Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Реформування системи виконання судових рішень



Основні проблеми, які передбачається розв’язати

Невиконання судових рішень є найбільш поширеною причиною скарг проти України до Європейського суду з прав людини. За даними Світового банку “DoingBusiness” Index 2016, вартість виконання договорів в Україні становить близько 46,3 відсотка вартості позову (середній показник в ЄС — 26,2 відсотка). Виконання належним чином завершено менш як на 6 відсотків цивільних судових рішень. За різними оцінками, близько 400 млрд. гривень — вартість невиконаних цивільних справ. Слід зазначити, що порядок забезпечення дотримання вимог щодо майна є недосконалим. Неефективність існуючої системи, відсутність якісного реєстру боржників призводить до уникнення виплати боргів. Цивільні позови іноді заборонено виконувати щодо державних установ або державних підприємств за рахунок законодавчо встановлених мораторіїв. Більше 5 тис. виконавців у департаменті Державної виконавчої служби при Мін’юсті на даний час відповідає за виконання судових рішень. Посадові особи державних органів виконавчої служби (державні виконавці) найчастіше не є достатньо кваліфікованими та вмотивованими. Рівень спеціалізації і автоматизації бізнес-процесів є достатньо низьким. Недостатньо розвинута система управління ефективністю діяльності державних виконавців. Ряд реформ (у тому числі в галузі податкового адміністрування, іпотечного викупу і боротьби з корупцією) на сьогодні не завершені, що призводить до збільшення обсягу та навантаження на судову систему, збільшує тиск на органи державної виконавчої служби.

Закони щодо реформування виконавчої служби прийняті в червні 2016 р. та запроваджують “змішану” систему виконання судових рішень з 2017 року, тобто інститут приватних виконавців буде функціонувати разом з Державною виконавчою службою при Мін’юсті.

Вибір зазначеної сфери як пріоритетної може бути обґрунтований такими інтересами:

економічне зростання завдяки кращому забезпеченню прав власності, розширенню доступу до фінансових ресурсів;

ефективне управління завдяки зменшенню навантаження на державний бюджет на фінансування державної виконавчої служби;

верховенство права та боротьба з корупцією шляхом ефективного виконання судових рішень, посилення суспільної довіри в секторі правосуддя, забезпечення більшої ясності та передбачуваності прав і обов’язків у суспільстві, відповідальності боржників.

Основні кількісні показники, якими характеризується ситуація

Показник 2014 рік 2016 рік
Кількість виконавців, осіб:  за штатом  фактично працюючих   6639  5545   5823     4525
Обсяг стягнутих боргів державними виконавцями у звітному році, гривень 18 807 950 712 12 064 815 172

Мета, якої передбачається досягнути

Запровадження “змішаної” виконавчої системи з інститутом приватних виконавців з повністю дієздатною системою їх професійного самоврядування.

 

 

 Цільові кількісні показники, яких передбачається досягнути
до кінця 2017 року і в середньостроковій перспективі

Цільовий показник Базовий показник, 2017 рік 2018 рік 2020 рік
Кількість приватних виконавців, осіб 250 1000 2500
Зменшення кількості невиконаних рішень державних виконавців (кількість невиконаних справ державними виконавцями), відсотків 10 20 35
Підвищення кваліфікації державних виконавців (частка державних виконавців, які мають один повний робочий день професійної підготовки на рік), відсотків 20 50 100
Управління продуктивністю державних виконавців (кількість державних виконавців, які не отримують додаткової винагороди в рамках нової системи матеріального стимулювання), відсотків 50 30 20
Ефективний нагляд за діяльністю приватних виконавців (кількість проведених перевірок Мін’юстом) 75 110 300

Відповідність пріоритету Програмі діяльності Кабінету
Міністрів України, іншим стратегічним документам,
міжнародним зобов’язанням

Пріоритет відповідає:

Програмі діяльності Кабінету Міністрів України;

Стратегії реформування судоустрою, судочинства та суміжних правових інститутів на 2015—2020 роки, схваленій Указом Президента України від 20 травня 2015 р. № 276.

Результати роботи за попередній період

Закони щодо реформування виконавчої служби прийняті в червні 2016 р. та запроваджують “змішану” систему виконання судових рішень з 2017 року, тобто інститут приватних виконавців буде функціонувати разом з Державною виконавчою службою при Мін’юсті. Приватним виконавцям буде дозволено брати участь в усіх справах, крім тих, де держава є учасником, або у питаннях опіки над дітьми та виселення. На даний час Мін’юст розробляє комплексну систему тестування для доступу до професії приватних виконавців, нормативно-правову базу функціонування нової професії, підготовки для допуску до професії, інструменти моніторингу та контролю за діяльністю приватних виконавців і вирішує питання утворення самоврядного органу приватних виконавців. Крім того, забезпечення функціонування системи електронних торгів арештованим майном (CETAM) сприяло підвищенню прозорості і ліквідності майна боржника.

Суть підходу, який пропонується реалізувати
в середньостроковій перспективі

Створення доступної, економічно ефективної та дієвої системи контролю за дотриманням інтересів кредиторів з належним урахуванням прав боржників шляхом реалізації таких основних напрямів реформи:

повний доступ до здобуття професії приватного виконавця, утворення відповідного органу самоврядування, а також ефективного механізму нагляду з боку Мін’юсту;

чіткі і прозорі стимули та система управління ефективністю для державних виконавців;

створення інтегрованих інформаційних систем на стадії виконання судових рішень та стягнення заборгованості, в тому числі модулів веб-управління із забезпечення ведення електронної справи і автоматизованої системи рестрикції коштів;

подальший розвиток та регулювання виконавчої служби з урахуванням кращої практики делегування державних послуг.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 215; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.015 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь