Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Динаміка державного боргу України за 2004-2010 роки



Роки 2004 р. 2005 р. 2006 р. 2007 р. 2008 р. 2009 р. 2010 р.
Державний (прямий) та гарантований борг, млрд. дол. США 16,1 15,5 15,9 17,6 24,6 39,7 54,3
Державний борг 12,7 12,5 13,1 14,1 17,0 28,4 40,6
У тому числі: - внутрішній борг - зовнішній борг   3,9 8,8   3,8 8,7   3,3 9,8   3,5 10,6   5,8 11,2   11,4 17,0   17,8 22,8

За валютою залучення державний борг поділяється на борг у національній та іноземній валюті.

Внутрішній борг переважно формується в національній валюті. Для залучення коштів емітуються цінні папери, які розміщуються на внутрішньому фондовому ринку.

Державний борг в іноземній валюті виникає в результаті здійснення безпосереднього запозичення коштів в урядів зарубіжних країн, міжнародних фінансово-кредитних організацій, іноземних банків, а також розміщення державних боргових зобов'язань на міжнародних ринках капіталів.

Залежно від терміну залучення коштів розрізняють:

- короткостроковий борг (з терміном погашення до одного року);

- середньостроковий (від одного до п'яти років);

- довгостроковий (від п'яти років і більше).

Державний борг також поділяється на капітальний і поточний .

Капітальний борг – це загальна сума заборгованості минулих років й процентів, що мають бути сплачені за позиками.

Поточний борг – це видатки держави, пов’язані з погашенням в поточному році боргових зобов’язань й належних до сплати в цей період процентів з усіх випущених на даний момент позик.

Наявність державного боргу, його розмір, розміщення і методи погашення впливають майже на всі сторони економічного життя країни, зокрема такі як:

§ дефіцит державного бюджету;

§ розмір грошової маси в обігу, що визначає темпи інфляції;

§ звуження чи розширення сукупного попиту і пропозиції тощо.

Це робить державний борг не просто засобом залучення коштів для фінансування державних потреб, але й важливим інструментом фінансової політики держави, неефективне використання якого може призвести до порушення у функціонуванні економіки.

В Україні величина державного боргу регулюється законодавчо з 1992 р. На сьогодні Закон України «Про державний внутрішній борг України» вiд 16.09.1992 р. № 2604-XII втратив чинність у серпні 2011 р. у зв’язку з внесенням змін до Бюджетного кодексу [3, 21]. Умови і порядок випуску державних цінних паперів і регулювання їхнього обігу визначаються Законом України «Про цінні папери та фондовий ринок» із змінами і доповненнями [21].

Граничний обсяг державного боргу (як внутрішнього, так і зовнішнього) визначається у ст. 18 Бюджетного кодексу України де зазначено, що величина основної суми боргу не повинна перевищувати 60 % фактичного річного ВВП України. У разі перевищення граничної величини боргу Кабінет Міністрів зобов’язаний вжити термінових заходів задля зменшення суми державного боргу до встановленої величини і нижче.

Граничні розміри державного боргу України, його структуру, джерела і строки погашення встановлює Верховна Рада України одночасно з прийняттям закону «Про Державний бюджет України на відповідний рік».

Законом України «Про Державний бюджет України на 2010 р.» граничний розмір державного боргу був встановлений в сумі 315,7 млрд грн. Перевищення фактичного обсягу боргу над граничним становило 7,8 млрд грн. і спричинене здійсненням державних запозичень.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2011 р.» граничний розмір державного боргу був встановлений в сумі 375,6 млрд грн.

В 2012 р. уряд України пропонує збільшити граничний розмір державного боргу на 11%, або на 39,9 млрд грн, порівняно показником 2011 р. – до 415,6 млрд грн. Відповідна ініціатива закріплена в урядовому проекті державного бюджету на 2012 р.

Залишаючись достатньо високим, рівень державного боргу України водночас не є критичним. Існують різні критерії оцінки критичного рівня державного боргу щодо можливості його обслуговування країною (табл. 8.3) [91, 140, 141,].

Як бачимо, Світовий банк вважає критичним рівень державного зовнішнього боргу, якщо він перевищує 80-100% ВВП країни. Згідно з іншими міжнародними стандартами (за Маастрихтською угодою) критичним вважається державний борг, який не перевищує 60% від ВВП. Україна керується саме останнім показником при визначенні граничного обсягу свого державного боргу.

В період кризового стану економіки для аналізу боргової поведінки пропонується також зважати на показник співвідношення обсягу виплат боргу до обсягу експорту країни, який не повинен виходити за межі 8-10 % [91].

Абсолютний розмір державного боргу є не дуже показовим макроекономічним індикатором, оскільки борг зростає у міру збільшення ВВП, і на його величину впливає інфляція.

Таблиця 8. 3

Нормативи показників державної заборгованості , %

Показники ЄС (критерії, визначені Маастрихт- ською угодою) Світовий банк МВФ
1 2 3 4
Співвідношення державного боргу і ВВП 60
Співвідношення зовнішнього державного боргу та ВВП 40 80-100 50
Відношення державного боргу до доходів зведеного бюджету 300 290

Закінчення табл. 8.3

1 2 3 4
Відношення платежів за державним боргом до доходів державного бюджету 45
Відношення загальних платежів за зовнішнім державним боргом до експорту 25 20-25
Співвідношення платежів за державним боргом і ВВП 7

 

Більш змістовним є відносний показник заборгованості, а саме: відношення боргу до ВВП.

Оцінка державного боргу може здійснюватися за такими показниками:

1 .В ідношення державн ого борг у до ВВП , яке залежить від таких факторів:

– темпів зростання ВВП;

– рівня реальної процентної ставки, яка впливає на розмір виплат по боргу;

– обсягів бюджетного дефіциту.

Зменшення відносної заборгованості можливе за умови, якщо темпи зростання реального ВВП будуть вищими за темпи зростання реальної процентної ставки.

2 .Борг на душу населення, показує яка сума державного боргу припадає на кожного громадянина країни.

3 .В ідношення   державн ого  борг у   до  індивідуальни х   доход ів працездатного населення визначається як частка загального несплаченого боргу, яка припадає на кожні 1000 грошових одиниць індивідуального доходу.

4.    В ідношення приросту боргу до приросту доходів населення, у % .

5. В ідношенняобсягів річних запозичень до видатків розвитку державного і зведеного бюджет ів.

Ці показники дозволяє визначити обтяжливість боргу для населення країни в динаміці: зростають, зменшуються чи залишаються стабільними.

У більшості розвинених країн світу обтяжливість боргу для населення протягом останніх десятиріч не змінюється.

6. Ч астка боргових зобов’язань перед резидентами та нерезидентами у складі боргу та інші  [91, 141]

Динаміка, що склалася між прямим державним і гарантованим боргом України щодо ВВП, а також дані цього показника відносно загальної суми боргу, представлено на рис. 8.2 за даними Інституту бюджету та соціально-економічних досліджень (ІБСЕД) [54].2кономічних досліджень (ІБСЕД).

 

 

 


Рис. 8.2 . Відношення державного прямого і гарантованого боргу України


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 211; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.016 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь