Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Забезпечення функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування



Основні проблеми, які передбачається розв’язати

Створення апаратно-програмного комплексу Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Модернізація інформаційно-телекомунікаційної системи Реєстру, забезпечення роботи модулів інтеграції та верифікації, закупівля серверного та іншого обладнання, створення дата-центру, що забезпечить технічні можливості для зв’язку із зовнішніми реєстрами та базами даних, прийому, передачі, обробки, зберігання інформації.

Проблема виникла в 2015—2016 роках у процесі утворення та початку роботи Національного агентства з питань запобігання корупції. На сьогодні Національне агентство з питань запобігання корупції не має власних серверів та дата-центру. За рахунок коштів Програми розвитку ООН для забезпечення функціонування системи електронного декларування доходів здійснюється оренда обладнання для розгортання системи та послуг із спільного розміщення її програмного забезпечення (місячна вартість становить 100 і 28 тис. гривень відповідно). Користуватися орендованим обладнанням та отримання зазначених послуг у межах технічної допомоги Програми розвитку ООН Національне агентство з питань запобігання корупції матиме можливість виключно до 31 грудня 2016 року. В подальшому Програма розвитку ООН не має намірів продовжувати фінансування, а Національне агентство з питань запобігання корупції як новоутворений орган, не маючи відповідного обладнання та необхідних коштів, не зможе забезпечити розміщення та функціонування системи електронного декларування доходів.

Створення ідентифікаційного та верифікаційного програмних модулів дасть змогу розширити можливості в отриманні автоматизованого доступу до державних реєстрів та баз даних.

Розв’язання зазначених проблем дасть змогу проводити перевірки електронних декларацій у необхідному обсязі. В іншому разі перевірки декларацій проводитимуться шляхом надсилання паперових запитів, що збільшуватиме строк проведення перевірок та отримання інформації. Автоматизована обробка електронних декларацій також дасть змогу визначати черговість перевірки декларацій за категоріями ризику, зменшити дискретні повноваження посадових осіб Національного агентства з питань запобігання корупції.

У цілому існує дисбаланс між технічними можливостями щодо перевірки та кількістю поданих декларацій, що погіршує темпи перевірки.

Основні кількісні показники, якими характеризується ситуація

Станом на 30 жовтня 2016 р. завершився перший етап заповнення декларацій. До Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, подано 106152 щорічні декларації за 2015 рік (у тому числі виправлені — 20194). Подали декларації Президент України, Прем’єр-міністр України, Голова Верховної Ради України, 413 народних депутатів України, 78 членів Кабінету Міністрів України та їх заступників, 65087 осіб, що займають посади державної служби категорій “А” і “Б”, 30422 посадові особи місцевого самоврядування, 7003 судді, 10166 прокурорів, 10963 слідчі. Ці декларації потребують повної перевірки.

Мета, якої передбачається досягнути

Підвищення рівня доброчесності серед державних службовців, мінімізація випадків корупційних правопорушень, забезпечення прозорості під час призначення на посади та просування по службі, зміна якості управлінського апарату, а також продовження роботи з відділення бізнесу від влади.

Цільові кількісні показники, яких передбачається досягнути
до кінця 2017 року і в середньостроковій перспективі

Забезпечення подання до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, більше 100 тис. декларацій посадових осіб, що займають відповідальне, особливо відповідальне становище або посади, пов’язані з високим корупційним ризиком (за 2015—2016 роки — понад 200 тисяч), а також надходження у 2017 році понад 1 млн. декларацій посадових осіб, що є суб’єктами декларування відповідно до статті 45 Закону України “Про запобігання корупції”.

Відповідність пріоритету Програмі діяльності Кабінету
Міністрів України, іншим стратегічним документам,
міжнародним зобов’язанням

Пріоритет відповідає:

Програмі діяльності Кабінету Міністрів України;

Програмі НАТО з побудови цілісності, прозорості, підзвітності, запровадження доброчесності та зниження корупційних ризиків у роботі оборонних і безпекових інституцій;

Меморандуму з МВФ.

Результати роботи за попередній період

Опрацьовуються подані декларації високопосадовців першої хвилі декларування.

За результатами проведеного аналізу декларацій Національним антикорупційним бюро розпочато кримінальні провадження.

Суть підходу, який пропонується реалізувати
в середньостроковій перспективі

Створення технічних можливостей для накопичення, зберігання та обробки електронних декларацій посадових осіб, що є суб’єктами декларування, а також забезпечення автоматичного визначення черговості перевірки декларацій за категоріями ризику, повної перевірки значної частини електронних декларацій за 2015 рік до кінця 2017 року, а також доказової бази для притягнення до відповідальності посадових осіб, винних у вчиненні корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень. У середньостроковій перспективі — забезпечення подання декларацій всіма уповноваженими особами та проведення Національним агентством з питань запобігання корупції їх оперативної перевірки.

2. Підвищення рівня стандартів доброчесності осіб,
уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та прирівняних до них осіб, а також громадськості

Основні проблеми, які передбачається розв’язати

Створення системи доброчесної та професійної публічної служби відповідно до міжнародних стандартів і кращого світового досвіду, що полягатиме в удосконаленні нормативно-правового підґрунтя стандартів доброчесності; проведення тренінгів для осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та прирівняних до них осіб; проведення інформаційних кампаній щодо популяризації стандартів доброчесності; привернення уваги до стандартів доброчесності у національній доповіді щодо засад реалізації антикорупційної політики; закладення в антикорупційні програми державних органів та юридичних осіб вимог щодо дотримання стандартів доброчесності; надання роз’яснень, консультацій, методичної допомоги у випадках, передбачених Законом.

Основними факторами, що сприяють виникненню корупції, зокрема, є недостатній рівень доброчесності окремих осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування; відсутність критичного ставлення суспільства до проявів корупції; сприйняття населенням корупції як одного із засобів досягнення бажаного результату.

Забезпечення розв’язання зазначених проблем дасть змогу, зокрема, сформувати у суспільстві негативне ставлення до корупції та корупціонерів; змінити традиційні стереотипи ставлення до корупції як до способу розв’язання особистих проблем громадянам та підвищення власного матеріального стану посадовців; стимулювати активність громадянського суспільства щодо запобігання та протидії корупції; мінімізувати корупційні ризики; підвищити професійний рівень та рівень доброчесності публічних осіб.

Основні кількісні показники, якими характеризується ситуація

Національним агентством з питань запобігання корупції станом на 28 лютого 2017 р. у рамках реалізації своїх повноважень щодо надання роз’яснень, методичної та консультаційної допомоги з питань застосування актів законодавства з питань запобігання та врегулювання конфлікту інтересів у діяльності осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та прирівняних до них осіб, надано 797 відповідних роз’яснень.

Існує необхідність підвищення рівня стандартів доброчесності осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та прирівняних до них осіб, а також громадськості шляхом запровадження комплексу заходів, спрямованого як на викорінення корупції як явища, так і на запобігання умовам, що можуть сприяти її виникненню.

Мета, якої передбачається досягнути

Підвищення рівня стандартів доброчесності та правової свідомості осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та прирівняних до них осіб, а також громадськості.

Цільові кількісні показники, яких передбачається досягнути
до кінця 2017 року і в середньостроковій перспективі

Зменшення кількості випадків порушення вимог законодавства про конфлікт інтересів та інших обмежень щодо запобігання корупції. Впровадження центральними органами виконавчої влади розроблених методичних рекомендацій щодо стандартів доброчесності та запобігання конфлікту інтересів у практику оцінювання та навчання персоналу.

Відповідність пріоритету Програмі діяльності Кабінету
Міністрів України, іншим стратегічним документам,
міжнародним зобов’язанням

Пріоритет відповідає:

Програмі діяльності Кабінету Міністрів України;

Програмі НАТО з побудови цілісності, прозорості, підзвітності, запровадження доброчесності та зниження корупційних ризиків у роботі оборонних і безпекових інституцій;

Меморандуму з МВФ.

Результати роботи за попередній період

Національне агентство з питань запобігання корупції своїм рішенням від 14 липня 2016 р. № 2 затвердило Методичні рекомендації з питань запобігання та врегулювання конфлікту інтересів у діяльності осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та прирівняних до них осіб та рішенням від 11 серпня 2016 р. № 10 — Методичні рекомендації щодо передачі в управління підприємств та/або корпоративних прав з метою запобігання конфлікту інтересів.

Національним агентством з питань запобігання корупції станом на 28 лютого 2017 р. у рамках проведення моніторингу та здійснення контролю за дотриманням вимог законодавства про конфлікт інтересів та інших обмежень щодо запобігання корупції опрацьовано 749 повідомлень про правопорушення, пов’язані з корупцією, з них у 239 повідомленнях відсутні фактичні дані щодо порушення законодавства у сфері запобігання корупції.

За 433 повідомленнями розпочато перевірку викладеної у них інформації, з яких:

253 перевірки триває;

30 повідомлень надіслано до інших спеціально уповноважених суб’єктів у сфері протидії корупції;

138 перевірок завершено без застосування заходів реагування, в тому числі у зв’язку із самостійним врегулюванням конфлікту інтересів або відсутністю складу адміністративного правопорушення;

складено вісім протоколів про адміністративні правопорушення, з яких:

- за результатами розгляду двох протоколів судом прийнято рішення про притягнення винних осіб до відповідальності;

- три протоколи прийнято до розгляду;

- один протокол повернуто для доопрацювання;

- стосовно двох протоколів справу закрито за відсутністю складу правопорушення;

складено чотири приписи, два з яких виконано.

Суть підходу, який пропонується реалізувати
 в середньостроковій перспективі

Зниження рівня поширення корупційних практик, зменшення кількості корупціонерів серед публічних службовців, суддівського корпусу. Створення умов для очищення публічної служби від корупціонерів, зокрема шляхом запровадження знання стандартів доброчесності в систему навчання та оцінювання в органах державної влади та органах місцевого самоврядування.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 216; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.025 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь