знаходять його повну товщину. Кількість води, що може розміститися у вільних порах, визначають із залежності:

 

,                                                (5.7)

 

де t – повна кількість днів надходження води в підстиляючий шар.

При цьому в Південній зоні при розрахунку Q слід враховувати випа-ровування вологи за розрахунковий період. Якщо тривалість розрахункового періоду невідома, значення Q можна визначати за таблицею 5.2 із урахуванням накопичення води в місцях зміни поздовжнього профілю (7.16).

5.3.3 За номограмою (рисунок 5.5) здійснюють також перевірку умов

 

 

Рисунок 5.5 – Номограма для розрахунку товщини hП дренуючого шару, який працює за принципом поглинання

 

Примітка. Номограма побудована для Північної зони. Для Центральної зони товщина дренуючого шару визначається за формулою hПЦ = 0, 7* hП, де цифри на прямих – пористість піску.

достатності товщини дренуючого шару, який розраховують за методом осушен-ня, для тимчасового розміщення кількості води Q, розрахованої за формулою (5.5), що накопичується в шарі за час запізнення Тзап початку роботи водовід-відних споруд (у Північній зоні Тзап = 4 – 6 діб, в Центральній – 3 – 4 доби, більші значення для дрібних пісків).

 

 

Розрахунок дренуючого шару, що працює

За методом осушення

 

5.4.1 Дренуючий шар, що працює за принципом осушення, необхідно проектувати, виходячи з умов, що сумарний добовий об’єм води, яка надходить до основи проїжджої частини, повністю відводиться за той самий період часу. При цьому необхідно передбачати можливість нетривалого (протягом 3 – 6 діб) розміщення води у вільних порах дренуючого матеріалу через різні терміни розмерзання різних частин дренажної системи.

Дренажна конструкція повинна бути розрахована так, щоб на першому етапі було забезпечено тимчасове розміщення води, що прибуває в дренуючий шар до початку роботи водовідвідних споруд, а на другому етапі вода своєчас-но та повністю відводилася б з основи.

5.4.2 Для запобігання небезпечній гідравлічній дії на матеріал і забезпече-ння його стійкості в дренуючому шарі під дією миттєвих повторних наванта-жень від автомобілів, що рухаються, повну товщину дренуючого шару, який працює за принципом осушення, визначають за формулою:

 

 ,                                      (5.8)

 

де hнас товщина шару, повністю насиченого водою, м;
  hзап додаткова товщина шару, що залежить від капілярних властивос-тей матеріалу і становить для пісків грубозернистих 0, 10 – 0, 12 м, середньозернистих 0, 14 – 0, 15 м і дрібнозернистих 0, 18 – 0, 20 м.

5.4.3 При проектуванні дренуючого шару із крупнозернистих пісків та ін-ших матеріалів із коефіцієнтом фільтрації більше, як 10 м/д, розрахунок його товщини ведуть за номограмою (рисунок 5.6). За відомим значенням qр (у ку-бічних метрах за добу на 1 м2 (формула 5.4) і Кф (у метрах за добу) на осі абсцис номограми знаходять величину qр ф і для відомого значення попереч-ного ухилу ґрунтової основи знаходять на осі ординат – hнас (м) при довжині шляху фільтрації L (м). При іншій довжині шляху фільтрації одержане значення hнас множать на відношення L /3, 5.

Повну товщину дренуючого шару вираховують за формулою (5.8). За но-мограмою (рисунок 5.6) можна також знайти необхідний коефіцієнт фільтрації крупнозернистого піску при відомих значеннях qр, h, i, hнас, L.

 

 

Рисунок 5.6 – Номограма для розрахунку, дренуючого шару із грубозернистого піску при довжині шляху фільтрації L = 3, 5 м, де цифри на кривих і – ухил основи дренуючого шару

 

5.4.4 Дренуючий шар, що проектується із середньо і дрібнозернистих пісків розраховують за допомогою номограми, наведеної на рисунку 5.7.

 

 

Рисунок 5.7 – Номограма для розрахунку товщини hнас дренуючого шару із середньо і дрібнозернистих пісків при довжині шляху фільтрації L =3, 5 м, де цифри на кривих i – ухил низу дренуючого шару

 

Для цього спочатку вираховують відношення qГф (де qГ – приплив води на 1 м дороги, м3/д та Кф – коефіцієнт фільтрації дренуючого матеріалу); qГ знаходять із урахуванням розрахункового об’єму припливу води qр за форму лою qГ= qр × В при односкатному поперечному профілі поперечному профілі проїжджої частини і  при двохскатному профілі (де В – ширина проїжджої частини, м). Потім за номограмою (рисунок 5.7) при відомих значеннях qГф і поперечного ухилу ґрунтової основи та при заданій довжині шляху фільтрації знаходять величину hнас. За формулою (5.8) визначають повну товщину дреную-чого шару.

За цією ж номограмою можна знайти необхідний коефіцієнт фільтрації матеріалу при заданій товщині дренуючого шару і відомих інших параметрах.

5.4.5 Якщо загальна товщина дренуючого шару буде дуже великою, її можна зменшити таким чином:

а) збільшити поперечний ухил низу дренуючого шару;

б) замінити матеріал дренуючого шару на пісок із більшим коефіцієнтом фільтрації;

в) замінити вид ґрунту верхньої частини земляного полотна на інший, із меншим притоком води в розрахунковий період;

г) зменшити приплив води за допомогою заходів, наведених у 5.1.17;

д) зменшити зволоження місцевості шляхом пониження рівня ґрунтової води;

е) при великих поздовжніх ухилах для пониження Кувіг, а значить, і qр, необхідно влаштувати поперечні прорізи мілкого закладення;

ж) при питомому притоці води qр понад 0, 005 м3/д влаштувати вздовж країв проїзної частини поздовжні трубчасті дрени.

5.4.6 Дренуючий шар у дренуючій конструкції з поглибленими поздовж-німи рівчаками (рисунок 5.8), які прискорюють процес руху води в дрібному та середньозернистому піску, розраховують за допомогою номограми (рисунок 5.9).

За цими номограмами залежно від виду піску, розрахункового об'єму припливу води в дренажному шарі qр , коефіцієнта фільтрації дренуючого мате-ріалу Кф, ухилу низу дренуючого шару і довжини шляху фільтрації L, визна-чають hнас, а потім за формулою (5.8) повну товщину дренуючого шару hп. За цими номограмами також можна знайти необхідний коефіцієнт фільтрації піску, якщо відомі інші параметри дренажної конструкції.

 

 

 

1 – труба діаметром 80 – 150 мм або трубофільтр діаметром 50 – 100 мм; 2 – бетонна підго-товка, бетон марки М 100; 3 – щебінь або гравій із розмірами зерен 5 – 10 мм; 4 – конструк-ція тротуарів; 5 – бортовий камінь; 6 – бетон марки М 200; 7 – конструкція дорожнього одягу.

 

Рисунок 5.8 – Схема влаштування супутнього дренажу мілкого закладання у виїмці (заглиблений поздовжній рівчак із трубчастою дреною)

 

 

                           а)                                                               б)

 

Рисунок 5.9 – Номограма для розрахунку дренуючого шару з піску в конструкції із поглибленими поздовжніми рівчаками (- - - і = 0, 02; – і = 0, 04):

а) дрібнозернистого; б) середньозернистого

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-09; Просмотров: 200; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.018 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь