Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Основи організації фінансів підприємств



Функціонування фінансів підприємств здійснюється за допомогою цілеспрямованої їх організації.

Під організацією фінансів підприємств розуміють форми, методи, способи формування та використання ресурсів, контроль за їхнім оборотом для досягнення економічних цілей згідно з чинними законодавчими актами.

В основу організації фінансів підприємств покладено комерційний розрахунок – порівняння у вартісній формі витрат і результатів фінансово–господарської діяльності, який базується на таких основних принципах: саморегулювання, самоокупність, самофінансування.

Визначний вплив на організацію фінансів підприємств мають:

1. Організаційно-правова форма господарювання.

2. Галузеві техніко-економічні особливості.

3. Форма об’єднання підприємств, якщо підприємство входить до будь-якого об'єднання.

В Україні можуть діяти різні види підприємств котрі різняться між собою метою і характером діяльності, кількістю власників капіталу, їхніми правами і відповідальністю. Організаційно-правова форма господарювання підприємств визначається Господарським кодексом України.

В залежності від форм власності, передбачених Законом, підприємства можуть бути приватними, комунальними, колективними, державними, а також змішаними. В Україні можуть діяти також інші види підприємств, передбачені законом.

Залежно від способу утворення (заснування) та формування статутного фонду в Україні діють підприємства унітарні та корпоративні.

Унітарне підприємство створюється одним засновником. Унітарними є підприємства держані, комунальні, релігійні та підприємства, засновані на приватній власності засновника. Корпоративне підприємство утворюється, як правило, двома або більше засновниками за їх спільним рішенням. Корпоративними є кооперативні підприємства, підприємства, що створюються у формі господарського товариства, у тому числі засновані на приватній власності двох або більше осіб.

Організаційно – правова форма господарювання визначає зміст фінансових відносин у процесі формування статутного капіталу, відповідальності за зобов’язаннями, розподілу і використанню прибутку.

Згідно з Господарським кодексом України господарськими товариствами визнаються підприємства або інші суб’єкти господарювання, створені юридичними особами та або громадянами шляхом об єднання їх майна і участі в підприємницькій діяльності товариства з метою одержання прибутку.

Господарські товариства створюються і діють на підставі установчих документів (установчого договору, статуту).

Господарчі товариства залежно від характеру інтеграції (осіб чи капіталу) та міри відповідальності за зобов’язаннями (повна чи часткова) поділяються на: повні, з обмеженою відповідальністю, додатковою відповідальністю, командитні, акціонерні.

Повне товариство (товариство з повною відповідальністю) - це товариство всі учасники якого займаються спільною підприємницькою діяльністю і несуть солідарну відповідальність за зобов’язання підприємства всім своїм майном.

Товариством з обмеженою відповідальністю визнається товариство, що має статутний фонд, поділений на частки, розмір яких визначається установчими документами.

Учасники товариства несуть відповідальність у межах їх вкладів.

Товариство з додатковою відповідальністю є господарське товариство, статутний фонд якого поділений на частки, згідно установчих документів. Учасники товариства несуть відповідальність за зобов’язаннями у розмірі своїх вкладів, а якщо їх недостатньо, то додаткову солідарну відповідальність у розмірі кратному до вкладу кожного учасника.

Командитним визнається товариство, яке включає поряд з одним або більшістю учасників, які несуть відповідальність за зобов’язаннями товариства всім своїм майном, також одного або більше учасників, відповідальність яких обмежується вкладом у майні товариства.

Акціонерне товариство, згідно з Законом України «Про акціонерні товариства» від 17.09.2008 р., що набрав чинності з 29 квітня 2009 року, – це «господарське товариство, статутний капітал якого поділено на визначену кількість часток однакової номінальної вартості, корпоративні права за якими посвідчуються акціями» [48]. Сьогодні акціонерні товариства забезпечують понад 75% ВВП України.  Засновниками акціонерного товариства можуть бути одна, дві чи більше осіб.

Закон «Про акціонерні товариства» передбачає нові типи існування акціонерніих товариств: приватне акціонерне товариство і публічне акціонерне товариство (ПАТ) замість відкритих (ВАТ) та закритих (ЗАТ), що існували відповідно до Закону України «Про господарські товариства» від 19.09.1991 р.

Тип акціонерного товариства визначається залежно від здатності акцій товариства вільно обертатися, тобто змінювати власника без згоди інших акціонерів або товариства. Тип товариства (публічного або приватного) відбивається на можливості залучення товариством капіталу на фондових ринках, ступені захисту прав міноритарних акціонерів товариства, стабільності відносин власності і контролю, гнучкості інструментів корпоративного управління.

Особливостями публічного акціонерного товариства є те, що його акції можуть купуватися та продаватися на фондовій біржі; акціонери можуть відчужувати належні їм акції без згоди інших акціонерів та товариства. Товариство може здійснювати як публічне, так і приватне розміщення акцій. При публічному розміщенні акцій акціонери не мають переважного права на придбання акцій, що додатково розміщуються товариством. Річна фінансова звітність товариства підлягає обов’язковій перевірці незалежним аудитором, а також оприлюдненню (разом із аудиторським висновком) та ін.

Особливостями приватного акціонерного товариства є те, що максимальна кількість акціонерів не може бути більшою за 100 осіб; товариство може здійснювати тільки приватне розміщення акцій. Акціонери та саме товариство мають переважне право на придбання акцій цього товариства та на придбання акцій додаткової емісії. Акції приватного акціонерного товариства не можуть купуватися та/або продаватися на фондовій біржі, за винятком продажу шляхом проведення на біржі аукціону. Товариство не зобов’язане розкривати свою фінансову звітність на фондовому ринку та ін.

Всі відкриті і закриті акціонерні товариства України у строк до 01 квітня 2011 р. зобов'язані привести свою організаційно-правову форму у відповідність до вимог нового Закону України «Про акціонерні товариства».

Організаційно-правова форма господарювання впливає на фінансові відносини з питань розподілу прибутку на підприємствах.

Прибуток корпоративних комерційних організацій, який лишається після розподілу у загально встановленому порядку, розподіляється між учасниками на принципах корпоративності.

Прибуток унітарних підприємств після сплати податку на прибуток і інших обов'язкових платежів повністю лишається у розпорядженні підприємств і використовується для виробничого і соціального розвитку.

Галузева специфіка діяльності також має значний вплив на організацію фінансів підприємств.

Галузеві техніко–економічні особливості впливають на склад і структуру виробничих фондів, тривалість виробничого циклу, особливості кругообігу коштів, джерела фінансування простого і розширеного відтворення, склад і структуру фінансових ресурсів як у грошовій так і в натуральній формах. Необхідність концентрації фінансових ресурсів до певних періодів викликає в свою чергу необхідність залучення позичкових коштів.

Специфікою торгівлі є поєднання операцій виробничого характеру (сортування, фасування, пакування тощо) з операціями реалізації товарів.

Торговельне підприємство здійснює витрати лише для доведення закуплених товарів до споживача.

Є особливості у складі і структурі оборотних коштів: значна їх частина вкладена у товарні запаси. Галузеві особливості структури основних фондів полягають у поєднанні власних і орендованих фондів. Всі ці особливості враховуються при формування фінансових ресурсів підприємств торгівлі і їх використання.

На організацію фінансів підприємств впливають також різні форми об'єднань підприємств.

Згідно з Господарським кодексом в Україні можуть створюватись і функціонувати два типи об'єднань підприємств:

1. Добровільні.

2. Інституціональні.

За умов ринкової економіки підприємства мають право на добровільних засадах об’єднувати свою науково – технічну, виробничу, комерційну та інші види діяльності і створювати добровільні об'єднання, якщо це не суперечить антимонопольному законодавству України .

В Україні окрім добровільних створюються і функціонують інституціональні об'єднання, діяльність яких започатковується у директивному порядку міністерствами (відомствами), органами самоврядування чи безпосередньо Кабінетом Міністрів України.

У народному господарстві України функціонують потужні державні корпорації, створені на базі колишніх галузевих міністерств.

Інституціональні міжгалузеві об'єднання підприємств та організацій діють в агропромисловому комплексі, будівництві, інших секторах економіки.

Підприємство, яке входить до інституціонального об єднання, не має права без згоди об єднання виходити з його складу, а також об’єднувати на добровільних засадах свою діяльність з іншими суб’єктами господарювання та приймати рішення про припинення своєї діяльності

Господарські об єднання утворюються як асоціації, корпорації, консорціуми, концерни, інші об’єднання підприємств, передбачені законом.

Асоціації – договірні добровільні об'єднання, створені з метою постійної координації господарської діяльності, члени асоціації зберігають юридичну і фінансову самостійність.

Асоціація не має права втручатись у господарську діяльність будь – якого з учасників.

Корпорації – договірні об'єднання, створені на основі поєднання виробничих, наукових та комерційних інтересів з делегуванням окремих повноважень для центрального регулювання діяльності кожного з учасників.

Консорціуми - тимчасові статутні об’єднання промислового і банківського капіталу для досягнення загальної мети (здійснення спільного великого господарського проекту).Учасниками консорціуму можуть бути державні і приватні фірми, а також окремі держави (наприклад міжнародний консорціум супутникового зв’язку). Учасники консорціуму зберігають юридичну і фінансову самостійність. У разі досягнення мети створення консорціуму він припиняє свою діяльність.

Концерни – форма статутних об'єднань підприємств, що характеризується єдністю власності і контролю. Об'єднання відбувається найчастіше за принципом диверсифікації, коли один концерн інтегрує підприємства різних галузей економіки (промисловість, транспорт, торгівля, страхові компанії, банки). Після створення концерну суб’єкти господарювання втрачають свою самостійність. Учасники концерну не можуть бути одночасно учасниками іншого концерну.

Промислово-фінансові групи – об'єднання юридично та економічно самостійних підприємств різних галузей економіки, утворюються за рішенням Кабінету Міністрів України на певний строк з метою реалізації державних програм розвитку пріоритетних галузей виробництва і структурної перебудови економіки України. Промислово-фінансова група не є юридичною особою і не підлягає державній реєстрації як суб’єкт господарювання.

Холдінги – специфічна організаційна форма об'єднання капіталів. Суб’єкт господарювання, що володіє контрольним пакетом акцій дочірнього підприємства (підприємств), визнається холдінговою компанією. Між холдінговою компанією та її дочірніми підприємствами встановлюються відносини контролю – підпорядкування відповідно до вимог Господарського кодексу України.

Якщо з вини контролюючого підприємства дочірнім підприємством було укладено (здійснено) невигідні для нього угоди або операції, то контролююче підприємство повинно компенсувати завдані дочірньому підприємству збитки.

Якщо дочірнє підприємство з вини контролюючого підприємства опиниться у стані неплатоспроможності і буде визнане банкрутом, то субсидіарну відповідальність перед кредиторами дочірнього підприємства нестиме контролююче підприємство.

Законом можуть визначатися і інші форми об єднання інтересів підприємств: союзи, спілки тощо.

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 249; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.023 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь